Autor Subiect: Autocunoastere  (Citit de 129817 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #30 : Joi, 08 Martie 2012, 00:33 »
Ultima descoperire pe care am facut-o e ca eu sunt stapana emotiilor mele, eu le identific si le controlez, nu ele pe mine...si ma simt tare bine ca am aflat asta! :)

Tare mi-e teama ca eu ar trebui sa fac descoperirea asta in sens invers ca sa ma si bucur de ea: sa constat, de exemplu, ca am mai renuntat la autocontrol si cenzura...  :pleasantry:

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Autocunoastere
« Răspuns #31 : Joi, 08 Martie 2012, 10:59 »
...si ma simt tare bine ca am aflat asta! :)

... ai inteles conflictul interior ...ai iesit din minte si te-ai dus la simturi ... :)
nihil sine deo

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #32 : Joi, 08 Martie 2012, 20:12 »
da, Steliana, cam asa ceva, simt ca-s pe drumul cel bun  :)

”Ce se petrece cu mine în ultimul timp? În ultimele luni, în ultimii ani? Ce se petrece cu viața mea? Ce este această tulburare stranie pe care o simt în interior, din ce în ce mai puternică, din ce în ce mai ciudată, ce este această tremurare a inimii mele, acest plâns care stă să izbucnească în fiece moment, această sensibilitate extremă, ca și cum tot ceea ce se petrece împrejurul meu ar trece prin mine însumi?

Ce este această frică lăuntrică ale cărei valuri le simt, ce este vântul acesta interior care-mi spulberă mintea, care mă împiedică să mă concentrez la ceea ce fac, ce sunt aceste cutremure interioare provocând crăpături adânci în ființa mea?

De ce pare că totul se prăbușeșete, iar lumea așa cum am cunoscut-o… de ce dispare? De ce prietenii mei și familia mea se uită ciudat la mine? De ce mă îndepărtez de aceia pe care știu bine că-i iubesc? Poate că am început s-o iau razna, poate că am nevoie de ….”
continuarea aici:
http://www.calatoriainimii.net/2010/08/criza-psiho-spirituala-de-transformare-noduri-si-semne/
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Autocunoastere
« Răspuns #33 : Vineri, 09 Martie 2012, 11:11 »
Draga mea,
despre ceea ce vei avea nevoie vei vedea dupa un timp, functie de blocajele pe care le-ai avut. Lasa pe cei din jurul tau sa judece cum vor, nu incerca sa schimbi nimic. Este perioada de purificare care te va ajuta sa faci "saltul". Ai grija la manifestarile tale! Pot fi de orice natura. Poti incepe sa cumperi, sa faci curat in nestire, sa te izolezi, sa muti mobila, sa racesti, sa doresti distractie, ... etc. Poti vedea altfel ;) pe cei din jurul tau ...
Daca toate acestea vin acum, inseamna ca acum a fost timpul lor - ma refer la furtuna si starile sufletesti.

Incearca o perioada de asa-zisa izolare. Observa-te! Vei vedea ca oamenii si faptele care te intampina, vor fi pe alta treapta a evolutiei, tocmai ca sa te ajute.

Poate facem o intalnire si vorbim despre toate acestea. Important este faptul ca ai inceput sa constientizezi. Furtuna este abia la inceput. Indiferent de ceea ce se intampla, constientizeaza starea de bine si urmareste-ti pasii pe drumul in care ai inceput sa ai incredere.
Felicitari! :applause: :-*
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #34 : Vineri, 09 Martie 2012, 11:47 »
pfuuu, da' ce misto e autocunoasterea asta. nu trebuie sa schimbi nimic, da' trebe sa fii atent la manifestarile tale, care pot fi de orice natura: sa cumperi, sa vinzi, sa faci sex, sa te izolezi in munti, sa faci pojar, sa gatesti. apoi te observi cu acribie si astepti aparitia oamenilor si faptelor care te vor ajuta sa avansezi pe scara evolutiei spirituale. odata avansat, schimbarile nu vor intarzia sa apara: in loc de cumparaturi, faci sex, in loc sa vinzi, faci pojar.p'orma iar te observi, iar avansezi... :thumbup:
abia astept o intalnire unde sa discutam toate aceste aspecte.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #35 : Vineri, 09 Martie 2012, 12:14 »
Steliana, imi face o deosebita placere sa-ti citesc postarile, multumesc pentru gandurile tale  :)
Ar fi binevenita o astfel de intalnire, mie personal mi-ar face placere sa te cunosc, din ce s-a mai scris pe forum constat ca suntem cateva persoane interesate de acesta latura, a dezvoltarii persoanle...Caroline, balanta, pocama. daca nu se va organiza o tabara cu acest specific, vom putea sa impartasim impresii si intr-un altfel de cadru. Trebuie doar sa vrem sa punem in practica aceasta dorinta.
Din ultima experienta am vazut ca si scepticii dupa ce au participat la un astfel de curs si-au schimbat foarte mult parerea.. ;)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #36 : Vineri, 09 Martie 2012, 12:28 »
Ar fi binevenita o astfel de intalnire, mie personal mi-ar face placere sa te cunosc, din ce s-a mai scris pe forum constat ca suntem cateva persoane interesate de acesta latura, a dezvoltarii persoanle...Caroline, balanta, pocama.
pe mine m-ai uitat? :( sau crezi ca io sunt scepticul? ???

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #37 : Vineri, 09 Martie 2012, 12:53 »
Silviu, chiar sa vreau, nu te pot uita, ai tu grija de asta :D esti simpatic, te consider un fel de "piper" pe forum... ;)
Pe tine te simt profund interesat de dezvoltarea personala si-mi confirmi prin postari ca nu ma insel  ::)
Daca se va organiza o astfel de intalnire probabil ca intrarea va fi libera, asa ca.... dorinta sa fie! :)
Scuze pentru omisiune...n-a fost cu intentie :blush:
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #38 : Vineri, 09 Martie 2012, 15:32 »
multumax! :)

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Autocunoastere
« Răspuns #39 : Vineri, 09 Martie 2012, 15:59 »
Si eu iti multumesc ca nu m-ai uitat. Intradevar, este un subiect incitant la care as dori sa iau parte. :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #40 : Vineri, 09 Martie 2012, 16:20 »
cu drag, pocama  :kissing: si pe tine mi-ar placea sa te cunosc...
si nu numai, pe toti cu care discut aici...dar o veni ea si ziua aceea  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #41 : Vineri, 09 Martie 2012, 22:00 »
Am mai scris pe undeva pe-aici despre sceptici... Cu cat scepticismul inclina spre cinism, cu atat e mai putin scepticism. Ca sa nu lezez, o sa ma dau exemplu pe mine. O persoana care ma cunoaste mai bine decat mine insami mi-a spus odata: tu nu esti cinica decat atunci cand suferi. Sunt intr-o perioada in care elanul de a realiza "ceva" de una singura alterneaza periculos de frecvent cu o groaza de "tinichele" din trecut. Nu cred ca as fi un foarte bun mentor deocamdata, in starea asta, dar cred ca dupa ce fiecare dintre noi atrecut prin ce-a trecut fiecare, poate deveni un prieten valoros (nu doar de curtoazie). Si eu mi-as dori sa va cunosc la un curs ca acela de care ziceai tu din ultima tabara New Entry... cel putin asa, deocamdata.  :flori:

P.S. Sa speram ca citeste si master of entertainement topicul asta...  ;)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #42 : Sâmbătă, 10 Martie 2012, 10:50 »
Si eu mi-as dori sa va cunosc la un curs ca acela de care ziceai tu din ultima tabara New Entry... cel putin asa, deocamdata.  :flori:
Caroline, cursul la care am participat eu nu s-a tinut in tabara New Entry, am pus link-ul pe un alt topic unde ti-am raspuns tocmai pentru ca era diferit de ce s-a organizat pe SC.
A fost o coincidenta de loc si de timp, ambele tabere s-au desfasurat la Bran, la distanta de 3 zile una de alta. Noi am facut cursuri in cele 5 zile de bootcamp, nu doar socializare si distractie. :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #43 : Sâmbătă, 10 Martie 2012, 11:37 »
Aha. Mersi de info, atunci!  :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #44 : Duminică, 11 Martie 2012, 11:06 »
Ce inseamna pentru mine dezvoltare personala?

Termenul e atat de folosit, incat si-a cam pierdut intelesul, asa ca vreau sa il clarific.  Eu vad trei nivele de dezvoltare si anume:

-          Omul instinctual (inferior)

-          Omul emotional/rational

-          Omul spiritual (superior)

Omul instinctual este cel condus de dorinta si de teama. Dorinta de securitate (fizica, financiara), dorinta de sex si relatii, dorinta de putere.
continuarea aici:
http://www.nlpmania.ro/test-de-dezvoltare-personala-azi-despre-primul-nivel-din-cele-trei/
http://www.nlpmania.ro/al-doilea-nivel-de-dezvoltare-personala/
http://www.nlpmania.ro/secretele-psihologiei-omului-superior-functiile-ascunse-ale-creierului/

Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!