Autor Subiect: Tabara New Entry 16 - 18 martie  (Citit de 55240 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #105 : Luni, 27 Februarie 2012, 20:28 »
salutare!
eu sunt din campina. poate reusim sa ne intalnim sa vedem ce decidem.
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline dorys

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #106 : Luni, 27 Februarie 2012, 20:33 »
Buna Annalys ,
Ma bucur ca vom merge impreuna catre Sibiu ! Sa ai o saptamina minunata , plina de bucurii !

Annalys

  • Vizitator
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #107 : Luni, 27 Februarie 2012, 22:38 »
Buna Annalys ,
Ma bucur ca vom merge impreuna catre Sibiu ! Sa ai o saptamina minunata , plina de bucurii !

Si eu ma bucur. Astept cu nerabdare ocazia aceasta :)

O saptamana minunata si tie.:)


Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #108 : Luni, 27 Februarie 2012, 23:00 »
salutare!
eu sunt din campina. poate reusim sa ne intalnim sa vedem ce decidem.

daca merg pe risnov trec pe linga campina, deci as putea sa te iau in principiu

suna-ma pe 0723723925 si discutam


Offline anshoci

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #109 : Marți, 28 Februarie 2012, 18:42 »
Buna

stie cineva daca se poate schia in zona Sibiel? parca am citit ceva de genul acesta pe undeva pe aici...m-ar interesa....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #110 : Marți, 28 Februarie 2012, 18:53 »
Se poate schia la Trecatoarea lupilor, in Gura Raului. Este si un webcam live  instalat.

Offline anshoci

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #111 : Marți, 28 Februarie 2012, 18:59 »
la ce distanta e partia de schi de Sibiel? cum se ajunge pe partie fara masina? exista locuri de cazare in zona ? cam ce tarife sunt pentru cazare? se poate inchiria echipament de schi? va rog cat mai multe raspunsuri la toate aceste intrebari.........daca e zapada, as vrea sa raman la schi dupa tabara new entry din 16-18 martie....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #112 : Marți, 28 Februarie 2012, 19:28 »
5 Km. Nu se poate ajunge fara masina.Sunt cateva pensiuni bune in Gura Raului. Incearca pe turistinfo pt tarife, apoi scrie-mi la ce te-ai oprit. Dar parerea mea este ca daca doresti sa schiezi, in continuarea taberei de la Sibiel mai bine sa mergi in Paltinis. Sunt tunuri de zapada, doua partii, locuri de cazare etc. Din Sibiu este un autobuz care urca si coboara dupa un anumit program. Nu stiu cata zapada va mai fi la 900 m altitudine peste 3 saptamani. Paltinisul este la 1650 m.

Offline anshoci

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #113 : Marți, 28 Februarie 2012, 20:16 »
Multumesc  mult pentru raspunsuri. O sa vad atunci unde voi merge la scki. Nu cred ca e nevoie sa fac rezervari dinainte, avand in vedere ca voi ramane la ski in cursul saptamanii. E obligatoriu costumul de carnaval? nu prea am chef sa investesc timp si bani in el............. doar o masca la ochi e ok?
o seara frumoasa!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #114 : Miercuri, 29 Februarie 2012, 15:29 »
La intrebarea aceasta n-am raspuns. Doar o precizare. Stiu ca in foarte putine locuri in tara Carnavalul are traditie. Noua, celor din zona asta de tara ne este foarte simplu sa intelegem placerea carnavalului pt ca am fost obsnuiti cu el. In fiecare an in ianuarie - februarie, de la copiii de gradinita pana la bunici, toata lumea participa la aceasta sarbatoare. Celor care sunteti din alte parti, va este probabil mai greu sa intelegeti bucuria mastilor, a petrecerii de carnaval. Si mie mi-ar fi greu sa inteleg o traditie din alta parte a tarii, daca nu stiu ce inseamna acea sarbatoare.
Tocmai de aceea incerc cu fiecare ocazie sa arat cate ceva mai deosebit, mai interesant, sa prezint cate un pic din lucrurile obisnuite aici, dar necunoscute in alta parte. Asta nu inseamna ca fortez pe cineva la "investitii" in costume. A fost o propunere a mea, ca cei din tabara new entry sa intre intr-o atmosfera de sarbatoare si sa foloseasca prilejul de a-i cunoaste pe cei vechi. Asta nu inseamna doamne - fereste obligatie. Am organizat multe asemenea sarbatori si pt oameni din alte parti decat Sibiul si am vazut ca toata lumea este foarte incantata de carnaval. Sa-si regaseasca prietenii in costume si masti hazlii. Intr-un carnaval ca sa intri ca si participant in atmosfera, trebuie sa fi mascat, altfel n-are nici un haz. E acelasi lucru ca atunci cand la serile de bal din sate, batranele stateau pe margine si urmareau jocul flacailor si a fetelor. Se bucurau de bucuria tinerilor, dar atat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #115 : Miercuri, 29 Februarie 2012, 15:59 »
Buna comparatie, admin!  O0
Eu inca am costumul meu de carnaval din clasa a VIII-a, pe urma pe cel de la liceu...  ;)
Nu e asa de greu sa imaginezi un costum de carnaval. Cred ca o combinatie hazlie de haine care sa aduca cu ceva (cel putin eu asa am planificat pentru Sibiel) poate gasi oricine. De exemplu, exista o multime de lucruri fara utilitate... altfel. Palaria mea e facuta din "plasa" unui fost buchet de flori. Pe urma, un machiaj inspirat chiar poate inlocui cu succes o masca elaborata... mai ales ca, de fapt, toti suntem "masti" pe-aici pana nu ne cunoastem si in real. Nu-i asa, Gigi?  ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #116 : Miercuri, 29 Februarie 2012, 16:16 »
Costumele cele mai reusite sunt cele improvizate, nu cele superelaborate si create in ateliere specializate. Cate masti am vazut eu in timp, care nu au luat decat ceva timp si fantezie! Tin minte eram la scoala si cineva si-a facut un cilindru din carton, in forma de tigara. Cu filtru, scria chiar Snagov...
Si radeam cu fetele, colegele noastre si ziceam ca era bine sa ne fi mascat toti in tigari, si sa stam intr-un...pachet. Era vremea atingerilor...
Samiza si-a luat odata perdeaua de acasa si s-a invelit intr-un anume fel cu ea, a fost tare oroginala. Am avut niste politai veritabili la un carnaval si au venit cu toata recuzita, dar...reala: costume mai vechi, catuse, haine vargate. Preoti, calugari, tot felul de haine din astea cum zici tu Caroline, mai vechi, care pot fi trasformate usor. Paiate, betivi, ooo, cate sunt...
Pe mine m-au impresionat foarte mult costumele de lole, atat de pedant si atent lucrate, intretinute. Ma bucur ca romanii au stiut sa tina traditia asta a sasilor si sa ne-o prezinte. Carnavalurile de fapt la origine, aici la sasi au fost de strada, tot satul defila imbracat care mai de care mai sucheat. De carnaval era permis orice, in ceea ce priveste vestimentatia. Parada mastilor era de fapt un dans al ultimei suflari a iernii, lumea era bucuroasa ca venea primavara. Si petrecea. Urma martie cu muncile de primavara si poi pana tarziu in spetembrie toata lumea era ocupata, nu mai aveau timp de ras si bucurie. Duminicile erau de odihna si biserica. Petrecute in familie, iar seara era iesitul la banca, acolo unde se dezbateau problemele de sat si nu doar. Am revazut de zeci de ori scena din Morometii, cu R citind ziarul si comenandu-l. Asta pt ca imi amintea de bunicu' care iesea afara duminica cu gazeta de sambata sub brat si citea..."Faptul divers". Cam asta se mai purea citi atunci. Era atat de suparat pe lingaii din presa si nu intelegea, cum cineva poate sa scrie asemenea imbecilitati despre consfatuiri, vizite memorabile si alte virtuti ale ceausestilor.

Offline Victorman

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 318
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #117 : Miercuri, 29 Februarie 2012, 21:49 »
Cine-i dragut si ma ajuta si pe mine cu plata ? Unde platesc, am primit mail-ul cu datele dar nu stiu unde sa ma duc :posta sau ?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #118 : Joi, 01 Martie 2012, 08:15 »
Plata se face la orice ghiseu al Bancii Transilvania, cea care este mentionata in Email-ul de rezervare . Ai nevoie de contul IBAN (care este unic) - acesta directioneaza plata spre agentie. La banca nu uita cand efectuezi transferul sa mentionezi numele tau si actiunea pt care faci plata: Tabara New entry martie. Rugamintea este ca dupa ce platesti sa o anunti si pe Samiza, la agentie: office@bonvoyagesibiu.ro. A inceput de ieri sa mearga cate putin la birou.

Offline Victorman

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 318
Re: Tabara New Entry 16 - 18 martie
« Răspuns #119 : Joi, 01 Martie 2012, 09:51 »
Mersi ptr informatie