Autor Subiect: Intrebari pentru un single  (Citit de 126571 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #285 : Sâmbătă, 11 August 2012, 13:52 »
mai exista un fel de captivitate, in afara celui generat preponderent de frica; captivitatea in confortul dat de iubirea celuilalt si obisnuinte.
In cazul meu nu teama a fost motivul nr.1 (desi a existat si aceea, desigur) pentru care nu m-am desprins, poate la timp, dintr-un cuplu nepotrivit ci faptul ca iubirea si disponibilitatea lui imi dadeau un mare confort, o mare siguranta, si atunci balansam permanent intre frustrarea marii nepotriviri si confortul acesta. stiu ca pare straniu, dar asa a fost. Nu reuseam sa "aleg", sa ma hotarasc, mai ales ca atunci cand simtea ca sunt pe punctul de a pleca, facea ce facea si-mi rasturna hotararea. Nu divortam pentru ca nu aveam un "motiv" din acelea "clasice" (e betiv, e afemeiat, o bate) desi "nepotrivirea de caracter" este mult mai grava decat s-ar putea crede; te poate ucide lent si tacut, pana cand devii un mare gol interior.
este greu de exprimat cat de mult m-am eliberat facand pasul nebunesc (asa l-au considerat cei din jur care vedeau doar aparentele unei familii perfecte). Sigur ca am trecut la inceput printr-o perioada teribil de grea, mai ales ca s-a suprapus si cu alte situatii de viata dificile, si pentru ca totusi tineam la el si imi parea rau de toata suferinta rupturii, pe care ne-o provocasem si mie si lui, insa acum mi-e mult, mult mai bine, ma simt mult mai impacata cu mine. Spun asta pentru cei/cele care sunt acum in prima etapa, aceea a suferintei. :)

printr-o situatie asemanatoare a trecut o vara de-a mea, la un moment dat "i s-a urat cu binele", cum spune chiar ea acum, la vreo 10 ani dupa, si a vrut sa gaseasca ceva mai bun.  ca nepotrivirea de caracter, ca vezi doamne chimia nu mai functioneaza, si tot asa pana cand a cerut divortul.  anii au trecut, a incercat o relatie pe ici alta pe colo and she did not find better! nu a gasit nimic mai bun.  acum, ca a trecut prin mai multe suferinte, pentru ca viata nu prea a crutat-o, spune oricui vrea s-o asculte ca a gresit, ca-si da seama ca doar EL era adevaratul EL.  care EL si-a refacut viata si are si doi copii. de-abia acum isi da seama si-i pare rau ca ar fi putut sa mearga la un psiholog, sa caute consiliere, sa nu renunte la o relatie asa de usor. in fine, fiecare doarme cum isi asterne.

intrebare: ce inseamna pentru voi nepotrivirea de caracter?
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #286 : Sâmbătă, 11 August 2012, 13:57 »
P.S. Ai o perceptie gresita in ce ma priveste. Banuiesc ca si reprezentarea mea despre tine e usor eronata.  :)

noi sa fim sanatosi.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #287 : Sâmbătă, 11 August 2012, 14:03 »
printr-o situatie asemanatoare a trecut o vara de-a mea, la un moment dat "i s-a urat cu binele", cum spune chiar ea acum, la vreo 10 ani dupa, si a vrut sa gaseasca ceva mai bun.  ca nepotrivirea de caracter, ca vezi doamne chimia nu mai functioneaza, si tot asa pana cand a cerut divortul.  anii au trecut, a incercat o relatie pe ici alta pe colo and she did not find better! nu a gasit nimic mai bun.  acum, ca a trecut prin mai multe suferinte, pentru ca viata nu prea a crutat-o, spune oricui vrea s-o asculte ca a gresit, ca-si da seama ca doar EL era adevaratul EL.  care EL si-a refacut viata si are si doi copii. de-abia acum isi da seama si-i pare rau ca ar fi putut sa mearga la un psiholog, sa caute consiliere, sa nu renunte la o relatie asa de usor. in fine, fiecare doarme cum isi asterne.

intrebare: ce inseamna pentru voi nepotrivirea de caracter?

da, exista si situatii dinacestea cand, in momente de criza, unul aleaga sa plece. m-am gandit si eu, deseori, daca nu mi s-a intamplat acest lucru, dar nu... timpul si mai binele de acum mi-au dovedit ca nu a fost o "criza nedepasita", eventual cu ajutorul psihologului (si el mi-a spus asta, ca, poate, daca am fi avut un ajutor, n-as fi ales sa plec). Nu. situatia a fost alta. acea chimie n-a existat niciodata, in ce ma privea... m-am casatorit cu el, ca un copil prost ce eram, fiindca el ma iubea si asta ma facea sa am acel "confort" de care spuneam, pentru ca era un om cu anumite calitati pe care le apreciam, pentru ca, fiind prieteni, tineam la el....insa nu e deloc de ajuns. am crezut ca timpul va aduce si dragostea, insa nu s-a intamplat asa. marile diferente dintre noi s-au adancit...

"nepotrivire de caracter" poate fi: diferente de "privire" asupra lumii (gusturi, opinii, idei..), o imensa lipsa de comunicare (e teribil sa traiesti cu un om ermetic), diferente de temperament, diferente de nivel intelectual (si asta poate sapa adanc), incompatibilitate fizica etc.
M-am temut ca si in cazul nostru a fost o "middle-age" crisis la mijloc, insa nu... hotararea a fost la apogeul unei frustrari care a crescut timp de 17 ani. Verificarea corectitudinii deciziei este faptul ca si acum, dupa 4 ani, mai am acel "recul" interior atunci cand ne intalnim, desi mi-a ramas drag ca un frate.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #288 : Sâmbătă, 11 August 2012, 14:14 »
printr-o situatie asemanatoare a trecut o vara de-a mea, la un moment dat "i s-a urat cu binele", cum spune chiar ea acum, la vreo 10 ani dupa, si a vrut sa gaseasca ceva mai bun.  ca nepotrivirea de caracter, ca vezi doamne chimia nu mai functioneaza, si tot asa pana cand a cerut divortul.  anii au trecut, a incercat o relatie pe ici alta pe colo and she did not find better! nu a gasit nimic mai bun.  acum, ca a trecut prin mai multe suferinte, pentru ca viata nu prea a crutat-o, spune oricui vrea s-o asculte ca a gresit, ca-si da seama ca doar EL era adevaratul EL.  care EL si-a refacut viata si are si doi copii. de-abia acum isi da seama si-i pare rau ca ar fi putut sa mearga la un psiholog, sa caute consiliere, sa nu renunte la o relatie asa de usor. in fine, fiecare doarme cum isi asterne.

Poate ca asa vede lucrurile acum, prin prisma suferintelor ulterioare, insa nu inseamna ca daca nu a gasit acel "better", El era cu adevarat ceea ce "trebuia". Ceva a facut-o totusi sa renunte. Sigur ca, in anumite momente ale vietii exista crize ale cuplului, dar si crize personale (acea criza "de mijlocul vietii" nu e tocmai o gogorita) cand tulburarea interioara e atat de mare incat ratiunea se voaleaza. Atunci omul acela trebuie ajutat, nu condamnat... Acel "fiecare doarme cum isi asterne" pare o condamnare dura, in urma unei judecati la fel de dure. Chiar daca ea a gresit atunci (desi eu inclin sa cred ca nu e asa, in ciuda opiniei ei de acum), nu trebuie judecata. Se judeca ea destul. O vorba buna i-ar fi de mai mult folos.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #289 : Sâmbătă, 11 August 2012, 14:21 »
Poate ca asa vede lucrurile acum, prin prisma suferintelor ulterioare, insa nu inseamna ca daca nu agasit acel "better", El era cu adevarat ceea ce "trebuia". Ceva a facut-o totusi sa renunte. Sigur ca, in anumite momente ale vietii exista crize ale cuplului dar si crize personale (acea crisza de mijlocul vietii nu e tocmai o gogorita) cand tulburarea interioara e atat de mare incat ratiunea se voaleaza. Atunci omul acela trebuie ajutat, nu condamnat... Acel "fiecare doarme cum isi asterne" pare o condamnare dura, in urma unei judecati la fel de dure. Chiar daca ea a gresit atunci (desi eu inclin sa cred ca nu e asa, in ciuda opiniei ei de acum), nu trebuie judecata. Se judeca ea destul. O vorba buna i-ar fi de mai mult folos.

here we go again! nu este o condamnare dura, de unde-ai scos asta? e adevarat, fiecare doarme cum isi asterne, este o expresie si-atat, nu incerca sa cauti alte mesaje in ea decat ceea ce vrea sa spuna.  tot ceea ce traim sunt consecinte ale unor intamplari, actiuni, alegeri, pe care le-am trait sau facut la un moment dat. era doar o constatare. si nu o judec, nu fac asta cu nimeni. in plus i-am spus mai mult de-o vorba buna, si eu si ceilalti din jurul ei. merge de catva timp la psiholoaga pe care i-am recomandat-o chiar eu si care psiholoaga pe mine personal m-a ajutat foarte mult.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #290 : Sâmbătă, 11 August 2012, 14:28 »
here we go again! nu este o condamnare dura, de unde-ai scos asta? e adevarat, fiecare doarme cum isi asterne, este o expresie si-atat, nu incerca sa cauti alte mesaje in ea decat ceea ce vrea sa spuna.  tot ceea ce traim sunt consecinte ale unor intamplari, actiuni, alegeri, pe care le-am trait sau facut la un moment dat. era doar o constatare. si nu o judec, nu fac asta cu nimeni. in plus i-am spus mai mult de-o vorba buna, si eu si ceilalti din jurul ei. merge de catva timp la psiholoaga pe care i-am recomandat-o chiar eu si care psiholoaga pe mine personal m-a ajutat foarte mult.

asa pare... e un fel de "asa-i trebuie, daca a gresit". ;)
eu cred ca ea vede astfel lucrurile pentru ca acum ii e (mult) mai rau ca atunci, insa ideea ca "el" era "omul", doar din acest motiv, este eronata. S-ar mai linisti daca ar intelege ca, desi acum ii e rau, decizia de atunci nu a fost o mare greseala. Eu chiar nu cred ca i "s-a urat cu binele". in interiorul ei, ceva, pe care poate nu-l constientizeaza f. bine, i-a "aratat" ca nu e pe un drum bun....
e o opinie, nu dau cu barda. :buck2:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #291 : Sâmbătă, 11 August 2012, 15:24 »
Din fericire ca nu simtim la fel,dar cred ca prin impartasirea a ceea ce simtim cu adevarat ne putem ajuta uni pe alti. Fiecare experienta este unica cum suntem si noi ,dar la univel mai profunt suntem totusi UNU.Va doresc o zi minunata.Eu merg la munte unde nu am internet.
iti doresc sa ai vreme buna si sa profiti la maxim de excursie. nu pierzi nimic daca nu ai internet la munte, crede-ma.  ;)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #292 : Sâmbătă, 11 August 2012, 15:27 »
Am observat, da' nu stiam de la ce...  ;) Sfat (de la una care a fost si F2F in SC de mai multe ori): in realitate, oamenii sunt mult mai putin virulenti, pentru ca in general, cine vine in tabere, isi lasa problemele si gandurile serioase acasa. Daca chiar se intampla sa existe si discutii aprinse in contradictoriu - si-mi amintesc ca la Rasnov a existat asa ceva, pe teme de religie - sunt discutii de principiu si oamenii raman prieteni, fiecare cu parerea lui. Parol!  :)
pai nici pe net nu vad rostul pentru care tre` sa ne manifestam virulent. e firesc ca fiecare sa aiba parerea proprie pe care si-o exprima; asta nu inseamna ca o impune altcuiva. sunt doar niste discutii....nu e nicio miza.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #293 : Sâmbătă, 11 August 2012, 17:28 »
Am observat, da' nu stiam de la ce...  ;) Sfat (de la una care a fost si F2F in SC de mai multe ori): in realitate, oamenii sunt mult mai putin virulenti, pentru ca in general, cine vine in tabere, isi lasa problemele si gandurile serioase acasa. Daca chiar se intampla sa existe si discutii aprinse in contradictoriu - si-mi amintesc ca la Rasnov a existat asa ceva, pe teme de religie - sunt discutii de principiu si oamenii raman prieteni, fiecare cu parerea lui. Parol!  :)

multumesc pentru sfat, caroline. poate ca nu sunt (em) virulenti nici aici, de multe totul este in capul nostru, depinde cum citim si ce interpretare dam. e frumos daca zici ca oamenii au ramas prieteni si dupa discutii mai aprinse. dar si guesswho are dreptate cand zice ce zice in postarea urmatoare

pai nici pe net nu vad rostul pentru care tre` sa ne manifestam virulent. e firesc ca fiecare sa aiba parerea proprie pe care si-o exprima; asta nu inseamna ca o impune altcuiva. sunt doar niste discutii....nu e nicio miza.
 
exact, personal eu nu vreau sa impun nimic, imi dau si eu cu parerea. si nu vreau sa conving pe nimeni de nimic.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #294 : Sâmbătă, 11 August 2012, 17:44 »

exact, personal eu nu vreau sa impun nimic, imi dau si eu cu parerea. si nu vreau sa conving pe nimeni de nimic.


da tu cu pareri ca are cine sa te convinga  :)
nihil sine deo

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #295 : Sâmbătă, 11 August 2012, 20:38 »
multumesc pentru sfat, caroline. poate ca nu sunt (em) virulenti nici aici, de multe totul este in capul nostru, depinde cum citim si ce interpretare dam. e frumos daca zici ca oamenii au ramas prieteni si dupa discutii mai aprinse. dar si guesswho are dreptate cand zice ce zice in postarea urmatoare
 
exact, personal eu nu vreau sa impun nimic, imi dau si eu cu parerea. si nu vreau sa conving pe nimeni de nimic.
My name is ebolaaaaa! :D

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #296 : Duminică, 12 August 2012, 00:24 »
"nepotrivire de caracter" poate fi: diferente de "privire" asupra lumii (gusturi, opinii, idei..), o imensa lipsa de comunicare (e teribil sa traiesti cu un om ermetic), diferente de temperament, diferente de nivel intelectual (si asta poate sapa adanc), incompatibilitate fizica etc.

Stai putin... Pai daca exista toate aceste nepotriviri de la inceput, te casatoresti?!  :o

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #297 : Duminică, 12 August 2012, 01:10 »
Stai putin... Pai daca exista toate aceste nepotriviri de la inceput, te casatoresti?!  :o

Daca esti destept, nu.   :)  Daca esti “tanar” si cunosti viata doar din carti, poti crede ca, daca omul acela are multe calitati pe care le apreciezi si le-ai gasit cu greu la altii, nepotrivirile (care nu par atat de grave la inceput) vor fi rezolvate de timp... e o premisa foarte gresita, dar pe atunci nu stiam. Citisem romane care vorbeau despre “iubirea care vine cu timpul” langa un om bun. Si exista si varianta asta, cu conditia sa fie chimie. Partea hilara e ca, din cauza lipsei de experienta, gaseam chiar si lipsei de chimie cu totul alte explicatii. Deci, pe scurt, cu naivitate si un dram de prostie, da, te poti casatori ???...si-apoi, nepotrivirile nu sunt atat de suparatoare la inceput, dar devin instrumente de tortura, cu timpul. De exemplu, ceea ce la inceput parea echilibru, calm si o capacitate interesanta de a-l asculta pe celalalt, in timp a devenit defectul unui ermetism care il impinge pe partener  in acea “singuratate in doi” de care se tot vorbeste, si care e mai chinuitare decat singuratatea "de unul singur". O vreme te poti simti bine fiind ascultat cu interes si cu privire iubitoare, dar cu timpul incepe sa-ti tiue urechile de atata tacere din partea cealalta...etc. etc.
Pe scurt, aveam premisele unei prietenii, necum ale unei casatorii, insa eu le-am confundat si am rationat gresit.
Stiu, pare stupid, dar se intampla pe vremea noastra, cand invatam orice la scoala – geografie, istorie, mate, fizica – insa nu invatam sa ne cunoastem pe noi si pe ceilalti...

nu pot sa dorm...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #298 : Duminică, 12 August 2012, 01:33 »
P.S. Mai trebuie spus insa ca nu regret nimic. Au existat si parti bune intr-un cuplu de oameni (zic eu) ok, luati separat. Nu e intelept sa cauti neaparat "un vinovat" atunci cand un cuplu nu functioneaza, chiar daca, intr-un fel, eu am fost cea care a gresit luand decizia initiala. Insa poate ca asa a fost sa fie si, cel mai important, din intalnirea noastra au rezultat ceea ce e cel mai important pe lumea asta, pentru fiecare dintre noi: doi copii minunati. :)
asadar...uneori se poate si fara regrete.  :) mai tinem unul la altul (desi el m-a urat, o vreme) si eu, cel putin, ii doresc tot binele din lume.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #299 : Duminică, 12 August 2012, 09:27 »
Daca esti destept, nu.   :)  Daca esti “tanar” si cunosti viata doar din carti,

...mmm...  ::)  daca ti-a scapat persoana lui, si te-ai ghidat dupa concepte, ti-a scapat ceva extrem de important, de pretios ... tocmai ceea ce il facea unic; realitatea! imi place sa privesc in omul de langa mine, tocmai ceea ce nu se vede, arata. cred ca prin asta gasesc vibratia diferita, in ciuda tuturaor asemanarilor. abia acum iti dai seama de ceea ce a fost realitate, pentru ca ai trait relatia ca pe o experienta directa.
si mai e ceva - cel putin pentru mine; niciodata nu voi inlocui dorinta cu preferinta! :)
nihil sine deo