Autor Subiect: Intrebari pentru un single  (Citit de 127315 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #150 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 22:50 »
Cand afli si cum poti sa schimbi asta (la modul concret, nu teoretic), spune-mi si mie, te rog... Nu glumesc si nu fac misto.
Caroline, daca ar exista o reteta valabila pentru toti oamenii, ar fi simplu. am sa-ti spun ce am facut eu, in speranta ca iti va fi de folos. am citit o carte care mi-a deschis ochii, ti-o recomand, o gasesti gratis pe scribd, "femei care iubesc prea mult" de robin norwood. cartea asta m-a facut constienta de ce am ales intr-un fel si nu in altul, e plina de exemple concrete, dar si ce poti aplica pentru a-ti schimba viata. asta a fost primul pas. eu citesc foarte mult, urmaresc filme si mai nou, particip la seminarii de dezvoltare personala. toate m-au ajutat, fara partea teoretica nu as fi stiut ce am de facut. important e sa si aplici ceea ce citesti (si consideri ca ti s-ar potrivi). 
sunt multe de spus, dar nu pe forum, ma deranjeaza ca n-am posibilitatea sa-ti pot scrie un mesaj privat.  :-\
citeste cartea, eu cred ca iti va fi de folos in limpezirea ideilor.  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #151 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 22:52 »
Aci esti romanca la fel ca noi toti. :) Romanu-i campion mondial la facut misto cand e-n belea. Chit ca uneori n-ar trebui. Numa` ca de! astia suntem.
desi nu-mi place spiritul de turma...sunt romanca si eu...ce sa fac? :giggle:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #152 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 22:55 »
Corect. Mai are dreptate si tembelu` de Badea, faptul ca ne nascuram aci ne mananca tot timpul  ;D

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #153 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 22:59 »
daaa...cam asa ceva. stie el ce zice.

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #154 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 23:25 »
sunt multe de spus, dar nu pe forum, ma deranjeaza ca n-am posibilitatea sa-ti pot scrie un mesaj privat.  :-\
citeste cartea, eu cred ca iti va fi de folos in limpezirea ideilor.  :)

O sa o caut. Poti sa-mi scrii pe mail: cornelia.ioana08@gmail.com.  ;)

In alta ordine de idei...
Bitek, nu prea inteleg ce ai cu ardelenii... Io-s jumate ardeleanca si o stiu si pe Adda, care e get-beget, si noi tot nu vorbim cu atatia de io, numa, is, doamne-feri, multam ca tine, cel putin in scris.  ::)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #155 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 23:39 »
Pai io am ceva cu toata lumea, incepand cu mine  ;D. Iar tu acu` esti ardeleanca serioasa, jumatea a serioasa. :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #156 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 23:51 »
jumatea a serioasa.

No, ma, da' tu chiar graiesti ardeleneste cumsacade. Da' de-a cui esti ?!  :happy:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #157 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 23:56 »
Pai bre, o s-o ntreb pe mama cate excursii in Ardeal facu ea acu...ceva ani. Si vaz io ce-mi miroase. Da` nu prea creca sa iasa ceva. (Nici Mitic pur nu-s. De fapt, is cam Mitic, asa, prin adoptie, ca am acte si muncesc aci, in rest...ba :))

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #158 : Joi, 19 Aprilie 2012, 08:00 »
.. Io-s jumate ardeleanca si o stiu si pe Adda, care e get-beget, si noi tot nu vorbim cu atatia de io, numa, is, doamne-feri, multam ca tine, cel putin in scris.  ::)


culmea ca eu sunt bucuresteanca get-beget si tot folosesc cuvinte ardelenesti si in scris si chiar atunci cand vorbesc, le-am preluat din limbajul celor din ardeal pentru ca mi-au placut, parca suna mai fain    decat vorba noastra urbana

cat despre ce citim, ce stim teoretic si ce facem cand ne vedem pusi in fata unei situatii concrete de viata aici e mare diferenta
teoretic toti stam bine la capitolul ce ar trebui sa facem, fie ca am auzit anumite lucruri de la cei mai batrani sau le-am urmarit pe la vreo conferinta, sau le-am citit, problema se pune cand ne vedem in situatia de a aplica practic ceea ce teoria ne spune si atunci constatam ca obisnuintele, deprinderile, ceea ce este imprimat in subconstientul nostru ne face sa actionam altfel

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #159 : Joi, 19 Aprilie 2012, 16:55 »
Bitek, nu prea inteleg ce ai cu ardelenii... Io-s jumate ardeleanca si o stiu si pe Adda, care e get-beget, si noi tot nu vorbim cu atatia de io, numa, is, doamne-feri, multam ca tine, cel putin in scris.  ::)

asa-i place lui sa tachineze lumea....  ;D
e adevarat ca noi nu vorbim "ardeleneste" tot timpul, pe noi ne da de gol accentul ardelenesc sau unele cuvinte din zona noastra, nu neaparat cele uzuale... :)  ;)
ioi, da' pe mine nu ma deranjeaza, poate sa zica ce vrea despre noi, eu chiar sunt mandra ca sunt ardeleanca  :dance: *|*

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #160 : Joi, 19 Aprilie 2012, 18:37 »
Si pe mine ma da accentul de gol. In scris :). Io (de unde o fi zis ea ca si asta-i ardelenesc  :slap:...bre oamenilor, asta-i forma arhaica si oarecum vulgara a pron pers la a I a nominativ,  peste tot in tara asta!  :rtfm:) asa scriu, cat pot de prescurtat si cu cat mai putine litere posibil. As desena, daca as putea. Asa, ceva abstract cu maxim doo linii si alea cat mai scurte. Numa`sa se-nteleaga ceva. Acu`nu veniti sa-mi ziceti ca si forma asta acuta de lene e tot ardeleneasca... :faint:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #161 : Joi, 19 Aprilie 2012, 19:50 »
O sa o caut. Poti sa-mi scrii pe mail: cornelia.ioana08@gmail.com.  ;)
Caroline, iti scriu dupa ce ma intorc, pe saptamana viitoare  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #162 : Joi, 19 Aprilie 2012, 20:14 »
Si pe mine ma da accentul de gol. In scris :). Io (de unde o fi zis ea ca si asta-i ardelenesc  :slap:...bre oamenilor, asta-i forma arhaica si oarecum vulgara a pron pers la a I a nominativ,  peste tot in tara asta!  :rtfm:) asa scriu, cat pot de prescurtat si cu cat mai putine litere posibil. As desena, daca as putea. Asa, ceva abstract cu maxim doo linii si alea cat mai scurte. Numa`sa se-nteleaga ceva. Acu`nu veniti sa-mi ziceti ca si forma asta acuta de lene e tot ardeleneasca... :faint:
;D ;D 
 :giggle: sa fim on topic : intrebare pt un single  ;)...conteaza cum scriem sau cum vorbim atata timp cat ne intelegem?  :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #163 : Joi, 19 Aprilie 2012, 20:53 »
No ase!  :kissing:  :flori:

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #164 : Joi, 19 Aprilie 2012, 21:27 »
  :):thumbup: