Autor Subiect: Reteta Zilei  (Citit de 299317 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Reteta Zilei
« : Joi, 18 Martie 2010, 12:16 »
Avand in vedere ca trebuie sa si mancam, chiar daca suntem singuri ;) propun acest topic cu siguranta ca vom avea ce posta :)


marcutza

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1 : Joi, 18 Martie 2010, 12:20 »
Fasole verde cu usturoi

Mod de preparare al acestei retete de post:
Se curata si se taie bucatele fasolea, dupa care se pune intr-un vas. Se poate folosi si fasole congelata sau la borcan.
Se adauga putina apa, pentru ca fasolea sa fiarba mai mult in abur (se pune capac la cratita) la foc mic.
Ceapa tocata se inabusa in ulei si se lasa atat cat sa-si dezvolte aromele fara a se ingalbeni, apoi se adauga fasolea fiarta.
Se lasa sa se prajeasca si fasolea putin. Se opreste focul si se adauga sare, facultativ otet diluat cu o lingura apa, verdeata (marar, patrunjel sau busuioc) si mujdei de usturoi.

Ingredientele acestei retete de post:
1 kg fasole verde
1 ceapa
100 ml ulei
1 legatura de marar,
cativa catei de usturoi
Sare
1 lingurita de otet


Cartofi cu ciuperci

Mod de preparare al acestei retete de post:
Ciupercile se spala si se toaca marunt.
Se calesc in ulei, intr-o tigaie cu capac.
Se adauga ceapa tocata.
Se presara faina, se adauga sare, se stoarce putina lamaie si se adauga verdeata tocata si nucsoara.
Cartofii se curata de coaja si, daca sunt mari se taie in 2 sau in 4.
La cartofii mici, se taie un capacel. Se scobesc si se umplu cu ciupercile preparate. Se aseaza intr-o cratita cu ulei, se adauga putina apa si se fierb inabusit pana se inmoaie.

Ingredientele acestei retete de post:
500 g cartofi
250 g ciuperci
Sare
Marar
Patrunjel
o ceapa mica
1 varf de cutit nucsoara
Jumatate de lingura de faina
Putina zeama de lamaie
Ulei

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #2 : Joi, 18 Martie 2010, 12:23 »
Bucatarul meu sef, care este un tip tare simpatic, dar timid, un sigle in adevaratul sens al cuvantului, va putea sa va ajute cu orice reteta. Gateste foarte bine, am avut multe grupuri care l-au solicitat in salon pentru a-l aplauda. Daca au fost si grupuri de evrei care au facut asta si care se stie cat de pretentiosi sunt atunci puteti realiza cat de bun este. Chiar acum este plecat in Bucuresti pentru o specializare suplimentara in peste, abia astept sa se intoarca pt ca sunt un mare fun al manacarurilor cu peste!
Si mie imi place sa mai fac cate ceva, daca am timp, rabdare si ...companie. Pt ca nu pot sa gatesc singur. Da, am uitat, daca am un pahar de vin langa, nu ma consider singur. Dar un pahar si doar atat, pt ca nu este bine sa pui piper in gris si nu este indicat otetul in placinta.
Asa ca am sa-l rog pe Ionut sa va raspunda si sa va propuna din retetele lui. Este foarte bun pe bucatarie saseasca, a crescut intre ei si a invatat multe retete neaose. De fapt cred ca aici si sta succesul lui: gateste ca acasa, dar ordonat, ornat si frumos prezentat.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #3 : Joi, 18 Martie 2010, 12:24 »
Orez cu Fructe Exotice (de Post)

Ingrediente:
150 ml suc de mandarine sau ananas (din conserva sau proaspat stors)
70 ml apa
100 gr orez instant
mandarine (cubulete)
ananas - poate fi si din conserva (cubulete)
castravete crud (cubulete)
o ceapa rosie (eu am pus mai putin, dar trebuie putina ceapa)
menta frunze tocate dupa gust

Preparare:
Se amesteca apa cu sucul de mandarine (ananas) se pune la foc si lasa sa dea un clocot. Se pune apoi deoparte si se adauga in ea orezul instant. Lasam acolo pentru 10-15 minute (in timpul asta orezul isi ia apa necesara si se umfla). Apoi se amesteca impreuna, cu mandarinele, ananasul, castravetele tocat si ceapa tocata precum si cu menta.
Se serveste la temperatura camerei garnisit cu frunze de menta proaspete.

Poftă bună!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #4 : Joi, 18 Martie 2010, 12:25 »
Bucatarul meu sef, care este un tip tare simpatic, dar timid, un sigle in adevaratul sens al cuvantului, va putea sa va ajute cu orice reteta. ...

Este la Sibiel, pe 9 aprilie?

marcutza

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #5 : Joi, 18 Martie 2010, 12:27 »
Il asteptam pe Ionut si pe forum  ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #6 : Joi, 18 Martie 2010, 12:31 »
Este de o timiditate iesita din comun. Il tot amenint ca il prezint in salon cate unei persoane si nu este prea dispus sa treaca asemenea experimente, chiar si in gluma. In schimb relationeaza bine cu clientii, pt ca noi acolo ne bazam mult si pe gatitul in fata lor, dand posibilitatea unui dialog intre bucatari si turisti. Am avut chiar o nunta, la care totul s-a pregatit afara, si invitatii au fost superincantati.
Nu stiu insa daca este tura lui atunci sau a celuilalt bucatar sef de schimb. Inca nu stiu ce echipa este atunci, dara am sa incerc sa-l programez pe el.

marcutza

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #7 : Joi, 18 Martie 2010, 12:40 »
Il provocam la o intrecere gastronomica, sa vina cu ceva inedit, daca tot este laudat ;)

Pilaf cu praz si masline

Ingrediente:
2-3 bucati praz, o ceapa mare, 2 morcovi, o cana orez, o cana apa, vegeta, 200 g masline

Mod de preparare:

Se spala prazul si se toaca. Ceapa se curata si se toaca marunt si ea, morcovul se razuieste. Se pune prazul, ceapa si morcovul la calit in putin ulei, se adauga orezul spalat si se amesteca. Se toarna o cana de apa si se lasa sa se umfle putin orezul. Se pune vegeta si maslinele. Cratita se pune la cuptor pina se moaie legumele si orezul este fiert. Daca este nevoie se mai toarna putina apa. Inaite de servire se potriveste de sare, piper si se presara verdeata tocata deasupra.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #8 : Joi, 18 Martie 2010, 13:40 »
Henclesch-ul este specialitatea lui de patiserie si-l face dupa reteta veche saseasca. Ciorba de cartofi cu tarhon, puiul Wachauer, desert Kaiserschmaren...
Sa stii ca ar fi o idee ca sambata sa se gateasca saseste cand veniti la Sibiel. Ar fi o experienta inedita si pt voi!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #9 : Joi, 18 Martie 2010, 13:58 »
Henclesch-upuiul Wachauerl este specialitatea lui de patiserie si-l face dupa reteta veche saseasca. Ciorba de cartofi cu tarhon, puiul Wachauer, desert Kaiserschmaren...
Sa stii ca ar fi o idee ca sambata sa se gateasca saseste cand veniti la Sibiel. Ar fi o experienta inedita si pt voi!

Henclesch-ul, puiul Wachauer, desert Kaiserschmaren- nu sunt o gurmandă dar cred că aş încerca - sună bine.

marcutza

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #10 : Joi, 18 Martie 2010, 14:06 »
Kaiserschmaren

INGREDIENTE:
- 8 albusuri de ou
- 8 galbenusuri
- 5 ls zahar cristal
- 240g faina fina(nu grisata)
- 1/2l lapte
- 60g stafide
- 1pac zahar vaniliat
- 1ls rom
- 1/2lc. scortisoara
- 1 priza sare
- 100g unt pt. copt
- zahar pt.presarat
MOD PREPARARE:
Stafidele se pot pune cu citeva ore inainte sau chiar pete noapte in rom la inmuiat.
Laptele,galbenusurile de ou,zaharul vaniliat si faina se amesteca bine impreuna.
Albusurile de ou se bat spuma cu zaharul cristal si priza de sare,scortisoara si se amesteca cu compozitia de galbenusuri.
Intr-o tigaie care se pote introduce si in cuptor se incing cele 100g unt,se toarna compozitia,se presara stafidele si se lasa la prajit,se intoarce pe cealalta parte si se introduce in cuptor,care in prealabil a fost incalzit la o temp.de 200�C,pt.8-10 min.
Cu ajutorul a doua furculite aceasta placinta se rupe in bucatele se presara putin zahar cristal,se introduce in cuptor inca o data pina prinde o culoare maronie ca. 2-3 min. dupa care se serveste linga compot de prune de preferinta.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #11 : Joi, 18 Martie 2010, 14:11 »
Iti place?

marcutza

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #12 : Joi, 18 Martie 2010, 14:13 »
Arata belea dar mie nu-mi plac dulciurile, in general.
Caut celelalte retete dar nu sunt de gasit :))
Ionut ne va salva :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #13 : Joi, 18 Martie 2010, 14:20 »
Daca mananci seara kaisenschmaren, dimineata iti va fi destul de greu sa te ridici din pat, atat de greu este la stomac. Dar este grozav de bun si odata ce incepi sa mananci nu te mai saturi; gustul de migdale amestecat cu cel acrisor, aluatul dulce, combinatia este teribila. Noi o servim pt 6 persoane, pe o oglinda mare, flambata. Sa vezi cat de migalosi sunt toti, cum curata oglinda, nu mai trebuie nici spalata. Intr-o noapte am ramas cu 3 prieteni in restaurant, vroiam sa mergem dimineata la pescuit si ne intrebam de ce mai trebuie sa si dormim, asa ca ramasesem in local, nu inainte sa primim o oglinda plina cu desertul minune. Dimineata nu mai era nimic. Bine si vinul se terminase. La pescuit am fost singurul care am prins ceva pe lac. Si nu orice: 2 somotei de vreo 3 kg. A fost una dintre zilele pe care mi le-amintesc cu placere...

marcutza

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #14 : Joi, 18 Martie 2010, 14:23 »
Moooaaaa, mi-a lasat gura apa :))

In schiiimmmbbb, ador pestele, nu conteaza cum, cand, peste sa fie !!!   8)