Autor Subiect: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012  (Citit de 6361 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« : Miercuri, 14 Martie 2012, 07:29 »
V-am transmis un newsletter in legatura cu posibilitatea de a ma insoti pe traseul pe care il fac pana la Munchen.
Se calatoreste cu microbuzul cu care fac excursiile in strainatate, sunt disponibile in total 6 locuri.
Tariful de transport este 100 EUR, dus si intors, acopera costurile de combustibil, vignete si parcari.

Am primit mai multe intentii de a veni impreuna cu mine si am facut o medie intre:  preferintele majoritatii dintre voi, ceea ce cred eu ca este mai interesant si oportun de vazut si unde pot eu sa va insotesc - ma refer aici ca timp si ghidaj. A rezultat o miniexcursie. V-o prezint mai jos:

Plecare noaptea de miercuri/joi, 18/19 aprilie ora 00.00 din Sibiu.
Facem o oprire de shopping pt voi, odihna pt mine - la Parndorf in Austria. Este acolo un mall foarte cunoscut de outlet-uri cu peste 150 de magazine. Ajungem acolo in jur de 10.00 - 10.30. La dispozitie: 2 ore.
A doua oprire la Abatia Melk - ora 14.00. Vizitare cca o ora si jumatate, la 15.30 plecam spre Munchen
19.00 - check in Munchen - caut, pregatesc si va propun o cazare ieftina
Seara aveti optiunea de refresh, de odihna sau de plimbare in zona - fara mine, eu trebuie sa-mi pregatesc microbuzul pt TUV
Vineri
Pana la amiaza eu sunt la TUV, dar cum termin putem sa mergem impreuna in zona centrala - Marienplatz. Este foarte placut acolo, este inima orasului. Seara mergem la o vestita si foarte veche berarie, unde se canta si se mananca celebrul ciolan bavarez.
Dimineata o puteti folosi pt a vizita ceva, o sa ma gandesc la ceva care sa fie aproape si simplu.
Sambata
Impartim ziua in doua - o parte tot Munchen si o parte vreau sa va arat Tegensee, una dintre cele mai frumoase statiuni din Bavaria. Am postat un montaj pe youtube cu cateva fotografii facute acolo cu ceva ani in urma. Il puteti urmari pe canalul nostru Singlestourism, acolo unde sunt postate filumletele Singles Camp.
Duminica
Plecam dis de dimineata - la ora 4.00 - pt a ajunge la timp in Sibiu pt o conexiune cu un mijloc de transport care sa va duca apoi spre casa. In jur de ora 22.00 o sa fiti in Sibiu, calculand diferenta de fus orar si opririle.

De ce va propun doar Munchen-ul/ Pt ca nu oricand ajungeti acolo - este aproape dublul distantei pana la Viena. Capitala Austriei o puteti face oricand printr-o excursie dedicata si gandita doar pt aceasta, chiar SC organizeaza o astfel de excursie anul acesta. Ceea ce va propun eu sa vedeti sunt locuri mai deosebite, pe care poate singuri nu va aventurati sa le vedeti. Am sa-l rog si pe Guntz, o parte din voi il cunoasteti, sa vina sambata impreuna cu noi si sa ne mai spuna cate ceva despre zona. Locuieste acolo de 20 de ani si este un excelent ghid.

Saptamana viitoare plec la Gyula. Pana atunci as dori sa stiu optiunile ferme de participare. Samiza are sa ia legatura cu cei care s-au inscris pana acum, pt a stabili exact cine merge. Pana atunci o sa caute si ceva pt cazare, pt a va putea evalua si un buget de excursie.

Inscrierile sunt deschise, le puteti comunica aici sau pe Email.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #1 : Joi, 15 Martie 2012, 09:05 »
La o prima cautare, am gasit cazare in Munchen cu cca 250 EUR/camera/3zile, ceea ce inseamna 125 EUR/persoana cazarea. Mai caut, dar luati ca reper acest tarif, diferentele fata de acest tarif au sa fie minime.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #2 : Marți, 20 Martie 2012, 07:50 »
Sunt in total 5 persoane care mi-au transmis ca ar dori sa ma insoteasca la Munchen, iar doua ca ar veni impreuna cu inca o persoana. Deci total 7 persoane. Azi am sa contactez pe fiecare dintre cei inscrisi, pt a vedea daca inscrierea se concretizeaza in rezervare ferma. Lista are sa ajunga la Samiza, iar cat sunt eu plecat in Ungaria va va contacta pe Email.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #3 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 08:19 »
Mai este un pic si le aratam nemtilor cum se bea bere! Si pt ca va fi ziua lui Mihai, unul dintre cei care ma vor insoti in aceasta excursie, o sa ne pregatim temeinic acum de Pasti. Nu-l putem lasa la greu cu prea multe halbe in fata....

Cateva zile pana bem un Augustiner cu obatzda. Si apoi o pereche de weisswurst.
Cu putin noroc, daca este cald o putem face intr-una dintre renumitele lor biergärten-uri, daca nu, ne multumim si cu beraria de langa Marienplatz - Hofbräuhaus - cea mai veche cred din lume, are parca in jur de 500 de ani. De cate ori am fost pe acolo, n-am rezistat la un ciolan bavarez...hmmm si eu ziceam ca vreau sa slabesc. Gata! - nu ma mai gandesc  :whistle:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #4 : Luni, 23 Aprilie 2012, 12:11 »
Asta noapte, mai bine zis azi dimineata, am ajuns acasa. Doar eu, pt ca ceilalti mai au drumul de la Sibiel spre casa.
Ce am in minte acum este sa spun ca imi pare rau pt cei care si-au dorit, dar nu au putut pleca in aceasta excursie. A fost asa cum am si numit actiunea asta, o ocazie. Una in care impartind intre noi banii de motorina am reusit cu 200 EUR sa calatorim, sa ne cazam si sa vedem locuri nu tocmai apropiate. Am sa povestesc pe larg aceasta "expeditie" pt ca realmente asta a fost. In fiecare zi ne-am ales ceva interesant de facut si de vazut. Totul ad hoc. Pe drumul spre Munchen am facut 2 opriri: una la Abatia din Melk, un loc superb cu o panorama de vis asupra vaii Vachau si a Dunarii si una la Salzburg, unde am vizitat fortareata si centrul orasului lui Mozart. Superb! Este unul dintre locurile cele mai frumoase pe care le-am vizitat pana acum. Apoi ne-am continuat drumul spre Munchen si la 21.00 cadeam rapusi de oboseala fiecare in camerele noastre.

A doua zi eu si Mihai, colegul meu de camera din aceasta excursie am plecat spre Miesbach, in timp ce fetele au preferat o plimbare in Olympiapark. Am ajuns si noi dupa cateva ore acolo, am urcat in turnul televiziunii, ne-am bucurat de privelistea de acolo, am dat o raita prin jur si am plecat la cumparaturi. Nu tocmai fericit, nu este o perioada de ieftiniri si preturile nu erau tocmai bune. Asa ca am preferat sa plecam spre Frulingfest. Cine nu stie sau nu a vazut cam ce inseamna un festival al berii la Munchen este greu sa-si inchipuie. A fost o petrecere incheiata tarziu in noapte. O petrecere la care au participat peste 10.000 de oameni, in majoritate americani, nemti si englezi. Super! Bere buna, muzica excelenta, dans, obazda, brezel, wurst....

Cu toata oboseala, sambata am fost in picioare de dimineata si am plecat spre cele mai vestite si mai vizitate castele din lume: cele din Schwangau. O sa vedeti pozele, sunt cu adevarat fantastice. Cel putin Neuschwanstein, este un vis. Se vede ca a fost gandit de un vizionar, de un pictor. Si nu degeaba l-a folosit Walt Disney in filmele lui. Absolut fabulos. Cel putin imaginea castelului dinspre prapastia de la Mariebrucke iti taie respiratia. Ziua am terminat-o in centrul Munchen-ului cu o plimbare de la Palatul de Justitie - Damenkirche - Marienplatz si cum altfel cu o bere si un ciolan bavarez la cea mai cunoscuta berarie din lume: Hofbrauhaus. Nu puteai arunca un chibrit acolo sa cada pe jos, atata lume era. De peste tot. Toti veniti sa savureze, ca si noi atmosfera unica bavareza.

Pe drumul spre casa, am facut un popas de cateva ore in centrul Vienei, ne-am plimbat pe la Parlament - Volkpark - Opera - Stephan Dom - Coloana ciumei, Biserica Sf Peter, Palatul de iarna Hofburg....Viena este superba acum primavara. Parcurile sunt pline acum de liliac inflorit, totul a inverzit, ronduri de panselute, mii de lalele....Dupa o gura de aer de Viena am plecat spre casa.

Acum a inceput sa descarc sutele de poze facute prin locurile prin care am trecut. O parte au sa-si gaseasca locul aici pe topic, altele in arhiva. Iar farmecul a 4 zile tiroleze si bavareze...

Mari_a

  • Vizitator
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #5 : Luni, 23 Aprilie 2012, 12:23 »
Asa, admin, rasuceste cutitul in rana!  :'(   |o   Ati ajuns si la castelul lebedelor ? ? ?   :faint:   :((   

Offline Adana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #6 : Luni, 23 Aprilie 2012, 19:00 »
Gigi, sper sa te refaci repede saptamana asta si sa fii in forma buna si pentru saptamana viitoare!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #7 : Marți, 24 Aprilie 2012, 08:40 »
Sunt deja apt combatant, Adana. Oricum excursia asta la Munchen, mi-a dat o starea de placere si o dorinta extraordinara de calatorie. In acelasi timp mi-a dat ideea repetarii ei, in forma unei actiuni Singles Camp, pt anul viitor in aceiasi perioada, cea a Frulingfest-ului. Perioada de Oktoberfest aduce niste tarife halucinante in Munchen si solutia este doar cea a cazarii la cca 100 km de oras. Ceea ce creaza totusi anumite probleme, daca vrei sa mergi la fest. N-am stiut cum este la festivalul de primavara, dar acum m-am lamurit ca este aceiasi si devine deci o optiune mai accesibila pt cei care doresc sa vada un festival de bere bavarez.
Excursia se completeaza foarte usor cu cateva obiective care sunt la indemana acolo: castelele bavareze (nu doar cele de la Swangau), Olympia Park cu Turnul Televiziunii si Muzeul BMW (pe care fetele l-au vizitat cat am fost eu plecat cu Mihai la Miesbach), gradina zoo care este cred cea mai frumoasa si mai intinsa din Europa, lacurile din jur etc. Se poate contura ceva foarte interesant. Asa ca o sa vedeti actiunea in catalogul actiunilor 2013.

Offline Adana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #8 : Marți, 24 Aprilie 2012, 09:19 »
Perfect, atunci! Deja pe lista! :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #9 : Marți, 26 Iunie 2012, 18:45 »
Am dat pe aici si mi-am amintit de excursia aceea ad-hoc. Ce mult mi-a placut, ce echipa buna am facut cu si cat de bine ne-am simtit impreuna acele cateva zile de primavara bavareza!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #10 : Marți, 26 Iunie 2012, 18:53 »






In drum spre Munchen am intrat pentru 2 ore la Abatia Melk

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #11 : Marți, 26 Iunie 2012, 19:00 »







La Fruligfest. Toata lumea a dansat pe banci, nu aveai cum sa te asezi si nici sa te...plictisesti. Mii de oameni cantand, dansand si bucurandu-se de berea din Munchen

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #12 : Marți, 26 Iunie 2012, 19:08 »







Am baut, am dansat, ne-am distrat, dar a doua zi eram langa Fussen, sa vedem castelele bavareze. In jur hoteluri dichisite si un lac superb.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Munchen - 19 aprilie 2012
« Răspuns #13 : Marți, 26 Iunie 2012, 19:12 »




Tot de prin jur....