Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 483141 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #690 : Duminică, 15 Mai 2011, 15:26 »
chiar este anormal sa fim singuri adda... omul este o fiinta sociabila..

nu ma refer la "a fi singur " in sensul de a nu socializa...ci la "a nu avea o relatie"

iulia17

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #691 : Duminică, 15 Mai 2011, 15:32 »

e adevarat ca exista multe prejudecati si clisee. dar cit la suta e adevar si cit denaturare?
societatea noastra este puternic tributara unor mentalitati depasite, sunt domenii in care mi se pare ca traim pe la 1900. asta ar fi unul dintre ele.
imi povestea o prietena din franta ca in supermarket cei single isi pot alege cosurile de o anumita culoare pt a se cunoaste si socializa. exista cluburi sau cafe-uri unde poti sa vii exact pt asta: a cunoaste alte persoane ca tine. exista spectacole sau alte activitati doar pt cei single. si nimeni nu priveste asta cu suspiciune sau ca neseriozitate.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #692 : Duminică, 15 Mai 2011, 15:38 »
Singles Camp e un prim pas si pt noi...

iulia17

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #693 : Duminică, 15 Mai 2011, 15:41 »

eu as zice ca nu.
initial am aflat de excursiile care se organizeaza aici si cum sunt vesnic cu dor de duca m-a atras ideea.
de aia sunt pe aici. altii au motivele lor. dar cred ca sunt totusi lucruri diferite.




Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #694 : Duminică, 15 Mai 2011, 21:27 »
Cineva imi spunea deunazi..."esti singura pentru ca ai ales sa fi singura"...am stat stramb si-am judecat drept...asa este.Fiecare fireste...avem povestile noastre,judecatile noastre.Am mai spus-o si repet...m-am obisnuit cu statutul asta...sincer..deseori imi convine..si faptul ca v-am cunoscut pe voi...si am trait atatea momente alaturi de voi...imi indulceste viata...restul...vorba aceea"cu Dumnezeu inainte"..

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #695 : Duminică, 15 Mai 2011, 22:17 »
In primul rand, bine ai veni @adda.

....daca esti singur....de ce esti singur?

Totdeauna exista si reversul intrebarii: daca nu esti singur, de ce nu esti singur din moment ce relatia ta e un dezastru? ;D Unora pur si simplu le e mai usor sa poarte masti... Utopia apare atunci cand cineva continua sa poarte masti desi se vede clar ca nu se simte confortabil sa le poarte. Chestia asta n-am putut s-o pricep niciodata. Si nici sa-i gasesc explicatii plauzibile.


.... daca esti casatorit de ce nu faci copii?

Din nou, si aici exista reversul: daca nu esti casatorit, de ce ai facut copii? (stim ca exista destule cazuri).

Toate astea: singur = ciudat; casatorie = copii; ne-casatorie = concubinaj etc. sunt stereotipuri ajunse din intamplare "norme sociale" dupa care unii se cred indreptatiti sa ii judece pe altii. E ca si cum maine cineva ar decreta ca stranutul e un semn clar ca individul nu mai are mult de trait :D


Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #696 : Duminică, 15 Mai 2011, 22:20 »
societatea noastra este puternic tributara unor mentalitati depasite, sunt domenii in care mi se pare ca traim pe la 1900.

Deja esti in epoca moderna tu, e chiar bine :) In privinta unor mentalitati, ca societate nu am iesit inca din Evul Mediu. Insasi termenul romanesc e eufemistic. Caci in engleza stim cum ii zice: Dark Ages :)

iulia17

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #697 : Duminică, 15 Mai 2011, 22:32 »

Pe cei care spun ca ai ales asa, eu i-as intreba ce ar trebui sa faca o femeie singura de 30 si ceva de ani pt asta, care este activa, munceste de dimineata pina seara, w-e sunt pt gospodarit, un supermarket, o curatenie, o cosmetica sau o cafea cu prietena cea mai buna etc. Ce? Unde sa cunoasca pe cineva – si sa nu-mi zica cineva situri de socializare ca vars aici…


Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #698 : Duminică, 15 Mai 2011, 22:36 »
nuuuuuuuuuuuuuuu Iulia...sa nu faci asta...ar fi pacat...ai face risipa..;)))...cica e suficient sa-ti doresti...si gata.....hai sa facem rost de-o bagheta magica..:))

Magdalena_`

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #699 : Duminică, 15 Mai 2011, 23:16 »
da-mi tu bagheta magica francesca, te rog. eu nu doresc sa fiu singura, dar ca si iulia, te intreb, de unde sa iau perechea potrivita?
si cand credeam ca am gasit-o, constat ca nu e sa fie. pentru iubire, este nevoie de 2(DOI)

optimus sum

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #700 : Luni, 16 Mai 2011, 00:08 »
Doamnele mele... lasati vaicarelile si deschideti ochii mari. perechea voastra este undeva langa voi , dar voi nu aveti ochi sa o vedeti. poate imi spuneti ce ati facut voi pentru voi in sensul asta ? ce ati facut sa nu mai fiti singure cele care nu doriti asta ? nu compromisuri, nu stachete coborate, nu asa ceva , dar ati facut ceva in afara de a incerca relatii cu oameni care nu va erau compatibili din start ? asteptati cu mainile in poala sa vina fat frumos pe un cal alb ?
nu doamnele mele , nu exista intamplari de genul asta , si din experienta mea de viata in lumea asta femeile isi aleg barbatii, nu invers...unele aleg bine , altele nu si altele asteapta sa fie culese pana se stafidesc precum strugurii in toamna vietii. alegeti doamnelor, si cand gasiti barbatul care vi se pare ca se potriveste nu stati cu mainile in san asteptand sa fiti observate ...nu lasati destinul sa va peteasca ...

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #701 : Luni, 16 Mai 2011, 00:50 »
@optimus, am vrut sa scriu si eu ceva in genul asta dar ai spus-o mai bine decat mine. Intr-adevar, femeia alege barbatul. Si atunci cand ea "lasa" garda jos si ii permite unui barbat sa-i intre in viata si in suflet, nu e pentru ca barbatul a facut ceva special, ci pentru ca ea l-a ales deja si i-a indicat ca poate sa faca urmatorul pas.

Magdalena_`

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #702 : Luni, 16 Mai 2011, 06:31 »
eu v-as contrazice stimabilii mei domni. ma uit atent in jurul meu, dar tot nu vad nimic, iar la timpul cand vedeam, credeti-ma am facut destule.  ce am constatat? barbatii se simt intimidati de femei puternice. se mai intampla ca oricat ai dori sa alegi, la un momen dat trebuie sa fii si ales. nu este vaicareala, este doar un moment putin amar.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #703 : Luni, 16 Mai 2011, 07:24 »
@optimus, am vrut sa scriu si eu ceva in genul asta dar ai spus-o mai bine decat mine. Intr-adevar, femeia alege barbatul. Si atunci cand ea "lasa" garda jos si ii permite unui barbat sa-i intre in viata si in suflet, nu e pentru ca barbatul a facut ceva special, ci pentru ca ea l-a ales deja si i-a indicat ca poate sa faca urmatorul pas.

asta e adevarat, insa cu ideea aceea a lui optimus cum ca femeia tre' sa faca si sa dreaga sa-l vare pe fat-frumos in traista, cu tot cu calu-i alb.... ( pe prncipiul ca Dumnezeu iti da - oportunitatea- dar nu iti vara si in traista  :D) deh, nu prea rezonez, ca parca tot mai multumitoare e ipostaza traditionala cand el, Praslea cel voinic, muta muntii din loc pentru aleasa lui. eu mizez tot pe destin si-apoi, cum mi-ar da el ceva ce nici macar nu mai sunt sigura ca-mi doresc? :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #704 : Luni, 16 Mai 2011, 07:43 »

Pe cei care spun ca ai ales asa, eu i-as intreba ce ar trebui sa faca o femeie singura de 30 si ceva de ani pt asta, care este activa, munceste de dimineata pina seara, w-e sunt pt gospodarit, un supermarket, o curatenie, o cosmetica sau o cafea cu prietena cea mai buna etc. Ce? Unde sa cunoasca pe cineva – si sa nu-mi zica cineva situri de socializare ca vars aici…



eu pe o astfel de juna draguta as sfatui-o sa se roage pentru ceea ce-si doreste cu adevarat, altfel e posibil sa rascoleasca toate supermarketurile din lume si "potrivitul" ei sa fie, de fiecare data, fix intr-un alt supermarket. :D fara mana invizibila a destinului..... ;)