Autor Subiect: Intrebari pentru un single  (Citit de 127144 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #165 : Marți, 24 Aprilie 2012, 14:24 »
intrebare pt un single  ;)...conteaza cum scriem sau cum vorbim atata timp cat ne intelegem?  :)

cred ca nu are importanta cum scriem sau vorbim atata timp cat o facem civilizat
ce ne facem cu cei care inteleg numai ce vor ei  ;)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #166 : Marți, 24 Aprilie 2012, 23:37 »
important nu este sa faci doar ceea ce-ti place (sau sa visezi la asta, daca momentan nu poti), ci sa faci tot ceea ce ai de facut, acum si aici, cu placere.

Am si io o nelamurire: cum poti sa faci ceea ce ai de facut cu placere daca ceea ce ai de facut nu se numara printre ceea ce-ti place sa faci?  :-\

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #167 : Miercuri, 25 Aprilie 2012, 12:46 »
Sa dezvolti strategii mentale astfel incat sa cauti si sa gasesti placere in ceea ce faci. Altfel spus, cica fericirea sau nefericirea sunt doar chestie de perceptie si de atitudine personala vis-a-vis de perceptie, ca in fond viata e aceeasi pentru toti.

varsator38

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #168 : Miercuri, 25 Aprilie 2012, 12:56 »
  cica fericirea sau nefericirea sunt doar chestie de perceptie si de atitudine personala vis-a-vis de perceptie

cred totusi ca e mult mai mult decat o "chestie de perceptie",factorii implicati fiind numerosi,influenteaza atitudinea personala a fiecaruia.

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #169 : Miercuri, 25 Aprilie 2012, 19:13 »
Adevarat, dar ideea pe care o citam eu era ca si atitudinea influenteaza factorii, chiar mai mult decat invers. Sunt oameni care traiesc obiectiv absolut la fel, dar subiectiv se simt foarte diferit in aceeasi situatie/experienta de viata. Sau, chiar si la aceeasi persoana... Uite, concret, la mine, de exemplu, se intampla ceva ciudat. Acum 3 ani cand am divortat si am revenit in invatamant, eram foarte fericita cu ceea ce aveam, si aveam (profesional si financiar vorbind) mult mai putin decat acum. Obiectiv, nu s-a schimbat nimic de-atunci sau chiar s-a schimbat in bine. Deci, din pacate, nu pot "da vina" pe situatie... trebuie sa ma straduiesc eu sa ma "joc" de-a viata atunci cand n-am chef sau nu-mi place ceva.  :-\ Uneori imi si iese.   ;)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #170 : Joi, 26 Aprilie 2012, 22:05 »
cica fericirea sau nefericirea sunt doar chestie de perceptie si de atitudine personala vis-a-vis de perceptie

Nu se limiteaza numai la perceptie iar omul are o limita de modificare a perceptiei. Ca sa dau un exemplu brut: nu poti pecepe un pumn luat in figura ca pe o mingiiere oricit te-ai stradui. Pe de alta parte, poti sa zici ceva de genul: "bine ca dat cu pumnul si nu cu cutitul"  ;D

Sunt relative si perceptiile astea...  :box:

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #171 : Joi, 26 Aprilie 2012, 22:11 »
Ce zici atunci de propunerea lui Frankl de a percepe mizeriile si bataile zilnice dintr-un lagar nazist ca pe o oportunitate de dezvoltare personala (in acest caz, a ambitiei de a supravietui)?  :o

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #172 : Duminică, 29 Aprilie 2012, 10:07 »
Am o întrebare și, mi s-a părut că asta e topicul în care aș putea să o lansez. Dacă am gresit - rog moderatorii să actioneze în consecinta :).

De fapt, cred ca am o suită de întrebări pentru singles. Nu pentru orice fel de singles, ci pentru cei din comunitatea SC:

Cand faci o rezervare, în prima parte a anului, pentru actiuni SC din a doua parte a anului nu e ca și cum te-ai ...angaja că îți vei menține statutul? Atat de mult ne-am obișnuit cu atat statut încat nici nu mai luăm în calcul posibilitatatea unei schimbari?

E adevarat că, în unele cazuri, te poti baza pe datele oferite de experiența concreta și să estimezi obiectiv probabilitatea spre zero.
Dar, tot nu ma pot abtine să nu mă întreb daca nu e un soi de...profetie autorealizatoare?


 :crazy2:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #173 : Duminică, 29 Aprilie 2012, 10:10 »
Am si io o nelamurire: cum poti sa faci ceea ce ai de facut cu placere daca ceea ce ai de facut nu se numara printre ceea ce-ti place sa faci?  :-\


exista si lucruri pe care trebuie sa le faci chiar daca nu-ti plac ! daca totul ar fi roz in viata noastra unde ar mai fi distractia  :D
de obicei in astfel de situatii ai 2 variante: 1 ceea ce faci nu este atat de urgent si aplici regula pauzele lungi si dese cheia marilor succese  
sau 2. daca este totusi necesar sa faci acel lucru incerci sa cauti o motivatie pozitiva (precis exista una pentru care faci acel lucru)ceva gen daa fac acest lucru mai tarziu  sa am anumite beneficii sau daca termin mai repede voi avea apoi mai mult timp sa fac ceea ce imi place sau tacand acest lucrru care nu-mi place stiu ca voi bucura pe cineva sau va beneficia de pe urma lui  etc

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #174 : Duminică, 29 Aprilie 2012, 10:18 »
Am o întrebare și, mi s-a părut că asta e topicul în care aș putea să o lansez. Dacă am gresit - rog moderatorii să actioneze în consecinta :).

De fapt, cred ca am o suită de întrebări pentru singles. Nu pentru orice fel de singles, ci pentru cei din comunitatea SC:

Cand faci o rezervare, în prima parte a anului, pentru actiuni SC din a doua parte a anului nu e ca și cum te-ai ...angaja că îți vei menține statutul? Atat de mult ne-am obișnuit cu atat statut încat nici nu mai luăm în calcul posibilitatatea unei schimbari?

E adevarat că, în unele cazuri, te poti baza pe datele oferite de experiența concreta și să estimezi obiectiv probabilitatea spre zero.
Dar, tot nu ma pot abtine să nu mă întreb daca nu e un soi de...profetie autorealizatoare?


 :crazy2:

depinde de fiecare
eu am incetat de mult sa mai fac vreun fel de profetie in ceea ce priveste lucrurile si situatiile din viata, exista prea multe variabile si in mod cert nu suntem capabili sa le controlam atunci cand ele nu depind de noi ci de destin, de intamplare sau de conjunctura sau cum vrei sa le spui

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #175 : Duminică, 29 Aprilie 2012, 14:20 »
De acord cu Gabi. Trebuie sa te bucuri de ceea ce ai acum. Si zau daca eu (cel putin eu) ma bucur mai putin decat daca mi-as face alte planuri. So... eu mi-am facut inscrierile pe SC pana la Revelionul 2013 inclusiv. Pentru ca ar trebui sa se intample ceva intr-adevar extraordinar ca sa trebuiasca sa le anulez datorita statutului (si, sa fim seriosi, rezervarile se fac oricum cu maxim o luna inainte, deci orice schimbare de statut e "la liber"). Nu in ultimul rand, nu mai accept jumatati de masura. E prea ok sa traiesc acum si aici ca sa traiesc in virtutea unor utopii viitoare.... pardon, adica sa nu traiesc in virtutea... etc.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #176 : Duminică, 29 Aprilie 2012, 19:28 »
Almi_gabi, uneori depinde si de atitudinea mentală, ori sufletească. De ceva din interiorul tau care te ține într-o stare pe care nu poti, nu știi cum, nu ai motivație să o schimbi. Sau, conjunctura, norocul, întamplarea nu te motivează să o faci.

Caroline, sigur, sunt de acord cu tine, nu poti sa nu traiesti....

Am pus întrebarea și pentru mine, nu doar pentru ceilalți. Caut și eu un răspuns la ea. Și nu voiam să îi dau o notă tragică sau prea serioasă.
 
Seară bună, tuturor!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #177 : Duminică, 29 Aprilie 2012, 20:29 »
Dar, tot nu ma pot abtine să nu mă întreb daca nu e un soi de...profetie autorealizatoare?
inclin sa cred ca da, e ca si cum te-ai programa mental pentru acest statut in urmatoarele cateva luni  :-\

Caroline, sigur, sunt de acord cu tine, nu poti sa nu traiesti....
traiesti, nu zice nimeni ca nu traiesti in acest timp, dar oricat ai vrea, nu e ca si cand ai fi cu el/ea...unele lucruri le poti face singur si sa te simti implinit, bucuros, fericit, dar altele, pur si simplu, nu au farmec decat cand le faci in doi.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #178 : Luni, 30 Aprilie 2012, 08:26 »
Almi_gabi, uneori depinde si de atitudinea mentală, ori sufletească. De ceva din interiorul tau care te ține într-o stare pe care nu poti, nu știi cum, nu ai motivație să o schimbi. Sau, conjunctura, norocul, întamplarea nu te motivează să o faci.
....

cauta sa iei viata asa cum vine, fiecare lucru la timpul sau, cauta compania persoanelor care iti schimba in bine starea starea sufleteasca si in timp motivarea va vei si ea, permite-ti sa te bucuri  de ce e frumos si iti place :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #179 : Luni, 30 Aprilie 2012, 19:35 »
cauta sa iei viata asa cum vine, fiecare lucru la timpul sau, cauta compania persoanelor care iti schimba in bine starea starea sufleteasca si in timp motivarea va vei si ea, permite-ti sa te bucuri  de ce e frumos si iti place :)

Multumesc, almi_gabi. Poate ar fi bine sa mai scriu cate ceva in topicul de prezentare a noilor veniti. Eu sunt impacata cu viața mea și cu tot ce imi ofera sau nu imi ofera ea. Era mai curand o curiozitate...intelectuală, ca sa zic asa, decat expresia unei framantari sufletesti.

Guesswho are dreptate - e un fel de programare. Sau poate fi si un fel de acceptare a lucrurilor concrete pe care te poti baza, lasand o usă deschisă și un ochi atent spre posibile schimbari.
Parca as fi in bancul cu rabinul: si tu ai dreptate....si tu ai dreptate...Dar, la urma urmei, asa e - fiecare e liber să aibă dreptatea și perspectiva lui asupra unei situații.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.