Autor Subiect: Spiritualitate  (Citit de 81416 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Spiritualitate
« : Miercuri, 01 Februarie 2012, 12:35 »
Aici sunt multe de spus.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Spiritualitate
« Răspuns #1 : Miercuri, 01 Februarie 2012, 14:08 »
Sa fie intr-un ceas bun!
Conectarea la Sinele superior nu tine decat de noi.
nihil sine deo

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Spiritualitate
« Răspuns #2 : Miercuri, 01 Februarie 2012, 15:32 »
Aici sunt la inceput de drum...nu ca nu as fi avut credinta....dar abia acum simt ca ma intorc spre mine si Dumnezeu....abia acum pasesc in biserica nestingherita sa-i cer, sa-mi cer ce doresc...oricum am stilul meu de a crede si a ma ruga...voi face pasi mici si aici...dar ma bucur ca ii fac!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Spiritualitate
« Răspuns #3 : Miercuri, 01 Februarie 2012, 15:48 »
Spiritual ... poti practica rugaciunea, meditatia si - cel mai bine, parerea mea - conectarea cu Sursa Superioara. Dintre cei cu care am purtat discutii pe aceasta tema sunt si practici ale iertarii si ale iubirii neconditionate.
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #4 : Joi, 02 Februarie 2012, 20:00 »
Sursa superioara se afla in noi, fiindca "ce e inauntru e si afara" si invers.  :angel:

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Spiritualitate
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 04 Februarie 2012, 09:48 »
Nu contrazic din principiu. Deci, ai dreptate! Dar, cati dintre noi realizeaza conexiunea? Aceasta se poate face doar constientizand, indiferent de metoda, cale.
Nu se poate ajune niciunde daca nu se arunca balastul! Parerea mea ... ;)
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Spiritualitate
« Răspuns #6 : Duminică, 05 Februarie 2012, 13:57 »
merita sa vedeti emisiunea de care amintea pocama, in care e invitat Constantin Dulcan, un om de stiinta cu o reala deschidere spirituala.

http://www.antena2.ro/video/codul-lui-oreste_6931

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Spiritualitate
« Răspuns #7 : Duminică, 05 Februarie 2012, 17:49 »
Multumesc Micaela, inca odata. Voi revedea si eu emisiunea, pentru ca informatia este una foarte bogata si nu o poti filtra din prima.
Spiritualitatea, aceasta zana buna si frumoasa a devenit o Cenusareasa in zilele noastre. Puterea banilor, trufia sunt surorile ei vitrege ce o inabuse, ascunzandu-i frumusetea. Datoria noastra este sa o descoperim acolo unde este, acordandu-i condurul(locul) ce i se cuvine. :smitten:

Caroline

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #8 : Duminică, 05 Februarie 2012, 22:44 »
Eu i-am citit cartile, au schimbat multe in mine... Cred ca o sa le trec in lista de la "Biblioteca". Merita!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Spiritualitate
« Răspuns #9 : Luni, 12 Martie 2012, 17:48 »
  "Acum stiu, am aflat si eu... " de Nicolae Steinhardt

     Când un om reuşeşte să facă ceva ce i-a solicitat mult efort, în el începe să lucreze trufia. Cel ce slăbeşte, se uită cu dispreţ la graşi, iar cel ce s-a lăsat de fumat răsuceşte nasul dispreţuitor când altul se bălăceşte, încă, în viciul său. Dacă unul îşi reprimă cu sârg sexualitatea, se uită cu dispreţ şi cu trufie către păcătosul, care se căzneşte să scape de păcat, dar instinctul i-o ia înainte! Ceea ce reuşim, ne poate spurca mai ceva decât păcatul însuşi . Ceea ce obţinem se poate să ne dea peste cap reperele emoţionale în aşa manieră încât ne umple sufletul de venin.


Banii care vin spre noi ne pot face aroganţi şi zgârciţi, cum succesul ne poate răsturna în abisul înfricoşător al patimilor sufleteşti. Drumul către iubire se îngustează când ne uităm spre ceilalţi de la înălţimea vulturilor aflaţi în zbor. Blândeţea inimii se usucă pe vrejii de dispreţ, de ură şi de trufie, dacă sufletul nu este pregătit să primească reuşita sa cu modestia şi graţia unei flori. Tot ce reuşim pentru noi şi ne aduce energie este menit a se întoarce către aceia ce se zbat, încă, în suferinţă şi-n păcat.


Ochii noştri nu sunt concepuţi pentru dispreţ, ci pentru a exprima cu ei chipul iubirii ce se căzneşte să iasă din sufletele noastre. Succesele nu ne sunt date spre a ne înfoia în pene, ca în mantiile statuilor, ci pentru a le transforma în dragoste, în dezvoltare şi în dăruire pentru cei din jur.


Dacă reprimi foamea în timp ce posteşti, foamea se va face tot mai mare . Mintea ta o să viseze mâncăruri gustoase şi alese, mintea o să simtă mirosurile cele mai apetisante chiar şi în somn, pentru ca, în ziua următoare, înebunită de frustrare, să compenseze lipsa ei printr-un dispreţ sfidător faţă de cel ce nu posteşte. Atunci, postul devine prilej de trufie, de exprimare a orgoliului şi a izbânzii trufaşe asupra poftelor. Dar, dincolo de orice, trufia rămâne trufie, iar sentimentul frustrării o confirmă.


Dacă ai reuşit în viaţă, nu te agăţa de nereuşitele altuia, pentru a nu trezi în tine viermele cel aprig al orgoliului şi patima înfumurării. Reuşita este energia iubirii şi a capacităţii tale de acceptare a vieţii , dar ea nu rămâne nemişcată, nu este ca un munte sau ca un ocean. Îngâmfarea şi trufia reuşitei te coboară, încetul cu încetul de pe soclul tău, căci ele desenează pe cerul vieţii tale evenimente specifice lor.


Slăbeşte, bucură-te şi taci! Lasă-te de fumat, bucură-te şi taci! Curăţă ograda ta, bucură-te de curăţenie şi lasă gunoiul vecinului acolo unde vecinul însuşi l-a pus. Căci între vecin şi gunoiul din curte există o relaţie ascunsă, nişte emoţii pe care nu le cunoşti, sentimente pe care nu le vei bănui vreodată şi cauze ce vor rămâne, poate, pentru totdeauna ascunse minţii şi inimii tale.


Între omul gras şi grăsimea sa există o relaţie ascunsă. O înţelegere. Un secret. Un sentiment neînţeles. O emoţie neconsumată. O dragoste respinsă. Grăsimea este profesorul grasului. Viciul este profesorul viciosului. Şi, în viaţa noastră nu există profesori mai severi decât viciile şi incapacităţle noastre .


Acum stiu, stiu ca orice ura, orice aversiune, orice tinere de minte a raului, orice lipsa de mila, orice lipsa de intelegere, bunavointa, simpatie, orice purtare cu oamenii care nu e la nivelul gratiei si gingasiei unui menuet de Mozart ... este un pacat si o spurcaciune ; nu numai omorul, ranirea, lovirea, jefuirea, injuratura, alungarea, dar orice vulgaritate, desconsiderarea,orice cautatura rea, orice dispret, orice rea dispozitie este de la diavol si strica totul. Acum stiu, am aflat si eu... "


Nicolae Steinhardt

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Spiritualitate
« Răspuns #10 : Luni, 12 Martie 2012, 21:55 »
...m-am cufundat in acest ocean de intelepciune si-am iesit mai curata,...lumina lui a stins intunericul din mine,...adancimea sa a coborat pana in cele mai abisale locuri din fiinta mea...
   Doamne, iti multumim tie, ca ai lasat printre noi, asemenea diamante de intelepciune. Micaela, superba postare... :applause:

Caroline

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #11 : Luni, 12 Martie 2012, 22:02 »
Subscriu (era sa scriu niste exemple pitoresti, dar nu vreau sa stric farmecul momentului).  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Spiritualitate
« Răspuns #12 : Luni, 12 Martie 2012, 22:10 »
Ma bucur din tot sufletul ca v-a facut placere, sau Lumina, textul lui Steinhardt. cat este de adevarat, nu?
si mie mi se intampla sa citesc texte care simt ca ma "curata", cu care rezonez frumos si luminos...
va, ne doresc Lumina.  :)

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Spiritualitate
« Răspuns #13 : Luni, 12 Martie 2012, 22:44 »
Lumina, pentru cat mai multi! :angel:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Spiritualitate
« Răspuns #14 : Luni, 12 Martie 2012, 22:51 »
uite, va mai pun un text care m-a impresionat foarte tare, acum multi ani cand, vizitand casa memoriala a lui Vlahuta, am citit scrisoarea pe care acesta o adresase fiicei sale Margareta (Mimilica). nu mai aveam film in aparatul de fotografiat, asa ca am stat si am copiat-o de mana... am rezonat foarte tare cu gandirea aceea.

acum este si pe internet. e minunata.



Sa traiesti Mimilica draga, sa fii buna, sa fii buna pentru ca sa poti fi fericita!
 
Cei rai nu pot fi fericiti. Ei pot avea satisfactii, placeri, noroc chiar, dar fericire nu. Nu, pentru ca mai intai nu pot fi iubiti si al doilea…al doilea, de! Norocul si celelalte pere malaiete, care se aseamana cu el, vin de afara, de la oameni, de la imprejurari, asupra carora n-ai nici o stapanire si nici o putere, pe cand fericirea, adevarata fericire, in tine rasare si in tine infloreste si leaga rod cand ti-ai pregatit sufletul pentru el. Si pregatirea aceasta e opera de fiecare clipa.Cand pierzi rabdarea imprastii tot ce ai insirat si iar trebuie sa o iei de la capat. De aceea vezi atat de putini oameni fericiti…. Atatia cat merita.
 
A, daca nu ne-am iubi pe noi fara masura, daca n-am face atata caz de persoana noastra si daca ne-am dojeni de cate ori am mintit, sau ne-am surprins asupra unei rautati, ori asupra unei fapte urate, daca in sfarsit, ne-am examina mai des si mai cu nepatimire(lesne-i de zis!), am ajunge sa razuim din noi, partea aceea de prostie fudula, de rautate si de necinste murdara, din care se ingrasa dobitocul ce se lafaieste in nobila noastra faptura.
 
Se stie ca durerea este un minunat sfatuitor. Cine-i mai deschis la minte trage invatatura si din durerile altora.
 
Eu am mare incredere in vointa ta. Ramane sa stii doar ce vrei. Si vad ca ai inceput sa stii si asta. Doamne, ce bine-mi pare ca ai inceput sa te observi, sa-ti faci singura mustrari si sa-ti cauti vina.
 
Asa, Mimilica draga, cearta-te de cate ori te simti egoista, de cate ori te musca de inima sarpele rautatii, al invidiei si al minciunii. Fii aspra cu tine, dreapta cu prietenii si suflet larg, cu cei rai. Fa-te mica, fa-te neinsemnata, de cate ori desertaciunea te indeamna sa strigi:”Uitati-va la mine!”, Dar mai ales as vrea sa scriu, de-a dreptul in sufletul tau aceasta: “Sa nu faci o fapta a carei amintire te-ar putea face vreodata sa rosesti”. Nu e triumf pe lume, nici multumire mai deplina, ca o constiinta curata.
 
Pastreaza scrisoarea asta. Cand vei fi trait cinizeci de ani ai sa o intelegi mai bine. Sa dea Dumnezeu sa o citesti si atunci cu sufletul senin de azi!
 Te imbratisez cu drag,
 
A. Vlahuta