Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481353 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Carla

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
  • "Traieste Clipa, Fii tu insuti si Zambeste!
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #645 : Miercuri, 04 Mai 2011, 19:43 »
bine ai revenit @Carla  :)

sa-ti traiasca baiatul cu multa sanatate si noroc !

deja te simti ca-n familie aici cu noi  :) vei vedea ca si cuvintele vor veni  :)

Multumesc, la fel, marcutza!
Incerc sa ma integrez in noua familie :)

Offline paknus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #646 : Duminică, 08 Mai 2011, 15:12 »
Sunt singura pentru ca:
-   atunci cand ar fi trebuit sa caut, sa cunosc si sa traiesc, am ales sa muncesc
-   atunci cand cei din generatia mea mergeau in club sau la plimbare eu mergeam la birou sau faceam drumuri lungi pentru a-mi vedea parintii si a mai petrece timp cu ei
-   in week-end resimteam oboseala din cauza muncii si a responsabilitatilor si nu din cauza dansului
-   am crezut intotdeauna ca o relatie vine de la sine, fara cautari si ca fiecare om are jumatatea lui
-   nu m-am complacut in statutul de fetiscana supusa si ascultatoare
-   atunci cand am avut un punct de vedere, l-am spus
-   atunci cand a fost nevoie sa ma descurc, m-am descurcat singura si nu m-am refugiat in bratele nimanui
-   nu am considerat niciodata ca inceputul unei relatii il reprezinta “o noapte petrecuta in doi intr-o camera de hotel”
-   etc.[/color]

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #647 : Duminică, 08 Mai 2011, 16:00 »
@spaknus:ma regasesc in parte in ceea ce ai spus..stii ce e funny?ca lucrurile simple sunt in fapt cele mai complicate...deunazi cineva m-a  tras de maneca spunandu-mi:"iti doresti cu adevarat ceva? ce anume faci pentru asta?"doua intrebari foarte simple dar care mi-au dat de atunci de gandit..atitudine, initiativa....simplu dar atat de complicat..:)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #648 : Duminică, 08 Mai 2011, 16:04 »

Sunt singura pentru ca:
-   atunci cand ar fi trebuit sa caut, sa cunosc si sa traiesc, am ales sa muncesc
-   atunci cand cei din generatia mea mergeau in club sau la plimbare eu mergeam la birou sau faceam drumuri lungi pentru a-mi vedea parintii si a mai petrece timp cu ei
-   in week-end resimteam oboseala din cauza muncii si a responsabilitatilor si nu din cauza dansului
-   am crezut intotdeauna ca o relatie vine de la sine, fara cautari si ca fiecare om are jumatatea lui
-   nu m-am complacut in statutul de fetiscana supusa si ascultatoare
-   atunci cand am avut un punct de vedere, l-am spus
-   atunci cand a fost nevoie sa ma descurc, m-am descurcat singura si nu m-am refugiat in bratele nimanui
-   nu am considerat niciodata ca inceputul unei relatii il reprezinta “o noapte petrecuta in doi intr-o camera de hotel”
-   etc.


Bine ai venit, paknus!

fiecare dintre cei prezenti aici are o poveste despre cum a de se afla in situatia de single
iti multumim ca ne-ai vorbit despre tine

esti binevenita pe forum si daca te hotarasti sa vii ne-ar face placere sa te avem la intalnirile noastre

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #649 : Duminică, 08 Mai 2011, 16:36 »
Bine ai venit @paknus :)

-   atunci cand am avut un punct de vedere, l-am spus
-   atunci cand a fost nevoie sa ma descurc, m-am descurcat singura si nu m-am refugiat in bratele nimanui

imi place mult ce-ai spus si asta inseamna ca esti o persoana puternica si tenace !

te asteptam pe forum si la intalnirile naostre in real !  :)

Offline paknus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #650 : Duminică, 08 Mai 2011, 21:55 »
Multumesc pentru urarile de bun venit si pentru cuvintele frumoase! Simt ca deja am prieteni printre voi.


@lucrurile simple sunt in fapt cele mai complicate...deunazi cineva m-a  tras de maneca spunandu-mi:"iti doresti cu adevarat ceva? ce anume faci pentru asta?"@

Intradevar, francesca, lucrurile simple sunt cele mai complicate, dar asta se intampla poate pentru ca si noi oamenii le complicam - e in felul nostru de a fi.

Intrebarile tale sunt in mintea mea in fiecare zi; caut metode pentru a obtine ceea ce imi doresc si e atat de ciudat ca trebuie sa fiu pragmatica atunci cand e vorba de sufletul meu si de dragoste - am trecut prin tot felul de incercari, am lasat de la mine pentru ca vocile celor din jur vuiau si mi s-a tot spus ca viata nu e asa cum o vad eu, ca dragostea nu se intampla si ca trebuie sa caut eu si sa fac ceva, ca timpul trece, ca nu dau nimanui o sansa; daaa, am acceptat "sa fac ceva" si am lasat deoparte visul meu, am dat sanse si am primit dezamagiri. Dar omul din experienta invata. Tot ce-am simtit ma va ajuta sa apreciez mai mult omul de linga mine, asa sper.


Ceea ce cred eu este ca trebuie sa ne urmam visul, sa nu renuntam niciodata. Desi m-am indepartat de multe ori de la ceea ce imi doresc si am vrut sa renunt, viata mi-a aratat ca ceea ce conteaza este sa cred in mine si in ceea ce simt, sa am curaj.















pe_jumate

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #651 : Duminică, 08 Mai 2011, 22:30 »
si eu ca si toata lumea feminina de pe aici am avut momente de cutremur sufletesc si dezamagire profunda in viata sentimentala, nu am inteles de ce mi s-au intamplat niste lucruri, de ce nu le gasesc pe altele, am plans ce am plans, m-am framantat ce m-am framantat, m-am invinovatit, chiar, o vreme..  apoi m-am adunat si am inceput sa caut informatii prin carti, prin sondaje, prin articole.. si uite, la batranete, am ajuns la urmatoarea concluzie, pe care ar fi fost bine sa o stiu mult mai devreme:

femeile au alte conexiuni in capshoare fata de barbati, au alte talente si abilitati fata de acestia si de asemenea cauta, urmaresc si doresc alte lucruri decat barbatii.. femeile vor dragoste si implicare totala, comunicare si intimitate pe termen lung, in timp ce barbatii vor doar sustinere, loialitate si .. sex.. vorbaria si pisalogenia in exces, care nu sunt de fapt decat modul femeii de a cere dragostea, ii plictisesc si ii indeparteaza..

cu cat mai repede va intelege o femeie diferentele fundamentale dintre cele doua moduri de a fi ale celor doua sexe, cu atat mai bine pentru ea.. de ce sa suferi ca cerul e albastru? cerul a fost si va fi intotdeauna, fundamental, albastru :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #652 : Duminică, 08 Mai 2011, 22:37 »
fix asta cred si eu, jumatatica. diferentele sunt de vina. si/ sau neintelegerea lor. si/sau neputinta de a le accepta, desi le intelegi. si/sau lipsa unei iubiri profunde, autentice, singura care poate uni cu adevarat si trainic, in ciuda diferentelor.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #653 : Duminică, 08 Mai 2011, 22:42 »
intr-un absolut acord cu tot ceea ce a fost exprimat pana aici ...

adaug doar: "Un om fara tarie de caracter nu se poate spune niciodata ca isi apartine ... El apartine oricui il poate face captiv."
- John Foster -
nihil sine deo

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #654 : Duminică, 08 Mai 2011, 22:47 »
si aici, scumpa mea @micaela, sunt extraordinar de aplicabile versurile bietului bogardo, dumnezeu sa-l ierte: ”iubirea se cere pazita de oarba ispita, pazita cu zel, cu sabii de-otel, si de ea, si de el, la fel”

in astfel de cazuri insa, respectul si prietenia dintre cei doi, ea si el, trebuie sa fie atat de mari,  atat de pretioase amandorura, incat paza la iubire sa fie un lucru natural, pentru fiecare din ei..

cand lucrurile devin gestapo-wise cu : unde-ai fost pana-acum, de ce ai inchis telefonul, de ce ai dansat atata cu fufa aia si m-ai lasat pe scaun cu fripturile, ce-ai facut la maica-ta 6 ore, etcetc..  the game is over ;)

optimus sum

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #655 : Duminică, 08 Mai 2011, 22:50 »
De ce suntem singuri ?...
Suntem singuri pentru ca asa am ales sa fim...dincolo de orice motiv, dincolo de orice lovituri ale sortii, dincolo de karma , asa am ales fiecare dintre noi, sa fim singuri...recunoasteti macar fata de voi ca sunteti asa cum sunteti fiecare si impacati-va fiecare cu voi insiva...apoi veti vedea ca va suportati mai usor si chiar ve-ti incepe sa va simtiti bine in pielea voastra...unii au facut asta deja , deci stiu despre ce vorbesc aici . asta ramane important cu adevarat , sa ne simtim bine in pielea noastra si apoi sa ne simtim bine impreuna asa cum suntem , adica singuri in 2, 3, 20 sau cati ne vom strange la o actiune singles camps.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #656 : Duminică, 08 Mai 2011, 22:51 »
si aici, scumpa mea @micaela, sunt extraordinar de aplicabile versurile bietului bogardo, dumnezeu sa-l ierte: ”iubirea se cere pazita de oarba ispita, pazita cu zel, cu sabii de-otel, si de ea, si de el, la fel”

in astfel de cazuri insa, respectul si prietenia dintre cei doi, ea si el, trebuie sa fie atat de mari,  atat de pretioase amandorura, incat paza la iubire sa fie un lucru natural, pentru fiecare din ei..

cand lucrurile devin gestapo-wise cu : unde-ai fost pana-acum, de ce ai inchis telefonul, de ce ai dansat atata cu fufa aia si m-ai lasat pe scaun cu fripturile, ce-ai facut la maica-ta 6 ore, etcetc..  the game is over ;)
perfect de acord si cu asta.

"si de ea si de el" - importanta e si reciprocitatea cvsi-echilibrata (aduica sa iubeasca amandoi mult, adevarat, nu unul mai mult si celalalt sa se lase iubit)

si, da, iubirea nu e un dat pur si simplu...ci cred ca e un DAR care trebuie pretuit clipa de clipa si ingrijit si infrumusetat si pus in centrul existentei

si eu cred ca atunci cand neincrederea isi baga coada, cand teama isi face loc, totul e pe duca....


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #657 : Duminică, 08 Mai 2011, 23:02 »
in toata existenta-mi am trait (doar) doua iubiri: prima, de 20 de ani, in care el a iubit mai mult, sau a stiut sa o arate in mai mare masura; a doua in care cred ca eu am iubit mai mult si el n-a stiut sa o arate suficient (varsator, deh, si multe dintre voi stiu despre ce vorbesc  ;D). acum astept ipostaza trei: iubirea echilibrata. ;) Slabe sperante, de aceea am si renuntat la idee, sau mai bine zis i-am incredintat-o Lui, cel care m-a scos din incurcaturi de cate ori m-am smerit si-am recunoscut ca "pe asta nu pot s-o rezolv singura, arata-mi Tu calea".  De un lucru sunt convinsa: variante "de compromis" nu-mi trebuie. Vorba Clarei: "imi urmez visul", chiar daca pretul e singuratatea.  ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #658 : Duminică, 08 Mai 2011, 23:04 »
rectific paknus a spus de "vis".  ;) :D

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #659 : Duminică, 08 Mai 2011, 23:06 »
@micaela: da, scumpa mea, iubirea pe termen lung e o constructie in consortiu ;) cu participatiuni egale si absolut .. voluntara..

paradoxal a fost faptul ca lucrurile astea adanci pe care acum le inteleg imi erau la indemanda la tot pasul, ca de exemplu, simplul adevar grait pentru cei care ar fi avut urechi sa-l auda: iubire cu forta nu se poate.. dar nimic din astea nu mi-a ajuns la vreme la nervul auditiv .. eu aveam propriul adevar.. si chiar m-am certat crunt cu parintii ca sa-l apar.. pe de alta parte, oare nu asta fac toti copiii la un moment dat cand cred ca lumea e facuta pentru el ca s-o cucereasca? :-\