Autor Subiect: Intrebari pentru un single  (Citit de 126580 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #270 : Sâmbătă, 11 August 2012, 10:25 »
Din fericire ca nu simtim la fel,dar cred ca prin impartasirea a ceea ce simtim cu adevarat ne putem ajuta uni pe alti. Fiecare experienta este unica cum suntem si noi ,dar la univel mai profunt suntem totusi UNU.Va doresc o zi minunata.Eu merg la munte unde nu am internet.

meditatie placuta acolo, la muntele fara internet, Emi  :)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #271 : Sâmbătă, 11 August 2012, 10:29 »
ar fi fain daca ar exista un spatiu fizic, asemanator acestui forum, unde oamenii sa mearga atunci cand simt nevoia de a schimba o vorba doua.  sa fie un fel de meeting point SC, permanent, asa cum este acest spatiu virtual.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #272 : Sâmbătă, 11 August 2012, 10:41 »
ar fi insa e greu de faptuit o "infrastructura" speciala daca exista inca o "masa critica" de singlesi atat de mica dornica sa iasa si sa socializeze in real. Suntem incredibil de putini , totusi, la nivelul unui oras ca Bucurestiul.... in cazul asta "permanenta" nu poate fi rentabilizata, cred.
ma gandeam mai demult ca cineva ar fi putut avea initiativa infiintarii unui bar/club pentru singlesi, insa ar fi destul de complicat de controlat posibila "infiltrare" a tot felul de neaveniti, chiar escroci... tre buie si un "filtru", asa cum este Gigi (ma scuzi, Gigi :))

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #273 : Sâmbătă, 11 August 2012, 10:49 »
mi-a trecut prin cap chestia asta vazand ca sunt inregistrati peste o mie de membri si banuiesc ca majoritatea este din bucuresti si imprejurimi.  da, ideea cu barul este excelenta si nu este imposibila.  :)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #274 : Sâmbătă, 11 August 2012, 10:55 »
din pacate, din foarte multii membri inscrisi din Bucuresti, doar vreo 15 maxim 20 iesim, din cand in cand. e foarte putin si nu prea inteleg de ce fiindca e clar ca sunt foarte multi oameni singuri. nici nu stiu ce pierd.  :)

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #275 : Sâmbătă, 11 August 2012, 11:11 »
din pacate, din foarte multii membri inscrisi din Bucuresti, doar vreo 15 maxim 20 iesim, din cand in cand. e foarte putin si nu prea inteleg de ce fiindca e clar ca sunt foarte multi oameni singuri. nici nu stiu ce pierd.  :)

din pacate sunt foarte multi oameni singuri  :( , iar daca nu sti sa o getionezi foarte bine te poate duce pe cai gresite

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #276 : Sâmbătă, 11 August 2012, 11:58 »
Din pacate e si lenea mare. (vorbesc din experienta, am doua doctorate-n lene :D)

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #277 : Sâmbătă, 11 August 2012, 12:05 »
Asta se intampla pentru ca marea majoritate a oamenilor singuri nu vor nici macar sa-si recunoasca lor insile ca sunt singuri, darmite sa mai caute si rezolvari. In general, acestia isi petrec timpul liber alergand dupa relatii cu orice pret, refuland in cariera si goana dupa bani, sacrificandu-se pentru rude, lamentandu-se ca sunt singuri oricui vrea sa-i asculte sau autoizolandu-se rusinati, ca niste paria ce se simt. Ca sa rezolvi o problema trebuie in primul rand sa recunosti ca ai o problema, si in al doilea, sa incetezi sa te mai justifici si sa faci ceva in acest sens. Eu cred ca suntem atat de putini aici, pentru ca suntem tocmai acea diferenta "mare majoritate" care face ceva. Sau cel putin, incearca sau isi doreste sa faca ceva.

P.S. Eu as propune altceva, in loc de bar: o "camera" virtuala de discutii audio-video, cum ar fi de exemplu conferinta pe Skype. Ca sa fie "deschis non-stop", ar trebui sa se asigure permanenta prin rotatie, ca intr-un call center.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #278 : Sâmbătă, 11 August 2012, 12:10 »
Mda nush...in principiu nu zici rau. Da`tot nu se compara cu talking-ul nas in nas.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #279 : Sâmbătă, 11 August 2012, 12:57 »
Asta se intampla pentru ca marea majoritate a oamenilor singuri nu vor nici macar sa-si recunoasca lor insile ca sunt singuri, darmite sa mai caute si rezolvari. In general, acestia isi petrec timpul liber alergand dupa relatii cu orice pret, refuland in cariera si goana dupa bani, sacrificandu-se pentru rude, lamentandu-se ca sunt singuri oricui vrea sa-i asculte sau autoizolandu-se rusinati, ca niste paria ce se simt. Ca sa rezolvi o problema trebuie in primul rand sa recunosti ca ai o problema, si in al doilea, sa incetezi sa te mai justifici si sa faci ceva in acest sens. Eu cred ca suntem atat de putini aici, pentru ca suntem tocmai acea diferenta "mare majoritate" care face ceva. Sau cel putin, incearca sau isi doreste sa faca ceva.

P.S. Eu as propune altceva, in loc de bar: o "camera" virtuala de discutii audio-video, cum ar fi de exemplu conferinta pe Skype. Ca sa fie "deschis non-stop", ar trebui sa se asigure permanenta prin rotatie, ca intr-un call center.
vezi, aia cu alergatul este contra productiv, poate de aceea nici nu se leaga nimic.  daca in loc de a alerga dupa relatii cu orice pret, am lasa lucrurile sa vina in mod normal, fara ca nici o nota sa nu fie fortata, poate ca si relatiile acelea atat de dorite ar veni de la sine.

Mda nush...in principiu nu zici rau. Da`tot nu se compara cu talking-ul nas in nas.

de acord ca F2F este mai eficient.  aici vad un dar, oamenii nu au curaj sa faca pasul spre realitate din mai multe motive.  le e teama ca nu vor fi acceptati asa cum sunt, ca ceilalti nu vor arata destula toleranta fata de ei si umanitatea lor, pentru ca sunt prea inalti, prea mici, prea grasi, prea slabi, prea etc.  sau pentru ca au idei diferite, ceea ce este mare pacat. va dau un exemplu, o postare de-a mea sau mai multe pe topicul acela cu politica, a declansat niste reactii foarte puternice care pur si simplu m-au dezamagit si chiar speriat intr-o anume masura. si nu ma sperii chiar asa de usor  :) de aceea m-am si indepartat un timp cu gandul nici sa nu mai apar pe-aici.  m-am gandit ca daca intr-un spatiu virtual mi se raspunde cu atata inflexibilitate si duritate, fara pic de intelegere si acceptare a punctului meu de vedere, pai mi-am zis, in realitate, daca ne-am vedea, as fi pur si simplu linsat, lapidat, crucificat. 
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #280 : Sâmbătă, 11 August 2012, 13:09 »
Da`tot nu se compara cu talking-ul nas in nas.

De acord. Asta era varianta fara costuri de infrastructura. Pentru infrastructura, cred ca s-ar putea imagina un proiect pe fonduri UE pentru clubul "categoriei defavorizate" oameni singuri, cu mai multe ramuri: consiliere familii monoparentale, dezvoltare personala, comunicare, clubbing, entertainement si turism. Cu un centru la Bucuresti si puncte de lucru in tara.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #281 : Sâmbătă, 11 August 2012, 13:10 »
Asta se intampla pentru ca marea majoritate a oamenilor singuri nu vor nici macar sa-si recunoasca lor insile ca sunt singuri, darmite sa mai caute si rezolvari. In general, acestia isi petrec timpul liber alergand dupa relatii cu orice pret, refuland in cariera si goana dupa bani, sacrificandu-se pentru rude, lamentandu-se ca sunt singuri oricui vrea sa-i asculte sau autoizolandu-se rusinati, ca niste paria ce se simt. Ca sa rezolvi o problema trebuie in primul rand sa recunosti ca ai o problema, si in al doilea, sa incetezi sa te mai justifici si sa faci ceva in acest sens. Eu cred ca suntem atat de putini aici, pentru ca suntem tocmai acea diferenta "mare majoritate" care face ceva. Sau cel putin, incearca sau isi doreste sa faca ceva.

P.S. Eu as propune altceva, in loc de bar: o "camera" virtuala de discutii audio-video, cum ar fi de exemplu conferinta pe Skype. Ca sa fie "deschis non-stop", ar trebui sa se asigure permanenta prin rotatie, ca intr-un call center.

nu stiu de ce "a fi single" trebuie neaparat privita cu a fi "o problema" care trebuie rezolvata prin ceva, neaparat. Este, intr-adevar, atunci cand starea de single te frustreaza, cand iti doresti un partener... dar nici atuncea n-as numi-o "o problema".  :) dar exista si situatii, mai bine zis perioade, cand starea de "single" poate sa-ti fie confortabila si n-ai a o "combate". asa ma simt eu acum. nu inseamna ca peste o luna, un an, un deceniu (Doamne fere  ;D) n-o sa doresc altceva si starea de "single" sa devina o situatie "de rezolvat".

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #282 : Sâmbătă, 11 August 2012, 13:15 »
... m-am si indepartat un timp cu gandul nici sa nu mai apar pe-aici.  m-am gandit ca daca intr-un spatiu virtual mi se raspunde cu atata inflexibilitate si duritate, fara pic de intelegere si acceptare a punctului meu de vedere, pai mi-am zis, in realitate, daca ne-am vedea, as fi pur si simplu linsat, lapidat, crucificat.

Am observat, da' nu stiam de la ce...  ;) Sfat (de la una care a fost si F2F in SC de mai multe ori): in realitate, oamenii sunt mult mai putin virulenti, pentru ca in general, cine vine in tabere, isi lasa problemele si gandurile serioase acasa. Daca chiar se intampla sa existe si discutii aprinse in contradictoriu - si-mi amintesc ca la Rasnov a existat asa ceva, pe teme de religie - sunt discutii de principiu si oamenii raman prieteni, fiecare cu parerea lui. Parol!  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #283 : Sâmbătă, 11 August 2012, 13:26 »


de acord ca F2F este mai eficient.  aici vad un dar, oamenii nu au curaj sa faca pasul spre realitate din mai multe motive.  le e teama ca nu vor fi acceptati asa cum sunt, ca ceilalti nu vor arata destula toleranta fata de ei si umanitatea lor, pentru ca sunt prea inalti, prea mici, prea grasi, prea slabi, prea etc.  sau pentru ca au idei diferite, ceea ce este mare pacat. va dau un exemplu, o postare de-a mea sau mai multe pe topicul acela cu politica, a declansat niste reactii foarte puternice care pur si simplu m-au dezamagit si chiar speriat intr-o anume masura. si nu ma sperii chiar asa de usor  :) de aceea m-am si indepartat un timp cu gandul nici sa nu mai apar pe-aici.  m-am gandit ca daca intr-un spatiu virtual mi se raspunde cu atata inflexibilitate si duritate, fara pic de intelegere si acceptare a punctului meu de vedere, pai mi-am zis, in realitate, daca ne-am vedea, as fi pur si simplu linsat, lapidat, crucificat. 
regret daca postarile mele ti s-au parut dure. recunosc ca in chestiuni de politica mi se intampla sa devin usor patimasa, dar never-ever agresiva. si pe mine m-a dezamagit pozitia ta, dar asta nu inseamna ca n-o accept. mi-am exprimat niste convingeri cu oarece revolta interioara fiindca pur si simplu nu inteleg cum o gascuta de oameni se pot juca asa cu situatia unei tari, fara sa le pese de consecinte (etc. nu mai reiau ca deja ma indispune acest subiect).
"fara pic de intelegere si acceptare" e o perceptie gresita. intr-o anumita masura inteleg si argumentele "partii adverse", accept pozitia ei (mai ales cand e dezinteresata), insa mi-e greu sa inteleg cand vad oameni inteligenti ne"balansand"/cantarind cele doua variante, pe criterii relevante (unul fiind acela: care face mai mult rau si mai putina treaba? Da, Basescu poate fi perceput de unii ca fiind "o pneumonie", dar mi-e ciuda sa vad ca unii vor sa capatam un cancer de toata frumusetea numai ca sa scape de el, care oricum va pleca f. curand din politica).

insa te asigur ca in real-life nu sunt deloc agresiva, nici fizic, nici verbal, nici some-how altfel  ;D . ii poti intreba pe cei de aici. mi-ar parea rau ca din cauza reprezentarii de "bau-bau" pe care o ai despre mine  ;D sa ratezi niste intalniri si excursii care sunt agreabile ba chiar, deseori, super-agreabile, de-a dreptul vindecatoare. In mod curios, in SC s-au adunat multi oameni de calitate, agreabili, simpatici si, nu in ultimul rand, inteligenti. Experimenteaza aceasta comunitate facand abstractie de mine. :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #284 : Sâmbătă, 11 August 2012, 13:34 »
P.S. Ai o perceptie gresita in ce ma priveste. Banuiesc ca si reprezentarea mea despre tine e usor eronata.  :)