Autor Subiect: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem  (Citit de 54658 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #75 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 21:45 »
Teoretic, sunt de acord. Practic, cred ca motivatia lipseste. Si tare mi-e teama ca nu e deloc off-topic (cel putin in ce ma priveste) chestia asta cu fumatul aici. Practic, stiu ca trebuie sa schimb TOTUL lasandu-ma de fumat (nu numai reflexele conditionate digestive si cele legate de cafea si "pauze" de meditatie la o tigara, a caror lipsa va fi teribil de deranjanta mult timp). Si problema e - ca sa ma explic de ce nu e off-topic - ca vreau sa schimb tot, vreau ca multe (nu numai fumatul) sa nu mai tina de personalitatea mea, ci, dimpotriva, sa fie inlocuite de altele, pe care nu le-am avut niciodata... si, da, Luci, ai mare dreptate, daca acea "acasa" ar exista (sau daca macar as putea crede ca va exista candva), acolo fumatul nu si-ar mai avea locul. Si nu vreau sa iau pastile pentru asta, m-am saturat de pastile, unele mi-au dat la un moment dat viata peste cap. Poate vi se pare exagerat, dar nu e vorba de a renunta pur si simplu la o dependenta... Pot sa nu fumez si fara medicamente, am incercat. Numai ca nu pot trai cu golul care se creeaza atunci cand ai iluzia ca ti-a mai ramas doar ceva din ce-ai fost candva (subliniez ca sunt constienta ca e o iluzie) si ca trebuie dintrodata sa n-o mai ai, nici pe aia, asa iluzie cum e. E un fel de vid de personalitate, fiindca inca n-am pus nimic in loc.

Ceva aparent fara legatura de care mi-am adus aminte acum. Zilele astea mi-a trecut prin cap (conexiuni colaterale de la lecturi) ca inca n-am pus nimic suficient de intens in locul a ceea ce a fost. Atunci lucram la foc continuu, iubeam la foc continuu, chiar ma certam la foc continuu (in ultimul timp). Acum, prin comparatie mi se pare ca vegetez (cu rare exceptii), desi duc o viata pe care 99% din oameni o duc, in intreaga lor existenta... dara fara sa aiba un alt precendent. Trebuie sa gasesc un sens care sa umple acest vid. Atunci, dependentele si alte celea vor disparea de la sine. Cre'ca bat campii... sper sa se inteleaga ceva. :-[

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #76 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 21:50 »
Se intelege, stai linistita, daca cineva se uita un pic cu atentie la ce ai postat (nu numai aici), piesele din puzzle incep sa se potriveasca :)

silviu

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #77 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 21:58 »
niciodata nu-i prea tarziu sa te intorci spre tine. bravo, Silviu  :)
spre mine? io m-as intoarce spre o domnisoara ::)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #78 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 22:23 »
Silviu, ai inteles ce-am vrut sa spun, esti barbat destept  ;)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #79 : Joi, 19 Aprilie 2012, 08:59 »
c) impacarea cu viitorul (a astepta mai mult de la tine, fara sa te condamni).

In ce priveste ce fel de dezvoltare personala ne dorim, se pare ca ne incadram la b spre c...  ;)


Sau, a astepta mai putin de la tine, fără să t condamni. O0 Azi, în prima mea zi, se pare că am o mică obsesie pentru perspective si nuante.
Sau o fi o...caracteristică a mea? :oops:

On topic:
a) să fii cât de bun poți fi,
b) să încerci ceva nou, diferit
c) să explorezi, cu curaj și dorința de a învăța, în interiorul, în exteriorul lumii tale și pe toate cărările dintre ele.
Zi frumoasă tuturor!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #80 : Joi, 19 Aprilie 2012, 09:08 »
..chestia asta cu fumatul ....


carol stii deja ca mie imi place asta cu brainstorming   si acum am sa ma joc  un pic cu ideea de fumat - la ce ma gandesc cand vine vorba despre fumat si la altceva decat obisbuinta de a aprinde o tigara  :coolsmiley:
pai la pipa pacii , deci fumatul nu este neaparat ceva nociv   :); sau la arhicunoscut (fumat in jargou  ;) ) ; sau la pauza ( atunci cand se ia o pauza pentru fumatori beneficiaza si cei nefumatori  :applause: )

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #81 : Joi, 19 Aprilie 2012, 10:27 »
Sau, a astepta mai putin de la tine, fără să te condamni. O0 Azi, în prima mea zi, se pare că am o mică obsesie pentru perspective si nuante.
Sau o fi o...caracteristică a mea? :oops:

Multumesc pentru sfat, Wonderland. Asa ar trebui sa fac, altfel, perfectionismul o sa ma manance de tot intr-o buna zi...  :buck2:
Bine ai venit printre noi!  :)

Revenind la idee, da, Gabi, fumatul nu a venit pe lume ca o dependenta, ci ca un simbol. In lagare, tigara era obiect de troc pentru paine. Am vazut mai demult un documentar foarte pertinent care incerca sa explice de ce motivatiile legate de sanatate nu tin. Concluzia era ca acelea (chiar daca sunt adevarate) nu reprezinta de fapt motivatia reala nici pentru a incepe, nici pentru a te lasa de fumat. Motivatia reala este apartenenta la un grup, la un curent social, admiratia fata de un mentor care fumeaza etc.
In prezent, de exemplu, se vede clar cum, datorita presiunii sociale, moda se schimba.

In anii '30 - '60 era un semn de maxima mondenitate - exista multe portrete in care marii ganditori sau creatori apar cu o pipa. Strabunica mea fuma trabucuri fine pentru dame, in port-tigaret lung... si foarte rar. Deci nu era o dependenta.
Invatatoarea mea si profesoarele mele preferate erau fumatoare. Pe vremea cand eu eram in liceu, inainte de Revolutie, trebuia sa "ai pile" daca vroiai sa fumezi, ca in magazine nu se gaseau decat Carpati si BT. Imi amintesc de profa mea de engleza care fuma, nu se stie de unde, Kent, si ezita sa-si aprinda o tigara daca nu avea garantia ca are timp sa o fumeze pana la capat fara sa fie deranjata, fiindca erau tigari rare si scumpe. In liceu, am avut un vis in care fumam, desi m-am apucat abia in facultate...
In 1990 a fost primul an cand tigarile straine nu se mai dadeau ca spaga sau "pe sub mana", ci erau de vanzare la liber (la ora aia, nu existau inca nici accize, asa ca erau si ieftine)... Impreuna cu faptul ca la facultate a disparut ora stingerii si alte regulile, iar caminele studentesti au devenit mixte fete-baieti, tigara nu era (inca) o dependenta in masa, ci un simbol al libertatii. Tin minte ca 3/4 din colegii mei fumau (mare parte au reusit sa se lase, dupa ce au absolvit).

Daca fumatul atunci era o moda, acum ideea s-a perimat si a devenit o antimoda (in mare parte, si datorita cresterii preturilor si a scaderii puterii de cumparare in criza, nu neaparat din convingere personala). Din 30 de colegi, numai 3 (inclusiv eu) mai fumam, iar majoritatea copiilor sunt contra fumatului, ba chiar bombanesc impotriva propriilor parinti, daca acestia sunt fumatori.
In paranteza fie spus, copiii au "renuntat" la tigara parintilor din teribilism, ca sa "importe" de la TV tentatii mult mai noi, inaccesibile acestora, acum 20 de ani: drogurile, sexualitatea precoce si nu in ultimul rand, consumerismul (pe mine ma socheaza fatul ca, intr-o excursie, daca nu avem timp de toate, copiii renunta la un parc de distractii ca sa "viziteze" noul magazin Zara, chiar daca nu au bani sa cumpere).

Daca tot suntem la brainstorming, cam genu' asta de schimbare totala de perceptie (individuala, nu sociala) tre' sa se intample si cu mine, ca fumator si nu numai... candva.  :whistle:

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #82 : Joi, 19 Aprilie 2012, 10:33 »
"Nu noi avem ceva de asteptat de la viata, ar trebui sa ne intrebam ce asteapta viata de la noi."

Foarte multe persoane au ajuns la aceasta concluzie. Chiar si eu ma intreb adesea ce am facut pana acum pentru viata mea.

Despre acasa ...
Imi amintesc de bunica cand spunea: mi-a mers la casa sufletului! Cred ca era o multumire sufleteasca. Acasa, pentru mine inseamna o impacare cu mine, o acceptare, o pace, un refugiu, un ansamblu de sentimente acceptate. De aici merg si spun ca din "casa sufletului" razbate toate aceste trairi si emana placerea de a ma simti acasa, aproape in orice loc in care aceleasi trairi se intalnesc.
De cate ori mi s-a spus: la tine ma simt ca "acasa". De cate ori am putut spune acelasi lucru...
EU, SUNT ACASA!
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #83 : Joi, 19 Aprilie 2012, 10:52 »
EU, SUNT ACASA!

Felicitari!  ;) S-ar putea ca si eu sa fiu acasa, da' sa nu realizez asta inca...  :uglystupid2:

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #84 : Joi, 19 Aprilie 2012, 11:13 »
Tu ... mai poti zburda. Mintea sa-ti ramana mereu acasa  :strambatura: ;)
nihil sine deo

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #85 : Joi, 19 Aprilie 2012, 12:15 »
Multumesc pentru sfat, Wonderland. Asa ar trebui sa fac, altfel, perfectionismul o sa ma manance de tot intr-o buna zi...  :buck2:
Bine ai venit printre noi!  :)


Nu era un sfat, doar o altă...perspectivă.
Multumesc de urare.

On topic:
a) să iti transformi punctele slabe în puncte forte;
b) să iti înfrunti temerile, nelinistile, cosmarurile
c) să fii autentic, în acord cu tine (dar asta cred ca s-a mai spus)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #86 : Joi, 19 Aprilie 2012, 12:49 »
iar majoritatea copiilor sunt contra fumatului, ba chiar bombanesc impotriva propriilor parinti, daca acestia sunt fumatori.
eu fac parte dintre acei care bombanesc impotriva fumatului. l-am pierdut pe tata din cauza tigarilor, bolile care au dus la decesul lui s-au datorat fumatului, asta a fost opinia medicilor. desi constient ca i-au adus sfrasitul, pe patul de moarte i-a cerut sora-mii o tigara. atunci ne-am suparat amandoua. azi regret ca nu i-am indeplinit dorinta. oricum, pentru el era prea tarziu, nu se mai putea face nimic, deci o tigara in plus nu ar fi schimbat sfarsitul.
povestea asta m-a marcat foarte tare in sensul ca nu pot accepta un partener care fumeaza. ma deranjeaza fumul de tigara, ma deranjeaza mirosul unui fumator, asa ca evit compania celor care fumeaza pentru ca nu-mi face bine. iar fii-meu e la fel, cand vede pe cineva fumand ii spune "povestea" care stie el ca li se intampla celor care fumeaza  ;D
fumatul ascunde o suferinta emotionala, un gol, ceva lipseste in viata celui care are dependenta. solutia e sa cauti ce anume iti lipseste, care e cauza pt care fumezi, sa fii atent ce emoti declanseaza dorinta de a fuma.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #87 : Joi, 19 Aprilie 2012, 13:14 »
Momentele de zbucium sufletesc, acel gol launtric prin care trecem,sunt dureroase,dar eu cred ca sunt deasemenea necesare.In astfel de momente descoperim forta noastra interioara care nu este o iluzie, si o noua perceptie asupra lucrurilor ,care duce la o alta atitudine fata de trecut ,prezent si modul in care ne raportam fata de viitor. Am cunoscut acest vid existential, dar,azi pot sa spun ca datorita acestor momente de mare suferinta am luat cele mai intelepte decizii din viata mea.De fapt te autodepasesti.Trebuie sa speram ca totul va  fi bine.  Caroline, daca citesti cartea lui VIKTOR FRANKL  cu siguranta vei gasi  un sens al tau.Superba carte.Felicitari tuturor celor care s-au lasat de fumat si succes celor care se vor lasa.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #88 : Joi, 19 Aprilie 2012, 13:28 »
...
On topic:
a) să iti transformi punctele slabe în puncte forte;


exemple clare, la obiect ai? adica am avut acel punct slab si l-am transformat in punct forte procedand in felul urmator. intrebarea este pentru toti; chiar sunt curioasa daca ati reusit sa transformati in bine ceva concret la voi  :)

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #89 : Joi, 19 Aprilie 2012, 13:35 »
Am inceput sa fumez pt ca toti fumau din trupa noastra ,apoi am fumat din placere, si am decis sa ma las in cel mai greu moment al vieti mele , in timpul divortului.La mine nu ascundea nici o suferinta emotionala, pur si simplu era o obisnuinta.dificultatea a constat in a renunta la o placere .