Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481420 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline keke

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #990 : Duminică, 08 Ianuarie 2012, 15:01 »
Salut balanta :)
Imi place ce vad aici...
poate imi gasesc si eu locul... :)
De ce suntem single... eu as vrea sa ajung sa nu ma mai obsedeze asta, sa nu mai lupt cu inversunare impotriva acestui statut (asta am facut eu pana acum), asa sunt acum - single - si e ok, nu e ceea ce ma defineste ca persoana, ca om, dar nici nu mai resping asta. Am sa o iau ca pe o lume nou, de explorat, de invatat tot ce se poate...

julia

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #991 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 14:50 »
interesant...
cum ai luptat impotriva acestui statut?

Offline keke

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #992 : Vineri, 13 Ianuarie 2012, 19:05 »
ei... am tot incercat sa-mi gasesc pe cineva... si bineinteles... am tot urmat acelas tipar... same old story... :)

julia

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #993 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 19:15 »
da, mi-am dat seama ca la asta te referi, dar ma intrebam concret ce face cineva care are acest statut de single si vrea sa scape de el. eu recunosc ca de ani de zile nu fac nimic. si nici nu stiu daca as vrea, ce ar trebui sa fac. care ar fi metodele care sunt la indemina in ziua de azi cuiva care vrea o relatie?

stiu ca sunt site-uri dar nu cred in ele. nici in intilniri programate si aranjate, cred ca am prejudecati si astea ma fac sa fug de asa ceva. iar cu cunoscut intimplator la coada la carrefour ... stiu ca se poate intimpla dar nu cred nici in astea, e un procent mult prea mic pt cite persoane singure exista. si atunci ce altceva ramine?


Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #994 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 19:46 »
Chestionarul. Blond(a)/ brunet(a). Inalt(a)/mignon(a).Cu ce "optionale" se prezinta. How much? Ce garantie se ofera? Exista posibilitatea de upgrade? Cate pagini are manualul de utilizare? :o  Si tot asa.

Caroline

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #995 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 02:01 »
si atunci ce altceva ramine?

Daca extragi esentialul, laitmotivul in textul tau de mai sus este "nu cred". Incearca sa crezi! ;)

julia

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #996 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 08:07 »
nope. esentialul este ala pe care l-am scris eu: "... nu fac nimic". pentru ca nu caut.
dar ma intrebam cum face cineva care cauta, care incearca de ani de zile sa scape de acest statut.
si cum am precizat, faptul ca eu personal nu cred in ele, (astea de care am auzit, ca or fi si altele de care nu am auzit) nu inseamna ca nici altii nu cred sau ca nu au voie sa apeleze la ele. incercam numai o expunere a unor astfel de situatii sau solutii

Caroline

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #997 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 18:15 »
OK... la asta nu stiu ce sa raspund. Nici eu n-am cautat niciodata... doar ca uneori s-a intamplat sa ma gaseasca un altul. Sau nu...  8)

Offline dania5

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #998 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 17:59 »
cred ca cel mai grav e atunci cand suntem insingurati...singuratatea nu e un statut "in minus"daca stii cine esti si spre ce tinzi...poate faptul ca suntem aici e ptr ca sa ne bucuram unii de altii...si sa ...nu dam in insingurare...e prima mea zi aici,urati-mi succes...cu drag,

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #999 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 18:41 »
Nici eu n-am cautat niciodata... doar ca uneori s-a intamplat sa ma gaseasca un altul.

Deci cineva cauta. Ori el, ori ea. Ca daca n-am cauta nici unul, nu ne-am mai gasi unii cu altii  ;)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1000 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 18:43 »
e prima mea zi aici,urati-mi succes...cu drag,

Bine ai venit, Dania. Te asteptam cu noi si printre noi. Eu iti urez mai mult decit un succes, iti urez multe... succesuri  ;D

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1001 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 22:24 »
salutare tuturor!
iata ca ninsoarea  asta a facut, pe langa altele si ceva lucruri bune pentru mine. dupa ce am jelit desfacand bagajul pt sibiel, am deschis calculatorul si am citit mai atent pe forum.
am descoperit adevarata valoare a acestul forum si chiar am avut rabdare sa citesc 67 de pagini cu ceea ce ati scris voi.
practic ati raspuns la intrebarea de baza toti si eu ma regasesc cate putin in povestea fiecaruia (relativ).
sunt singura dupa 20 de ani de parteneriat cu un sloi de gheata, pe care am incercat sa-l topesc in toate modurile. dar se pare ca reteta a gasit-o altcineva.
sunt o fire optimista. muncesc foarte mult ca sa-mi pot repara greselile.
mi-am propus ca din acest an sa am mai multa grija de mine si sa-mi acord mai multa atentie.
sper sa ma tin si de cuvant.
oricum imi pare bine ca v-am descoperit.
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1002 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 23:34 »
bun venit, oti.  :)

Offline cixy1983

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1003 : Luni, 30 Ianuarie 2012, 21:06 »
Pentru ca nu pot sa am ceea ce vreau... Sau mai degraba ceea ce vreau este foarte greu de obtinut. Daca e sa mergem pe sinceritate deplina... atunci nu cred ca am renuntat inca la lupta.
Simt nevoia insa sa schimb mediul, sa cunosc alti oameni, din alte domenii de activitate, sa evadez ca sa zic asa din rutina petrecandu-mi timpul cu persoane din afara cercul meu obisnuit de prieteni (care si asa sunt majoritatea cuplati). Consider asta... o gura de aer proaspat din punct de vedere emotional si o buna metoda de relaxare a psihicului.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1004 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 07:38 »
The Right Man exista pentru fiecare cixy, doar ca intradevar unii il gasesc usor, chiar cand ies din casa, altii mult mai greu si dupa mult timp. Noroc, destin, intersectare. Cinde nu-l gasesti in jur, schimbarea cercului de prieteni este o solutie, intradevar. Altfel esti ca intr-un rau saracit de aur. Incerci sa-i cerni nisipul cautand firicelele de aur, dar nu gasesti nimic pe fundul sitei.
De ce ziceam intamplare si destin? Uite iti dau exemplu unui fost amic de-al meu din Germania. Dupa multe vacante si harjoneli prin tara se decisese el acum vreo 4 ani ca e timpul sa se insoare si sa aiba un copil. Bun - bun, dar el era invatat doar cu cunostiinte de o vara, stia cum sa gaseasca fete cu care sa se distreze in concediu, dar nu stia cum sa-si gaseasca pe cineva potrivit ca sotie. A mers in lung si-n lat, a cautat, a intrebat, nimic. Chiar imi spunea, bai parca sunt blestemat de nu se leaga nimic. Cand credea ca a gasit ceva care sa rezoneze cu el, cum aprea un nor de fum si "aleasa" disparea. El e un tip super, haios, placut, de chef, dar degeaba, nici una din cele pe care le cunoscuse nu-i daduse vreo sansa. Ma suna bucuros, bai gata am cunoscut pe cineva la Nurnberg, maine plec in week-end acolo, ni-l petrecem impreuna. Si luni cu vocea dezumflata, "n-a iesit nimic - a zis ca nu o intereseaza o relatie stabila, ca are cariera, nu vrea copii etc etc". L-am simtit tare dezamagit, venea in tara dar nu se mai bucura parca de loc.
Intr-o dupa amiaza eram la un gratar la niste prieteni. Apare H, amicul meu sas, tinand de mana o fata. O cunoscuse cu o zi inainte, fusesera pana la Paltinis, apoi pana la Sibiel. Totul se derulase cu repeziciune. Noi bineinteles atenti cu fata, sa nu scoatem vreun porumbel din gura si s-o speriem, atenti cu ea, vroiam sa-i creem cadru in care sa se simta bine. Era cu 2 zile inainte sa se termine concediul. Statuse o luna in tara, tot cu speranta ca-si va gasi o romanca - i se pusese lui pata, gata cu nemtoaicele - eu imi iau una din tara, dar nu intalnise pe nimeni care sa i se para potrivit. Si uite cum s-au cunoscut: ea, o tipa mai retrasa, fosta campioana de gimnastica (inca pastreaza perfect formele unui sportiv de performanta - are 45 de ani, dar zici ca are 35), zilnic, cand pleca de la farmacie trecea pe la casa fostei sale sefe sa dea mancare la doi catei. Femeia era plecata din tara pt o perioada mai lunga si ii fusese mila sa-si dea cateii asa ca apelase la fata asta stiind-o mai libera. Casa asta are o curte imensa, asa cum sunt multe din casele vechi sasesti din Sibiu, acolo locuiesc 4-5 familii. Una dintre locatarele de acolo este verisoara lu' verisoara, lu' verisoara unei prietene comune. Si printr-un lant de 3-4 guri, ajunge prezentarea fetei  la Herr H. Ca-n filme, ceva care ti se pare imposibil de intamplat. Dar totusi...Intreaba H cand vine fata sa dea mancare la caini si o asteapta acolo, sta - sta si o vede aparand. Imi povestea el: de cand am vazut-o am stiut ca e EA. Si-au vorbit, s-au inteles din priviri si totul a decurs fara nici cel mai mic obstacol. In 6 luni faceau nunta la Sibiel, asta promisese intotdeauna, ca de-o fi sa fie el nu-si face nunta in Germania, ci la Sibiel, de care-l leaga multe amintiri. Dupa un an au avut un copil, ceva care nu mai crezusera ca se poate intampla in viata lor. Se potrivesc perfect, sunt genulo de sportiv amandoi, el a facut si face sport si acum, se superintretine, ea la fel, sunt doia oameni dinamici si plini de viata. Potriviti - potriviti, dar uite nu s-au cunoscut cand aveau 25, nici 35, nici 40, ci spre cincizeci. Si doar intamplarea si destinul i-a adus impreuna. Viata ei se reducea la drumul de acasa pana la farmacie, unde ramanea mai mult si pt colege - ca doar de ziceau ele fata n-are obligatii - nu o asteapta copii plangand acasa, apoi la catei si acasa. Sta undeva la periferia orasului, unde nu se intampla mai nimic. Cum sa intalneasca pe cineva? Aproape imposibil. El a mers pe niste poteci pe care si le creease din obisnuinta, dar acelea il duceau la fete care aveau nevoie de relatii fara obligatii, chiar temporare.
Deci exista Right man si aceia care stiu ca in suflet nu sunt un single convins, trebuie sa aiba incredere ca-l vor gasi. Trebuie doar rabdare. Si evident o socializare cat mai intensa.