Autor Subiect: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem  (Citit de 54437 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #60 : Marți, 17 Aprilie 2012, 21:07 »
asta vroiam sa spun, Caroline. te poti simti "acasa" cu tine insuti, iubindu-te, recunoscandu-ti calitatile si acceptandu-ti "maiputincalitatile" (cine n-are?!), iertandu-te cand gresesti (cine nu greseste?!), facandu-ti placerile, alintandu-te. :)

cat despre sensul vietii fiecaruia, nush' daca e (numai) unul (si bun)... cred ca de la o etapa la alta gasim cate un alt sens, chiar daca intr-o constanta stradanie de a evolua (unii social, unii intelectual, unii spiritual...)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #61 : Marți, 17 Aprilie 2012, 21:09 »
ne-am referit la acelasi lucru, Emi, concomitent.  :) 
Acasa este o stare de pace interioara

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #62 : Marți, 17 Aprilie 2012, 21:12 »
Da... eram.   :-[ Avand si un astfel de termen de comparatie, cautarea unui alt "acasa' cel putin la fel devine si mai dificila. Poate daca as sti cum sa obtin asta strict de la mine insami, fara ca asta sa depinda de altcineva...
io zic sa nu mai cauti, ci pur si simplu sa te concentrezi pe tine, asa cum zice si mica, sa te iubesti, sa te accepti cu bune si mai putin bune, iertandu-te, fiindu-ti cea mai buna prietena. cand te vei astepta mai putin si vei fi complet detasata de "cautare" lucrurile vor veni de la sine. si s-ar putea noul "acasa" sa fie de departe mai minunat decat anteriorul... ;) pentru simplul fapt ca ai "crescut". :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #63 : Marți, 17 Aprilie 2012, 21:24 »
si s-ar putea noul "acasa" sa fie de departe mai minunat decat anteriorul... ;) pentru simplul fapt ca ai "crescut". :)

Asa sa fie!  ::) Pana acum am invatat cum n-a fost si cum ar trebui sa fie "acasa".  :buck2:

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #64 : Marți, 17 Aprilie 2012, 21:44 »
Caroline ,eu cred ca intoarcerea ta acasa este un proces de vindecare si de regasire.

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #65 : Marți, 17 Aprilie 2012, 22:01 »
Greu... Ca sa ma las de fumat, ar trebui sa ma regasesc pe mine cea de-acum 20 de ani, ca sa pot iubi - pe cea de-acum 15 ani si ca sa ma dezvat de trolling - pe aceea de-acum 5 ani.   :slap: Pana la urma, cred ca, decat atata regresie psihologica, ar fi mai simplu sa ma reinventez.  ;D

Gata, am vorbit prea mult despre mine... Ia sa vedem ce fel de "acasa" (concret) ati gasit, aveti sau va doriti voi!  :angel:

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #66 : Marți, 17 Aprilie 2012, 22:13 »
 buna idee de a te reinventa.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #67 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 16:23 »
Greu... Ca sa ma las de fumat, ar trebui sa ma regasesc pe mine cea de-acum 20 de ani...

Ca sa te lasi de fumat trebe numa`sa vrei. E un pacalici de cliseu insa e adevarat. Sau ca sa fiu mai specific, SA VREI. Adica sa realizezi ca, daca tu asociezi tigara cu personalitatea ta, va trebui sa fii alt om. Se poate. Daca eu am putut renunta, oricine poate. Io am inceput prin a-mi dori sa scap de viciu, apoi am hotarat ca asa se va-ntampla. Si cand se va intampla. Mi-a fost o teama teribila ca n-o sa reusesc insa a fost mai usor decat am sperat vreodata. Da, a fost usor fiindca am fost ajutat de o femeie minunata, care-i medic la Institutul Marius Nasta si de un medicament numit Zyban (care mi-a cam "ciufulit" temporar somnul, insa pentru  binele pe care mi l-a facut, consider asta un inconvenient minuscul). Si consider renuntarea la fumat una dintre marile ispravi pe care le-am facut de cand activez pe Terra. Asa ca daca vrei sa faci pasul, fa-l, pur si simplu, fara sa mai cauti pe nimeni.

Si sorry tuturor de foarte off-topic.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #68 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 16:36 »
Inca un  :offtopic:  miiiiic :  Silviu s-a lasat de fumat.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #69 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 16:42 »
Super tare. A facut cu siguranta ceva bun pentru el.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #70 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 19:23 »

Ca sa te lasi de fumat trebe numa`sa vrei. ....

am si eu un coleg care fuma de zor pana acum o luna cand a descoperit ca are o problema de sanatate si doctorul a zic ca e mai bine pentru el daca nu vrea sa se agravazeze sa renunte la fumat ; asa ca brusc s-a lasat fara sa vrea foarte tare lucrul asta ci pentru ca i-a recomandat doctoru'  :whistle:

Inca un  :offtopic:  miiiiic :  Silviu s-a lasat de fumat.

eh, asta nu pot pentru ca sa cred pana nu vad  ;D


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #71 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 19:26 »
Inca un  :offtopic:  miiiiic :  Silviu s-a lasat de fumat.
:o really?!? pana nu vedem, nu credem. :buck2:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #72 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 20:01 »

Ca sa te lasi de fumat trebe numa`sa vrei. E un pacalici de cliseu insa e adevarat. Sau ca sa fiu mai specific, SA VREI. Adica sa realizezi ca, daca tu asociezi tigara cu personalitatea ta, va trebui sa fii alt om. Se poate. Daca eu am putut renunta, oricine poate. Io am inceput prin a-mi dori sa scap de viciu, apoi am hotarat ca asa se va-ntampla. Si cand se va intampla. Mi-a fost o teama teribila ca n-o sa reusesc insa a fost mai usor decat am sperat vreodata. Da, a fost usor fiindca am fost ajutat de o femeie minunata, care-i medic la Institutul Marius Nasta si de un medicament numit Zyban (care mi-a cam "ciufulit" temporar somnul, insa pentru  binele pe care mi l-a facut, consider asta un inconvenient minuscul). Si consider renuntarea la fumat una dintre marile ispravi pe care le-am facut de cand activez pe Terra. Asa ca daca vrei sa faci pasul, fa-l, pur si simplu, fara sa mai cauti pe nimeni.
foarte bine spus, bitek...si io sunt de aceeasi parere, indiferent de dependenta, tre` sa vrei, sa fii motivat, constient ca faci o schimbare in bine in viata ta. iar daca vrei cu adevarat, poti! :thumbup:

Inca un  :offtopic:  miiiiic :  Silviu s-a lasat de fumat.
niciodata nu-i prea tarziu sa te intorci spre tine. bravo, Silviu  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #73 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 20:36 »
Gata, am vorbit prea mult despre mine... Ia sa vedem ce fel de "acasa" (concret) ati gasit, aveti sau va doriti voi!  :angel:
   De câte ori ajung “acasă” mă simt eliberată de tot răul lumii acesteia, mă simt in siguranţă, mă simt extraordinar de bine.  Nu mă simt stingheră  “acasă”. “Acasă” îmi iau rămas bun de la toate urâţeniile care mi s-au întâmplat în viaţă. “Acasă” este confortul meu, odihna mea, este locul primitor si cald unde nu am niciun fel de reţineri.  “Acasă”  fac tot ce poftesc, dansez, râd, plâng din tot sufletul, tare, aşa cum îmi vine. “Acasă” este locul în care obiectele îmi poartă amprenta, este locul  în care mă oglindesc, este locul care reflectă personalitatea mea.  “Acasă” reuşesc să mă regăsesc, să mă întâlnesc cu mine. De câte ori mă aflu în ţară ori în străinătate am nostalgia acestui “acasă”.  “Acasă” înseamnă pentru mine o terapie cu adevăr, o terapie pentru suflet.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #74 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 21:08 »
...si io sunt de aceeasi parere, indiferent de dependenta, tre` sa vrei, sa fii motivat, constient ca faci o schimbare in bine in viata ta. iar daca vrei cu adevarat, poti! :thumbup:
Motivatia te ajuta sa faci primul pas. Ce voiam sa spun e ca urmatorii nu sunt asa grei (fiindca de asta mi-a fost mie teama), tre` sa fii un pic organizat si atent cu tine, sa te tii deoparte si sa-ti desfiintezi anumite reflexe conditonate asociate cu actul de a fuma. Ma rog, astea-s chestii tehnice, daca le poti spune asa. In nici un caz nu vreau sa seman cu un predicator anti-tabac (fiindca mi-aduc aminte ca astia ma enervau cel mai mult cand eram fumator). Gata , am incheiat cu asta,fiindca (din nou  :) ) nu are legatura cu ce se dezbate aici.