Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481299 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

maria171

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #135 : Duminică, 28 Martie 2010, 12:33 »
eu pe mess nu pot intra decat seara cand am f putin timp
intru doar pt urgentele cu animalutze

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #136 : Duminică, 28 Martie 2010, 12:36 »
  Ok, despre partea cu religia nu voi mai vorbi. Scuze daca am deranjat pe cineva cu aceasta "teorie" a mea.
  Totusi, vreau sa intreb ceva. Care din persoanele care au religia in minte au inventat in viata lor ceva? Stiti cate persoane de genul asta sunt? NICIUNA. Studiati atent toti inventatorii, care au ridicat civilizatia, sa vedeti, cati credeau in religie.
 Credeti-ma, chiar credeti ca, la ora actuala, nu mai e nimic de inventat?
 Sunt o gramada de chestii de inventat.
 Fiecare cu crezul lui, e treaba fiecaruia sa-si asume "liberul arbitru". Eu nu pot decat sa incerc sa va fac sa intelegeti ca, atat timp cat am crezut in religie, nu am avut nici o idee "stralucitoare".
 Acum, situatia e altfel. Am deja 4 inventii, care vor ridica civilizatia mai departe, pentru ca suntem oameni si trebuie sa evoluam. Parerea mea, scuze, dar cred ca religia ne trage in jos, in partea animalica din om. Dar, bineinteles, este doar parerea mea. In viitor, veti vedea ca nu va fi numai parerea mea.
 Sunt de acord, si eu cred in Dumnezeu, dar nu in dumnezeul "mosulica, cu barba", deci nu in dumnezeul din religie.
  Stiu ca exista o putere supranaturala, dar, de aici si pana la a-l asemana cu un om, ca-n religie, e o chestie departata rau.
  Deci, cred in Dumnezeu, dar nu si-n religie. Cel mai bine ar fi daca nu l-am asemana pe Dumnezeu cu religia. Chiar nu au nici o legatura.

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #137 : Duminică, 28 Martie 2010, 12:42 »
 Maria, nu conteaza cand intri pe mess. Important este ca intri, chiar daca si pentru o scurta perioada de timp. Multumesc pentru raspuns.

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #138 : Duminică, 28 Martie 2010, 12:56 »
"Ok, despre partea cu religia nu voi mai vorbi. Scuze daca am deranjat pe cineva cu aceasta "teorie" a mea."
 - nu deranjezi pe nimeni cu nimic @iulielf, a ne spune parerea simplu fara alte carcoteli nu inseamna a deranja, crede-ma :)

"Totusi, vreau sa intreb ceva. Care din persoanele care au religia in minte au inventat in viata lor ceva? Stiti cate persoane de genul asta sunt? NICIUNA. Studiati atent toti inventatorii, care au ridicat civilizatia, sa vedeti, cati credeau in religie.
 Credeti-ma, chiar credeti ca, la ora actuala, nu mai e nimic de inventat?
 Sunt o gramada de chestii de inventat."
 - crede-ma ca nu vad legatura intre a crede in Divinitate indiferent care-i numele ei(Dumnezeu, Allah, Buda etc) si actiunea de a inventa, de a ridica civilizatia  :-\ este strict legata una de alta ?! :)

E"u nu pot decat sa incerc sa va fac sa intelegeti ca, atat timp cat am crezut in religie, nu am avut nici o idee "stralucitoare"."
 - si pt asta dai vina pe "am crezut si n-am inventat, am fost ateu am inventat" ?:)

"suntem oameni si trebuie sa evoluam. Parerea mea, scuze, dar cred ca religia ne trage in jos, in partea animalica din om. Dar, bineinteles, este doar parerea mea."
 - categoric ca suntem oameni si la fel de clar trebuie sa evoluam iar piedica e faptul ca religia ne trage in jos ???? ciudat, stiam ca religia si nu ma refer la stiinta, ci la "a crede" a ajutat enorm pe multi dintre noi in evolutia necesara, poate gresesc si spun ca si tine, este doar parerea mea :)

"Sunt de acord, si eu cred in Dumnezeu, dar nu in dumnezeul "mosulica, cu barba", deci nu in dumnezeul din religie."
 - "a crede" nu inseamna a da chip fizic Lui, si Biblia spune exact cum si de ce a luat infatisarea fizica ca sa zic asa, El. aici te contrazici, spui ca si tu crezi in Dumnezeu ca apoi sa spui ca nu acel Dumnezeu din religie :)

stiu ca sunt doar parerile tale si ma bucura astfel de discutii, imi fac placere si ascult cu interes tot ce tine de voi, de sentimentele, trairile si intamplarile voastre :)

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #139 : Duminică, 28 Martie 2010, 13:10 »
   Nu, nu m-am contrazis cu nimic. Chiar cred intr-o forta supranaturala, dar aceasta forta nu tine de religie. Eu cred si sunt convins ca "dumnezeu" nu a luat vreodata chipul omului. De ce cred asta? Pai, simplu. In univers sunt miliarde de sori si miliarde de planete. Pamantul, sau Terra, este "un fir de nisip" in acest univers. Sunt milioane de alte civilizatii pe tot atatea planete. Chiar credeti ca "dumnezeu" s-ar fi coborat pe acest "fir de nisip" sub forma civilizatiei care o locuieste? Oare numai planeta si numai civilizatia noastra a avut si are nevoie de ajutor? Eu cred ca nu. Atunci, cum ar fi putut sa vina special pe planeta asta?
   Parerea mea este ca "dumnezeu" este insusi tot Universul, iar noi, facand parte din acest univers, ne aflam in interiorul lui.
   Sa gandim pe planul pe care il cunoastem cel mai bine, planul fizic. Un om poate cobora in interiorul lui, pe una din celulele lui, sub forma acelei celule? NU.
   Deci, cam asa vad eu si situatia "universala".
   Dar, acelasi om, poate simti cand e ceva in neregula cu celulele din corpul lui si va cauta sa amelioreze aceasta situatie. Cum? Prin, sa zicem, pastile, care, de fapt, sunt un surplus de energie. Automat, celulele bolnave sunt ajutate cu energie.

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #140 : Duminică, 28 Martie 2010, 13:14 »
@iulielf, ti-am inteles punctul de vedere dar nu sunt de acord cu el :)
in aceeasi masura iti respect decizia in privinta lui Dumnezeu dar nu ti-o impartasesc :)
nu putem avea toti pareri si principii atotvalabile :) si consider asta un lucru bun, constructiv numai sa nu dupa la razboi ;)

"crede si nu cerceta" e o expresie care lasa de gandit, de discutat pe marginea ei.

inca o data bine ai venit printre noi si sper sa putem avea impreuna discutii placute si interesante :)

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #141 : Duminică, 28 Martie 2010, 14:35 »
   Dar, "crede si nu cerceta" nu este totusi, in contradictie cu sentimentul uman?
   Daca cei care au inventat cate ceva, credeau,de exemplu, numai in Biblie, oare chiar credeti ca acum mai aveam: energie electrica, avioane, submarine, nave spatiale etc?
   Tocmai de aceea au ajuns sa inventeze, ca n-au crezut doar in ce spun altii. S-au apucat si au cercetat. Daca li s-a parut ceva dubios, s-au apucat sa verifice. Asa au ajuns la anumite concluzii. Si tot asa, le-au venit si anumite idei. Idei care, puse in practica, au facut ca omenirea sa evolueze spre stadiul de "om". Ori, daca vreunul din cei care intra pe acest topic ma crede pe mine 100 %, fara sa cerceteze daca ceea ce spun e adevarat sau nu, nu credeti ca deja pe respectivul l-am manipulat?
   Asta e arta manipularii. Scuze, dar mie nu-mi place sa fiu manipulat. Unora, poate le place. Poate le place sa se compromita in situatia de "stagnare". Insa, omul, trebuie sa tinda intotdeauna spre evolutie. Asta e regula vietii. De aceea cred eu ca am fost creati, ca oameni. Sa incercam sa evoluam cat putem de mult si niciodata sa nu credem "complet" in niste cuvinte scrise intr-o carte.
   Imi pare bine ca reusim sa "divagam" pe aceasta tema. Nu am nimic impotriva celor care sunt "in contradictie" cu mine dar, respectivii ar trebui sa poata dovedi cele spuse de ei, eu pot dovedi tot ceea ce am spus.
 

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #142 : Duminică, 28 Martie 2010, 16:05 »
@iulielf , astepti raspuns la intrebarea " de ce suntem singuri " sau " de ce credem in Dumnezeu " binenteles cu dovezi cum zici tu !! glumesc  :)

Offline mononoke

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #143 : Duminică, 28 Martie 2010, 17:23 »
pentru ca in general nu merg cu turma.
apropos, e careva din Cluj si amator de drumetii in natura?
"May all worlds in ten directions, / Be entirely pure and vast. / May they be filled with bodhisattvas / Surrounding Buddhas gathered beneath a bodhi tree." - from "The King of Prayers"

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #144 : Duminică, 28 Martie 2010, 17:33 »
@mononoke bine ai sosit pe forum si printre noi :)

ce inseamna "nu merg cu turma" ?:)
sa speram ca sunt useri din cj amatori de drumetii in natura;)

Offline mononoke

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #145 : Duminică, 28 Martie 2010, 17:50 »
de exemplu traiesc fara televizor. ma uit la un film din hasti in pasti. nu ma intereseaza moda, machiajul si mallul. nu-mi place sa merg in cluburi, dar imi place sa conversez la o plimbare. sunt budhista si am cateodata o abordare mai filozofica. pretuiesc intelepciunea si compasiunea. (cam atat imi vine in minte deocamdata)
"May all worlds in ten directions, / Be entirely pure and vast. / May they be filled with bodhisattvas / Surrounding Buddhas gathered beneath a bodhi tree." - from "The King of Prayers"

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #146 : Duminică, 28 Martie 2010, 17:56 »
Cine este Buddha?

Buddha spun istoricii a fost un tana care si-a petrecut sase ani in cautari si meditatie. Apoi si-a recunoscut adevarata natura a mintii, devenind astfel Buddha - "cel trezit".

@mononoke crezi ca daca ai incerca, spun daca ai incerca, sa conversezi si in cadrul acestui forum, ar fi ok pt tine?:)
ne-ar bucura f mult sa impartasim impresii, pareri, idei, amintiri si intamplari despre persoane care sunt adeptele budismului :)
eu una, de abia astept sa ne vorbesti despre acest lucru :) poti chiar deschide un topic :)

ce zici ?:)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #147 : Duminică, 28 Martie 2010, 18:19 »
Da, intradevar budismul este pentru multi doar ceva care suna exotic, fara sa aiba nici cea mai mica idee drespre principiile acestei religii. Poate ar fi intersant, asa cum a scris Marcutza sa deschizi si sa sustii un astfel de topic. Eu sunt un ecumenic declarat, asa ca ascult si citesc cu toata placerea despre orice religie.

Offline mononoke

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #148 : Duminică, 28 Martie 2010, 18:37 »
Esti amabila Marcutza. Din pacate nu ma simt in stare sa fac asta, si nici nu ar fi prea "corect" sa tii predica. In general abordarea este una libera si personala; e mai degraba importanta propria ta cautare. In linii mari budhismul iti care sa fi atent, sa investighezi, sa contemplezi, sa dezvolti un senzor pentru suferinta si sa actionezi in consecinta. Sa urmaresti binele tuturor si sa-ti investighezi sinele.
Ma preocupa budhismul de mai multi ani, si diverse traditii/scoli au diverse gusturi.
N-are rost sa spun cat de mult il pretuiesc.

...da, Buddha a fost un muritor, ca toata lumea, si se spuna ca doar contempland existenta umana, un om poate ajunge la aceeasi intelepciune, fie ca a auzit de budhism sau nu :)
"May all worlds in ten directions, / Be entirely pure and vast. / May they be filled with bodhisattvas / Surrounding Buddhas gathered beneath a bodhi tree." - from "The King of Prayers"

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #149 : Duminică, 28 Martie 2010, 18:46 »
@mononokeam :)
 inteles ca abordarea e personala insa parerile tale conteaza pt noi si aceasta comunitate, de aceea existam, de aceea ne-am format ca tu si altii de genul acesta sa putem relationa la modul in care fiecare simte socializarea/religia/nationalitatea samd :)
nu te forteaza nimeni sa abordezi teme pe care le simti intime ci numai sa te gandesti la aceasta posibilitate :)
si a vb despre tine implica mult curaj si tu deja ai spus destule printr-un singur cuvant :)
multumim si te asteptam cu mai multe :)