Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481184 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1260 : Duminică, 01 Iulie 2012, 01:37 »
Suntem singuri pentru ca la un moment dat alegem sau ne indreptam inconstient spre a fi singuri. Undeva, pe drum, incetam sa mai comunicam si ne hranim doar din amintirile trecutului si din speranta ca viitorul va schimba ceva. Viitorul devine insa un prezent de care nu reusesti sa te mai bucuri.
Nu stiu cine a spus ca singurul lucru constant in viata este schimbarea. Si pentru ca nu reusim sa evoluam in rezonanta, ne saturam de realitatea pe care o percepem si dorim sa ne cream o alta realitate.
Cand eram in cuplu ma simteam sufocata si savuram fiecare moment de singuratate. Acum incep sa ma obisnuiesc cu apasarea singuratatii. Cred ca depinde de caracterul si de puterea de adaptare a fiecaruia de a alege.


Offline neo

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 60
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1261 : Duminică, 01 Iulie 2012, 08:45 »
Ianna,lasa,lasa,ieri ai fost ancorata doar in prezent:):P...el VIVA toreroooo:)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1262 : Duminică, 01 Iulie 2012, 08:56 »
Ianna,lasa,lasa,ieri ai fost ancorata doar in prezent:):P...el VIVA toreroooo:)

crezi tu ... a mimat realitatea! asa am perceput. :)
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1263 : Duminică, 01 Iulie 2012, 09:04 »
Cand eram in cuplu ma simteam sufocata si savuram fiecare moment de singuratate. Acum incep sa ma obisnuiesc cu apasarea singuratatii. Cred ca depinde de caracterul si de puterea de adaptare a fiecaruia de a alege.

cand eram in cuplu, sufocam si de aceea a ales. acum, incerc sa sufoc singuratatea. dar inca nu pot sa aleg SA FIU!!!
de ce la inceput a fost placut FI-ul meu??? aleg sa FIU asa cum sunt!
nihil sine deo

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1264 : Duminică, 01 Iulie 2012, 10:46 »
Necazul e si cu prejudecata conform careia singuratatea e o problema care "trebuie rezolvata". Si ne grabim s-o rezolvam, facand astfel greseli teribile. Nu fac apologia solitudinii, sper sa nu fiu inteles gresit, insa de ce sa consider starea (mea!) un handicap? Si daca stau sa ma gandesc, realizarile mele majore au fost in timpul cat n-am fost legat de nimeni. Si la fel de bine spun ca-mi place asa de mult starea asta de serenitate pe care o traiesc, chiar daca nu sunt constient mereu de asta. Da, e adevarat, mi-ar place sa fiu cu cineva, insa nu cu orice pret! Am gresit destul (si am platit suficient) ca sa-nvat lectia asta.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1265 : Duminică, 01 Iulie 2012, 11:17 »
sau suntem single pentru ca inconstient refuzam sau nu reusim sa ne integram si sa acceptam viata celuilalt   :coolsmiley:

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1266 : Duminică, 01 Iulie 2012, 11:35 »
Singuratatea este dureroasa la inceput,starea de serenitate o dobandim dupa un drum dificil de auto- cunoastere, de aceea o pretuim cu adevarat, si nu suntem intr-o relatie cu orice pret.In fond starea de bine trebuie sa o ai intr-o relatie , daca nu ce sens are?.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1267 : Duminică, 01 Iulie 2012, 12:19 »
Suntem single pentru ca asta e o stare de normalitate. Nevoia de a forma un cuplu apare in momentul in care incepem sa fim constienti de sexualitatea noastra, acesta fiind mecanismul prin care natura asigura perpetuarea speciei. De aceea la tinerete suntem mai dispusi sa trecem cu vederea defectele partenerului pentru ca prioritate au hormonii. Dupa aceasta perioada nevoia de a fi intr-un cuplu dispare si ramane doar nevoia de a avea pe cineva alaturi sau mai bine zis nevoia de a nu fi singur. Din cauza asta suntem si mai critici in privinta calitatilor sau obiceiurilor celuilalt, pentru ca nu ne-am dori sa petrecem timpul liber cu cineva care nu are simtul umorului sau simtul igienei personale de exemplu.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1268 : Duminică, 01 Iulie 2012, 12:37 »
Pt. mine starea de normalitate nu este singuratatea.Accept starea de single pt. ca nu am o solutie mai buna, si caut sa o traiesc intr-o anumita liniste.O relatie de cuplu nu cred ca are sexualitatea pe plin plan.Daca numai nevoia de-a nu fi singur ramane ca si criteriu dupa o anumita varsta  sincera sa fiu nu ma regasesc in schema asta.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1269 : Duminică, 01 Iulie 2012, 12:44 »
mi-ai auzit gandul si ai postat inainte. doar ca ... sexualitatea implineste planul. :)
nihil sine deo

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1270 : Duminică, 01 Iulie 2012, 12:51 »
Daca numai nevoia de-a nu fi singur ramane ca si criteriu dupa o anumita varsta  sincera sa fiu nu ma regasesc in schema asta.
Spune-mi un motiv in plus pentru care tu ai vrea sa fi in cuplu acum.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1271 : Duminică, 01 Iulie 2012, 12:58 »
Sa impartasesc  ce este frumos.uratul il tin pt . mine.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1272 : Duminică, 01 Iulie 2012, 13:04 »
Exact ceea ce spuneam, nu ai putea face acest lucru singura.
Altceva?

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1273 : Duminică, 01 Iulie 2012, 13:13 »
Singuratatea este dureroasa la inceput,starea de serenitate o dobandim dupa un drum dificil de auto- cunoastere, de aceea o pretuim cu adevarat, si nu suntem intr-o relatie cu orice pret.In fond starea de bine trebuie sa o ai intr-o relatie , daca nu ce sens are?.
Emi si Bitek au dreptate, eu insa sunt la inceputul procesului de autocunoastere si reevaluare. Imi doresc sa ajung sa ma simt bine cu mine insami. Si ceva se misca, pentru ca simt si traiesc clipa prezenta. Singuratatea nu este o stare de normalitate, dar cred ca atunci cand te simti cu adevarat liber, poti trai si o libertate in doi. Altfel ajungi la sufocare sau dependenta.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1274 : Duminică, 01 Iulie 2012, 13:14 »
Suntem single pentru ca asta e o stare de normalitate. Nevoia de a forma un cuplu apare in momentul in care incepem sa fim constienti de sexualitatea noastra, acesta fiind mecanismul prin care natura asigura perpetuarea speciei. De aceea la tinerete suntem mai dispusi sa trecem cu vederea defectele partenerului pentru ca prioritate au hormonii. Dupa aceasta perioada nevoia de a fi intr-un cuplu dispare si ramane doar nevoia de a avea pe cineva alaturi sau mai bine zis nevoia de a nu fi singur. Din cauza asta suntem si mai critici in privinta calitatilor sau obiceiurilor celuilalt, pentru ca nu ne-am dori sa petrecem timpul liber cu cineva care nu are simtul umorului sau simtul igienei personale de exemplu.

cam subscriu.
si totusi...se pare ca exista iubire la orice varsta si atunci nevoia de "insotire" nu mai tine de "fuga" de singuratate ci de bucuria de a fi impreuna cu un om care iti e drag si langa care iti e bine.