Autor Subiect: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem  (Citit de 54414 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #135 : Vineri, 10 August 2012, 10:26 »
ai idee cand se dau corigentele??? ::)
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #136 : Vineri, 10 August 2012, 13:49 »
Initial am vrut sa scriu repetenta, da' am zis ca merit sa-mi mai dau o sansa.  ;) Nu stiu cand se dau corigentele, da' io's pregatita sa le dau oricand... acum.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #137 : Vineri, 10 August 2012, 14:16 »
Da, dom'ne, io mi's aia... cu 10 la literatura si corigenta la scoala vietii, vorba Vulpeascai.

atunci felicitari din toata inima, respect!  :flori: si daca eu as vrea sa ma intersectez (numai) cu linii asemanatoare, se poate ? de ce trebuie sa fie diferite?
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #138 : Vineri, 10 August 2012, 14:39 »
hai sa va prezint ultima mea pasiune: hartie cu seminte. Cardul e facut din hartie reciclata care contine seminte de flori sau plante aromatice. Am oferit la inmormantarea nasei mele cate un astfel de card plantabil. Am admirat intr-o gradina a unui cunoscut flori crescute din acest card. Arata asa:

 Dupa evenimentul asta am mai facut (doar la cererea unor persoane apropiate ) carduri si pentru evenimente fericite: o nunta, doua botezuri, declaratie de dragoste a unui tanar indragostit si timid  :giggle: , acum lucrez la ceva simplu pentru o nunta de argint  :smitten: . Imi place ca fiecare eveniment reprezinta o provocare, de fiecare data vreau sa fie ceva unic, diferit de ce am facut anterior. Daca vreti, va mai arat si altele.... ;)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #139 : Vineri, 10 August 2012, 14:51 »
vad aici, cuantica pasiunilor ... felicitari!
nihil sine deo

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #140 : Vineri, 10 August 2012, 14:57 »
hai sa va prezint ultima mea pasiune: hartie cu seminte. Cardul e facut din hartie reciclata care contine seminte de flori sau plante aromatice. Am oferit la inmormantarea nasei mele cate un astfel de card plantabil. Am admirat intr-o gradina a unui cunoscut flori crescute din acest card. Arata asa:

 Dupa evenimentul asta am mai facut (doar la cererea unor persoane apropiate ) carduri si pentru evenimente fericite: o nunta, doua botezuri, declaratie de dragoste a unui tanar indragostit si timid  :giggle: , acum lucrez la ceva simplu pentru o nunta de argint  :smitten: . Imi place ca fiecare eveniment reprezinta o provocare, de fiecare data vreau sa fie ceva unic, diferit de ce am facut anterior. Daca vreti, va mai arat si altele.... ;)


foarte interesant, placut si util mod de a-ti petrece timpul! crezi ca o fetita de 15 ani ar putea sa invete sa faca asa ceva? ce inseamna hartia cu seminte?
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #141 : Vineri, 10 August 2012, 17:37 »
hai sa va prezint ultima mea pasiune: hartie cu seminte. Cardul e facut din hartie reciclata care contine seminte de flori sau plante aromatice. Am oferit la inmormantarea nasei mele cate un astfel de card plantabil. Am admirat intr-o gradina a unui cunoscut flori crescute din acest card. Arata asa:

 Dupa evenimentul asta am mai facut (doar la cererea unor persoane apropiate ) carduri si pentru evenimente fericite: o nunta, doua botezuri, declaratie de dragoste a unui tanar indragostit si timid  :giggle: , acum lucrez la ceva simplu pentru o nunta de argint  :smitten: . Imi place ca fiecare eveniment reprezinta o provocare, de fiecare data vreau sa fie ceva unic, diferit de ce am facut anterior. Daca vreti, va mai arat si altele.... ;)
[
Foarte frumos,felicitari .Da-ne mai multe detali daca poti.

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #142 : Vineri, 10 August 2012, 20:36 »
Daca vreti, va mai arat si altele.... ;)

Ar fi interesant de vazut cum arata si in fazele urmatoare, cu semintele incoltite, cu plantutze...  ::)

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #143 : Vineri, 10 August 2012, 20:52 »
atunci felicitari din toata inima, respect!  :flori: si daca eu as vrea sa ma intersectez (numai) cu linii asemanatoare, se poate ? de ce trebuie sa fie diferite?

Pentru ca sufletele asemenea se suprapun, sufletele pereche se completeaza.  ^-^

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #144 : Vineri, 10 August 2012, 22:29 »
foarte interesant, placut si util mod de a-ti petrece timpul! crezi ca o fetita de 15 ani ar putea sa invete sa faca asa ceva? ce inseamna hartia cu seminte?
stiu si eu daca poate invata? daca vrea, cred ca da, nu-i nimic complicat, doar ca nu iese asa din prima. eu am avut destule incercari pana am ajuns la performanta asta. inca sunt in cautare de solutii de simplificare a procesului, asa ca , peste un timp s-ar putea sa spun ca sigur si fiica ta poate sa faca asa ceva. lasa-mi putin timp.
hartia cu seminte este hartie reciclata in care am pus seminte de flori. se pot pune seminte de ierburi aromatice sau orice fel de seminte micute, daca-s prea mari nu iese bine :)

[Foarte frumos,felicitari .Da-ne mai multe detali daca poti.
Emi53, am sa mai revin cu poze zilele urmatoare. la ce detalii te referi? ca sa stiu sa raspund la obiect.  :)

Ar fi interesant de vazut cum arata si in fazele urmatoare, cu semintele incoltite, cu plantutze...  ::)
Caroline,am in ghivece niste firicele firave care au iesit din carduri. au abia cateva zile de cand le-am plantat, peste vreo 3-4 zile, dupa ce mai cresc putin, le fac o poza sa le vezi. Plantele la maturitate ajung cam in 3-4 saptamani....zic cei care au flori deja.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #145 : Vineri, 10 August 2012, 22:56 »
Citat din: guesswho
hartia cu seminte este hartie reciclata in care am pus seminte de flori.
aha! asa ceva am vazut si io pe stadioane: neshte cornete facute din hartie de ziar si in care nishte suedeze puneau seminte de floare si de bostan 8)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #146 : Vineri, 10 August 2012, 23:00 »
aha! asa ceva am vazut si io pe stadioane: neshte cornete facute din hartie de ziar si in care nishte suedeze puneau seminte de floare si de bostan 8)

de acord cu tine, dar nu erau din hartie reciclata si nici nu ieseau plantute din ele daca le bagai in pamant.

acum, pe bune, guesswho, felicitarile cu seminte se pun in pamant ca sa incolteasca plantele respective?!
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #147 : Sâmbătă, 11 August 2012, 07:16 »
stiu si eu daca poate invata? daca vrea, cred ca da, nu-i nimic complicat, doar ca nu iese asa din prima. eu am avut destule incercari pana am ajuns la performanta asta. inca sunt in cautare de solutii de simplificare a procesului, asa ca , peste un timp s-ar putea sa spun ca sigur si fiica ta poate sa faca asa ceva. lasa-mi putin timp.
hartia cu seminte este hartie reciclata in care am pus seminte de flori. se pot pune seminte de ierburi aromatice sau orice fel de seminte micute, daca-s prea mari nu iese bine :)
Emi53, am sa mai revin cu poze zilele urmatoare. la ce detalii te referi? ca sa stiu sa raspund la obiect.  :.
Astept pozele tale.Ma refeream la hartia reciclata, cum o faci, dar am primit raspunsul mai sus.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #148 : Sâmbătă, 11 August 2012, 14:57 »
vad aici, cuantica pasiunilor ... felicitari!

multumesc Steliana  :)

acum, pe bune, guesswho, felicitarile cu seminte se pun in pamant ca sa incolteasca plantele respective?!

da, exact. uite cum arata cele plantate de mine pe care le-am acoperit cu pamant

si dupa o saptamana arata asa, am pus in fiecare ghiveci carduri care contineau seminte diferite, dovada si nivelul lor de dezvoltare, unele sunt mai mari si mai putine, altele mai mici si mai multe  :)

Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #149 : Sâmbătă, 11 August 2012, 15:11 »
Astept pozele tale.Ma refeream la hartia reciclata, cum o faci, dar am primit raspunsul mai sus.

Emi53, nu vreau sa acaparez topicul cu ideea asta, dar daca vrei sa vezi mai multe intra pe http://hartiecuseminte.wordpress.com/, sunt putine informatii momentan, dar promit sa revin cu detalii despre cum se face hartia cu seminte, detaliat si cu poze. Am multe de postat, insotite si de poze, dar n-am avut timpul necesar. :)
Valabil si pentru Matei, dupa postul in imagini despre realizarea acestei hartii, daca ii vei arata domnisoarei tale, va decide ea daca e interesata sau nu.  fii-meu e incantat (dar are doar 6 ani!) si se implica de fiecare data  :D
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!