Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481320 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline neo

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 60
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1245 : Vineri, 29 Iunie 2012, 15:33 »
bitek-vezi tu ,asta asteapta femeile de la barbati,sa devina eroi,sa scoata diamantele din funfu" pamantului...ori prea putini reusim asta..sau macar sa le slefuim ,sa devina ele stalucitoare...hm...de-aia indragostim de ele si le iubim ca orbii:)))

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1246 : Vineri, 29 Iunie 2012, 16:00 »
   Single ori în cuplu, important este să fim sănătoşi, să trăim frumos... Cred că este la fel de important să ne asumăm propria viaţă şi cu bune şi cu rele. În ceea ce mă priveşte, este adevărat că am unele probleme cu îndrăgostirea, parcă nu mă mai pot îndrăgosti. Poate eu una nu mi-am iertat unele greşeli, poate percepţia mea asupra oamenilor nu este corectă... Trebuie să învăţ să mă reîndrăgostesc de oameni.

esti o fericita!? si lumina de unde iti vine? un om care nu iubeste e pamantiu. ma indragostesc si de cana din care beau apa,
nihil sine deo

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1247 : Vineri, 29 Iunie 2012, 17:59 »
un om care nu iubeste e pamantiu.
Asa este, e chiar trist, palid si tras la fata, exact ca in bancul respectiv :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1248 : Vineri, 29 Iunie 2012, 19:15 »
bitek-vezi tu ,asta asteapta femeile de la barbati,sa devina eroi,sa scoata diamantele din funfu" pamantului...ori prea putini reusim asta..sau macar sa le slefuim ,sa devina ele stalucitoare...hm...de-aia indragostim de ele si le iubim ca orbii:)))

neh, s-au inventat cristalele swarovski si ne luam singure   :magic:

Offline victor_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
  • victor@digital-filestore.de
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1249 : Vineri, 29 Iunie 2012, 19:21 »
Nimeni nu e single.
Nu mai mult de o zi! ;)

luciamanta

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1250 : Vineri, 29 Iunie 2012, 20:32 »
esti o fericita!? si lumina de unde iti vine? un om care nu iubeste e pamantiu. ma indragostesc si de cana din care beau apa,
Steliana, nu stiu ce vrei sa spui. Nu ma pot indragosti  deocamdata de un barbat care sa imi devina partener de viata. In rest, daruiesc iubire si primesc la randu-mi, altminteri nu as putea exista. Si sunt pe cale sa ma indragostesc si de mine insami.  :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1251 : Vineri, 29 Iunie 2012, 21:51 »
Nimeni nu e single.
Nu mai mult de o zi! ;)

perfect adevarat! in fiecare zi, e o zi!
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1252 : Vineri, 29 Iunie 2012, 22:01 »

am inteles Lucisor ceea ce ai vrut sa spui. dar tu ai inteles ce am spus?

esti luminoasa si nu ai cum sa nu daruiesti. CINEVA iti da, tocmai pentru a da mai departe.
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1253 : Vineri, 29 Iunie 2012, 22:55 »
Eu sunt de acord ca pana nu inveti sa "armonizezi" trecutul cu prezentul si viitorul si pana nu inveti sa scoti singur diamantele din tine (fie ele si numai pietre... Swarovski  :P ), pana nu te poti ajuta si iubi pe tine, nu poti "ajuta" pe nimeni sa faca asta, deci nu poti iubi. Asta daca vorbim de un cuplu... dar mai exista si nirvana, iubirea de oameni, iubirea de natura... care ne poate scapa pentru un timp de pericolul "tenului pamantiu"...  ;D

luciamanta

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1254 : Sâmbătă, 30 Iunie 2012, 09:56 »
am inteles Lucisor ceea ce ai vrut sa spui. dar tu ai inteles ce am spus?

esti luminoasa si nu ai cum sa nu daruiesti. CINEVA iti da, tocmai pentru a da mai departe.

Da, Steliana, am inteles indemnul tau... Multumesc.  :)

luciamanta

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1255 : Sâmbătă, 30 Iunie 2012, 10:27 »
Eu sunt de acord ca pana nu inveti sa "armonizezi" trecutul cu prezentul si viitorul si pana nu inveti sa scoti singur diamantele din tine (fie ele si numai pietre... Swarovski  :P ), pana nu te poti ajuta si iubi pe tine, nu poti "ajuta" pe nimeni sa faca asta, deci nu poti iubi. Asta daca vorbim de un cuplu... dar mai exista si nirvana, iubirea de oameni, iubirea de natura... care ne poate scapa pentru un timp de pericolul "tenului pamantiu"...  ;D
   Da, Caroline, ordinea din interior, armonizarea din eul fiecaruia este un mare pas inainte spre iubire. Multumesc Domnului ca imi este usor, atata timp cat am doua maini si doua picioare, un spirit curat, fara niciun fel de rautati... Gandul la trecut este poate distructiv ori daca nu este distructiv este o piedica serioasa in calea viitorului, este inchistarea unui nou inceput... 
   Asa cum bine a spus Steliana, la un moment dat, un lucru  minunat este acela de a da mai departe lucrurile bune, faptele, iubirea din tine, ce bine este sa porti cu tine bagajul de a darui, de a fi cu oamenii, de a impartasi bucuria... Io am incercat mereu, si cu timp si fara timp, sa fiu aproape de lumina, de oameni si de problemele lor, de natura, de arta, de credinta, de animalute... Am cautat sa apropii oamenii unii de altii, sa fac oamenii sa zambeasca, am cautat sa las ceva frumos in urma mea. Fructele sunt urmele lasate de mine pe pamant, adica familia (parintii si cele doua animalute ale mele) prietenii, enoriasii de la biserica pe care o frecventez, putinele versuri si proze, faptele bune...
   Si vorbind de nirvana, natura...,  si cu motive si fara motive, sunt intr-un proces continuu de indragostire sau reindragostire.  :) :giggle:

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1256 : Sâmbătă, 30 Iunie 2012, 11:33 »
      Asa cum bine a spus Steliana, la un moment dat, un lucru  minunat este acela de a da mai departe lucrurile bune, faptele, iubirea din tine, ce bine este sa porti cu tine bagajul de a darui, de a fi cu oamenii, de a impartasi bucuria...

cu adevarat traiesti un sentiment inaltator atunci cand daruiesti. dar ... - poate si de aceea suntem singuri - daca daruim cui nu stie sa primeasca? daca incetam sa oferim tocmai pentru ca nu am primit pe masura?
primim lectii de viata tocmai pentru a ne verifica. in ceea ce ma priveste, raman atasata felulului meu de a fi, cu indrumarea ca trebuie sa pastrez o camera a inimii si pentru mine.
nihil sine deo

Offline Veronica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1257 : Sâmbătă, 30 Iunie 2012, 18:11 »
Cred ca deja s-au dat toate raspunsurile posibile la aceasta intrebare. Insa, cred ca la fiecare dintre noi e altfel, sunt alte motive pentru care suntem singuri. Eu cred ca principalul motiv este ca nu ne aflam la locul potrivit in nomentul potrivit pentru a cunoaste persoanele cu care suntem compatibili...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1258 : Sâmbătă, 30 Iunie 2012, 19:45 »
Cred ca deja s-au dat toate raspunsurile posibile la aceasta intrebare. Insa, cred ca la fiecare dintre noi e altfel, sunt alte motive pentru care suntem singuri. Eu cred ca principalul motiv este ca nu ne aflam la locul potrivit in nomentul potrivit pentru a cunoaste persoanele cu care suntem compatibili...

ai dreptate Veronica, fiecare a dat raspunsul functie de personalitatea lui si de imprejurarile si experientele prin care a trecut si sunt un "morman" de motive dar important este sa ne pastram increderea in noi :)

Offline neo

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 60
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1259 : Sâmbătă, 30 Iunie 2012, 19:58 »
almi_gabi...ia invata pasii aia de dans,sa vezi ca nu ai sa mai fi singura:P
veronica...dadadada...nu ne-a sosit timpul...dar vine el