Autor Subiect: Spiritualitate  (Citit de 81395 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Spiritualitate
« Răspuns #30 : Vineri, 23 Martie 2012, 21:12 »
un articol foarte interesant (asa mi s-a parut mie  ::)) despre intalnirile karmice si sufletul pereche  :)
http://www.astrodestin.ro/articol/Compatibilitate/Compatibilitate-suflet-pereche-sau-intalnire-karmica-2722.html
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #31 : Vineri, 23 Martie 2012, 21:26 »
chiar foarte interesant ::)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Spiritualitate
« Răspuns #32 : Vineri, 23 Martie 2012, 21:29 »
si uite-asa evoluam impreuna... ::) exact ce-ti doreai pe un topic, candva  :D
ce ti s-a parut mai interesant din articol?  ^-^
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #33 : Vineri, 23 Martie 2012, 21:36 »
ca sufletul-pereche nu te descurajeaza cand vrei sa faci un curs de calificare. vrei sa faci un curs de cosmonaut? sufletul-pereche baga mana in buzunar, scoate banii si plateste.

Caroline

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #34 : Vineri, 23 Martie 2012, 22:29 »
Sau vrei sa pleci un an in croaziera si declari ca ai nevoie sa fii singur pentru asta? Sufletul pereche iti raspunde ca nu si-ar putea-o ierta toata viata daca, dintr-un egoism propriu, te-ar impiedica sa-ti urmezi menirea si chemarea. Evident, asteptandu-te acasa, ca Penelopa, intre timp. Ce zici de asta, Silviu?

silviu

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #35 : Sâmbătă, 24 Martie 2012, 12:57 »
fain! si cand soseste din croaziera aia (dupa un an), te anunta ca si-a gasit adevaratul suflet-pereche pe alte meleaguri, vesnic insorite, si iti multumeste din sufletul ei (fost pereche) ca nu ai fost egoist si ai lasat-o sa-si urmeze menirea si chemarea. p'orma iti da si-un pupic de adio, iti propune sa ramaneti prieteni si sa va scrieti cu poze. si-n gand isi zice: ba, da' prost mai e penelopu asta! de-as gasi numai altruisti d'astia, mi-as urma mereu chemarea si menirea...croaziere lungi si dese, cheia marilor succese.

Offline ioana1972

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Spiritualitate
« Răspuns #36 : Sâmbătă, 24 Martie 2012, 13:46 »
Intradevar foarte interesant! Este adevarat ca legaturile karmice nu sunt menite sa dureze o viata,ci ne sunt date sa invatam ceva.Iar intalnirea cu sufletul pereche se poate produce doar daca suntem pregatiti.Adica cu alte cuvinte trebuie sa " meritam" cumva.Transformarea noastra interioara trebuie sa fie foarte avansata, trebuie sa stim cine suntem cu adevarat,trebuie sa intelegem cu adevarat ce inseamna iubire,trebuie sa ne cuoastem foarte bine.Iar pentru asta uneori e nevoie de ani de munca cu noi insine si e nevoie poate uneori de multe experiente.Important e sa nu renuntam, si sa credem ca acest lucru se poate intampla.Si de asemenea sa invatam sa traim frumos, fara compromisuri,in concordanta perfecta cu lumea noastra interioara.Cred ca am vorbit prea mult ,dar acest subiect ma pasioneaza foarte mult.Sper ca nu v-am plictisit foarte tare. :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #37 : Sâmbătă, 24 Martie 2012, 14:56 »
Ioana72, subscriu in totalitate.  :) Oricum, incep sa se intample "coincidente" din ce in ce mai ciudate. Eu sunt si Ioana (dupa tatal meu) si tot din '72 si pot spune ca chiar semanam cu tine candva (scuze pentru calitatea fotografiei... e una clasica, scanat, de la revelionul '99).

Silviu, la raspunsul asta ai 100 de puncte, pentru pragmatism.  O0 Poate ca as fi avut nevoie sa-mi spuna cineva asta atunci cand am acceptat acest lucru, dar nu e prea tarziu niciodata sa te trezesti la realitate.  ;)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Spiritualitate
« Răspuns #38 : Luni, 26 Martie 2012, 10:39 »
cine oare reuseste sa urmeze intocmai acest indemn?
intradevar asa ar fi bine dar cate rabdare, dedicare, iubire si intelegere itit trebuie pentru a reusi sa mergi mai departe ; sa raspunzi raului cu bine   


nu ti s-a intamplat niciodata sa actionezi invers de cum ai gandit?
un bine facut altora poate fi un rau necesar noua ;)
incearca efectul!vezi limita ...
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Spiritualitate
« Răspuns #39 : Luni, 26 Martie 2012, 14:11 »
ba da , mi s-a intamplat
si apoi  mi s-a spus sa nu incerc sa schimb lumea in bine ca nu o sa reusesc  ???

Offline ioana1972

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Spiritualitate
« Răspuns #40 : Luni, 26 Martie 2012, 15:21 »
Ma bucur mult sa te cunosc Caroline.Si sa stii ca nimic intr-adevar nu e intamplator,chiar asa e chiar daca suna ca un cliseu.Nu exista coincidente.Asta e parerea mea si tot ce mi s-a intamplat pana acum in viata m-a facut sa inteleg ca pana la urma asa stau lucrurile intr-adevar.Sa ai o zi frumoasa si la fel pentru toata lumea.O sa ne mai auzim cu siguranta

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Spiritualitate
« Răspuns #41 : Marți, 27 Martie 2012, 08:59 »
ba da , mi s-a intamplat
si apoi  mi s-a spus sa nu incerc sa schimb lumea in bine ca nu o sa reusesc  ???

lasa pe altii in lumea lor ...
faza era ca se intampla sa gandesti una si sa-ti iasa pe gura alta :o si tot asa ... se mai intampla odata, de 2 ori, dar cand sare din sa te apuci de ganduri, incepi sa cauti cauza :help:
nihil sine deo

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Spiritualitate
« Răspuns #42 : Marți, 27 Martie 2012, 19:16 »
Karma negativa in iubire-plaga relatiilor prezente
DESTINUL NU E BATUT IN CUIE: Cum sa scapi de karma negativa in iubire si sa-ti gasesti fericirea in prezent

http://biocosmetics.wordpress.com/2011/11/05/karma-negativa-in-iubire-plaga-relatiilor-prezente/
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Spiritualitate
« Răspuns #43 : Marți, 27 Martie 2012, 21:04 »
dupa ce scrie in articol se intelege ca se poate schimba karma  in timpul unei vieti dar din cate stiam eu karma unei vieti este determinata de actiunile ( bune sau rele) din vietile anterioare , deci o fapta buna in aceasta viata iti asigura o karma superioara (mai buna)  intro viata viitoare

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Spiritualitate
« Răspuns #44 : Marți, 27 Martie 2012, 21:47 »
e o chestiune de bilant.  :) poti compensa o karma negativa, total sau partial, in viata prezenta. pleci in nexta doar cu ce-i dincolo de 0, in sens pozitiv si negativ. asa ca poti sa-ti "repari" karma negativa acum si aici.
nu spun, da' zic. :)