Autor Subiect: Spiritualitate  (Citit de 81742 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Spiritualitate
« Răspuns #45 : Marți, 27 Martie 2012, 22:19 »
dupa ce scrie in articol se intelege ca se poate schimba karma  in timpul unei vieti dar din cate stiam eu karma unei vieti este determinata de actiunile ( bune sau rele) din vietile anterioare , deci o fapta buna in aceasta viata iti asigura o karma superioara (mai buna)  intro viata viitoare
gabi, cred ca nu-i destul doar una, ma gandesc ca e cu atat mai bine cu cat sunt mai multe...
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #46 : Marți, 27 Martie 2012, 22:28 »
dupa ce scrie in articol se intelege ca se poate schimba karma  in timpul unei vieti dar din cate stiam eu karma unei vieti este determinata de actiunile ( bune sau rele) din vietile anterioare , deci o fapta buna in aceasta viata iti asigura o karma superioara (mai buna)  intro viata viitoare

Si eu stiam ca se poate schimba karma. De fapt, acesta este chiar scopul reincarnarilor succesive (daca o fi adevarat).

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Spiritualitate
« Răspuns #47 : Miercuri, 28 Martie 2012, 08:49 »
tot ceea ce nu este reparat tinde sa se repete pana la constientizare
nihil sine deo

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Spiritualitate
« Răspuns #48 : Miercuri, 28 Martie 2012, 12:43 »
subscriu Steliana, m-am confruntat acum multi ani cu o situatie, cumva am evitat-o, dar peste putin timp s-a repetat, atunci am constientizat ce se intampla, dar tot n-am acceptat-o asa ca, am trisat si am fentat-o. dupa catva timp a reaparut aceeasi situatie, cu alti protagonisti si am decis s-o accept si s-o las sa se manifeste. nu m-am mai opus, mi-am invatat lectia atunci si a disparut definitiv.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Spiritualitate
« Răspuns #49 : Miercuri, 28 Martie 2012, 13:23 »
constienta si acceptare ;)
nimic din Adevar nu poate fi fentat!
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #50 : Luni, 23 Aprilie 2012, 16:19 »
Cred ca sunt pe cale sa aduc in constienta un lucru teribil de trist, vazut de-aproape. Adevarul este ca desi eu pot si probabil multi dintre noi putem sa vorbim despre obiectivele pe care le-am atins si pe care le mai avem de atins, constat ca nu stiu (cel putin eu) sa fac un lucru simplu: Cum traim intre obiective? Cum am putea trai fara obiective?
Totul ne pregateste pentru excelenta si performanta, pentru cucerire si vis, nimic insa nu ne pregateste pentru viata sine qua non, viata insasi. Si tristetea este ca nu numai ca nu ajungem toti in varful care ni se arata cu degetul, ci majoritatea suntem obligati pe urma sa uitam tot ce-am invatat si sa ne descurcam traind.
Nu sunt doar texte... Am vrut sa fac studii, le-am facut, am vrut sa am o casa, am avut-o, am condus o masina, am facut o meserie, am avut o familie, am ajuns la un anumit nivel de cunoastere, am creat ce-am vrut, am visat ce-am vrut, am vazut o parte din lumea larga... Dar niciodata nu am reusit sa ating acel climax de la care sa nu mai vreau sa plec, sa stiu, sa incerc altceva, sa creez in continuare. Sau in care sa reusesc sa fac toate astea fara sa schimb nimic. Uneori imi imaginez cum ar fi sa reusesc sa traiesc pur si simplu, aici si acum. Nu acesta e scopul pentru care ar trebui sa ne fixam si sa atingem obiective?! Si totusi, nu reusesc nici macar sa-mi imaginez cum ar putea fi. Apropos de constienta si acceptare... cum ar fi "doar" sa traiesc?!  :-\

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Spiritualitate
« Răspuns #51 : Luni, 23 Aprilie 2012, 18:44 »
nu prea ai cum "doar" sa traiesti in societatea actuala, dar intre obiective poti sa-ti faci micile placeri sa se umple timpul

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Spiritualitate
« Răspuns #52 : Luni, 23 Aprilie 2012, 18:50 »
eu cand mai cresc, ma fac rentiera si o sa "doar traiesc"  :buck2:. intre timp, incep sa joc la 6 minunate din 49.

Caroline

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #53 : Luni, 23 Aprilie 2012, 20:17 »
Voi aveti dreptate, ceea ce inseamna ca eu nu m-am exprimat suficient de clar.
NU e vorba de obiective financiare, profesionale etc. ci de acelea personale (ca tot suntem la sectiunea Dezvoltare personala).
Am fost in ambele situatii la un moment dat, si profesional, si financiar, sa nu-mi ramana decat sa fac acelasi lucru toata viata ca doar sa traiesc. Si totusi m-a apucat o plictiseala... sora cu moartea.  :uglystupid2:
Imaginati-va ca nu mai aveti nicio problema de rezolvat. OK, niste ani sa zicem ca poti sa te bucuri de asta fiind rentier (sau poti fi si simplu salariat bugetar zeci de ani fara sa te plangi, cunosc astfel de oameni in jurul meu, depinde cu cat te multumesti). Acu' ca tot dam noi vina pe criza si pe salariile de bugetar... Si daca n-am mai avea pe cine sa dam vina? Eu, sincer, nu stiu ce m-as face atunci...

Ideea era: am impresia ca exista o manipulare de masa in a crea pseudo-nevoi si a orienta educatia in acest sens. Majoritatea oamenilor gri sunt simple jucarii, in viata, nu supertalente. A nu invata sa te multumesti cu a trai inseamna a crea artificial frustrari, adica a manipula. Sunt para... ?!  :crazy2:

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #54 : Luni, 23 Aprilie 2012, 22:18 »
Voi aveti dreptate, ceea ce inseamna ca eu nu m-am exprimat suficient de clar.
NU e vorba de obiective financiare, profesionale etc. ci de acelea personale (ca tot suntem la sectiunea Dezvoltare personala).
Am fost in ambele situatii la un moment dat, si profesional, si financiar, sa nu-mi ramana decat sa fac acelasi lucru toata viata ca doar sa traiesc. Si totusi m-a apucat o plictiseala... sora cu moartea.  :uglystupid2:
Imaginati-va ca nu mai aveti nicio problema de rezolvat. OK, niste ani sa zicem ca poti sa te bucuri de asta fiind rentier (sau poti fi si simplu salariat bugetar zeci de ani fara sa te plangi, cunosc astfel de oameni in jurul meu, depinde cu cat te multumesti). Acu' ca tot dam noi vina pe criza si pe salariile de bugetar... Si daca n-am mai avea pe cine sa dam vina? Eu, sincer, nu stiu ce m-as face atunci...

Ideea era: am impresia ca exista o manipulare de masa in a crea pseudo-nevoi si a orienta educatia in acest sens. Majoritatea oamenilor gri sunt simple jucarii, in viata, nu supertalente. A nu invata sa te multumesti cu a trai inseamna a crea artificial frustrari, adica a manipula. Sunt para... ?!  :crazy2:
foaarte frumos ....si analiza profumda

Offline amicu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Spiritualitate
« Răspuns #55 : Luni, 23 Aprilie 2012, 22:27 »
Voi aveti dreptate, ceea ce inseamna ca eu nu m-am exprimat suficient de clar.
NU e vorba de obiective financiare, profesionale etc. ci de acelea personale (ca tot suntem la sectiunea Dezvoltare personala).
Am fost in ambele situatii la un moment dat, si profesional, si financiar, sa nu-mi ramana decat sa fac acelasi lucru toata viata ca doar sa traiesc. Si totusi m-a apucat o plictiseala... sora cu moartea.  :uglystupid2:
Imaginati-va ca nu mai aveti nicio problema de rezolvat. OK, niste ani sa zicem ca poti sa te bucuri de asta fiind rentier (sau poti fi si simplu salariat bugetar zeci de ani fara sa te plangi, cunosc astfel de oameni in jurul meu, depinde cu cat te multumesti). Acu' ca tot dam noi vina pe criza si pe salariile de bugetar... Si daca n-am mai avea pe cine sa dam vina? Eu, sincer, nu stiu ce m-as face atunci...

Ideea era: am impresia ca exista o manipulare de masa in a crea pseudo-nevoi si a orienta educatia in acest sens. Majoritatea oamenilor gri sunt simple jucarii, in viata, nu supertalente. A nu invata sa te multumesti cu a trai inseamna a crea artificial frustrari, adica a manipula. Sunt para... ?!  :crazy2:

Nu esti para deloc. Binenteles ca suntem sclavii societatii de consum. Suntem sclavii unei case din ce in ce mai mari, unei masini din ce in ce mai mari, unor nevoi din ce in ce mai mari pe care ni le induc cei ce vor sa " consumam" . Depinde de noi unde vrem sa ne oprim.
Trebuie totusi separate nevoile financiare si profesionale de cele personale. Desi cred ca si ele - ca noi toti dealtfel - sunt interdependente. Si mai cred ceva : o experienta de viata neplacuta, grea , te poate face sa iti schimbi modul de a privi viata. Sa te multumesti si sa multumesti pentru ceea ce ai, sa te bucuri pentru ceea ce ai , sa privesti, sa primesti si sa daruiesti armonie, sa stii ca nu mai poti fi manipulat decat daca tu doresti asta, sa ierti si sa privesti cu liniste " viata" . Sa oferi fara a cere nimic in schimb.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #56 : Luni, 23 Aprilie 2012, 22:31 »
Nu esti para deloc. Binenteles ca suntem sclavii societatii de consum. Suntem sclavii unei case din ce in ce mai mari, unei masini din ce in ce mai mari, unor nevoi din ce in ce mai mari pe care ni le induc cei ce vor sa " consumam" . Depinde de noi unde vrem sa ne oprim.
Trebuie totusi separate nevoile financiare si profesionale de cele personale. Desi cred ca si ele - ca noi toti dealtfel - sunt interdependente. Si mai cred ceva : o experienta de viata neplacuta, grea , te poate face sa iti schimbi modul de a privi viata. Sa te multumesti si sa multumesti pentru ceea ce ai, sa te bucuri pentru ceea ce ai , sa privesti, sa primesti si sa daruiesti armonie, sa stii ca nu mai poti fi manipulat decat daca tu doresti asta, sa ierti si sa privesti cu liniste " viata" . Sa oferi fara a cere nimic in schimb.
...de unde stati voi se vede mai bine  :)dar asa este,din pacate.

Caroline

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #57 : Luni, 23 Aprilie 2012, 22:37 »
Mai, oameni buni. Eu stiu, teoretic, ca asa ar trebui sa fie. Da' practic nu stiu cum sa fac si sa fie asa!

Offline amicu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Spiritualitate
« Răspuns #58 : Luni, 23 Aprilie 2012, 22:51 »
Mai, oameni buni. Eu stiu, teoretic, ca asa ar trebui sa fie. Da' practic nu stiu cum sa fac si sa fie asa!

Pentru tot ceea ce trebuie sa se intample exista un timp anume. Nu trebuie sa cerem cu ardoare ceva caci ni se poate schimba echilibrul interior iar asta inseamna boala. Tot ceea ce ne inconjoara lucreaza pentru binele nostru . Trebuie doar sa vedem. Daca inca nu am ajuns la linistea interioara pe care ne-o dorim cu totii este poate ca mai trebuie sa trecem peste niste experiente. Stiu ca noi toti nu avem rabdare, vrem totul acum si cat mai repede. Nimic nu este intamplator si oricat ne-am stradui sa ne spunem ca noi insine controlam tot ceea ce ne inconjoara este din punctul meu de vedere fals. Sa incercam sa plutim prin viata. Sa incercam sa auzim cum creste iarba. Sa avem rabdare. Exista praguri de spiritualitate care trebuiesc trecute . Nu avem ce  face oricat ne-am stradui. Din pacate stim ca traim mult prea putin pentru tot ceea ce am dori sa cunoastem, sa aflam, sa stim ...

Offline amicu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Spiritualitate
« Răspuns #59 : Luni, 23 Aprilie 2012, 23:17 »
 :slap:sa nu devenim prea seriosi . trebuie sa luam viata la mistoc - vorba unui fost sef al meu - :dance:
good night