Autor Subiect: Comunicare  (Citit de 56312 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Daniela Bonta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Comunicare
« Răspuns #135 : Marți, 17 Aprilie 2018, 10:43 »
Multumesc, Laur !

Incerc, atat cat este cu putinta, sa ma integrez.....pe forum, deocamdata. Nu am gasit inca o excursie in care sa pot sa merg, deoarece pana in octombrie n-as avea timp de iesiri mai lungi de 3 zile. Si urmaresc un city-break.....in tara as fi prea "acasa". Si imi doresc sa evadez un pic, sa ma rup de gandurile legate de munca.
O zi minunata sa aveti !

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Comunicare
« Răspuns #136 : Marți, 17 Aprilie 2018, 16:59 »
na belea, acu iar tre sa-nvat cuvinte :tickedoff:
http://www.romedic.ro/miodezopsiile

Daniela, io zic sa testezi si 3 zile pe "acasa"
Sunt deconectante, cu siguranta! Uiti si unde lucrai, nu doar de ganduri ^-^
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Comunicare
« Răspuns #137 : Vineri, 29 Iunie 2018, 06:14 »

  Nu   suntem   departe, decat  atunci   cand nu putem   comunica .

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Comunicare - despre ce ne place/nu ne place să vorbim
« Răspuns #138 : Miercuri, 18 Iulie 2018, 07:51 »
Și cât de trist e când doi oameni locuiesc împreună dar sunt departe unul de altul, tocmai pentru că nu găsesc o cale de comunicare...

Că vorbim despre comunicare, așa cum discutam cu adda, la alt topic, cred că putem, din când în când, să împrospătăm, să re-lansăm un topic, deschizând in interiorul lui, un subiect de discuție nou, conex la temă.

De exemplu, la comunicare. De multe ori aud interpretată comunicarea ca pe o cerință de a ne spune tot.
In fapt contează mai mult cum comunicăm fără să generăm frustrări sau conflicte.
Sunt subiecte despre care povestim cu plăcere, sunt subiecte despre care nu ne place să vorbim.
In ultimul caz, comunicare înseamnă să transmitem că nu dorim să vorbim despre asta, iar celălalt să ne accepte și să ne respecte dorința. Ori să spună cum îl face să se simtă acest refuz. Părerea mea.

Dar introducerea asta voia de fapt să vă provoace la împărtășire:
1. Despre ce vorbiți cu plăcere?
2. Despre ce nu vă place să fiți întrebați?

Alegeți voi la ce întrebare vreți să răspundeți.  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Comunicare
« Răspuns #139 : Joi, 19 Iulie 2018, 20:21 »
Eu prefer ca unele raspunsuri sa vina singure fara sa fie puse prea multe intrebari, nu imi place sa fiu "interogata". ::)



Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Comunicare
« Răspuns #140 : Vineri, 20 Iulie 2018, 10:59 »
Daaa intr-adevar , este mai greu cand trebuie sa vorbim despre noi  dar cum de ce te temi de aia nu scapi mai bine sa decapitez balaurul de la-nceput si poate asa o sa mai prinda si altii curaj  ^-^
De conversat o fac cu placere mai ales despre lucruri  pe care le cunosc si ma pricep , nu intru pe teren minat si nici nu-mi place sa vorbesc despre lucruri personale , iar aici trec direct la punctul 2 :
Nu-mi place sa fiu intrebat de casatorie ( asta chiar ma enerveaza ) si tirul de intrebari de dupa ( dar cum deee...? sau cum de-ai scapat ? )  :giggle: Apoi simt asa ca un val de X-Ray care incearca sa descopere vre-o '' buba '' alteori vad si un zambet in coltul gurii depinde cine intreaba. ::)
De obicei mi se intampla mai des la interviuri , declaratii , angajatii din sanatate , dar mi s-a mai intamplat si la prima cunostinta sau unii colegi(-ge) mai bagaciosi . Mai sunt si cei care spun   '' ahhh , pai eu m-am fript o data '' si-atunci ce vreti sa ma frig si eu  ?  ???  :magic: Am avut o gramada de relatii dar n-a mers asta este...iubesc mai mult libertatea asta de holtei , nu-mi place s-aud prin casa ''papa-caca'' iar cand vreau sa fluier...fluier si statistic vorbind ofer mai mult societatii decat cer .
O zi cu mult soare va doresc ! Daca nu...las' sa ploua, creste iarba, facem pate-ul !  :pleasantry:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Comunicare - despre ce ne place/nu ne place să vorbim
« Răspuns #141 : Sâmbătă, 21 Iulie 2018, 08:19 »
Costi31, chiar voiam să te întreb, de ce ai divorțat?
 :crazy2: sper că nu ți-a crescut tensiunea, e doar o glumă...sinistră.
Cred că nu ești singurul care iubește libertatea de holtei, dar ești printre puținii care o recunosc în mod răspicat.

Nici mie nu prea îmi place să primesc întrebări prea personale. Acum, depinde cine și cum întreabă. Nu mă enervez, nu mă supăr, nu e ca și cum ar trezi vreo suferință în mine. E doar o tendință de a fi mai rezervată, de a alege ce împărtășesc și de a prefera să mă deschid în fața oamenilor care mă cunosc bine, mă apreciază și care nu întreabă doar din curiozitate. Răspund sau nu,  în funcție de cine și cum întreabă, de dispoziția de moment sau de cum consider eu că e semnificativ sau nu pentru mine, pentru discuția sau relația respectivă.

 



Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Comunicare
« Răspuns #142 : Duminică, 22 Iulie 2018, 15:43 »
Ahhhh exact  ca mine  :slap: de ce te vad ca te-agiti iti mai dau un pahar de sampanie....
Si tu....la fel ?  :giggle: Adica esti mai nonconformista ? sau preferi sa taci cand regulile se impun ?
Resentimente nu am nici eu , doar ca '' cei buni nu au noroc ''  ;D sau invers.... bine c-am  scapat si eu de ea si ea de mine sau... viata lina pentru toata lumea !  :worthy:  :happy:

Offline ioanabil

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 240
Re: Comunicare
« Răspuns #143 : Duminică, 22 Iulie 2018, 20:14 »
Costi, spre deosebire de wonderland, eu as aprecia la tine daca ai privi adanc in oglinda sufletului si ne-ai dezvalui continutul si nu ambalajul, pentru un tip care scrie asa frumos si care dintr-o intamplare banala de viata a facut o mica povestioara pe care am citit-o cu placere si care indemna sa facem gesturi mici cum ar fi acela de a spune 'buna dimineata' nu se potriveste "eu cand vreau sa fluie fluier".
Pe mine nu ma pacalesti.
Norocul... eu l-as numi destin, cunosti legenda greceasca care spune ca oamenii erau niste sfere perfecte, iar zeii suparati pe aceasta perfectiune au arunca sferele pe pamant, acestea s-au spart in doua si de atunci fiecare isi cauta jumatatea.......chiar si sufletele care nu mai cred in "noroc"

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Comunicare
« Răspuns #144 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 08:44 »

  Comunicarea  este   un act  sacru.
  Ca sa  asculti, ai  nevoie  de   energie   si   atentie .  De  receptivitate  fata   de  cealalta  persoana . Atunci cand
  Nu    suntem  receptivi , nu ar trebui   sa   incercam   sa    ascultam .  Ar    trebui   sa i  spunem   celeilalte persoane
  ca   nu   suntem   capabili  de a  fi  receptivi . Invers, atunci   cand   o  persoana  nu   ne   poate   acorda   atentia ei,
 n ar  trebui   sa   incercam   sa i   impartasim   ceva.
 Comunicarea  nu  se  petrece de la sine .  Ea   necesita ca, atat cel  care   vorbeste,  cat   si   cel   care   asculta   sa   fie   prezenti . Atunci   cand amandoi   sunt  prezenti  pe   deplin,    es    devine  un  act  Sacru :)
     Paul Ferrini

Offline radu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 194
Re: Comunicare
« Răspuns #145 : Joi, 10 Ianuarie 2019, 13:55 »
Dintre Bucuresteni, cine ar fi amator de ceva minievenimente gen mers la un film o cafenea poate adunat in cateva seri la ceva jocuri pentru a ne cunoaste si a interactiona in timpul saptamanii si in weekend?
Zambetul e ca stergatorul de parbriz, nu opreste ploaia dar te ajuta sa mergi mai departe. :)

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Comunicare
« Răspuns #146 : Luni, 08 Aprilie 2019, 08:13 »

 Exista  taceri  care  spun  multe ,asa  cum exista cuvinte  care nu inseamna  nimic .
 Edith Piaf.

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Comunicare
« Răspuns #147 : Miercuri, 22 Mai 2019, 20:19 »
Este interesant cum comunicarea este absolut la indemna, parca înoți in comunicare atunci când ești între prieteni, dar când încearcă sa comunice cu tine fosta soacră sau fostul sau șefa, parca te afunzi in mlaștina cu rădăcini din balta mică a Brăilei.
Suntem tot și nimic.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Comunicare
« Răspuns #148 : Sâmbătă, 31 August 2019, 15:23 »

  In  absenta  comunicarii ,existenta  oricarei  relatii este imposibila :)