Autor Subiect: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem  (Citit de 54418 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #15 : Luni, 02 Aprilie 2012, 09:50 »
Ca am cunoscut adevarul, si nu o alta auto-iluzie frumoasa despre noi insine. Sa fiu sincera, am trait atat de mult intr-o perioada cu astfel de autoiluzionare, incat devenise mai "adevarata" decat adevarul.  :hammer:

Ce este Adevarul?
Cum ne dam seama cand il traim si daca?
Cati dintre noi sunt pregatiti  - si cum - sa il recunoasca?
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #16 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 09:30 »
Ce este Adevarul?


este relativ; are mai multe fatede pentru ca are mai multe componente relationale; raspunsul difera de la un om la altul  in functie de situatia fiecaruia

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #17 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 11:55 »
Ce este Adevarul?
Cum ne dam seama cand il traim si daca?
Cati dintre noi sunt pregatiti  - si cum - sa il recunoasca?

daca tot ai aruncat piatra, si scoate-o la Lumina  :)
eu cred ca Adevarul e o congruenta a ceea ce simtim, cu ceea ce gandim, cu ceea ce spunem, cu ceea ce facem; e un echilibru a ceea ce suntem si se recunoaste printr-o totala liniste si impacare cu sine. e un punct zero, o centrare perfecta a fiintei. :)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #18 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 20:13 »
   Mica, eu subscriu la ceea ce ai scris mai sus. As adauga faptul că adevarul mai inseamna nevoia de a realiza ceva. Ceva care sa insemne ceva pentru noi si pentru oameni. Adevarul mai inseamna acea nevoie de a da frâu liber sentimentelor, iar daca plangi, este un semn de curaj si pana la urma, de adevar.

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #19 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 20:30 »
adevarul nu este decit o valoare relativa de stare legata de o actiune sau afirmatie, care la rindul ei este mai mult sau mai putin obiectiva in functie de mai multi factori; modul cum il percep si il accepta indivizii este diferit - si aici se poate filozofa cit cuprinde ...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #20 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 20:56 »
asta referitor la un adevar sa-i zicem "exterior", care se reflecta in fiecare altfel, in perceptii diferite ale lui.
dar despre adevarul "tau", despre a trai in adevar, ce crezi?

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #21 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 22:41 »
nu consider sa am un "adevar" , ci mai degraba o idee despre care ar fi valoarea corecta pt mine a adevarului ...  iar legat de a trai in adevar - posibil poate intr-o oarecare masura dat fiind valoarea relativa a acestuia

cel putin asa o vad eu (cam greu de explicat in scris ca e lenea mare sa fac sport la butoane in momentul asta oO )

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #22 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 23:08 »
Eu consider ca abia acum, de cativa ani, am inceput sa traiesc in adevar. Nu ma hazardez in explicatii, ca nu ar ajuta pe nimeni, lucrul asta nu se gandeste in cuvinte, ci pur si simplu se simte.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #23 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 23:11 »
 :) asta e foarte bine, Caroline. si eu simt asta, dar e loc de si mai bine.  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #24 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 23:17 »
Intotdeauna!  ;D Numai ca altceva cand e loc de mai bine mergand spre bine sau mergand spre rau.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #25 : Joi, 05 Aprilie 2012, 09:40 »
   Există un adevăr cu vână mare, un adevăr care se naşte pur şi simplu din existenţă. Din muncă. Din viaţă. Fără speculaţii. Un adevăr în sine al vieţii. Pe care, cel ce o  trăieşte o percepe în felul său.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #26 : Joi, 05 Aprilie 2012, 12:09 »
eu vad adevarul ca un mod de viata.,sa ma raportez  la cine sunt eu cu adevarat in raport cu tot ce ma incojoara.si nu de putine ori am descoperit un adevar nu foarte flator pt. mine.cred de asemenea ca atunci cand simti intuitiv adevarul , este de fapt adevarul tau si nu adevarul absolut,.dar adevarul tau iti da o mare libertate de-a te depasii  de a nu ramine blocat in adevarul de acum, dea avea sansa la alt adevar.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #27 : Joi, 05 Aprilie 2012, 16:16 »
o piatra care m-a lovit si pe mine atunci cand am pus aceste intrebari.
cum il vad eu? poate ieri as fi scris altceva dar acum ... vad adevarul doar in Univers si legile acestuia; masura in care pot face comunicarea imi releva cate un pic de adevar; mai cred ca aici ne pregatim sa "invatam sa mergem" spre adevarul absolut.

sa traim in adevar? este cumplit cand le cerem altora sa fie adevarati cand nici noi nu stim daca suntem ... sau cat suntem ...
nihil sine deo

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #28 : Joi, 05 Aprilie 2012, 16:30 »
sa incercam sa traim in adevar , nu inseamna ca pretindem de la cineva ceva.in cel mai bun caz ceri ceva de la tine

Tatiana

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #29 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 08:54 »

eu cred ca Adevarul e o congruenta a ceea ce simtim, cu ceea ce gandim, cu ceea ce spunem, cu ceea ce facem; e un echilibru a ceea ce suntem si se recunoaste printr-o totala liniste si impacare cu sine. e un punct zero, o centrare perfecta a fiintei. :)

frumos spus Mica...
intrebarea mea este: cum poti trai in Adevar intr-o lume  falsa? sau macar pe care o percepi ca fiind falsa?
si apoi, care Adevar conteaza? al meu sau al celor cu care relationez? cat relativism este totusi in Adevar...macar sa ni-l facem frumos! ;)