Autor Subiect: Spiritualitate  (Citit de 81681 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Spiritualitate
« Răspuns #60 : Marți, 24 Aprilie 2012, 08:15 »
.. Cum traim intre obiective? Cum am putea trai fara obiective?
.....

nu cred ca omul este construit mental, fizic, spiritual, psihic sa traiasca fara obiective oricat de simple sau comune ar fi ele;  ne dau sens, satisfactie cand le atingem si chiar ne ajuta sa ne dezvoltam personalitatea  si mai ales spiritualitatea ,  caci spiritualitatea oricat am incerca sa o teoretizam nu este o teorie ci este o evolutie a fiecaruia
o sa spuneti ca acei calugari care s-au retras de lume si au trait / unii se mai retrag chiar si acum in epoca moderna departe de oameni si traiesc in meditatie, chiar si acestia au un obiectiv/ sens al existentei, rezoneaza cu acest  mod de viata pentru ca asa sunt ei construiti sufleteste
asa ca fiecare traim si avem obiective functie de personalitatea noastra

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Spiritualitate
« Răspuns #61 : Marți, 24 Aprilie 2012, 13:12 »
la baza oricarui obiectiv se afla nevoia. un obiectiv odata indeplinit, un altul ii ia locul. deci ... cum sa traim intre sau fara ...
am cunoscut pe cineva care credeam ca se afla in stadiul de intre, dar era fara.
nihil sine deo

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Spiritualitate
« Răspuns #62 : Marți, 24 Aprilie 2012, 20:17 »
Ma gandeam ce inseamna pt, mine ;doar sa traiesc;, si imi dau seama ca este egal cu viata , pe care eu o concep ca si un proces de creatie,si nu ca si un proces de descoperire.Adica ,ce sunt eu in diferite momente ale experientei mele de zi cu zi.Nu conteaza in principiu,ce fac, sau am facut ,,nu va conta decat CINE AM FOST IN TIMP CE FACEAM ACEL LUCRU. Am fost fericita?, am fost buna?am fost nefericita?. Adica daca schimbam paradigma ,faci ceva si apoi esti ceva cu esti ceva si apoi faci ceva,cred ca poti alege acel ; doar sa traiesc;.Alegi sa fii cine vrei sa fii si nu cine trebuie ,conditionat de conditiile exterioare.. Sunt responsabila (pt. ca aleg sa fiu),si apoi fac ceea ce face o persoana responsabila, pt ca invers  duce numai la resentimente(;Si cand de gandeste la tot ce am facut...!) si daca merg mai departe ,aceasta se intelege prin; nu trebuie sa facem ceva , ci sa fim, si nu trebuie sa fim altceva decat UNUL. Doar sa traiesc.

Offline Victorman

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 318
Re: Spiritualitate
« Răspuns #63 : Marți, 24 Aprilie 2012, 20:33 »
Nu mai gandi atat ca in afara de dureri de cap, n-ai sa realizezi nimic  ;)

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Spiritualitate
« Răspuns #64 : Marți, 24 Aprilie 2012, 20:43 »
in cazul meu durerile de cap nu vin de la modul de-a gandi.

Offline Victorman

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 318
Re: Spiritualitate
« Răspuns #65 : Marți, 24 Aprilie 2012, 21:04 »
in cazul meu durerile de cap nu vin de la modul de-a gandi.
Schimba-l  :knuppel2:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Spiritualitate
« Răspuns #66 : Marți, 24 Aprilie 2012, 21:13 »
Emi, stiu teoria lui "A fi" pur si simplu...un fel de "a te trai", dar trebuie sa recunosc ca ma simt mai bine cand am un vector de orientare care sa-mi tureze motorul (adica un obiectiv care-mi e pe plac).

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Spiritualitate
« Răspuns #67 : Marți, 24 Aprilie 2012, 21:28 »
Este adevarat ce spui, dar sunt momente cand nu ai acel obiectiv, atunci cred ca te ajuta alegere ;A FI;.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Spiritualitate
« Răspuns #68 : Marți, 24 Aprilie 2012, 21:33 »
da, si e chiar relaxant  :)

Offline Victorman

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 318
Re: Spiritualitate
« Răspuns #69 : Marți, 24 Aprilie 2012, 21:39 »
Este adevarat ce spui, dar sunt momente cand nu ai acel obiectiv, atunci cred ca te ajuta alegere ;A FI;.
Ai nevoie de ajutor ? Vin-o si intalneste-te cu noi, parca esti din Bucuresti. Distreaza-te , plimba-te, cunoaste lume noua si cel mai important fii tu inseti  :2funny: , nu o sa te condamne nimeni  :o

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Spiritualitate
« Răspuns #70 : Marți, 24 Aprilie 2012, 22:05 »
Este interesant modul fiecaruia de-a percepe lucrurile.Eu ma refeream la acea intrebare a lui Caroline. ce inseamna  ; doar sa traiesti;.N u sunt din Bucuresti, sunt din Cluj, asa ca deocamdata nu pot sa ma intilnesc cu voi decat in acest mod virtual.si la ultima sugestie , de 10 ani sunt eu insumi, dar multumesc pt. gandul de ajutor.
da, si e chiar relaxant  :)

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Spiritualitate
« Răspuns #71 : Marți, 24 Aprilie 2012, 22:08 »
Scuze ,raspunsul era pt Victorman

Caroline

  • Vizitator
Re: Spiritualitate
« Răspuns #72 : Marți, 24 Aprilie 2012, 22:39 »
Vazut, citit, gandit. Multu pt pareri, da' cred ca tot pe Victor tre' sa-l intreb cum reuseste...
Uite... tocmai am facut un exercitiu simplu. Am recurs la memorie. Si culmea e ca, desi intotdeauna imi amintesc ce-am vrut (ca obiectiv) si ce-am facut candva ca sa-l ating, niciodata nu reusesc sa rememorez (nici ca imagine, nici ca sentiment) unde si cum eram eu insami in clipa aia? Sincer, in astfel de perioade (ca amintire) parca as vorbi despre mine ca despre persoane straine.
In schimb, am anumite amintiri (foarte rare, e-adevarat) in care nu mai stiu ce faceam, de ce, cum, cu cine sau pentru cine, ci doar ca simteam ca traiesc. Insa astea, din pacate, sunt doar niste flash-uri pe care nu pot nici macar sa le localizez prea bine in timp (cu exceptia celor foarte recente).  :strambatura:
Exemplu (ca sa ma fac inteleasa):
Eram odata cu elevii la ecologizare in padure si i-am lasat sa pove de-ale lor cateva minute si m-am retras sa ma plimb singura. Am constientizat (implicit, nu prin ce stiu ce exercitii mentale) ca sunt fericita. Imi amintesc si acum crengile trosnind sub tenisi, petele de lumini si umbre... nu mai aveam niciun gand, eram doar traire. Si, pentru o clipa, nu mai aveam nicio legatura cu ei, ceilalti, cu lumea, cu prezentul, cu timpul. Si, evident, nu aveam niciun obiectiv, pe moment.  ;D

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Spiritualitate
« Răspuns #73 : Miercuri, 25 Aprilie 2012, 07:43 »
Teoria asta;A fi; cum spune Micaela,te face sa constientizezi momentele de ;fericire; cum spune Caroline,si sa ai un feedback a starii;Nu vreau sa fiu aceasta, in raport cu.....Si acuma ii pun o intrebare lui Victorman :Cine a fost el atunci cand mi-a propus ;Schimba-l;a fost amabil,ironic, autoritar, nepoliticos,politicos...etc.Teoria ;CINE SUNT EU IN RAPORT CU CINEVA SAU CEVA ;este dezvoltata in cartile lui N. D. WALSCH.exp. in cartea despre iluzii.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Spiritualitate
« Răspuns #74 : Miercuri, 25 Aprilie 2012, 10:09 »
.. nu mai aveam niciun gand, eram doar traire. Si, pentru o clipa, nu mai aveam nicio legatura cu ei, ceilalti, cu lumea, cu prezentul, cu timpul. Si, evident, nu aveam niciun obiectiv, pe moment.  ;D

se spune ca cele mai reusite realizari vin din ... hazard. si atunci cum ramane cu nimic nu este intamplator? chiar ma aflu intr-o situatie in care hazardul va decide ceea ce un obiectiv propus a esuat.  este foarte relaxanta existenta in acceptare, intelegere - cu pretul care a trebuit platit ...
nihil sine deo