Autor Subiect: Intrebari pentru un single  (Citit de 126593 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #360 : Sâmbătă, 18 August 2012, 21:07 »
Eu zic ca diferenta o face constiinta (Si constienta, da` ma rog, ridicam standardul prea sus).
Exact asta raspund si eu (oficial) la scoala.

Si mult nu mai e pana masinile vor trece testul Turing.
Gresit. Masinile nu pot fi mai presus de interesele si lacunele oamenilor atata timp cat au fost create de acestia.

Neoficial... Faptul ca te nasti iti da dreptul doar sa fii catalogat ca mamifer.  :)
Cred ca, in pofida arogantei noastre (fie si numai ca Dumnezei ai tehnologiei), suntem o prea mica parte a unui intreg pe care nu avem capacitatea sa-l intelegem ca sa ne raspundem la aceasta intrebare. Si, de fapt, nici nu trebuie sa ne punem intrebarea, trebuie doar sa facem ce trebuie in acest intreg... ca sa fie bine si prin "partile" noastre. Iar tehnologia nu este raspunsul corect aici. Vezi filmul de la almi_gabi...  ;)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #361 : Sâmbătă, 18 August 2012, 21:23 »
Ba io zic ca e. Unul dintre raspunsuri. (daca prin tehnologie includem si genetica si in general orice alta forma de augmentare). Putem evolua.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #362 : Sâmbătă, 18 August 2012, 23:09 »
Neoficial... Faptul ca te nasti iti da dreptul doar sa fii catalogat ca mamifer.  :)
........... Si, de fapt, nici nu trebuie sa ne punem intrebarea, trebuie doar sa facem ce trebuie in acest intreg... ca sa fie bine si prin "partile" noastre.

si care-ar fi acel "ce trebuie"?

Ba io zic ca e. Unul dintre raspunsuri. (daca prin tehnologie includem si genetica si in general orice alta forma de augmentare). Putem evolua.

putem evolua, cum?


P.S. dure intrebari pentru un single! ;)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #363 : Sâmbătă, 18 August 2012, 23:18 »
Pai si imbunatatirea la nivel fizic (genetic vorbind) poate fi o evolutie. Care poate determina, la randul ei, salturi evolutive la alte niveluri.

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #364 : Sâmbătă, 18 August 2012, 23:43 »
Pentru mine conteaza mai mult la nivel spiritual. Nu ca restul n-ar fi importante, dar de obicei, tot restul vine de la sine cand incepe de la cap.  :) Parerea mea. Nu vreau sa conving pe nimeni.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #365 : Luni, 20 August 2012, 10:22 »
Cat de departe ati dus discutia, deja androizi  si chestiunea de unamitate!
Desi nu sunt impotriva constructiei, cercetarii, imbunatatiri si folosirii robotilor nu cred ca asta e solutia de viitor, acesti roboti pana la urma pot fi invatati sa execute tot felul de lucruri dar nu cred ca pot compensa nevoia omului de a fi "uman", de a-si gasi un scop/ sens in viata. Sunt prea perfecti si oamenii nu rezista perfectiunii. Oameni isi pot dori la un moment dat in viata sa fie perfecti dar nu asta e motorul care ii duce mai departe, ci dorinta sa evolueze psihic, mental, emotional, spiritual.

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #366 : Luni, 20 August 2012, 12:21 »
Subscriu!  O0 Si mai e ceva. Eu, una, m-as plictisi ca cineva sa fie atat de previzibil sa-mi raspunda intotdeauna perfect la tot ceea ce spun/simt.  :P

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #367 : Luni, 20 August 2012, 12:38 »
Bre fetilor! Ufff, femeile...da`daca am putea fi sanatosi, fara sa ne mai imbolnavim, daca am trai mai mult, daca am avea capacitatea de a memora mai multe, daca am vedea mai bine (si de auzit, de mirosit chiar, la fel!)...ha? Asta nu-i bun, no? Tre`sa va duceti voi cu mintea hat pan`la Cucuietii din Deal! Hai bre, fiti un pic mai pamantene, ganditi-va la "upgrade"-uri mici care ne-ar face viata mai...nu stiu daca mai usoara (mai buna poate?), nu impingeti limitele fanteziei prea sus, asta voiam sa zic.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #368 : Luni, 20 August 2012, 13:06 »
.....Hai bre, fiti un pic mai pamantene, ganditi-va la "upgrade"-uri mici care ne-ar face viata mai...nu stiu daca mai usoara (mai buna poate?)...

uff, voi barbatii astia , repede va fuge mintea la "upgrade-uri" ( apropo' se numeste "tunate" !!!  :D )
ce face netul asta din voi !!  :slap:

si degeaba "upgrade-uri" si aud la 80 de ani ca la 30 si vad ca la 20 daca nu mai exista spontaneitatea si entuziasmul  de la tinerete.

mai vedeam zilele trecute prin nu's ce ziar pe mama lui Stallone la 90 de ani aratand ca la 40, doar ca nu mai are discernamantul unde sa se opreasca si avea o fata diforma cu niste buze imense si arata groaznic, pacat de corp care era "upgradat" incredibil!  :whistle:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #369 : Luni, 20 August 2012, 13:36 »
Bre, io vreau sa vad tuning-ul (cum ii zici tu) ala pe mine, nu pe altcineva! Si nu-i vorba de silicoane si botox! :strambatura: Ba chiar cred ca ma paste un soi de "tuning" cat de curand. "Ochelari" se cheama (nu de alta, da` ocserv de ceva timp ca ma zgaiesc cam mult ca sa disting diverse detalii). Nu ma-ncanta deloc  :-[  ba chiar sper sa ma-nsel si sa fie doar o oboseala cronica si foarte pronuntata la oachile mele.
Si acum revin la ce spuneam mai sus, nu era bine sa nu am problema asta deloc?

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #370 : Luni, 20 August 2012, 14:14 »
Subscriu!  O0 Si mai e ceva. Eu, una, m-as plictisi ca cineva sa fie atat de previzibil sa-mi raspunda intotdeauna perfect la tot ceea ce spun/simt.  :P

il programezi in asa fel incat sa nu mai fie previzibil!
Bre fetilor! Ufff, femeile...da`daca am putea fi sanatosi, fara sa ne mai imbolnavim, daca am trai mai mult, daca am avea capacitatea de a memora mai multe, daca am vedea mai bine (si de auzit, de mirosit chiar, la fel!)...ha? Asta nu-i bun, no? Tre`sa va duceti voi cu mintea hat pan`la Cucuietii din Deal! Hai bre, fiti un pic mai pamantene, ganditi-va la "upgrade"-uri mici care ne-ar face viata mai...nu stiu daca mai usoara (mai buna poate?), nu impingeti limitele fanteziei prea sus, asta voiam sa zic.

de acord cu upgradarea din pdv sanatate: nu v-ati bucura sa nu mai mergeti la dentist? cine nu s-ar bucura sa-i ramana podoaba capilara intacta?
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #371 : Luni, 20 August 2012, 14:16 »
si degeaba "upgrade-uri" si aud la 80 de ani ca la 30 si vad ca la 20 daca nu mai exista spontaneitatea si entuziasmul  de la tinerete.


nu stiu de ce ar trebui sa dispara entuziasmul si spontaneitatea dupa anumita varsta... dar daca asa s-ar intampla, am avea posibilitatea sa le setam si pe ele, sa mearga de mana cu auzul si vederea de la 20!  :)
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #372 : Luni, 20 August 2012, 15:49 »
Si acum revin la ce spuneam mai sus, nu era bine sa nu am problema asta deloc?

Ca de obicei, raspunsul se afla in intrebare. Ba da. Da' Gabi, fiind moderator, tre' sa taifuneze un pic spiritele pe-aici. Si bine face!  O0

Doua puncte de vedere aici:

1. Niciun fel de upgrade nu e posibil, daca nu vine din interior (intai ca vointa si pe urma ca putinta). Eu cred ca avem tot ce ne trebuie. Doar ca nu mai stim sa utilizam decat vreo 10% din ce avem. Raspunsul nu e sa inventam altceva decat suntem, ci sa fim. 100%. Restul e detalii... cum ar fi, de exemplu, ca in mod absolut aleatoriu, mie imi plac barbatii cu chelie.  :P

2. Io recunosc ca barbatii sunt mai pragmatici, asa ca nu ma supar deloc daca procentul barbatilor cercetatori si inventatori e mult mai mare decat al femeilor. In toate exista o compensatie...  Sa-i lasam pe ei sa faca o lume mai buna, ca atunci cand or vedea ca nu le iese cu roboteii sau tratamentele miraculoase, tot la mama natura vin. :strambatura:

silviu

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #373 : Luni, 20 August 2012, 19:04 »
Da' Gabi, fiind moderator...
la avatar scrie ca e hero member... asta inseamna ca e moderator ???

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari pentru un single
« Răspuns #374 : Luni, 20 August 2012, 19:08 »
De ce n-o lasi pe ea sa raspunda, Silviu, daca gresesc?