Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481254 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1305 : Duminică, 01 Iulie 2012, 19:10 »
care a implinit exact 63 de ani la pranz :))
La Multi Ani!!!! Sa-ti traiasca sanatos ..... :)
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1306 : Duminică, 01 Iulie 2012, 19:26 »
e unul din motivele de baza ale casatoriilor; de asta multe si esueaza  ::)
Nu cred ca esueaza din cauza ca ambii au vrut sa aiba un copil. De obicei esueaza cand doar unul dintre ei vrea foarte mult un copil si trece cu vederea multe aspecte doar ca sa-si atinga scopul. De obicei femeile fac treaba asta si uite-asa se umple lumea de telenovele  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1307 : Duminică, 01 Iulie 2012, 19:40 »
a vrut sa spuna ca esueaza fiindca se fac (numai) pentru copii, fara sa aiba toate celalalte ingrediente necesare...

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1308 : Duminică, 01 Iulie 2012, 20:08 »
Da-mi si mie reteta daca o stii  :worthy: .............nu de alta dar sa fiu sigur ca nu esuez  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1309 : Duminică, 01 Iulie 2012, 20:14 »
Lume, lume... da' ce "vazduh" aglomerat pe SC la topicul asta!  :thumbup: Lipseste omu' 3 zile, ca are musafiri in familie, si-aici deja se dau pagini intregi de raspunsuri la intrebari exitentiale.  :worthy: Pe masura ce citeam, imi tot venea sa dau reply, da' tot vroiam sa vad ce s-a zis mai departe si tot asa... acum am un galimatias prea amalgamat de idei in cap pentru capacitatea prea odihnita a umilei mele minti , dupa un picnic in gradina...  ;D Asa ca rezum.
O idee mi-a ramas in cap insa (ce sa-i faci, deformatie profesionala... :P). Oamenii au trait (si inca mai traiesc prin Papua Noua Guinee) in grupuri si sunt, biologic, o specie tribala. Cuplurile exclusive le-a inventat Biserica si nu in ultimul rand bunastarea individuala, exploatarea naturii, proprietatea si consumerismul. Cand inveti sa stapanesti, te dedulcesti la a stapani mereu mai mult... de la un pumnal de vantoare pana la la o femeie (sau mai multe) nu e decat un pas, de la a manipula un grup de rebeli crestini la o intreaga lume, tot ata. Aici ziceam ca sunt de acord cu nicky si bit.

Pe urma... ca sa dau si o replica in favoarea fetelor, o sa dau un exemplu.
In 3 zile am facut rost pe net de un tip care la 35 de ani isi doreste copii. (Sa mi se scuze tonul, nu sunt asa de sarcastica de felul meu.) Da'... de ce? Este atat de disperat ca "nu o avea cine sa vada de mine la batranete", ca e in stare sa se mute, casatoreasca, faca copii cu aproape orice femeie care vrea acelasi lucru "ca doar ce sa mai speri la varsta asta", cu conditia sa nu creasca copiii altuia. Varianta se aplica la orice gen, deci sa aplicam ipoteza la sexul opus.

Ce barbat inteligent si care are de ce sa fie multumit cu viata lui actuala ar accepta sa-si "vanda" atat de ieftin confortul personal ca sa petreaca zi dupa zi si noapte dupa noapte cu o femeie, fie si atragatoare, cu care nu are nimic de impartit decat scutece si discutii despre viitorul copilului? Ce poti invata un copil intr-un cuplu in care iubirea nu este de vazut in fiecare gest? Oameni buni, dar la posibila trauma a acelei fiinte pe care o aduceti pe lume fara sa-i cereti voie se gandeste cineva?! Intr-o situatie similara, de exemplu, intr-un cuplu in care sotii au ramas impreuna printr-un compromis exlusiv "de dragul copilului", acel copil e mai nefericit decat copiii dintr-o familie monoparentala - nu am declarat eu asta, exista studii. Si cunosc adulti crescuti din astfel de copii care inspira mila... desi nu au niciun motiv obiectiv.
Aviz amatorilor: o femeie (pe picioarele ei, nu o disperata gata de compromisuri) isi doreste un copil de la un barbat atunci cand il iubeste... si nu invers. A te stradui sa iubesti pe cineva doar pentru ca iti ofera ceea ce vrei - copil, avere, statut social, protectie, dependenta etc. - inseamna a te folosi de acea persoana. Si asta nu mai e o relatie in doi, ci un troc.
Sa nu fiu interpretata gresit... Mi-am dorit foarte mult un copil pana acu' cativa ani. Am mers pana la fertilizare artificiala cu fostul sot, dar n-a fost sa fie. Totusi... Asta NU inseamna ca as accepta vreodata sa am un copil de la un barbat (casatorie/relatie sau nu, nu conteaza) cu care sa nu-mi doresc sa raman sau macar de care sa-mi pot aminti zambind...  :love:
 
De-o fi fost asta trolling... sa-i fie de bine, eu am zis ce-am avut de zis.  >:D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1310 : Duminică, 01 Iulie 2012, 20:16 »
Da-mi si mie reteta daca o stii  :worthy: .............nu de alta dar sa fiu sigur ca nu esuez  :)
n-am reteta, am opinie.  :) cred ca e si o chestiune de noroc, destin etc. sa gasesti omul potrivit, cu care sa poti trai frumos si sa faci copii.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1311 : Duminică, 01 Iulie 2012, 20:22 »
Carol, cred ca tribalitatea era esentiala supravietuirii, intr-un mediu salbatic, plin de pericole, dar si pentru defensiva (apararea de navalitori pradatori) . Nu cred ca era neaparat vorba de un confort mai mare decat in cuplu. Inevitabil erau antipatii, conflicte, gelozii. Nu prea cred in fericirea "de grup". mai degraba pot sa cred ca sunt unii care agreeaza sexul "de grup", insa in ce priveste confortul psihic si emotional...miram-as.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1312 : Duminică, 01 Iulie 2012, 20:26 »

Ce barbat inteligent si care are de ce sa fie multumit cu viata lui actuala ar accepta sa-si "vanda" atat de ieftin confortul personal ca sa petreaca zi dupa zi si noapte dupa noapte cu o femeie, fie si atragatoare, cu care nu are nimic de impartit decat scutece si discutii despre viitorul copilului?

Am zis eu ca ma vand ieftin?  :faint:
Pretul meu e foarte mare si mai sunt si foarte pretentios pe deasupra............asta in mod deliberat.........cine stie, poate am norocul sa scap nelegat  :thumbup:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1313 : Duminică, 01 Iulie 2012, 20:29 »
Am zis eu ca ma vand ieftin?  :faint:
Pretul meu e foarte mare si mai sunt si foarte pretentios pe deasupra............asta in mod deliberat.........cine stie, poate am norocul sa scap nelegat  :thumbup:
sunt sanse mari. sunt si eu uimita cat de putine femei mai doresc sa se marite.  ;D
culmea e ca sunt tot mai multi barbati care isi doresc "siguranta" unui cuplu cu parafa.
ciudata inversare de aspiratii.  :)

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1314 : Duminică, 01 Iulie 2012, 20:30 »
Nu prea cred in fericirea "de grup". mai degraba pot sa cred ca sunt unii care agreeaza sexul "de grup", insa in ce priveste confortul psihic si emotional...miram-as.
Eu sunt de acord cu sexul "in grup" dar numai cu conditia sa ramana lumina aprinsa  ;D

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1315 : Duminică, 01 Iulie 2012, 20:31 »
.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1316 : Duminică, 01 Iulie 2012, 20:32 »
gusturile nu se discuta. sa-nteleg ca daca "ea" a ta ar fi in grupul cu pricina nu te-ar deranja? parca swing ii zice...

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1317 : Duminică, 01 Iulie 2012, 20:35 »
sunt sanse mari. sunt si eu uimita cat de putine femei mai doresc sa se marite.  ;D
La asta am vrut sa zic Doamne-ajuta! :)
Desi nu m-ar deranja nici cealalta treaba  ;D

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1318 : Duminică, 01 Iulie 2012, 20:36 »
Glumeam........era o aluzie la un banc pe tema asta ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1319 : Duminică, 01 Iulie 2012, 20:39 »
cine ce are cu gusturile tale? succesuri in tot ce visezi (numai ai grija ce-ti doresti  ;D)
eu cred in cuplu, dar numai daca e de calitate. in rest... abordarile tribale nu ma tenteaza ;D