Autor Subiect: Personalitate  (Citit de 42431 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ioana1972

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Personalitate
« Răspuns #45 : Miercuri, 21 Martie 2012, 16:15 »
Suflet pereche? Da el exista,dar trebuie sa fii pregatit sa-l intalnesti.In viata intalnim intodeauna ceea ce avem noi in interior.Acel suflet geaman,sau pereche sau acea potrivire perfecta,acel suflet care te intregeste il intalnesti atunci cand spiritual ai atins acel nivel  necesar de cunoastere de sine  .Ideea era ca trebuie sa ne transformam noi in interior ca sa putem atrage si intra in rezonanta cu sufletul nostru pereche.Fara autocunoastere si transformare interioara nu este posibila intalnirea cu acel suflet ,cu acea pereche ideala.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Personalitate
« Răspuns #46 : Miercuri, 21 Martie 2012, 21:46 »
Am gasit lamuriri in acest articol despre sufletul pereche, asociat frecvent doar cu partenerul de cuplu...se pare ca nu-i chiar asa:

"Suflet pereche

Ai impresia ca il stii dintotdeauna, ca stii ce gandeste si simte, telepatia este bine reprezentata, prietenia sau iubirea se leaga de la sine, comunicarea e usoara, placerea de a fi impreuna este maxima. Oare ce sa fie? Exista un sentiment aparte care iti poate indica faptul ca fata de acest om ai o altfel de atractie decat pentru alte persoane. Nu e doar atractie fizica, sexuala, emotionala, ci relatia de acest tip trece dincolo de senzatiile trupesti sau psihice. Par sa fie simptomele intalnirii sufletului tau pereche!

Intalnirea cu sufletul pereche e un eveniment unic in viata. Unii nici nu au acest noroc! Uneori regasirea sufletului pereche e dureroasa: poti simti dureri fizice daca nu esti cu el, dorul poate fi imens, a nu fi cu el poate fi o povara greu de suportat, depui un efort supraomenesc stiindu-l departe. De regula, intalnirea cu sufletul pereche are un rol decisiv, major, capital in destin: ne schimba viata, viziunea asupra vietii, parerea despre noi insine, modul de a intelege destinul, sau rolul lui este unul cat se poate de concret: ne ajuta sa depasim o mare proba, a venit sa ne arate o cale, sa ne dea un sfat, sa ne atraga atentia asupra unui pericol, sa ne ocroteasca intr-un moment-cheie, sa ne deschida calea spre fericire sau implinire...

Nu e obligatoriu ca sufletul pereche, o data intalnit, sa si ramana pentru toata viata alaturi de noi... Intalnirile karmice cu sufletul-pereche pot dura de la cateva ore pana la cativa ani, dar, din pacate, extrem de rar toata viata. Important este ca ni se ofera marea sansa de a invata o lectie de destin extrem de importanta datorita sau prin intermediul lui. Sufletele pereche se regasesc pentru ca au, in fiecare noua reincarnare, ceva sa-si transmita sau sa-si predea unul altuia pentru o evolutie pozitiva in aceasta viata. Dar rareori se intalnesc pentru a evolua alaturi intr-o viata comuna!

Chiar daca simti ca ti-ai gasit sufletul pereche, nu e obligatoriu sa duca la o casatorie. Mai mult, sufletul pereche nu este neaparat si jumatatea predestinata si nu neaparat de sex opus, pentru a ne da sansa de a trai o relatie de iubire. Suflet-pereche poate fi si mama, si fiul, si bunica, si profesorul, orice alt om important din viata noastra, a carui influenta sau interventie o vom resimti ca fiind capitala in evolutia noastra. Uneori un medic ce te salveaza de la moarte poate fi sufletul pereche! Vecinul care suna la usa ta cand simte miros de fum cand casa ta e pe cale sa arda... Necunoscutul de pe strada ce te opreste sa pasesti cand se apropie masina in viteza. Oricine poate fi sufletul tau pereche din alt veac!

Nu te astepta ca, daca acum iubesti nebuneste pe cineva, el sa fie si sufletul pereche! Nu-ti fa iluzii ca, daca te-ai casatorit, ai alaturi sufletul pereche. Poate aparea oricand, in imprejurari neasteptate, in roluri dintre cele mai neobisnuite - mama-fiu, profesor-elev, medic-pacient, prieteni, colaboratori - dar, cu siguranta, amprenta pe care si-o lasa asupra ta - dar si tu asupra lui, pentru ca aici e vorba de o relatie reciproca! - va fi una profunda, intensa, speciala. Intalnirea cu sufletul pereche este un eveniment care iti poate marca viata! Pentru o vreme... "
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Personalitate
« Răspuns #47 : Miercuri, 21 Martie 2012, 22:15 »
fain! cred ca sufletul-pereche al mamei e postasul cand vine cu pensia.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Personalitate
« Răspuns #48 : Miercuri, 21 Martie 2012, 22:20 »
nu, postasul nu se pune!
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Personalitate
« Răspuns #49 : Miercuri, 21 Martie 2012, 22:50 »
sufletul pereche, asociat frecvent doar cu partenerul de cuplu...se pare ca nu-i chiar asa:

Pai asta este exact si tocmai ceea ce incercam eu sa sustin... da' e greu sa lupti cu preconceptiile unei intregi generatii "printul calare pe un cal alb".  ;D In eventualitatea ca ipoteza se accepta, inseamna ca eu l-am intalnit deja.  ::)

P.S.  :offtopic:... de muuult!  ;D

silviu

  • Vizitator
Re: Personalitate
« Răspuns #50 : Joi, 22 Martie 2012, 09:35 »
Citat din: guesswho
Nu te astepta ca, daca acum iubesti nebuneste pe cineva, el sa fie si sufletul pereche! Nu-ti fa iluzii ca, daca te-ai casatorit, ai alaturi sufletul pereche. Poate aparea oricand, in imprejurari neasteptate, in roluri dintre cele mai neobisnuite - mama-fiu, profesor-elev, medic-pacient, prieteni, colaboratori - dar, cu siguranta, amprenta pe care si-o lasa asupra ta - dar si tu asupra lui, pentru ca aici e vorba de o relatie reciproca! - va fi una profunda, intensa, speciala.
aha, se pare ca io am intalnit sufletul-pereche in persoana unui chirurg care m-a scapat de hemoroizi. n-am sa uit niciodata cum a doua zi dupa operatie, cand el era de garda, am mers in cabinetul lui sa-i impartasesc temerile cum ca as fi ramas cu vreo infectie, ceva, ca prea ma doare posteriorul.
si omu zice: nu, nu cred, dar hai sa vedem. ia urcati-va pe masa.
am apucat sa vad cum isi baga o manusa pe mana si se unge cu o alifie pe desht :( apoi mi s-a taiat respiratia si nu am mai avut putere nici sa plang :'( a fost tare profund, intens si special, dar nu cred ca si-a lasat amprenta asupra mea, avand in vedere si luand in consideratiune ca purta o manusa :-\

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Personalitate
« Răspuns #51 : Joi, 22 Martie 2012, 18:24 »
nu cred sa fie chirurgul sufletul tau pereche, daca nu si-a lasat amprenta asupra ta  ::)
e vorba de o relatie reciproca, deci si o amprentare reciproca  ;D
Am o curiozitate, daca mi-i permis: tu esti serios vreodata? ???
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Personalitate
« Răspuns #52 : Joi, 22 Martie 2012, 18:35 »
Pai asta este exact si tocmai ceea ce incercam eu sa sustin... da' e greu sa lupti cu preconceptiile unei intregi generatii "printul calare pe un cal alb".  ;D In eventualitatea ca ipoteza se accepta, inseamna ca eu l-am intalnit deja.  ::)

P.S.  :offtopic:... de muuult!  ;D
da, si eu pot spune la fel privind in urma...dar nu ma pot auto-limita gandindu-ma ca a fost, s-a terminat, gata.... simt ca se va intampla ceva frumos in viata mea  ;)
 ma mai gandesc ca daca atunci, cand eram pe un anumit nivel am cunoscut un astfel de om, avand in vedere dorinta mea de a evolua pe latura asta, stiu ca voi intalni un altul aflat pe acelasi nivel cu mine. nu ma intreba de unde stiu (de fapt, mai mult simt decat stiu), dar am aceasta certitudine  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Personalitate
« Răspuns #53 : Joi, 22 Martie 2012, 19:08 »
a fost tare profund, intens si special, dar nu cred ca si-a lasat amprenta asupra mea, avand in vedere si luand in consideratiune ca purta o manusa :-\

  :strambatura: ;D  :happy:

silviu

  • Vizitator
Re: Personalitate
« Răspuns #54 : Joi, 22 Martie 2012, 19:24 »
nu cred sa fie chirurgul sufletul tau pereche, daca nu si-a lasat amprenta asupra ta  ::)
e vorba de o relatie reciproca, deci si o amprentare reciproca  ;D
Am o curiozitate, daca mi-i permis: tu esti serios vreodata? ???
dar tu esti serioasa? e frumos sa razi de legatura mea profunda? ??? :(
Citat din: guesswho
stiu ca voi intalni un altul aflat pe acelasi nivel cu mine. nu ma intreba de unde stiu (de fapt, mai mult simt decat stiu), dar am aceasta certitudine :)
aha! crede si nu cerceta. 

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Personalitate
« Răspuns #55 : Joi, 22 Martie 2012, 20:24 »
dar tu esti serioasa? e frumos sa razi de legatura mea profunda? ??? :(aha! crede si nu cerceta.
m-ai facut sa rad si nu credeam sa fie posibil azi....asa ca meriti  :kissing:
de felul meu sunt serioasa atunci cand trebuie, dar imi place mult sa glumesc, mai ales daca am cu cine  ;)

asta cu "crede si nu cerceta", n-o agreez, pentru simplul fapt ca prefer sa-mi folosesc creierul daca tot mi-o fost dat. o problema o intorc pe toate fetele, caut solutii palpabile, nu iluzii si aleg ce mi se potriveste cel mai bine. Legat de ce am spus mai sus, da,in acest moment  e ceva mai mult la nivel de simturi, dar in acelasi timp actionez, fac tot ce tine de mine ca sa fac "visul" sa devina real. Adica, caut sa devin eu cea mai buna varianta a mea, ma inconjur de oameni frumosi la suflet, cu viziuni similare, etc.  si mai departe las universul sa-si faca treaba.
Indiferent de ce se va intampla, eu tot frumos traiesc...fara el sau cu el...  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Personalitate
« Răspuns #56 : Joi, 22 Martie 2012, 21:48 »
draga domnisoara, unele lucruri se intampla pur si simplu. iti doresc sa ti se intample numai lucruri frumoase :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Personalitate
« Răspuns #57 : Vineri, 23 Martie 2012, 10:23 »
multumesc Silviu, iti intorc urarea, inzecit  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Personalitate
« Răspuns #58 : Luni, 26 Martie 2012, 10:12 »
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator