Aici se discuta > Subiecte generale

Reteta Zilei

(1/261) > >>

marcutza:
Avand in vedere ca trebuie sa si mancam, chiar daca suntem singuri ;) propun acest topic cu siguranta ca vom avea ce posta :)

marcutza:
Fasole verde cu usturoi

Mod de preparare al acestei retete de post:
Se curata si se taie bucatele fasolea, dupa care se pune intr-un vas. Se poate folosi si fasole congelata sau la borcan.
Se adauga putina apa, pentru ca fasolea sa fiarba mai mult in abur (se pune capac la cratita) la foc mic.
Ceapa tocata se inabusa in ulei si se lasa atat cat sa-si dezvolte aromele fara a se ingalbeni, apoi se adauga fasolea fiarta.
Se lasa sa se prajeasca si fasolea putin. Se opreste focul si se adauga sare, facultativ otet diluat cu o lingura apa, verdeata (marar, patrunjel sau busuioc) si mujdei de usturoi.

Ingredientele acestei retete de post:
1 kg fasole verde
1 ceapa
100 ml ulei
1 legatura de marar,
cativa catei de usturoi
Sare
1 lingurita de otet


Cartofi cu ciuperci

Mod de preparare al acestei retete de post:
Ciupercile se spala si se toaca marunt.
Se calesc in ulei, intr-o tigaie cu capac.
Se adauga ceapa tocata.
Se presara faina, se adauga sare, se stoarce putina lamaie si se adauga verdeata tocata si nucsoara.
Cartofii se curata de coaja si, daca sunt mari se taie in 2 sau in 4.
La cartofii mici, se taie un capacel. Se scobesc si se umplu cu ciupercile preparate. Se aseaza intr-o cratita cu ulei, se adauga putina apa si se fierb inabusit pana se inmoaie.

Ingredientele acestei retete de post:
500 g cartofi
250 g ciuperci
Sare
Marar
Patrunjel
o ceapa mica
1 varf de cutit nucsoara
Jumatate de lingura de faina
Putina zeama de lamaie
Ulei

admin:
Bucatarul meu sef, care este un tip tare simpatic, dar timid, un sigle in adevaratul sens al cuvantului, va putea sa va ajute cu orice reteta. Gateste foarte bine, am avut multe grupuri care l-au solicitat in salon pentru a-l aplauda. Daca au fost si grupuri de evrei care au facut asta si care se stie cat de pretentiosi sunt atunci puteti realiza cat de bun este. Chiar acum este plecat in Bucuresti pentru o specializare suplimentara in peste, abia astept sa se intoarca pt ca sunt un mare fun al manacarurilor cu peste!
Si mie imi place sa mai fac cate ceva, daca am timp, rabdare si ...companie. Pt ca nu pot sa gatesc singur. Da, am uitat, daca am un pahar de vin langa, nu ma consider singur. Dar un pahar si doar atat, pt ca nu este bine sa pui piper in gris si nu este indicat otetul in placinta.
Asa ca am sa-l rog pe Ionut sa va raspunda si sa va propuna din retetele lui. Este foarte bun pe bucatarie saseasca, a crescut intre ei si a invatat multe retete neaose. De fapt cred ca aici si sta succesul lui: gateste ca acasa, dar ordonat, ornat si frumos prezentat.

almi_gabi:
Orez cu Fructe Exotice (de Post)
Ingrediente:
150 ml suc de mandarine sau ananas (din conserva sau proaspat stors)
70 ml apa
100 gr orez instant
mandarine (cubulete)
ananas - poate fi si din conserva (cubulete)
castravete crud (cubulete)
o ceapa rosie (eu am pus mai putin, dar trebuie putina ceapa)
menta frunze tocate dupa gust

Preparare:
Se amesteca apa cu sucul de mandarine (ananas) se pune la foc si lasa sa dea un clocot. Se pune apoi deoparte si se adauga in ea orezul instant. Lasam acolo pentru 10-15 minute (in timpul asta orezul isi ia apa necesara si se umfla). Apoi se amesteca impreuna, cu mandarinele, ananasul, castravetele tocat si ceapa tocata precum si cu menta.
Se serveste la temperatura camerei garnisit cu frunze de menta proaspete.

Poftă bună!

almi_gabi:

--- Citat din: admin din Joi, 18 Martie 2010, 12:23 ---Bucatarul meu sef, care este un tip tare simpatic, dar timid, un sigle in adevaratul sens al cuvantului, va putea sa va ajute cu orice reteta. ...
--- Terminare citat ---

Este la Sibiel, pe 9 aprilie?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă