Autor Subiect: Intrebari pentru un single  (Citit de 126604 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #240 : Joi, 09 August 2012, 21:44 »
vorbeam in general. n-am suficienta imaginatie sa-ti descriu cate femei superbe si pe interior si pe exterior sunt langa barbati fara nimic. simplu- fara nimic. sa nu zici ca-i alegerea lor. sunt insa atat de singure..mie mi-e ok, ce-i al meu o sa fie cand va fi.

clasicul "femeia bine aranjata, imbracata la patru ace, el in bascheti si sort?!" sau la ce se refera acel nimic? daca te-ai impacat cu singuratatea ta, e de bine! :)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #241 : Joi, 09 August 2012, 21:50 »
nu am fost capabila sa iert cu adevarat decat dupa multi ani Schimbarea adevarata in cazul meu a fost atunci cand am privit fosta relatie cu mai multa toleranta.

am iertat in aceeasi clipa; am fost judecata si condamnata: slaba; si totusi am dat iertare ofensei ...
cineva spunea:cand binele iubitului tau insemna mai mult decat propriul tau bine, atunci esti cu adevarat indragostita.
am incercat asta, mi-a iesit, m-am eliberat!
schimbarea ... vine odata cu ea! :)
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #242 : Joi, 09 August 2012, 21:54 »
am iertat in aceeasi clipa; am fost judecata si condamnata: slaba; si totusi am dat iertare ofensei ...
cineva spunea:cand binele iubitului tau insemna mai mult decat propriul tau bine, atunci esti cu adevarat indragostita.
am incercat asta, mi-a iesit, m-am eliberat!
schimbarea ... vine odata cu ea! :)
doar iertarea si acceptarea te fac liber cu adevarat, asa este.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #243 : Joi, 09 August 2012, 21:56 »
pentru guesswho:
disperate, disperate, de acord cu tine.  dar asa de mult incat sa nu vada ridicolul care le paste? de fapt am observat ca unora dintre confratii mei le place sa li se dea multa atentie si se simt chiar foarte mandri de ei. 
barbati disperati nu stiu daca am cunoscut, poate disperati dupa sex...  ;)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #244 : Joi, 09 August 2012, 22:31 »
vorbeam in general. n-am suficienta imaginatie sa-ti descriu cate femei superbe si pe interior si pe exterior sunt langa barbati fara nimic. simplu- fara nimic. sa nu zici ca-i alegerea lor. sunt insa atat de singure..mie mi-e ok, ce-i al meu o sa fie cand va fi.
ma indoiesc sincer de "superbul" lor interior daca stau alaturi de barbati fara nimic (si nu ma refer la partea materiala). daca s-ar pretui cat de cat ca persoane ar alege ce e mai bine pentru ele. eu decat sa traiesc o frumoasa singuratate in doi aleg sa traiesc frumos de una singura, asa macar nu suport toanele nimanui  ;D
 intr-o relatie intri de bunavoie si iesi daca nu te multumeste, nu te tine nimeni cu forta. cu siguranta ca e alegerea lor sa ramana in acele relatii.
motivele pentru care stau unele/unii in relati sunt scuze ca sa nu-si ia viata in maini, crede-ma. si n-o spun din carti, ci din experienta proprie.
ma bucur sa aud ca esti ok  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #245 : Joi, 09 August 2012, 22:40 »
pentru guesswho:
disperate, disperate, de acord cu tine.  dar asa de mult incat sa nu vada ridicolul care le paste? de fapt am observat ca unora dintre confratii mei le place sa li se dea multa atentie si se simt chiar foarte mandri de ei. 
barbati disperati nu stiu daca am cunoscut, poate disperati dupa sex...  ;)
unora nu le pasa de ridicol, iar a intra in gratii domnului potent financiar la bratul caruia se afiseaza e mai important pt ele decat stima de sine.
altele o fac din dorinta disperata de a avea un partener, oricare ar fi el.
altele cad in ridicol pt ca.....asa-s ele.

am intalnit barbati disperati, au acel "ceva" care te pune in garda imediat. sunt cei dornici de a avea o relatie cu orice pret, cu oricine, numai "in randul lumii" sa se vada, de parca daca e single e paria....
cealalta categorie de care spui e in libertate si la discretie. si-s gratis... ;D
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #246 : Joi, 09 August 2012, 22:45 »
am iertat in aceeasi clipa; am fost judecata si condamnata: slaba; si totusi am dat iertare ofensei ...
cineva spunea:cand binele iubitului tau insemna mai mult decat propriul tau bine, atunci esti cu adevarat indragostita.
am incercat asta, mi-a iesit, m-am eliberat!
schimbarea ... vine odata cu ea! :)
Iertarea nu cred ca este un act de vointa,iertarea din suflet Eu am dorit sa iert dar nu a fost suficient, a trebuit sa trec prin multa suferinta ,,probabil ca a fost lectia mea de viata.iMa bucur pt. tine ca ai reusit pt binele tau.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #247 : Joi, 09 August 2012, 22:55 »
Iertarea nu cred ca este un act de vointa,iertarea din suflet Eu am dorit sa iert dar nu a fost suficient, a trebuit sa trec prin multa suferinta ,,probabil ca a fost lectia mea de viata.iMa bucur pt. tine ca ai reusit pt binele tau.

la baza oricarui bine, se afla o mare suferinta :)
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #248 : Joi, 09 August 2012, 23:24 »
esti ceea ce gandesti :)

nimic mai adevarat! cumplit de adevarat!

"tot ceea ce ce suntem este rezultatul a ceea ce gandim." - Buddha

la ce se refera acel nimic?

"aici este barca; acolo, pe taramul opus se aflta tinta voastra. nu credeti cuvintele mele despre ceea ce veti gasi acolo; duceti-va si descoperiti singuri." - Buddha

am descoperit ca ceea ce pentru "toti" inseamna nimic, pentru mine inseamna totul!

exteriorul, reflecta interiorul; cum poate un om frumos sa existe langa nimic? doar daca "nimic", nu spune nimic, altora...



nihil sine deo

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #249 : Vineri, 10 August 2012, 12:55 »
clasicul "femeia bine aranjata, imbracata la patru ace, el in bascheti si sort?!" sau la ce se refera acel nimic? daca te-ai impacat cu singuratatea ta, e de bine! :)
Matei, a fi singur nu-i cea mai mare problema din lume. Cand nu-mi pica bine- si de multe ori nu-mi pica- tratez cu umor si autoironie. Mi-ar placea sa fie altcumva, da' daca nu-i, asta e. Am scris mai sus: anii nu-i pot intoarce si nici viata nu se traieste cu amanare. Cat priveste acel nimic...sti la ce ma refer, nu la tenisii verzi asortati la maiou cu gaurele. Daca tii musai, dezvolt.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #250 : Vineri, 10 August 2012, 13:18 »
Matei, a fi singur nu-i cea mai mare problema din lume. Cand nu-mi pica bine- si de multe ori nu-mi pica- tratez cu umor si autoironie. Mi-ar placea sa fie altcumva, da' daca nu-i, asta e. Am scris mai sus: anii nu-i pot intoarce si nici viata nu se traieste cu amanare. Cat priveste acel nimic...sti la ce ma refer, nu la tenisii verzi asortati la maiou cu gaurele. Daca tii musai, dezvolt.

am inteles, nu e nevoie sa mai dezvolti. si eu urmez acelasi "tratament" cand e nevoie.  :)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #251 : Vineri, 10 August 2012, 13:20 »
unora nu le pasa de ridicol, iar a intra in gratii domnului potent financiar la bratul caruia se afiseaza e mai important pt ele decat stima de sine.
altele o fac din dorinta disperata de a avea un partener, oricare ar fi el.
altele cad in ridicol pt ca.....asa-s ele.

trist, doamna trist, dincolo era mai vesel!  :)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #252 : Vineri, 10 August 2012, 13:22 »
nimic mai adevarat! cumplit de adevarat!

"tot ceea ce ce suntem este rezultatul a ceea ce gandim." - Buddha

"aici este barca; acolo, pe taramul opus se aflta tinta voastra. nu credeti cuvintele mele despre ceea ce veti gasi acolo; duceti-va si descoperiti singuri." - Buddha

am descoperit ca ceea ce pentru "toti" inseamna nimic, pentru mine inseamna totul!

exteriorul, reflecta interiorul; cum poate un om frumos sa existe langa nimic? doar daca "nimic", nu spune nimic, altora...


foarte frumos punct de vedere asupra nimicului... da, asa este, de multe ori este suficient doar sa meditezi un pic mai mult si sa vezi lucrurile si din "cealalta perspectiva"; felicitari, steliana.
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #253 : Vineri, 10 August 2012, 13:33 »
la baza oricarui bine, se afla o mare suferinta :)

Subscriu.  O0 Dintre toate, mie asta mi se pare cea mai adevarata. Poate ca e ar fi timpul sa ne autoeducam sa percepem durerea ca pe un binevenit semnal de alarma ca ceva nu e bine, decat ca pe un disconfort de "anesteziat". Asa este si din punct de vedere biologic. Si cred ca nimic nu ni s-a dat degeaba in aceasta viata... nici macar durerea.  ;)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #254 : Vineri, 10 August 2012, 14:33 »
foarte frumos punct de vedere asupra nimicului... da, asa este, de multe ori este suficient doar sa meditezi un pic mai mult si sa vezi lucrurile si din "cealalta perspectiva"; felicitari, steliana.

multumesc, pentru apreciere. mi-ar fi placut sa vorbesc dpdv al meditatiei ...
atata timp cat am putut vedea totul in "nimicul" meu , ma intreb ... exista mai mult ca "nimic"? ;D

cand vreau, totul e posibil!
nihil sine deo