Autor Subiect: Reteta Zilei  (Citit de 299309 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #15 : Joi, 18 Martie 2010, 14:33 »
Cand merg in concedii la mare, caut locurile in care se mananca peste proaspat de mare. Acum doi ani am fost in Croatia la Umag si impreuna cu un prieten am inchiriat un vas mic pescaresc si un ghid care fusese campion mondial la pescuit marin. A fost un festin si ca pescar, dar si seara la masa. Am gatit dorada si inca niste specii necunoscute dar alese de Rino. Grozav. Tot in Croatia, dar cu multi ani in urma am stat tot cu un amic care are un cult pt Croatia, merge de 3-4 ori pe an acolo, la un bucatar foarte bun, Ljubomir il chema lucra la Continentalul din Crvenica. Ne-a dat o lista si ne-a trimis in piata de peste. Am dat lista unui negustor si la inceput am crezut ca Ljubomir isi baatuse joc de noi: baiatul alegea cei mai urati si mai colorati pesti de pe tejghea, ii cantarea si ni punea in plasa. Am ajuns la vila, Ljubomir aprinsese deja focul in curte, si ce sa spun: o nebunieeee!

marcutza

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #16 : Joi, 18 Martie 2010, 14:47 »
Doaammneee salivez cand citesc :)))))
Am auzit ca dorada e f buna la gust, n-am mancat niciodata.

Dorada cu legume la gratar

Preparare:

1.Curăţaţi de solzi şi intestine peştii. Curăţaţi usturoiul şi pisaţi-l. Extrageţi zeama din lămâie. Săraţi şi piperaţi peştii. Ungeţi-i cu puţin ulei şi presăraţi este ei oregano uscat.
2.Preparați un mujdei de usturoi. Amestecaţi usturoiul cu zeama de lămâie şi ulei, sare şi puţin piper.
3.Tăiaţi în fâşii groase de 1 centimetru, pe lungime, dovleceii. Aplatizaţi uşor, cu dosul palmei, ciupercile. Săraţi ciupercile şi dovleceii.
4.Încingeţi grătarul sau plita.
5.Frigeţi dovleceii şi ciupercile pe grătar, pe ambele părţi. Scoateţi ciupercile şi dovleceii de pe grătar şi stropiţi-le cu mujdeiul de usturoi.
6.Frigeţi peştii pe ambele părţi, câte 8-10 minute pe fiecare parte.
Serviţi peştii cu legumele făcute la grătar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #17 : Joi, 18 Martie 2010, 15:18 »
Dorada este un peste foarte gustos. Ce nu intelg insa de ce vine in tara asa de scump. El este un obisnuit al Mediteranei, chiar si la undita prinzi usor...

maria171

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #18 : Vineri, 19 Martie 2010, 09:33 »
pentru ca este postul pastelui m-am gandt sa prezentam cateva retete de post
Cartofi prajiti
pentru o portie e nevoie de min 8 cartofi mari
se curata de coaja, se taie fasii si se prajesc intr-un tuci de fonta, la foc mare, in 500 ml de ulei, aproximativ, adica atat cat sa ii acopere
cat timp se prajesc cartofii, in mai multe transe, se curata jumatate de funie de usturoi si se face un mujdei f concentrat
se ia o farfurie, gen platou, si se aranjeaza cartofii sub forma de gramada, nu inainte de a gusta 10-15, ca sa stiti daca sunt suficient de sarati
se toarna usturoiul peste ei si se manaca seara, cu ochii in tv, ca sa fiti siguri ca veti avea o noapte cu arsuri la stomac, colici biliare, etc, etc
starea de a doua zi de "zombi mic si dragut" trece tot cu o portie mare de iahie de fasole cu gogonele, mancata tot inainte de culcare
usturoiul e si f bun anticonceptional, nu mai doarme nevasta langa tine la cum mirosi, si daca e de firma rezista in piele si pe lucruri si 3 zile

va dorim pofta buna si boleala placuta
chiar merita

ok
asta a fost o gluma
acum va astept cu niste retete de retete




maria171

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #19 : Vineri, 19 Martie 2010, 09:35 »
gigi, ionut ce gateste "de post" ?

marcutza

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #20 : Vineri, 19 Martie 2010, 09:50 »
Mancare de telina cu masline (de post)

Ingrediente:
o telina
un morcov
3 linguri ulei
frunze de praz maruntite
200 g masline dietetice
0 lingura zeama de lamaie
o lingura zeama de portocale
50 ml vin
sare, piper

Mod de preparare:
Telina si morcovul date pe robot, se calesc 5 minute in uleiul incins. Adaugam o cescuta de apa, condimentam, lasam sa fiarba pana se patrunde telina. Adaugam maslinele si vinul,zeama de lamaie si de portocala,acoperim vasul si mai lasam pe flacara pentru 5 minute. Servim cat e calda

Vinete si dovlecei la gratar

Ingrediente:
2 vinete
2 dovlecei
Se pot servi ca atare,stropite cu zeama de lamaie,cu sos vinegreta sau cu sos alb.
Pentru sosul vinegreta : zeama de lamaie,zeama de grapefruit,otet de mere sau otet balsamic,ulei de masline,sare,piper,cimbru,busuioc,menta.
Pentru sosul alb :iaurt,smantana,marar tocat,putin usturoi pisat,putina zeama de lamaie,sare,cimbru,piper.

Mod de preparare:
Vinetele se spala , se taie la capete , se decojesc pe verticala fasii , se taie rondele de cca 5-7 mm(sa nu depaseasca 1 cm),se stropesc cu zeama de lamaie pentru a evita oxidarea ,se aseaza pe gratarul incins si se rumenesc frumos pe ambele parti.
Dovleceii se spala,se taie la capete ,se taie rondele de cca 5-7 mm (sa nu depaseasca 1 cm),se stropesc cu zeama de lamaie pentru aroma ,se aseaza pe gratarul incins si se rumenesc pe ambele parti.
Se pot servi simple,cu zeama de lamaie, cu sos vinegreta, cu sos alb sau garnitura la preparate din carne,peste sau mancaruri din legume.

maria171

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #21 : Vineri, 19 Martie 2010, 09:55 »
si cu frunzele de praz maruntite ce fac, cand le pun, unde le pun?

marcutza

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #22 : Vineri, 19 Martie 2010, 09:58 »
eu le adaug cand vad ca telina e aproape gata sau se pot cali si ele cu telina si morcovul, depinde de gustul fiecaruia. calit sau nu, prazul fierbe repede si nu trebuie lasat mult pt ca se imprastie.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #23 : Vineri, 19 Martie 2010, 10:43 »
Ionut este la Bucuresti, iti raspund eu din amintire, Maria:
Legume sotate in sos de soia cu curry - este si mancarea mea vegetariana, preferata
Creme de broccoli, de legume, de ciuperci, de mazare
Ardei umpluti cu orez si legume
Tocanita ardeleneasca de rosii
Pilaf cu ciuperci
Ciuperci tailandeze
Dovlecel scazut, sunt tare multe si mi-e teama sa nu-mi fac pofta de mancare...


marcutza

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #24 : Vineri, 19 Martie 2010, 11:03 »
Ardei umpluti cu ciuperci

Ingrediente:
10 ardei grasi, 2 cutii ciuperci, 100 gr orez, o ceapa, ulei, sare, piper, cimbru, un kg rosii (sau 3 linguri pasta de tomate), patrunjel si marar verde.

Mod de preparare:
Ceapa tocata se pune impreuna cu orezul spalat la calit in ulei incins. Cand ceapa este calita, se stinge cu o cana de apa si se lasa sa fiarba pana cand se inmoaie orezul.
Se spala ciupercile, se toaca si se adauga impreuna cu verdeata tocata, putin cimbru uscat, sare si piper peste orez. Cu acest amestec se umplu ardeii, se pun capacele de rosii si se aseaza intr-o cratita, in picioare.
Se pune apa amestecata cu rosiile tocate ramase, sau cu pasta de tomate, cat sa acopere ardeii. Cratita se da la cuptor pentru 45 minute.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #25 : Vineri, 19 Martie 2010, 12:06 »
Arata bine, dar ardeii colorati este bine sa se foloseasca doar la ornare si culoare a mancarii. Pt ca sunt din plastic. Sau cel puti asa cred dupa ce am gustat din unul. Eu care sunt obisnuit sa mananc doar din gradina, iarna este un chin cu rosiile, ardeii si castravetii care n-au nici un gust. Asa ca prefer sa consum doar gatit plasticul. Am si acum in sera, da uite acum mi-am amintit ca pun niste poze cu rasadurile, cca 300 fire de rosii si vreo 200 de ardei. Pe 15 aprilie pun cornichonii si toata vara, culeg, fara sa fac nici un efort de plivit sau sapat. Le plantez printre flori, asa ca nu se vad pt a da o nota inestetica si vad ca si convietuiesc bine impreuna. Ardei pe care-i face Ionut poate nu sunt atat de estetici dar sunt grozavi la gust. Acum 10 minute am primit un telefon pt un grup si ma intrebau de Ionut...

marcutza

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #26 : Vineri, 19 Martie 2010, 12:13 »
poze, poze sa te credem  ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #27 : Vineri, 19 Martie 2010, 12:23 »
Uite pun mai jos cateva din operele lui Ionut:

marcutza

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #28 : Vineri, 19 Martie 2010, 12:25 »
Am si acum in sera, da uite acum mi-am amintit ca pun niste poze cu rasadurile, cca 300 fire de rosii si vreo 200 de ardei.

Poze  ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #29 : Vineri, 19 Martie 2010, 12:53 »
Vin şi eu cu o reţetă, nu este de post dar e bună.

Paste cu pui si lamaie

Ingrediente
500 g paste
2 bucati piept pui taiat fasii
3 catei de usturoi taiati feliute
1/4 lingurita piper rosu pisat
3 linguri ulei de masline
patrunjel proaspat taiat fin pentru garnisire
2 lamai
1/2 cana parmezan ras
sare, piper


Mod de preparare

Fierbeti pastele intr-o oala mare de apa fiarta cu sare si o lingurita de ulei, apoi scurgeti-le.

Piperati si sarati puiul. Incalziti o tigaie mare la foc mediu si adaugati puiul; tineti-l pe foc pana cand se rumeneste si se prepara complet, apoi scoateti-l pe o farfurie si feliati-l.

Adaugati usturoi si piper rosu intr-o tigaie cu 3 linguri de ulei de masline si sotati.

Adaugati pastele fierte, apoi puiul, sare si piper dupa gust si patrunjel taiat. Deasupra turnati sucul de la 2 lamai si parmezanul ras.

Vi se pare greu? Sa stiti ca patrunjelul si lamaia ii da un gust aparte.

Pofta buna!