Autor Subiect: Intrebari pentru un single  (Citit de 126579 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #30 : Joi, 08 Martie 2012, 13:29 »
Bun raspunsul tau, Varsator. :applause:

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #31 : Duminică, 25 Martie 2012, 18:59 »
...

What is the stereotype that people hold of women 40+ who are not married or have a life partner? Are we still perceived as (shudder)“spinsters or old maids?”

Bella DePaulo, PhD: Unfortunately, there is still some belief in the myth that 40-something single women are miserable and lonely, and that there is nothing they want more than to become unsingle.  One thing that will help bust those myths is if singles speak out. Sometimes when I tell other singles about research showing that most singles are happy and that they are probably even more secure in their 40s than they were before, they say something like, “Oh, I thought I was the only one!”

....

cat de simplu si natural devine statutul de single cand pui problema asa cum o face Bella DePaulo; si intradevar exista parti bune, pozitive si fericite fata de un trai de fatada intrun cuplu;
si faptul ca descoperim acum ca nu suntem sigurii in aceasta situatie (si aici ma refer chiar la SC), ca ai oameni cu care poti impartasi acelasi gen de statut social, care se afla intro situatie similara cu tine, parca lucrurile devin mai usoare, mai placute

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #32 : Duminică, 25 Martie 2012, 19:02 »
Unii zic ca singuratatea-i o stare temporara. Asa o fi. Eu le raspund ca si viata-i la fel.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #33 : Duminică, 25 Martie 2012, 19:08 »
sti ce mi-a raspuns cineva cand i-am spus ca singuratatea este o stare temporara?
a zis: da, pana data viitoare   :faint:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #34 : Duminică, 25 Martie 2012, 19:11 »
Si asta poate fi adevarat. Poate. Sau poate nu. Adica e o posibilitate, pe cand faptul ca-s cuc e ceea ce mi se-ntampla acum, deci traiesc in concordanta cu prezentul nu cu un posibil viitor. Si am grija sa-mi fac prezentul cat mai suportabil, asa cum e el, doar la persoana I singular. Pai nu?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #35 : Duminică, 25 Martie 2012, 19:13 »
ziceai ca esti vrabiut. acum esti cuc?  :happy:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #36 : Duminică, 25 Martie 2012, 19:20 »
Pai is vrabiut ca forma si cuc ca stare (civila, daca vei). Si probabil ca vitel ca si inteligenta (ca ma manca limba, bag sama, in loc sa stau cuminte. Da` creca imi place sa mi-o caut cu lumanarea :))

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #37 : Duminică, 25 Martie 2012, 19:23 »
hai, ne lasi cu alintu'... ;D
io vitel cu IQ-ul tau n-am vazut. ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #38 : Duminică, 25 Martie 2012, 22:22 »
Unii zic ca singuratatea-i o stare temporara. Asa o fi. Eu le raspund ca si viata-i la fel.

 O0  :flori:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #39 : Luni, 26 Martie 2012, 11:09 »
hai, ne lasi cu alintu'... ;D

Io? Alint? (iar ma mananca limba ::))

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #40 : Luni, 26 Martie 2012, 19:08 »
Nu stiu daca nu trebuia sa scriu pe topicul Intrebari de chinuit neuronu':
O fi omul o specie monogama, poligama sau suntem doar niste solitari, gregari doar cand "vanam" sau ne distram?  :oops:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #41 : Luni, 26 Martie 2012, 19:15 »
Nu stiu daca nu trebuia sa scriu pe topicul Intrebari de chinuit neuronu':
O fi omul o specie monogama, poligama sau suntem doar niste solitari, gregari doar cand "vanam" sau ne distram?  :oops:
io zic ca monogami sigur nu suntem.
si nici solitari, omul nu-i facut sa traiasca singur, dupa parerea mea. 
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #42 : Luni, 26 Martie 2012, 19:26 »
Daca e asa, atunci pun altfel intrebarea: cum sau de ce am uitat sa fim ceea ce suntem?

Paranteza: Balanta, reciteam primele postari pe acest topic si constat ca acum, dupa ce ne-am cunoscut, le percep altfel (in sens pozitiv). Printre multe altele, chiar as vrea sa arat ca tine la 50 de ani.  :) Am citit pe undeva un studiu ca persoanele active imbatranesc mai putin decat cele "tihnite", la locul lor, sigur si caldut. Cu alte cuvinte, curiozitatea si provocarile ne tin in viata, nu linistea.

De ce ne tot dorim atat aceasta liniste? Ar trebui ca noi sa fim aceia care se simt mai fericiti.  :-\

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #43 : Luni, 26 Martie 2012, 21:18 »
Io zic ca suntem monogami. Numa` ca de mai multe ori. ::)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #44 : Marți, 27 Martie 2012, 11:34 »
da, monogami de mai multe ori in viata, cum spune bitek...ma rog, asta e parerea mea, sunt destui care aleg sa aiba si 2-3 relatii in paralel, tine de ce-si doreste fiecare.
“Nu cred ca suntem animale monogame” a declarat Pepper Schwartz, profesor de sociologie la University of Washington in Seattle. “Un animal cu adevarat monogam este lebada care nu are un al doilea partener in nicio conditie, nici macar daca partenerul moare.”
“Monogamia este inventata pentru ordine, dar nu exista deoarece sta in natura finitei umane sa se comporte altfel, a adaugat acesta."
Sunt de acord cu acest punct de vedere, ideea e ca fiecare face ce vrea cu viata lui, omul are un creier pe care poate sa-l foloseasca daca doreste, dar sunt destui care prefera sa nu apeleze la el!
Parerea mea e ca daca iubesti si esti iubit nu te mai intereseaza alte persoane...doar ca iubirea tine cam 3-4 ani, important e pe ce baza se cladeste relatia si daca dupa ce trece iubirea mai ramane ceva care sa mentina impreuna acel cuplu.  :-\
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!