Autor Subiect: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem  (Citit de 54666 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #45 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 22:07 »
Foarte bine faci. Da' de unde stii tu unde-i casa mea? Cand aveam si eu o "acasa" (si nu doar o casa) faceam la fel, si era foarte bine.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #46 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 22:10 »
Vad doar ca te consumi (si chiar daca ai dreptate, nu te ajuta cu nimic, din pacate). Iar casa o porti in primul rand cu tine.  Si abia apoi este spatiul fizic unde iti petreci o parte din  timp. Asa cum si la serviciu ar trebui sa fie cumva acasa. Stiu, stiu, utopii...


L.E. Si mai vad cat de  :offtopic:  :offtopic: e...Gata. Ma opresc.

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #47 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 22:19 »
Priceput. La asta ma refeream si eu. Inainte nu aveam o casa, dar era "acasa", acum am o casa, da' e mai acasa la scoala decat acasa.  :crazy2:
Acu' sper ca ne-am lamurit, ca iesim  :offtopic: Greu cu brainstormingu' prin scris, de la distanta...  ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #48 : Joi, 12 Aprilie 2012, 08:43 »
.....de unde stii  unde-i casa mea?

din discutia voastra mi-am dat seama ca mi-am schimbat odata cu trecerea timpului de mai multe ori perceptia asupra ideei de unde este casa mea/ unde ma simt acasa ; am avut o perioada in care consideram acasa casa bunicilor si probabil ca pentru multi casa in care s-au nascut si au crescut reprezinta acasa chiar daca nu mai locuiesc in ea;a fost o perioada in care ma simteam mai bine atunci cand ajungeam la job, ma imprietenisem la catarama cu colegii de servici, mergeam in concedii, ne strangeam si petreceam sarbatorile de peste an la un loc, cu familiile, cu mic cu mare, aniversarile le faceam tot impreuna, a fost perioada in care ma duceam la servici de parca mergeam acasa, dar asta a fost mai demult cand inca nu se punea accentul atat de mult  pe competitie si cariera
pana la urma  sentimentul de acasa este dat de ceea ce te leaga de locul respectiv ( familie, prieteni, implicarea in construirea ei, amintirile, confortul  etc)  si nu reprezinta doar adresa din buletin

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #49 : Joi, 12 Aprilie 2012, 17:57 »
Gabi, uite o idee buna de brainstorming.  :thumbup:

Ce inseamna acasa ta?

O sa incep eu (poate reusesc si sa ma lamuresc, cu ocazia asta). Eu nu am o "acasa" clasica, ca aceea de care zici tu. Parintii mei s-au mutat cand aveam 10 ani, bunicii nu mai traiesc, si de la 16 ani incepand nu cred ca am stat mai mult de 6 ani in acelasi loc. (Evident, casa bunicilor si casa parinteasca sunt in acelasi loc, dar asta doar pentru sarbatori si aniversari).

A considera "acasa" la job (oricat de tentant ar parea) nu e o solutie, doar o amanare... in compensatia unei realitati care nu exista. Sau a unei relatii care rezista, dar nu exista - cum a fost a mea. Ajunsesem si eu asa la un moment dat si mi s-a spus de catre patron "directoarea nu e prietena ta, e sefa ta". Cu alte cuvinte, fa ce trebuie pentru un job, nu refula ceea nu ai acasa la job. Rezulatul este dezastruos...ii dau dreptate, in retrospectiva, din experienta mea de de-atunci.

Eu m-am simtit o singura data "acasa" pentru cam o saptamana din viata mea. Atat de "acasa" incat aveam ca in SF-uri nu stiu cate "deja vu"-uri pe minut... stiam unde sa intind mana sa caut ceva din instinct, chiar daca nu cunosteam casa. In fine, nu asta e important, ci faptul ca a venit ca o consecinta a faptului ca acolo m-am simtit mai eu insami decat am fost vreodata, chiar si decat copil in casa parinteasca. Dar asta e o poveste lunga, legata evident de altcineva... deci nu se pune.

Ramane intrebarea de mai sus.  :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #50 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 21:56 »
de zis am zis mai sus dar merge sa mai continuu cu nisthe chestii ca daca tot e brainstorming sa-l taifunam bine  

acasa mai inseamna pentru mine si locul unde orice as face sunt relaxata, locul care se pliaza pe nevoile mele fizice, psihice si emotionale si nu in ultimul rand locul care imi confera siguranta

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #51 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 22:39 »
Acasa" este atunci cand ma simt in largul meu, cand pot fi ceea ce-mi doresc… “Acasa” este locul unde as vrea sa fiu in momentele grele si nu numai… “Acasa” este locul care ma inspira atunci cand am nevoie si care ma face sa cred ca nimic nu-i asa greu precum pare… “Acasa” este acolo unde ma simt cel mai bine  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #52 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 22:50 »
Bine zis, Gabi, asa am simtit si eu atunci, Guess... numai ca a simti asta deplin pentru doar o saptamana din viata ta, e o problema (zic eu). Cred ca pana acum am definit cum e acasa,, mai exact cum ar trebui sa fie tot timpul "acasa", intrebarea era unde este acasa?! intrucat in  ce ma priveste nu exista posibilitatea de a ma mai intoarce vreodata acolo, eu inca nu am gasit acel "unde". Depinde "acasa" de altcineva sau numai de noi?

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #53 : Sâmbătă, 14 Aprilie 2012, 00:24 »
ii simplu - "acasa" este acolo unde doresti sa fie acasa pt tine ;)

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #54 : Marți, 17 Aprilie 2012, 18:55 »
Da, la nivel de dorinta neexplicita, e simplu. Eu incercam cum ar trebui sa arate si unde ar trebui sa fie acea "acasa". Nu pot sa stiu unde s-o caut inainte de a sti ce caut.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #55 : Marți, 17 Aprilie 2012, 19:17 »
Oare si a pierdut sensul expresia:Casa ,dulce casa!?? ::)

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #56 : Marți, 17 Aprilie 2012, 19:35 »
Nu cred... pentru cine are una. Eu caut un sens pentru mine.

Paranteza: Ca de obicei, cand caut raspunsuri imi pica in mana ceva aparent fara legatura. Azi citeam in Viktor Frankl o idee interesanta despre sensul vietii. Banal titlul asta, imi venea sa spun inainte de a incepe cartea, sensul vietii a fost obiectul filozofiei de secole si inca il mai cautam. Insa ideea lui Frankl e intr-adevar inedita. Dupa ce a fost detinut la Auschwitz, fostul neurolog si psihiatru a renuntat cu dispret sa mai caute sensul vietii la modul general, spunand ca asa ceva nu exista. Exista doar sensul vietii fiecaruia dintre noi, care este unic de la om la om. In logoterapia pe care inventat-o, prima lui intrebare este: "Ce te-a impiedicat sa te sinucizi pana acum?" Unii raspund: copilul meu, altii - familia mea, care ar suferi, pe altii - o descoperire, o carte de scris sau un serviciu in care ceilalti se bazeaza pe tine pentru a pune in practica un proiect de maine. Raspunsul iti da indicii asupra sensului pe care il poate avea viata ta si numai a ta si care n-are nicio legatura cu motivatiile altora!
"Nu noi avem ceva de asteptat de la viata, ar trebui sa ne intrebam ce asteapta viata de la noi." Inchid paranteza.

Revenind la "acasa", prin comparatie, eu inca nu am gasit locul in care sa am un sens. Paradoxal, fiindca am locuit cu propria mea familie, am incercat multe locuri, iar acum locuiesc chiar in casa parinteasca. Se spune ca atunci cand renunti sa mai hoinaresti prin viata, ai ajuns unde trebuie.Si totusi... unde o fi "acasa" aia la care iti doresti sa te intorci intodeauna si sa nu mai pleci niciodata?
Oare gresesc atunci cand spun ca e vorba de un loc, ar trebui sa fie doar o stare interioara in orice loc m-as afla?  :-[
 

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #57 : Marți, 17 Aprilie 2012, 19:42 »
Depinde "acasa" de altcineva sau numai de noi?
parerea mea e ca depinde doar de noi, cand am atins acel echilibru interior, orice vine din afara rau nu poate perturba linistea noastra interioara. cu alte cuvinte, nimeni nu te poate atinge/rani daca tu nu-i permiti. eu n-as asocia "acasa" cu un loc (desi caminul meu chiar simt ca e "acasa" pt mine), ci cu ceea ce sunt eu. totusi, si vibratia locului unde ma aflu intr-un anumit moment are influienta asupra starii mele, mi s-a mai intamplat sa ma simt "acasa" si-n alte locuri, dar nu multe.
cred ca erai pe acelasi nivel vibrational cu acea persoana atunci cand spui ca ai simtit acel "acasa", atinsesei acea pace interioara, erai in armonie cu toate, de aceea inclusiv locul ti s-a parut atat de intim si primitor....nu stiu, zic si io.. :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #58 : Marți, 17 Aprilie 2012, 20:04 »
cred ca erai pe acelasi nivel vibrational cu acea persoana atunci cand spui ca ai simtit acel "acasa", atinsesei acea pace interioara, erai in armonie cu toate, de aceea inclusiv locul ti s-a parut atat de intim si primitor....nu stiu, zic si io.. :)

Da... eram.   :-[ Avand si un astfel de termen de comparatie, cautarea unui alt "acasa' cel putin la fel devine si mai dificila. Poate daca as sti cum sa obtin asta strict de la mine insami, fara ca asta sa depinda de altcineva...

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #59 : Marți, 17 Aprilie 2012, 21:03 »
Experienta ,intoarcerii acasa;sentimentul  ca esti bine venit,ca esti iubit,ca esti sprijinit sa-ti vindeci rani si amintiri vechi.ca esti binecuvantat. .Acasa, este o stare de pace interioara,in sfarsit ;Ai venit acasa,;