Autor Subiect: Biblioteca  (Citit de 47372 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Biblioteca
« Răspuns #45 : Luni, 05 Noiembrie 2012, 07:36 »
Eu am o biblioteca imensa ca si titluri, in formate diferite, word, pdf si epub. Este un pic dezorganizata, asa am primit-o, dar vreau sa-i dau o forma, sa-i  fac un index, etc. Dupa ce este gata, am sa v-o pun si voua celor care o doriti la dispozitie, pe wetransfer.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Biblioteca
« Răspuns #46 : Luni, 05 Noiembrie 2012, 11:16 »
te rog spune-mi daca se poate obtine prin download sau din librarie?
Ioana, e recenta aparuta cartea, slabe sanse s-o gasesti de downloadat...am cautat-o prin aprilie si n-am gasit-o.
eu mi-am comandat-o pe net si ulterior am participat la un curs Thetahealing si am primit inca una acolo. n-am ce face cu doua. daca esti de acord sa suporti cheltuielile de transport (Posta sau curier) ti-o fac cadou.  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Biblioteca
« Răspuns #47 : Sâmbătă, 10 Noiembrie 2012, 15:03 »
Carti pe internet
    • www.literature.org - Aici puteti citi o multime de cărti din literatura universală, în limba engleză.
    • www.gutenberg.org - Pe acest site aveti ocazia să alegeti, din sute de optiuni, cărtile în limba engleză care vă interesează.
    • www.free-ebooks.net - Aveti de ales dintr-o multitudine de oferte, în engleză, împărtite pe categorii.
    • www.bibliomania.com - Accesând sectiunea "Read", puteti citi sute de cărti în engleză, împărtite în mai multe categorii.
    • www.books.google.com  - Cel mai cunoscut motor de căutare pe internetare si o sectiune cu opere în limba engleză, din diverse categorii,de la grădinărit si retete de bucătărie până la literatură. 

Pagini în limba română
    • www.romaniaeuropa.com  - Puteti citi în sectiunea “Cărti online” opere si lucrări din domenii diverse.
    • www.carti.x6.ro - Pe acest site aveti de ales din peste 10.000 de cărti.
    • www.e-scoala.ro/biblioteca/index.html - Aici găsiti câteva dintre cărtile necesare elevilor.
    • www.editura.liternet.ro - Puteti citi opere ale unor autori români, atât proză, cât si poezie.
    • www.biblioteca-online.ro - Găsiti câteva lucrări ale unor scriitori români.
    • www.polirom.ro - În sectiunea “Bibliotecă online” de pe acest site puteti descărca zeci de cărti.
    • www.bmb-on-line.ro - La această pagină puteti lectura operele câtorva autori clasici români.
    • www.e-librarie.ro - Pe acest site puteti găsi cărti scrise în română si în engleză din multe domenii.
    • www.biblior.net - Bibliotecă virtuală cu opere românesti.
    • ro.wikisource.org - Găsiti documente istorice, poezii si cărti românesti.
    • www.cartiaz.ro - Pe această pagină de internet aveti ocazia să cititi cărti din domenii diferite.
    • www.scribd.com - Pentru a citi cărti în română, accesati sectiunea “Explore” (în partea de sus a ecranului) si apoi tineti cursorul mouse-ului pe “English” (în centrul ecranului) si alegeti “român”.
     Carti in format audio
    • www.cartiaudio.eu - Puteti asculta câteva opere străine celebre si le puteti descărca în calculator.
    • www.audiocarti.eu - Si pe acest site aveti ocazia să ascultati opere românesti si străine.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Biblioteca
« Răspuns #48 : Sâmbătă, 10 Noiembrie 2012, 19:49 »
Caro tu esti deja o adevarata enciclopedie, mai citesti inca? ;)

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Biblioteca
« Răspuns #49 : Sâmbătă, 10 Noiembrie 2012, 20:38 »
Caroline ,,,,,tin sa ti multumesc pentru linkurile care le ai postat ,eu am o dorinta in plus,pune si niste linkuri motivationale sa ma apuc de citit si altceva decat ziare ,FB si emailuri :)),,,,,tv am minimum 5 ani de cand nu mai urmaresc,,,,,,,,,

Caroline

  • Vizitator
Re: Biblioteca
« Răspuns #50 : Sâmbătă, 10 Noiembrie 2012, 22:53 »
Da, mai citesc... de cate ori prind cate putin timp, printre altele.
Limk-urile nu sunt meritul meu, le-am primit pe email si m-am gandit ca ar folosi si altora.
Nicolae, carti motivationale au Guess si cu Mica...  ;)

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Biblioteca
« Răspuns #51 : Duminică, 11 Noiembrie 2012, 07:48 »
Da, mai citesc... de cate ori prind cate putin timp, printre altele.
Limk-urile nu sunt meritul meu, le-am primit pe email si m-am gandit ca ar folosi si altora.
Nicolae, carti motivationale au Guess si cu Mica...  ;)

 :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Biblioteca
« Răspuns #52 : Duminică, 11 Noiembrie 2012, 07:50 »
Nicu, ai acolo pe unde calatoresti tu un net care sa-ti permita descarcare rapida? Iti pot transmite eu cateva carti zip-uite.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Biblioteca
« Răspuns #53 : Duminică, 11 Noiembrie 2012, 07:53 »
Nicu, ai acolo pe unde calatoresti tu un net care sa-ti permita descarcare rapida? Iti pot transmite eu cateva carti zip-uite.

Da Gigi am net permanent dar nu pot sa mi scot ochii din eziare.ro si FB.Oricum ti asi fi recunoscator daca mi le trimiti oricum,nicu_smaranda@yahoo.com,,,,,O zi buna iti doresc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Biblioteca
« Răspuns #54 : Duminică, 11 Noiembrie 2012, 07:59 »
Nicu iti promit zilele urmatoare sa fac o selectie si sa ti le transmit. Daca vezi ca n-am facut-o trage-ma de maneca, pt ca luat cu atat de multe probleme am uitat, nu intrepreta ca netinandu-ma de cuvant. Scrie-mi pe Email: uitucule! Si am sa inteleg. Sper insa ca marti sa fac ce am promis!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Biblioteca
« Răspuns #55 : Luni, 12 Noiembrie 2012, 17:55 »
Cu cateva luni in urma mi-a fost recomandata cartea Profetul- de Khalil Gibran la un curs de dezvoltare personala.
Am achizitionat-o dar n-am apucat s-o citesc. Pana azi.... cand am rasfoit cateva pagini la job. Recunosc ca m-a "prins", abia astept sa am o ora libera, doar eu, cartea, un ceai si .......liniste.  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline ioanam

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Biblioteca
« Răspuns #56 : Miercuri, 14 Noiembrie 2012, 21:51 »
Ioana, e recenta aparuta cartea, slabe sanse s-o gasesti de downloadat...am cautat-o prin aprilie si n-am gasit-o.
eu mi-am comandat-o pe net si ulterior am participat la un curs Thetahealing si am primit inca una acolo. n-am ce face cu doua. daca esti de acord sa suporti cheltuielile de transport (Posta sau curier) ti-o fac cadou.  :)
Iti multumesc pentru darnicie. Sigur ca suport cheltuielile de transport...cu recunostinta. Ca sa iti fie mai simplu ar putea fi curier cu plata la predarea coletului. Ar trebui sa comunicam direct pe mail sau telefon. Cum doresti?
P.S. Imi cer scuze ca nu am raspuns mai repede, dar, prinsa cu diverse treburi, nu am mai intrat pe forum de ceva vreme. Sper ca nu te-ai razgandit... :magic:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Biblioteca
« Răspuns #57 : Joi, 15 Noiembrie 2012, 11:07 »
Nu m-am razgandit, ioanam.  :)
Scrie-mi pe adresa  datele de expeditie: nume, adresa, eventual si un numar de telefon si daca preferi sa primesti cartea in week-end sau in cursul saptamanii. Imi convine prin curier ca vine si ia pachetul de acasa.
Dupa ce o expediez, te anunt.

Rugaminte catre admin: dupa ce citeste si raspunde ioanam la acest mesaj, sterge-mi adresa de e-mail de pe forum. Multumesc :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline ioanam

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Biblioteca
« Răspuns #58 : Joi, 15 Noiembrie 2012, 14:31 »
Nu m-am razgandit, ioanam.  :)
Scrie-mi pe adresa datele de expeditie: nume, adresa, eventual si un numar de telefon si daca preferi sa primesti cartea in week-end sau in cursul saptamanii. Imi convine prin curier ca vine si ia pachetul de acasa.
Dupa ce o expediez, te anunt.
 
Rugaminte catre admin: dupa ce citeste si raspunde ioanam la acest mesaj, sterge-mi adresa de e-mail de pe forum. Multumesc :)
Am citit si am raspuns. Se poate sterge.  :oops:

Offline neo

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 60
Re: Biblioteca
« Răspuns #59 : Sâmbătă, 17 Noiembrie 2012, 17:41 »