Autor Subiect: Intrebari pentru un single  (Citit de 127271 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #255 : Vineri, 10 August 2012, 14:46 »
Subscriu.  O0 Dintre toate, mie asta mi se pare cea mai adevarata.

da, alt adevar extraordinar!
exact ca acela despre care am mai spus: tot ce urca ... si coboara.
indiferent de moment, trebuie sa constientizam ca ne apartine doar atat cat il traim pana la epuizare.
nihil sine deo

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #256 : Vineri, 10 August 2012, 17:24 »
ma indoiesc sincer de "superbul" lor interior daca stau alaturi de barbati fara nimic (si nu ma refer la partea materiala). daca s-ar pretui cat de cat ca persoane ar alege ce e mai bine pentru ele. eu decat sa traiesc o frumoasa singuratate in doi aleg sa traiesc frumos de una singura, asa macar nu suport toanele nimanui  ;D
 intr-o relatie intri de bunavoie si iesi daca nu te multumeste, nu te tine nimeni cu forta. cu siguranta ca e alegerea lor sa ramana in acele relatii.
motivele pentru care stau unele/unii in relati sunt scuze ca sa nu-si ia viata in maini, crede-ma. si n-o spun din carti, ci din experienta proprie.
ma bucur sa aud ca esti ok  :)
draga mea, nu-i chiar asa de simplu, nu toate-s in alb si negru. relatiile sunt parca din ce in ce mai complicate, nu-i chiar corect sa pun eticheta cuiva pana nu traiesc in papucii ei(lui). p'afara-i vopsit gardu'...sa sti ca nu-i chiar la indemana oricum sa-si ia viata in maini: tu esti norocoasa care si-a permis asta, eu sunt norocoasa care si-a permis asta..

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #257 : Vineri, 10 August 2012, 17:27 »
Subscriu.  O0 Dintre toate, mie asta mi se pare cea mai adevarata. Poate ca e ar fi timpul sa ne autoeducam sa percepem durerea ca pe un binevenit semnal de alarma ca ceva nu e bine, decat ca pe un disconfort de "anesteziat". Asa este si din punct de vedere biologic. Si cred ca nimic nu ni s-a dat degeaba in aceasta viata... nici macar durerea.  ;)
eu mai cred ca repetam aceeasi greseala pana invatam ceva din ea. draga mea, daca as avea atatea colturi pentru cate locuri de dat cu capu' mi-ar trebui..

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #258 : Vineri, 10 August 2012, 20:39 »
...sa sti ca nu-i chiar la indemana oricum sa-si ia viata in maini

Uite, eu inca nu-s sigura ca fac asta, desi ma intretin singura...

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #259 : Vineri, 10 August 2012, 20:59 »
Uite, eu inca nu-s sigura ca fac asta, desi ma intretin singura...
Caroline, fiecare traieste cum vrea, dar mai ales cum poate. Asta am citit-o intr-o carte a Ilenei Vulpescu. Mi-a ramas asta: "cum poate". Cat adevar. Si cat de crud.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #260 : Vineri, 10 August 2012, 21:04 »
la baza oricarui bine, se afla o mare suferinta :)

cum adica sa se afle suferinta la baza oricarui bine? poate nu am inteles eu despre ce este vorba. dar atunci cand fac bine cuiva, acel bine se reflecta si asupra mea.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #261 : Vineri, 10 August 2012, 22:03 »
draga mea, nu-i chiar asa de simplu, nu toate-s in alb si negru. relatiile sunt parca din ce in ce mai complicate, nu-i chiar corect sa pun eticheta cuiva pana nu traiesc in papucii ei(lui). p'afara-i vopsit gardu'...sa sti ca nu-i chiar la indemana oricum sa-si ia viata in maini: tu esti norocoasa care si-a permis asta, eu sunt norocoasa care si-a permis asta..
asa-i, Lili, relatiile sunt din ce in ce mai complicate sau complicam noi lucrurile simple cu tot felul de asteptari.... nu stiu...
daca-i simplu sau nu, alb sau negru, cred ca mai putin conteaza, ceea ce am exprimat reprezinta doar parerea mea vis-avis de subiect. nu judec pe nimeni ca nu-i treaba mea, fiecare e liber sa traiasca asa cum vrea. nush cat de norocoasa sunt, dar realista si cu capul pe umeri sigur ca sunt.  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #262 : Vineri, 10 August 2012, 22:07 »
draga mea, nu-i chiar asa de simplu, nu toate-s in alb si negru. relatiile sunt parca din ce in ce mai complicate, nu-i chiar corect sa pun eticheta cuiva pana nu traiesc in papucii ei(lui). p'afara-i vopsit gardu'...sa sti ca nu-i chiar la indemana oricum sa-si ia viata in maini: tu esti norocoasa care si-a permis asta, eu sunt norocoasa care si-a permis asta..
mda, din pacate...sunt situatii in care ea, sau chiar si el, raman captivi intr-un cuplu frustrant pentru ca nu au posibilitatea sa-si ia viata in maini, sau cel putin aparentele asa arata. De fapt, daca esti hotarat intr-o directie, apar cu timpul si solutiile, insa uneori iti trebuie un enorm curaj sa te arunci in necunoscut cu minuscule sanse de bine...

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #263 : Vineri, 10 August 2012, 23:02 »
Poti foarte bine sa ramai captiv si in relatia cu tine insuti, nu numai intr-un cuplu... cel mai trist este ca atunci chiar nu mai ai pe cine sa dai vina...

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #264 : Vineri, 10 August 2012, 23:14 »
Poti foarte bine sa ramai captiv si in relatia cu tine insuti, nu numai intr-un cuplu... cel mai trist este ca atunci chiar nu mai ai pe cine sa dai vina...


cred ca eu sunt intr-o astfel de relatie pe moment dar mi-e bine asa. in plus nu m-ar ajuta cu nimic sa am pe cine sa dau vina. de ce ar trebui sa dam vina pe altcineva? dupa umila mea parere, responsabilitatea este cam in aceesi masura a amandurora. cinstit este sa nu dai vina pe celalalt, incepe cu tine in primul rand, la modul general vorbesc. daca acum, in loc sa ma duc si termin proiectul acela care tot asteapta, eu stau si o ard pe-aici, nu inseamna ca forumul este vinovat cu ceva. I put the blame on me, pentru ca eu sunt cel care tot amana sa se apuce de treaba.  si daca mai devreme am fost sa fumez o tigara, in relatia mea cu tigara, nu ea este vinovata, ea statea frumos in pachet, eu am luat-o la plimbare, tot ca sa mai treaca ceva timp pana ma afund in lucru.
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #265 : Vineri, 10 August 2012, 23:26 »
De acord. Chestia cu datul vinei nu am scris-o decat ca sa subliniez faptul ca tuturor ne e greu sa acceptam ca fiecare are "vina" lui pentru propria viata, dar atunci cand esti singur este inevitabil. Nu mai exista pretextul "trebuie/nu pot sa fac asta pentru celalalt". Trebuie sa accepti ca trebuie sa fac asta/nu pot sa fac doar pentru ca vreau/nu vreau.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #266 : Sâmbătă, 11 August 2012, 07:02 »
draga mea, nu-i chiar asa de simplu, nu toate-s in alb si negru. relatiile sunt parca din ce in ce mai complicate, nu-i chiar corect sa pun eticheta cuiva pana nu traiesc in papucii ei(lui). p'afara-i vopsit gardu'...sa sti ca nu-i chiar la indemana oricum sa-si ia viata in maini: tu esti norocoasa care si-a permis asta, eu sunt norocoasa care si-a permis asta..
Lili,ai dreptate ca relatiile sunt din ce in ce mai complicate cel putin in aparenta,dar ati lua viata;in maini; nu tine de noroc,tine de responsabilitatea pe care o ai fata de tine, stima de sine ,fata de copii tai,etc.din pacate frica si paralizia vointei sunt adevaratela piedici si nu problemele materiale.Noi toti care discutam pe forum avem ideie despre autocunoastere indiferent ca am urmat o consiliere pshiologica sau am citit etc dar avem informatii cat de cat. Ce vreau sa spun ca din pacate foarte multi nu  au sansa sa invete sa se  autocunoasca,si raman ;la norocul vietii;Poate, noi fiecare ar trebui sa cautam sa ajutam  constructiv prin experienta noastra, pt. ca in fond noi toti de aici asta demonstram ca SE POATE.

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #267 : Sâmbătă, 11 August 2012, 09:15 »
Lili,ai dreptate ca relatiile sunt din ce in ce mai complicate cel putin in aparenta,dar ati lua viata;in maini; nu tine de noroc,tine de responsabilitatea pe care o ai fata de tine, stima de sine ,fata de copii tai,etc.din pacate frica si paralizia vointei sunt adevaratela piedici si nu problemele materiale.Noi toti care discutam pe forum avem ideie despre autocunoastere indiferent ca am urmat o consiliere pshiologica sau am citit etc dar avem informatii cat de cat. Ce vreau sa spun ca din pacate foarte multi nu  au sansa sa invete sa se  autocunoasca,si raman ;la norocul vietii;Poate, noi fiecare ar trebui sa cautam sa ajutam  constructiv prin experienta noastra, pt. ca in fond noi toti de aici asta demonstram ca SE POATE.
frica si paralizia vointei, exact, ai spus-o cum nu se poate mai bine. piedica mare e teama de necunoscut. o cunostinta a divortat de curand. un divort dorit, spunea ca nu mai e nimic de facut. am intrebat-o cum ii e. mi-a raspuns "inca n-am intrat in depresie, dar stiu ca urmeaza". ce vreau sa spun: simtim diferit, experienta mea nu-i totuna cu a ta, sau a altora, chiar daca la prima vedere pare ca am batut aceleasi carari.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #268 : Sâmbătă, 11 August 2012, 09:41 »
Din fericire ca nu simtim la fel,dar cred ca prin impartasirea a ceea ce simtim cu adevarat ne putem ajuta uni pe alti. Fiecare experienta este unica cum suntem si noi ,dar la univel mai profunt suntem totusi UNU.Va doresc o zi minunata.Eu merg la munte unde nu am internet.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #269 : Sâmbătă, 11 August 2012, 10:22 »
mai exista un fel de captivitate, in afara celui generat preponderent de frica; captivitatea in confortul dat de iubirea celuilalt si obisnuinte.
In cazul meu nu teama a fost motivul nr.1 (desi a existat si aceea, desigur) pentru care nu m-am desprins, poate la timp, dintr-un cuplu nepotrivit ci faptul ca iubirea si disponibilitatea lui imi dadeau un mare confort, o mare siguranta, si atunci balansam permanent intre frustrarea marii nepotriviri si confortul acesta. stiu ca pare straniu, dar asa a fost. Nu reuseam sa "aleg", sa ma hotarasc, mai ales ca atunci cand simtea ca sunt pe punctul de a pleca, facea ce facea si-mi rasturna hotararea. Nu divortam pentru ca nu aveam un "motiv" din acelea "clasice" (e betiv, e afemeiat, o bate) desi "nepotrivirea de caracter" este mult mai grava decat s-ar putea crede; te poate ucide lent si tacut, pana cand devii un mare gol interior.
este greu de exprimat cat de mult m-am eliberat facand pasul nebunesc (asa l-au considerat cei din jur care vedeau doar aparentele unei familii perfecte). Sigur ca am trecut la inceput printr-o perioada teribil de grea, mai ales ca s-a suprapus si cu alte situatii de viata dificile, si pentru ca totusi tineam la el si imi parea rau de toata suferinta rupturii, pe care ne-o provocasem si mie si lui, insa acum mi-e mult, mult mai bine, ma simt mult mai impacata cu mine. Spun asta pentru cei/cele care sunt acum in prima etapa, aceea a suferintei. :)