Autor Subiect: Biblioteca  (Citit de 47188 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Biblioteca
« Răspuns #60 : Luni, 19 Noiembrie 2012, 19:32 »
Citesc acum " Cele 5 limbaje de iubire ale copiilor", de Gary Chapman si Ross Campbell.
E o carte care ar trebui citita de toti parintii. O recomand.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Nicoleta Bucuresti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
Re: Biblioteca
« Răspuns #61 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 22:00 »
Citesc acum " Cele 5 limbaje de iubire ale copiilor", de Gary Chapman si Ross Campbell.
E o carte care ar trebui citita de toti parintii. O recomand.

Am citit-o.
Tot din aceeasi colectie am citit "Cele cinci limbaje ale scuzelor" (G. Chapman si J. Thomas)  si "Cele cinci limbaje ale iubirii" (numai Gary Chapman).
Le recomand si eu.

silviu

  • Vizitator
Re: Biblioteca
« Răspuns #62 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 11:06 »
bag seama ca sunteti toba de carte :giggle:

Caroline

  • Vizitator
Re: Biblioteca
« Răspuns #63 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 22:55 »
Da' asta nu ne impiedica sa ne lovim in continuarea de... pratica.  :crazy2:

Offline kama148

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 285
Re: Biblioteca
« Răspuns #64 : Duminică, 09 Decembrie 2012, 20:44 »

Heeeiii dragilor,  la mine copilul ....nu mai este copil, probail ca am s-o caut pe carticica asta,  dar acum mi-a picat ochii pe o carte care mie mi s-a parut interesanta ""Nu renunta niciodata!!"" povestea de succes a lui Donald J Trump, poate si pentru ca am avut norocul sa vad  ""trump tower new york ", asa ca povestea lui mi-a captivat  atentia.

Offline Nicoleta Bucuresti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
Re: Biblioteca
« Răspuns #65 : Vineri, 14 Decembrie 2012, 15:31 »
Buna

 :)
Atasez o carte. Poate va intereseaza ......

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Biblioteca
« Răspuns #66 : Marți, 08 Ianuarie 2013, 08:05 »
O carte pe care o rasfoiesc in ultima vreme si mi se pare interesanta este "Partea intunecata a cautatorilorde lumina" de Debbie Ford.  O carte despre cum sa ne recuperam puterea, creativitatea, stralucirea si visele. Si ca sa va faceti o  idee despre ce se vorbeste in carte va dau un paragraf:

"Fiecare fiinţă omenească se naşte cu un sistem emoţional sănătos. Când ne naştem, ne iubim şi ne acceptăm pe noi înşine. Nu emitem judecăţi legate de care părţi anume din noi înşine sunt bune şi care sunt rele. Existăm în întregimea fiinţei noastre, trăind momentul şi exprimându-ne liber. Pe măsură ce creştem, începem să învăţăm de la oamenii din jurul nostru. Ei ne spun cum să ne comportăm, când să mâncăm, când să dormim - şi începem să facem deosebiri. Învăţăm ce comportamente ne fac să fim acceptaţi şi care dintre ele ne fac să fim respinşi. Învăţăm cum să primim un răspuns prompt, sau dacă strigătul nostru rămâne fără răspuns, învăţăm să avem încredere în oamenii din jurul nostru, sau să ne fie
frică de ei. Învăţăm consecvenţa sau inconsecvenţa. Învăţăm ce calităţi sunt acceptabile în mediul nostru şi care nu sunt. Toate acestea ne distragde la a trăi în acest moment şi ne împiedică să ne exprimăm liber."


Offline Nicolette

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Biblioteca
« Răspuns #67 : Miercuri, 09 Ianuarie 2013, 23:41 »
Citesc acum " Cele 5 limbaje de iubire ale copiilor", de Gary Chapman si Ross Campbell.
E o carte care ar trebui citita de toti parintii. O recomand.
salutare! La ce editura a fost publicată? Exista si in format PDF?
Merci

Offline Karola

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: Biblioteca
« Răspuns #68 : Marți, 29 Ianuarie 2013, 12:57 »
Tocmai am terminat de citit ,,Pelegrinul - Sfarsit de calatorie" autor Attya (LiaV-face parte din comunitatea Single), o carte care merita citita. Mi-am placut cum a ,,tesut'' totul intr-o poveste de iubire.
LiaV, am inteles dintr-o postare mai veche ca esti foarte ocupata, dar tin sa te felicit in mod special, vreau neeaparat un autograf, si abia astept urmatoarea carte.
Iti doresc multa sanatate si multa inspiratie, pentru ca mie imi place cum scrii, draga LiaV!

LiaV

  • Vizitator
Re: Biblioteca
« Răspuns #69 : Marți, 05 Februarie 2013, 03:14 »
Tocmai am terminat de citit ,,Pelegrinul - Sfarsit de calatorie" autor Attya (LiaV-face parte din comunitatea Single), o carte care merita citita. Mi-am placut cum a ,,tesut'' totul intr-o poveste de iubire.
LiaV, am inteles dintr-o postare mai veche ca esti foarte ocupata, dar tin sa te felicit in mod special, vreau neeaparat un autograf, si abia astept urmatoarea carte.
Iti doresc multa sanatate si multa inspiratie, pentru ca mie imi place cum scrii, draga LiaV!

Iti multumesc, Carla si ma bucur ca ti-a placut cartea scrisa de mine!

In martie, cand voi merge la Sighisoara, poate reusim cumva sa ne intalnim ca sa-ti dau autograful. Sper ca am retinut bine ca esti din Sibiu, unde am de gand sa-mi vizitez o prietena. 
Urmatoarea carte sper sa apara pana in primavara, cel tarziu in vara.

Si eu iti doresc tot binele din lume!






Offline Karola

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: Biblioteca
« Răspuns #70 : Marți, 05 Februarie 2013, 20:19 »
Iti multumesc, Carla si ma bucur ca ti-a placut cartea scrisa de mine!

In martie, cand voi merge la Sighisoara, poate reusim cumva sa ne intalnim ca sa-ti dau autograful. Sper ca am retinut bine ca esti din Sibiu, unde am de gand sa-mi vizitez o prietena. 
Urmatoarea carte sper sa apara pana in primavara, cel tarziu in vara.

Si eu iti doresc tot binele din lume!
Ai retinut bine, sunt din Sibiu. Vom tine legatura si ne vom intalni. Pana atunci iti doresc multa inspiratie :)!!

Caroline

  • Vizitator
Re: Biblioteca
« Răspuns #71 : Vineri, 15 Februarie 2013, 21:44 »
Trei luni de an sabatic. Mai liber și mai eu ca niciodată.

"Am trimis un gând bun alor mei și un zâmbet complice mătușii mele, lui Marius, Vincent, Sergiu, George și Brăduț, oameni care mi-au arătat, fiecare în felul lui, diferența dintre cei ce visează frumos și cei care-și trăiesc visul. Și cât este de ușor să treci dintr-o categorie în alta. Gândurile, oricât de bune, au început apoi să se topească încet, până când au mai rămas doar scartitul greierilor și briza perfectă a serilor de primăvară din colțul ăsta de lume. Au dispărut apoi și ele și atunci am rămas doar EU și nimic mai puțin, mai liber și mai eu ca niciodată.

M-au adus înapoi cele 5 minute regulamentare de ploaie și mieunatul familiei de pisici cu care împărțeam templul. Și am zâmbit sincer și larg, simțind că, pentru câteva clipe, la 8 grade Sud de Ecuator, am știut exact cu ce m-am conjugat.

Se făcuse noapte de-a binelea, așa că m-am strecurat orbecăind înapoi în cameră, am sfidat spiritele aprinzând lumina, mi-am luat carnetul si o țigară și am inceput să scriu.

Ubud, 23 martie  2012 (1934, 2555 sau 4710)"

Mai mult, pe: http://www.tedoo.ro/an-sabatic-thailanda-indonezia-bali

Caroline

  • Vizitator
Re: Biblioteca
« Răspuns #72 : Marți, 09 Aprilie 2013, 21:33 »
Editura Herald face o campanie pe Internet de vanzare de carti celebre de spiritualitate, la preturi modice. Eu am primit-o prin newsletter pe email, si m-am gandit ca poate mai sunt si altii interesati. Oferta este valabila pana la data de 10 mai.

"Ocazie unică pentru Marii Cititori: Editura Herald repune în cursa cititorilor Cărţile Rare cu mare căutare."
http://www.edituraherald.ro/oferta.asp

Offline kidspud

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Biblioteca
« Răspuns #73 : Duminică, 26 Mai 2013, 19:19 »
In ultima perioada si cei de la www.elefant.ro au tot felul de promotii. Am achizitionat de la ei, la un pret bun "Secretul" -Byrne Rhonda; Cel mai bogat om din Babilon. Secretul merita citita si puse in practica informatiile din acesta carte, cealalta inca nu am citit-o asa ca nu va pot impartasi parerea mea. Pe langa site-urile enumerate de voi gasesc interesant si site-ul http://florinrosoga.ro/blog/filme-motivationale-care-trebuie-vazute/.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Biblioteca
« Răspuns #74 : Miercuri, 05 Iunie 2013, 11:50 »
Marius Tucă
 Am să te iubesc prin sms


Am să te iubesc prin sms
Departe de ochii lumii
Şi de reţelele de socializare,
Curat şi intens, cu emoticoane
Fără să ne atingem, fără să ne vorbim,
Cu litere mari, de-o şchioapă
Fără semne de întrebare, cu puncte-puncte.
Am să te iubesc prin sms
N-o să ne ştie nici cerul, nici pământul,
Singurii martori vor fi Vodafone
Şi, eventual, serviciile secrete
Dacă dragostea noastră va depăşi graniţele
Şi-n cele din urmă, definitiv şi irevocabil
Va încălca siguranţa naţională.
Am să te iubesc prin sms
Fără să apărem o clipa în lumina reflectoarelor
Cutreierând nepăsători reţelele digitaleDin antenă în antenă, din văzduh în văzduh
Din inimă în inimă, fără mesagerie vocală,
Aşa o să şi intrăm în istoria telefoniei mobile
Iar apoi, concret, în istoria literaturii române.
Am să te iubesc prin sms
Literă cu literă, cuvânt cu cuvânt,
Cu fluturi în stomac, din telefon în telefon
Poate doar operatorii şi fibrele opticeSă le simtă zborul şi aripile,
Vibraţiile lor vor rătăci prin toată lumea
Prin gând, prin suflet şi prin roaming