Autor Subiect: Intrebari pentru un single  (Citit de 126591 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #210 : Sâmbătă, 04 August 2012, 21:39 »
Nu, Carol, ce voiam eu sa zic e ca noi impingem oamenii departe. Sub diverse pretexte. Pe masura ce trece timpul, nu vrem sa mai coboram din turn (cu exceptia petei, cum bine ai zis).

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #211 : Luni, 06 August 2012, 06:59 »
AI dreptate ca uneori indepartam oamenii de noi , ca mod inconstient de a ne proteja mai ales daca iesi dintr-o relatie unde dai totul dptv.si iesi;varza;dar nu cred ca suntem chiar atat de egoisti incat sa asteptam ca persoana de linga noi sa se plieze la toate dorintele noastre Daca exista acea chimie a atractiei, modul de a percepe lucrurile rezoneza cu noi in mare masura cred ca celelalte criterii nu mai conteaza.Cel putin in cazul meu ar fi un inceput de relatie.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #212 : Joi, 09 August 2012, 16:46 »
Bun. Hai sa mai calcam in picioare inca un cliseu nesimtit: "NU REGRET NIMIC DIN CE S-A INTAMPLAT!" Serios? Adica a doua oara ai lua-o de la capat si ai face aceleasi prostii/ai suferi din nou, stiind ca poti sa eviti asta? Bre, asta-i prostie, zau! Ei uite, io regret multe, multe cate mi s-au intamplat. Si a doua oara m-as intoarce cu fundul la anumiti...si as evita sa-i cunosc...si mi-as vedea de treaba, in loc sa zgandar io diverse, phiiii, da`stii cum? Asa, fara nici cea mai mica intarziere!
Da, io cred in "da-i Doamne romanului, mintea de pe urma". Macar la final. Si cred ca daca ar fi sa ma iert pentru multe, ar trebui sa incep sa nu ma mai mint intai. Da, regret. Multe.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #213 : Joi, 09 August 2012, 17:11 »
Stateam si ma gandeam de ce esueaza inceputurile de relatii. Adica: cunosti pe cineva, iti place, iesi o data, de doua si dupa aia incepi cu nodul din papura. Ca e slab, ca e gras. Ca plescaie, ca nu vorbeste. Ca vorbeste prea mult, ca e inchis in el. Ca e asa si pe dincolo si nu se potriveste cu mine. Pe dracu`! Hai sa fim seriosi: ne e teama. Sa investim suflet si timp in oameni. Am vrea ca cineva-ul ala sa transpire grav, sa se plieze pe toate tabieturile noastre mai mult sau mai putin ciudate, sa-i si placa (ca altfel e pa!) si sa zambeasca dupa ce a inghitit tona de tampenii pe care i-o servim. De fapt, imping oamenii departe de mine ca sa-i testez. Sa vad daca-s intr-adevar interesati. Da`n-ar fi mai cinstit daca am da la o parte toate ambalajele astea si i-am zice: mai nea, iote aci un test grila, vezi daca il treci. Daaaa, stiu, unde e romantismul. Pai tocmai l-ai ucis. Cu rahatul ala de calcul: daca rabda, daca sta, daca face, daca, daca...

teama, dusmanul din umbra! ca bine le zici bitek.  pe de o parte; pe de alta, lenea; sau indiferenta; si chiar daca acel cineva ar face tot ce spui tu acolo, ar fi inca un motiv pentru a-l respinge. la drept vorbind, personal, nu mi-ar placea asa ceva, sa fac pe cineva sa se plieze dupa tabieturile mele si sa-mi cante-n struna tot timpul, m-ar enerva si m-ar indeparta de la bun inceput.  am observat un lucru, in cateva ocazii de cand sunt singur, am participat la cateva evenimente de grup.  din pacate numarul barbatilor este de obicei mai mic decat al femeilor.  poate si din aceasta cauza, sunt multe femei care se straduiesc mult, prea mult -as zice- sa atraga atentia unui barbat, tot ce spune el este litera de lege, este admirat, adulat, i se zambeste cu bunavointa si intelegere. empatie la maxim! poate sa fie acolo o alta femeie sau mai multe, interesante, cu o gramada de lucruri faine de spus, ele sunt ignorate de catre suratele lor sau chiar date la o parte, privite de sus, cu condescenta, cu ironie.  o femeie poate sa accepte o platitudine oarecare de la un barbat, numai pentru " privilegiul" de a fi in preajma lui, dar nu accepta nimic nimicut de la o alta femeie.  sincer, nu am inteles niciodata concurenta asta dintre femei.
nu stiu ce sa zic, chestia cu testatul, de ce sa testam pe ceilalti? eu zic ca la un moment dat suntem destul de maturi ca sa ne dam seama de la bun inceput cu cine avem de-a face si sa facem alegerea pe loc.
"Stay hungry, stay foolish"

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #214 : Joi, 09 August 2012, 17:17 »
Eu regret multe din cate-am facut, dar mai ales din cate n-am facut. Tocmai regretele astea sunt cel mai greu de digerat si de acceptat. Dar n-am cum sa dau timpul inapoi, si nici sa fiu prea mult timp trista nu-mi permit. Momentan inca mai sper ca pentru mine cartile inca nu s-au taiat; dar daca e sa fie asa, mi-ar placea sa stiu ca sa-mi refac planurile.

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #215 : Joi, 09 August 2012, 17:28 »
Femeile sunt mult mai apasate de singuratate. Un amestec de rusine- nu stiu de ce, dar asa e- cu dorinta acuta de-a avea copii, cu senzatia ca le trece "faina prin traista"...si cumva, asa si e. un barbat singur are de n ori mai multe sanse sa-si gaseasca pe cineva potrivit decat o femeie singura. si cu cat trece timpul e mai rau.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #216 : Joi, 09 August 2012, 17:49 »
Bun. Hai sa mai calcam in picioare inca un cliseu nesimtit: "NU REGRET NIMIC DIN CE S-A INTAMPLAT!" Serios? Adica a doua oara ai lua-o de la capat si ai face aceleasi prostii/ai suferi din nou, stiind ca poti sa eviti asta? Bre, asta-i prostie, zau! Ei uite, io regret multe, multe cate mi s-au intamplat. Si a doua oara m-as intoarce cu fundul la anumiti...si as evita sa-i cunosc...si mi-as vedea de treaba, in loc sa zgandar io diverse, phiiii, da`stii cum? Asa, fara nici cea mai mica intarziere!
Da, io cred in "da-i Doamne romanului, mintea de pe urma". Macar la final. Si cred ca daca ar fi sa ma iert pentru multe, ar trebui sa incep sa nu ma mai mint intai. Da, regret. Multe.
na, diferente intre femei si barbati, ce vrei....io chiar nu regret nimic din ce am trait, chiar si experientele cele mai rele, greu de depasit le-am luat ca lectii de viata din care am avut cel mai mult de invatat. a doua oara, tocmai pt ca mi-am invatat lectia, clar n-o sa repet greseala. consider ca erau necesare acele lectii ca sa pot deveni omul care sunt azi.  :)

  poate si din aceasta cauza, sunt multe femei care se straduiesc mult, prea mult -as zice- sa atraga atentia unui barbat, tot ce spune el este litera de lege, este admirat, adulat, i se zambeste cu bunavointa si intelegere. empatie la maxim!
nu stiu ce sa zic, chestia cu testatul, de ce sa testam pe ceilalti? eu zic ca la un moment dat suntem destul de maturi ca sa ne dam seama de la bun inceput cu cine avem de-a face si sa facem alegerea pe loc.
Matei, alea sunt femeile disperate. se cunosc de la distanta. dar sa stii ca exista si reversul medaliei, barbatii disperati  :thumbdown:
despre testat, te felicit daca ai ajuns la acest grad de maturitate incat sa iti dai seama din prima cu ce fel de om ai de-a face. eu prefer sa-i las timp omului (cam intr-o luna, sa zicem), dupa care iau o decizie in ceea ce-l priveste. asta o spun cu privire la cineva cu potential si care ma atrage.  cand e clar ca n-am nimic in comun cu omul, evident ca nu mai exista a doua intalnire.
Perioada de cunoastere e foarte frumoasa si interesanta, dar in acelasi timp necesara, abia dupa un timp iti dai seama daca poti merge pe acelasi drum cu un posibil partener sau nu. Parerea mea...
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #217 : Joi, 09 August 2012, 17:50 »
teama, dusmanul din umbra! ca bine le zici bitek.  pe de o parte; pe de alta, lenea; sau indiferenta; si chiar daca acel cineva ar face tot ce spui tu acolo, ar fi inca un motiv pentru a-l respinge. la drept vorbind, personal, nu mi-ar placea asa ceva, sa fac pe cineva sa se plieze dupa tabieturile mele si sa-mi cante-n struna tot timpul, m-ar enerva si m-ar indeparta de la bun inceput.  am observat un lucru, in cateva ocazii de cand sunt singur, am participat la cateva evenimente de grup.  din pacate numarul barbatilor este de obicei mai mic decat al femeilor.  poate si din aceasta cauza, sunt multe femei care se straduiesc mult, prea mult -as zice- sa atraga atentia unui barbat, tot ce spune el este litera de lege, este admirat, adulat, i se zambeste cu bunavointa si intelegere. empatie la maxim! poate sa fie acolo o alta femeie sau mai multe, interesante, cu o gramada de lucruri faine de spus, ele sunt ignorate de catre suratele lor sau chiar date la o parte, privite de sus, cu condescenta, cu ironie.  o femeie poate sa accepte o platitudine oarecare de la un barbat, numai pentru " privilegiul" de a fi in preajma lui, dar nu accepta nimic nimicut de la o alta femeie.  sincer, nu am inteles niciodata concurenta asta dintre femei.
nu stiu ce sa zic, chestia cu testatul, de ce sa testam pe ceilalti? eu zic ca la un moment dat suntem destul de maturi ca sa ne dam seama de la bun inceput cu cine avem de-a face si sa facem alegerea pe loc.
Pai nu cred ca ai cum sa intelegi (spiritul competitional inter-gen feminin -moooaaama, ce-am debitat aci!  :idiot2:-). E o chestie nativa, specifica doar lor, femeilor. Poate ne explica ele, desi as cam pune pariu ca nu, pentru ca majoritatea neaga cu indarjire ca ar exista asa ceva. De ce neaga? Iarasi o alta ciudatenie de-a lor. Probabil ca sa arate ca-s marinimoase. Desi e bine stiut faptul ca ele au mult mai  putine scrupule decat noi. (de-aia si regreta mai mult decat noi ulterior >:D). Iar la faza cu debitatul platitudinilor, io cred e o alta insusire tot a fiintelor acestea ciudate: e vorba de nivelul de toleranta. Care e mult mai mare decat in cazul nostru. De fapt, de capacitatea de indura, mai bine spus. Numa`daca ne gandim la bataturile date de incaltari...De-aia cred io ca un barbat inteligent (nu ca io m-as numara printre aia) observa la timp cand o femeie il place sau doar il tolereaza  si ia masuri in consecinta.
Si iti dau dreptate, da, am observat si eu, ele se straduie foarte mult. In aproape orice. Sa fie mai frumoase, sa fie mai bune, sa fie...sa faca...creca tot o urmare (atenuata cumva) a spiritului de competitie e si asta. Numai ca aici, in majoritatea situatiilor as spune, e o treaba pozitiva. Pentru ca le determina sa se autodepaseasca  ;) (hi hi, d-aia parem noi puturosi in ochii lor, acu-mi dau seama  ;D).

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #218 : Joi, 09 August 2012, 17:51 »
na, diferente intre femei si barbati, ce vrei....io chiar nu regret nimic din ce am trait, chiar si experientele cele mai rele, greu de depasit le-am luat ca lectii de viata din care am avut cel mai mult de invatat. a doua oara, tocmai pt ca mi-am invatat lectia, clar n-o sa repet greseala. consider ca erau necesare acele lectii ca sa pot deveni omul care sunt azi.  :)
sofisme educationale

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #219 : Joi, 09 August 2012, 17:56 »
Eu regret multe din cate-am facut, dar mai ales din cate n-am facut. Tocmai regretele astea sunt cel mai greu de digerat si de acceptat. Dar n-am cum sa dau timpul inapoi, si nici sa fiu prea mult timp trista nu-mi permit. Momentan inca mai sper ca pentru mine cartile inca nu s-au taiat; dar daca e sa fie asa, mi-ar placea sa stiu ca sa-mi refac planurile.
Uite, d-aia va admir eu. Pentru capacitatea asta (uimitoare!) de regenerare si pentru adaptabilitate. Aci iar ne dati clasa :bow:.
Si ca sa-ti raspund si la post-ul urmator, sa stii ca nu e chiar asa. O femeie alege, de obicei.
Si nu e usor nici pentru noi. Si da, cu trecerea timplului parca e mai dificil. De fapt, cred ca noi insine (barbati, femei, nu conteaza) devenim mai dificili.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #220 : Joi, 09 August 2012, 18:00 »
na, diferente intre femei si barbati, ce vrei....io chiar nu regret nimic din ce am trait, chiar si experientele cele mai rele, greu de depasit le-am luat ca lectii de viata din care am avut cel mai mult de invatat. a doua oara, tocmai pt ca mi-am invatat lectia, clar n-o sa repet greseala. consider ca erau necesare acele lectii ca sa pot deveni omul care sunt azi.  :)

sunt absolut de acord. si fara niciun fel de sofism, bit.
Toate experientele de viata isi au rostul ?or, te invata ceva, iti deschid orizontul interior intr-un fel... si nu o data s-a dovedit ca ceea ce la un moment dat parea a fi fost o greseala regretabila s-a dovedit ulterior a fi premisa unui "altceva" interesant, benefic...

bit, invata (odata! :)) sa nu regreti ceea ce a fost. este inutil. nu poti schimba nimic din trecut si nu faci decat sa te incarci in prezent si viitor cu balastul unor trairi negative. Pare greu, chiar imposibil sa-ti schimbi perspectiva asupra unor lucruri dar nu e chiar asa.
Cum Dumnezeu sa te fac io pe tine, fratili meu, sa privesti frumos TOT ce este in viata ta?!   :) :kissing:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #221 : Joi, 09 August 2012, 18:01 »
Femeile sunt mult mai apasate de singuratate. Un amestec de rusine- nu stiu de ce, dar asa e- cu dorinta acuta de-a avea copii, cu senzatia ca le trece "faina prin traista"...si cumva, asa si e. un barbat singur are de n ori mai multe sanse sa-si gaseasca pe cineva potrivit decat o femeie singura. si cu cat trece timpul e mai rau.
nu mi-am propus sa fiu contra, da vad ca-mi iese cu brio azi...  ;)
eu sunt single de ceva timp, dar nu ma simt apasata de singuratate. am un copil, calatoresc, am prieteni, ma descurc foarte bine si singura, dar dorinta de a intalni omul potrivit vine din placerea de a imparti anumite trairi, sentimente, experiente.
ce-am bolduit imi suna a credinta negativa si daca o asimilezi va deveni realitatea pe care o vei trai (sau pe care o traiesti deja).
dupa divort eram o femeie singura cu un copil mic, dar am avut incredere in mine si nici nu mi-a trecut prin cap ca n-o sa gasesc omul potrivit. si l-am gasit, chiar daca pt un timp limitat!
esti ceea ce gandesti :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #222 : Joi, 09 August 2012, 18:07 »
sunt absolut de acord. si fara niciun fel de sofism, bit.
Toate experientele de viata isi au rostul ?or, te invata ceva, iti deschid orizontul interior intr-un fel... si nu o data s-a dovedit ca ceea ce la un moment dat parea a fi fost o greseala regretabila s-a dovedit ulterior a fi premisa unui "altceva" interesant, benefic...

bit, invata (odata! :)) sa nu regreti ceea ce a fost. este inutil. nu poti schimba nimic din trecut si nu faci decat sa te incarci in prezent si viitor cu balastul unor trairi negative. Pare greu, chiar imposibil sa-ti schimbi perspectiva asupra unor lucruri dar nu e chiar asa.
Cum Dumnezeu sa te fac io pe tine, fratili meu, sa privesti frumos TOT ce este in viata ta?!   :) :kissing:
exact, mica, am avut o astfel de experienta care mi-a parut iadul in viata mea. atunci n-am vazut nimic bun, desi se spune (si chiar asa si e!) ca in fiecare experienta negativa exista si o parte buna. dupa un timp, am realizat ca acea experienta negativa mi-a deschis 2-3 drumuri catre oportunitati extraordinare.
trecutul nu poate fi schimbat, iar ceea ce conteaza e clipa prezenta de care nu se poate bucura cel care traieste in trecut. cred ca pentru fiecare exista un moment al trezirii, aceasta informatie o asimileaza fiecare atunci cand e pregatit. o veni si momentul lui bitek   ;) :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #223 : Joi, 09 August 2012, 18:12 »
Pai nu cred ca ai cum sa intelegi (spiritul competitional inter-gen feminin -moooaaama, ce-am debitat aci!  :idiot2:-). E o chestie nativa, specifica doar lor, femeilor.

he, he. chiar crezi ce spui? creca n-ai remarcat cum se zbarleste masculinu'gelos din voi, barbatii, cand o femeie face aprecieri elogioase la adresa unui alt barbat. mama, mama... si n-am vazut asta la unul singur, ci la majoritatea. parca le pici ceara incinsa (de epilat  ;D) pe podoaba atavica a epidermei lor darwiniste.  ;D

cat despre competitia dintre femei...hm., nu o neg, insa trebuie spus ca de la un anumit nivel in sus chiar si femeile pot aprecia si chiar se pot bucura de calitatile unei surate. ceea ce povesteste acolo matei este o realitate destul de raspandita, e drept, insa o femeie de calitate nu-si va ignora "colegele de sex" numai fiindca e un masculin prin preajma, pe care ele il pot aseza in postura de öbiect al concurentei". chiar si o femeie poate fi fair-play, obiectiva si binevoitoare in raport cu alte femei.
nu mai absolutizati atata perspectiva voastra uracioasa, trolleri ce sunteti.  ;D :strambatura:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #224 : Joi, 09 August 2012, 18:13 »
trecutul nu poate fi schimbat, iar ceea ce conteaza e clipa prezenta de care nu se poate bucura cel care traieste in trecut. cred ca pentru fiecare exista un moment al trezirii, aceasta informatie o asimileaza fiecare atunci cand e pregatit. o veni si momentul lui bitek   ;) :)
Vai, cat iti urasc condescendenta!
Normal ca stiu ca nu pot schimba trecutul!!! Daca s-ar fi putut face, as fi facut-o de mult! Si lasati-ma pe mine in "adormirea" mea. Desi nu stiu care dintre noi vede viata mai bine. Si nu stiu care ar face fata mai bine unei deceptii, daca stau sa ma gandesc un pic. Hai, va rog io, nu ma provocati sa fiu rautacios! Io-mi traiesc viata incercand sa invat din experientele prin care trec si prin care le vad la alti oameni, nu din sistematizari si teoretizari mai mult sau mai putin trendy. Na, uite ca devin si veninos.