Autor Subiect: Intrebari pentru un single  (Citit de 127043 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #300 : Duminică, 12 August 2012, 09:39 »
...mmm...  ::)  daca ti-a scapat persoana lui, si te-ai ghidat dupa concepte, ti-a scapat ceva extrem de important, de pretios ... tocmai ceea ce il facea unic; realitatea! imi place sa privesc in omul de langa mine, tocmai ceea ce nu se vede, arata. cred ca prin asta gasesc vibratia diferita, in ciuda tuturaor asemanarilor. abia acum iti dai seama de ceea ce a fost realitate, pentru ca ai trait relatia ca pe o experienta directa.
si mai e ceva - cel putin pentru mine; niciodata nu voi inlocui dorinta cu preferinta! :)
da, stiu. am rationat mai mult decat m-am "ascultat" pe mine. imi asum imaturitatea de atunci.
si, da, foarte frumos spus; "niciodata nu voi inlocui dorinta cu preferinta". exact asta am facut. il "preferam" celorlalti, pentru toate calitatile lui.
dar spune si tu, Stel, daca la varsta aia ai fi renuntat asa usor la un om bun, de incredere, foarte iubitor, inalt, frumos si ...cu mustata;D

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #301 : Duminică, 12 August 2012, 10:05 »
da, stiu. am rationat mai mult decat m-am "ascultat" pe mine. imi asum imaturitatea de atunci.
si, da, foarte frumos spus; "niciodata nu voi inlocui dorinta cu preferinta". exact asta am facut. il "preferam" celorlalti, pentru toate calitatile lui.
dar spune si tu, Stel, daca la varsta aia ai fi renuntat asa usor la un om bun, de incredere, foarte iubitor, inalt, frumos si ...cu mustata;D
pe mine s-au razbunat experientele neacumulate. cand trebuia sa fim singuri, sa ne traim nebunia varstei si sa acumulam- poate suna intr-un fel, dar asa e- eram casatoriti. cand trebuie sa fim casatoriti, suntem singuri. daca as fi atat de desteapta sa inteleg toate lectiile care mi-au fost date, as fi mai fericita. din pacate pentru mine, inca nu pot sa iau lucrurile asa cum vin si cum sunt.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #302 : Duminică, 12 August 2012, 10:18 »
"Stay hungry, stay foolish"

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #303 : Duminică, 12 August 2012, 10:23 »
draga mea... stii ca nu-mi place sa ma destainui, desi cu voi am facut-o de multe ori ... offf...pai ... din tot ce spui aici, carui element ai dat valoare - vorbesc de valoarea in sine? acel om - pentru mine - oricat de frumos si cu mustata ar fi fost, daca intr-o zi s-ar fi schimbat din oricare cauza - s-a accidentat la barbierit si si si-a taiat o parte din buza cu tot cu nustata -  pentru mine ar fi fost acelasi... el, ar fi doar el! adevarat, experientele placute fac viata agreabila; cele dureroase in schimb, scot din noi la iveala ceea ce ne-a scapat...
vorbind despre dorinta ... ai fi fericita daca unele dintre ele ar fi fost indeplinite? in ce ar consta implinirea?
aici, nu vad pasiunea! sa revin la valoarea in sine? :)

sa nu-mi zici ca sunt berbeaca, chiar daca sunt!
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #304 : Duminică, 12 August 2012, 10:34 »
draga mea... stii ca nu-mi place sa ma destainui, desi cu voi am facut-o de multe ori ... offf...pai ... din tot ce spui aici, carui element ai dat valoare - vorbesc de valoarea in sine? acel om - pentru mine - oricat de frumos si cu mustata ar fi fost, daca intr-o zi s-ar fi schimbat din oricare cauza - s-a accidentat la barbierit si si si-a taiat o parte din buza cu tot cu nustata -  pentru mine ar fi fost acelasi... el, ar fi doar el! adevarat, experientele placute fac viata agreabila; cele dureroase in schimb, scot din noi la iveala ceea ce ne-a scapat...
vorbind despre dorinta ... ai fi fericita daca unele dintre ele ar fi fost indeplinite? in ce ar consta implinirea?
aici, nu vad pasiunea! sa revin la valoarea in sine? :)

sa nu-mi zici ca sunt berbeaca, chiar daca sunt!

glumeam. frumusetea a avut un cuvant prea mic de spus. am subliniat faptul ca avea mustata (si-a ras-o cand am divortat; n-o mai are) pentru ca stiam ca ai o preferinta pentru ;D
pai asta am spus: nu a existat pasiune deloc, desi mi-era foarte drag...insa ca un frate. muuult mai tarziu am inteles ce ar fi trebuit sa fie.

nu-ti spun ca esti berbeaca ;D si, oricum, n-ar fi niciun defect. dimpotriva.  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #305 : Duminică, 12 August 2012, 10:40 »
pe mine s-au razbunat experientele neacumulate. cand trebuia sa fim singuri, sa ne traim nebunia varstei si sa acumulam- poate suna intr-un fel, dar asa e- eram casatoriti. cand trebuie sa fim casatoriti, suntem singuri. daca as fi atat de desteapta sa inteleg toate lectiile care mi-au fost date, as fi mai fericita. din pacate pentru mine, inca nu pot sa iau lucrurile asa cum vin si cum sunt.
mai incearca. o sa reusesti. cand o sa inveti acceptarea o sa-ti fie bine. :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #306 : Duminică, 12 August 2012, 10:57 »
dar spune si tu, Stel, daca la varsta aia ai fi renuntat asa usor la un om bun, de incredere, foarte iubitor, inalt, frumos si ...cu mustata;D

te bat - mi-ai rascolit amintirile -  ... cu un raspuns! ei, afla ca da! am renuntat la un astfel de om - exact cum il descrii - tocmai pentru ca nu l-am putut face unic.
nihil sine deo

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #307 : Duminică, 12 August 2012, 11:20 »
mai incearca. o sa reusesti. cand o sa inveti acceptarea o sa-ti fie bine. :)
nu ma plang. imi este bine. doar ca uneori ma intreb "ce-ar fi fost daca...". complet aiurea si inutil. cred sincer ca singuratatea in 2 este infinit mai nociva decat singuratatea in 1..sa-i zicem. saptamana trecuta am facut  o razie prin carturesti, am stat cat am avut chef, cam 1 ora jumate- m-am jurat ca nu-mi mai tine nimeni contoar ever- si pe urma am intrat la un restaurant sa mananc. singura, de capu' meu. m-am uitat la 2 cupluri, mese diferite, luau masa: nu vorbeau, da' deloc, una fuma absent, ailalalta nu's ce facea, in timp ce legitimii butonau telefoanele. la un moment dat aud unu zicandu-i nevestei: nu-ti lua desert, te-ai facut cat malu'...eu mi-am luat desert, ca am grija sa nu ma fac cat malu'.. ^-^

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #308 : Duminică, 12 August 2012, 11:25 »
nu ma plang. imi este bine. doar ca uneori ma intreb "ce-ar fi fost daca...". complet aiurea si inutil. cred sincer ca singuratatea in 2 este infinit mai nociva decat singuratatea in 1..sa-i zicem. saptamana trecuta am facut  o razie prin carturesti, am stat cat am avut chef, cam 1 ora jumate- m-am jurat ca nu-mi mai tine nimeni contoar ever- si pe urma am intrat la un restaurant sa mananc. singura, de capu' meu. m-am uitat la 2 cupluri, mese diferite, luau masa: nu vorbeau, da' deloc, una fuma absent, ailalalta nu's ce facea, in timp ce legitimii butonau telefoanele. la un moment dat aud unu zicandu-i nevestei: nu-ti lua desert, te-ai facut cat malu'...eu mi-am luat desert, ca am grija sa nu ma fac cat malu'.. ^-^
;D voila, priveste lucrurile din acest unghi si-o sa vezi cum ti se lumineaza orizontu' tot mai mult.  :) mai cugeta si vei descoperi cate alte avantaje sunt...
si-apoi... pentru momentele cand te simti foarte singura... exista excursiile si forumul SC. ajuta foarte.  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #309 : Duminică, 12 August 2012, 11:35 »
cand trebuie sa fim casatoriti, suntem singuri.

ei, uite pe-asta n-o pricep. de ce ar trebui sa fim casatoriti?
daca ar fi sa vad un must dinacesta, creca l-as plasa in tineretea cu crescutul copiilor.

nu e o disfunctie sa fii single. e o stare care trebuie privita ca o normalitate alternativa normalitatii de cuplu.  intelegand lucrurile asa , frustrarea se diminueaza considerabil. acest must pe care-l avem noi, in capsorul nostru, ne impovareaza inutil.
daca exista un must in viata asta, acela e IUBIREA. daca ea nu e....nimic nu e...
e pareru' meu.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #310 : Duminică, 12 August 2012, 11:37 »
si a lui Marin Preda  :strambatura:  ;D

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #311 : Duminică, 12 August 2012, 11:46 »
ei, uite pe-asta n-o pricep. de ce ar trebui sa fim casatoriti?
daca ar fi sa vad un must dinacesta, creca l-as plasa in tineretea cu crescutul copiilor.

nu e o disfunctie sa fii single. e o stare care trebuie privita ca o normalitate alternativa normalitatii de cuplu.  intelegand lucrurile asa , frustrarea se diminueaza considerabil. acest must pe care-l avem noi, in capsorul nostru, ne impovareaza inutil.
daca exista un must in viata asta, acela e IUBIREA. daca ea nu e....nimic nu e...
e pareru' meu.
ma rog, mi-a iesit casatoriti, zii in cuplu. nicio stare nu-i un "must". da cine-a zis ca disfuctie sa fi singur?? draga mea, sunt lucrurile muuult mai rele pe lume!!!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #312 : Duminică, 12 August 2012, 11:47 »
suntem absolut de acord.  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #313 : Duminică, 12 August 2012, 12:03 »
si a lui Marin Preda  :strambatura:  ;D

da, da. ziceam ca-i parerea mea tot paragrafu' cu toate consideratiile lui adanci ;D :strambatura:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #314 : Duminică, 12 August 2012, 12:08 »
te bat - mi-ai rascolit amintirile -  ... cu un raspuns! ei, afla ca da! am renuntat la un astfel de om - exact cum il descrii - tocmai pentru ca nu l-am putut face unic.

am descoperit acest mare adevar "dupa" si, din pacate, am indreptat greseala mult mai tarziu.