Autor Subiect: Intrebari pentru un single  (Citit de 127170 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #45 : Marți, 27 Martie 2012, 11:37 »
Parerea mea e ca daca iubesti si esti iubit nu te mai intereseaza alte persoane...doar ca iubirea tine cam 3-4 ani
perfect de acord.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #46 : Marți, 27 Martie 2012, 13:04 »
Cornitze, io glumeam. Da`treaba cu iubirea de 4 ani e mai gluma decat a mea...

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #47 : Marți, 27 Martie 2012, 13:14 »
bitek, as vrea sa pot spune ca glumesc, dar privind in jur, la atatea cupluri care se destrama ajung sa dau dreptate studiilor facute in acest sens. Si daca e sa fiu sincera si sa nu-mi fur singura caciula, privesc in urma si in viata mea si zic ca sunt de acord cu asta...iubirea dureaza cam 3-4 ani. ca-mi place sau nu, e alta discutie. important e cum spuneam mai sus, pe ce baza e cladita relatia si ce ramane dupa ce trece iubirea pasionala  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #48 : Marți, 27 Martie 2012, 13:17 »
Prietenii mei sunt impreuna de 19 ani. Si se iubesc, culmea! si acum. Numa` ca nu mai e dragostea aia...cum sa-i zic, tumultoasa, din primii ani. Insa inca se iubesc. Si se vede (dupa micile lor gesturi, de exemplu). Mai am un amic, e cu ea (fata) de 8 ani. El e mai bursuc asa, insa ea-l soarbe din ochi si acum. Mai continui?

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #49 : Marți, 27 Martie 2012, 13:26 »
stiu si eu cateva cazuri de cupluri fericite, sunt din categoria celor care au valori comune, pasiuni asemanatoare si sentimente, nu contest, doar ca aceste cupluri sunt destul de rare, din ce in ce mai rare.
apropos de cum vedem din afara o relatie, am fost socata sa aud de un cuplu de prieteni care acum 3 luni ne-au anuntat ca....... divorteaza. din afara pareau cuplul perfect, dar in interior existau numeroase frictiuni care au dus in timp la erodarea relatiei. asa ca, ceea ce vedem noi, nu reflecta intotdeauna si realitatea din acel cuplu.
si mai am un exemplu, in afara pozeaza ca familia perfecta, iar in casa e jale: indiferenta, certuri, separare financiara....doar ca de astia am aflat de la copiii lor, sacrificati si ei. deci, e relativ ce vedem noi, parerea mea...
dar am si un exemplu de cuplu care la 50 de ani s-au gasit, acum au 70de ani si se iubesc, iar asta se vede din micile gesturi pe care le fac unul pt celalalt, cum se privesc, etc. deci, depinde de la caz la caz, de cat de constient ne alegem partenerul...daca e doar o alegere dictata de hormoni, n-are ce sa dureze, dar deja nu mai vorbim de iubire in acest caz, ci de atractie sexuala.....care e cu totul altceva  ::)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #50 : Marți, 27 Martie 2012, 13:30 »
este adevarat. si noi am produs un soc multora, cand am divortat. nu faceam niciun efort de a parea in vreun fel catre exterior, dar eram perceputi ca o familie "model". in interior, intr-adevar, exista o eroziune lenta dar sigura, din cauza incompatibilitatii pe multe planuri.

silviu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #51 : Marți, 27 Martie 2012, 13:32 »
dar in interior existau numeroase frictiuni care au dus in timp la erodarea relatiei.
parca poti sa stii ce e in interior? :-\

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #52 : Marți, 27 Martie 2012, 13:34 »
@guess: Asta e alta plachie de crap. Daca exista sentimente puternice intr-un cuplu dupa o perioada de timp e diferit de cum apare un cuplu vazut din exterior. Is doua lucruri clar distincte. A! daca privesti din punctul de vedere al observatorului, pai aci is 2 variante: aparenta - cum ti se pare tie cuplul respectiv, procesand datele (superficiale) pe care le obtii...sa zicem in mod normal, firesc (discutii, iesiri impreuna, vizite de curtoazie, etc.). Varianta 2: esti un prieten (in sensul de prieten adevarat) al cuplului (sau al unuia dintre parteneri). Atunci ai acces la alt tip de informatii si atunci poti face proiectii si predictii mult mai aproape de realitate...alta treaba, cum ziceam.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #53 : Marți, 27 Martie 2012, 13:35 »
parca poti sa stii ce e in interior? :-\
pai cred ca nici nu tre` sa stie ce-i in interiorul relatiei decat cei doi, care-s direct implicati
intr-un cuplu, cu cat isi baga altii din afara nasul mai putin (mama, soacra, frate, etc) cu atat lucrurile sunt mai bune
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #54 : Marți, 27 Martie 2012, 13:39 »
pai cred ca nici nu tre` sa stie ce-i in interiorul relatiei decat cei doi, care-s direct implicati
intr-un cuplu, cu cat isi baga altii din afara nasul mai putin (mama, soacra, frate, etc) cu atat lucrurile sunt mai bune
Wrong. Io asa zic. Nu ascund ce e cu mine. De ce sa-mi fie rusine sa se vada ca-mi iubesc consoarta? A! nu-si baga altii nasu-n deciziile de cuplu...aci te sustin. Plus ca problemele de cuplu le discut numai cu "inculpata", nu cu mama, nici cu tata, nici cu Sf.Petru sau mai stiu io cine.  Da`asa, semiclandestin...no.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #55 : Marți, 27 Martie 2012, 13:51 »
bitek...nu fericirea reala se ascunde!...de aia nimanui nu ii e rusine...vorbim de fericirea ce se presupune si se vrea presupusa dar ascunde taman opusul...!...de fapt unii oricum traiesc in virtutea inertiei si nu fac analiza pe text...doar li " s-a spus" ca asa e la toata lumea!...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #56 : Marți, 27 Martie 2012, 13:56 »
bitek...nu fericirea reala se ascunde!...de aia nimanui nu ii e rusine...vorbim de fericirea ce se presupune si se vrea presupusa dar ascunde taman opusul...!...de fapt unii oricum traiesc in virtutea inertiei si nu fac analiza pe text...doar li " s-a spus" ca asa e la toata lumea!...
Masti, masti, masti...Si in spatele lor alte masti. Nu. Nu asa. Mai bine deloc. Stii, pana la coada, cred ca dupa ultima masca, dupa ultimul strat, se ascunde de fapt o mare neputinta. Nici io nu-s fericit (nici pe departe) insa asa nu voi ajunge niciodata. Si aici nu vorbesc de cineva anume (Doamne feri!) ci de tipul asta de oameni. Palizi.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #57 : Marți, 27 Martie 2012, 16:29 »
bitek, la problemele din cuplu ma refeream si eu, alea nu-s bine de discutat cu binevoitorii din afara. de ce as ascunde ca-l iubesc?  :smitten:

chiar ma gandeam de ce mi-a fost greu la un moment dat cand am constietizat si acceptat aceasta realitate privind relatiile: mi-a fost greu pt ca asa am fost educata, pentru ca asta am vazut in familie, la parinti, unchi, bunici. "iti e bine sau nu, tre` sa rabzi, sa suporti, e barbatul tau si el stie cel mai bine ce-i bun pt casa si implicit pt tine"  :o. imi amintesc de reactia bunicii mele care acum cativa ani a surprins o discutie in contradictoriu intre mine si fostul si m-a certat spunandu-mi ca "tre` sa ma supun barbatului si sa-l ascult"  :fight:.omg  :faint:, asta nu e pt mine. pot fi in multe feluri, da` supusa never. :giggle: si nu pt ca-s capoasa, dar daca am un punct de vedere diferit de al lui, eu mi-l sustin, nu-i spun "da, dragul meu, e asa cum spui tu, cerul e maro".
Acum, dupa ce am inteles destule lucruri cu privire la relatii,  imi pare mai simplu si privesc detasat relatia de cuplu, m-as bucura de clipa prezenta, iar viitorul ar fi asa cum l-am construi impreuna.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #58 : Marți, 27 Martie 2012, 16:34 »
Insa o femeie inteleapta isi conduce barbatul din umbra. Si asta presupune ca uneori, ocazional, sa-i dea nebunului dreptate. Asa ca...uneori poate fi si cafeniu. Chiar daca maine imi spargi capu`cu albastru. :)
Cat despre suisuri si coborasuri intr-o relatie...sunt inerente. Ca si rasaritul soarelui. Limita de suportabil (a fiecaruia!) e o treaba foarte subiectiva, putem petrece revelionul argumentand si nu iesim la un numitor comun.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #59 : Marți, 27 Martie 2012, 16:44 »
da, era si-o vorba, barbatu-i capul si femeia gatul....nu mai retin exact
cand are dreptate normal ca recunosc....eu ma refer la acele situatii cand femeile prefera sa spuna orice doar de dragul lui, sa nu-l supere si sa aiba un barbat alaturi. iar pt asta se anuleaza pe ele, nu stiu ce vor, ce preferinte au, conteaza doar el. eu nu pot fi asa, o fi bine, o fi rau, asta sunt...il ascult, imi spun punctul de vedere, gandesc, eu pt mine, nu el pt mine  ;)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!