Autor Subiect: Discutii prin imagini  (Citit de 785358 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #885 : Joi, 28 Iulie 2011, 22:31 »
aparatu' este unul atat de prost ca as putea sa-l consider de unica folosinta - dar aici e maiestria   8) - cu un aparat bun toata lumea face poze faine


Voiam sa mai adaug ceva in sprijinul afirmatiei mele ca important e omul nu aparatul. Edward Steichen este un mare fotograf intrat deja in istorie. Pentru ca nu avea echipamentul la el a fotografiat-o pe Isadora Duncan pe Acropole folosind un aparat de duzina imprumutat de la un chelner. Pozele au iesit exceptionale. Deci, almi_gabi esti mai importanta decit crezi!  :)
Uite mai jos un link cu un baiat care face niste poze faine cu ...telefonul mobil!
http://www.flickr.com/photos/40851237@N00/
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #886 : Vineri, 29 Iulie 2011, 12:33 »
da, important este omul - sau cum imi place mie sa spun - "primeaza"- atat cel din spatele aparatului/ camerei cat si cel filmat
am o poza facuta asta iarna la Paltinis - pe care am intitulat-o "Trei prieteni" - imi e draga pentru ca imi sunt dragi cei alaturi de care e facuta  :)



si multam pentru link - super poze si magnifica apa

Offline Monique

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 274
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #887 : Vineri, 29 Iulie 2011, 19:13 »

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #888 : Vineri, 29 Iulie 2011, 19:36 »
e ceva de vizionat monique!!!!  8)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #889 : Vineri, 29 Iulie 2011, 21:09 »
Luci, sper ca ti-a placut la Iasi si ca ai vizitat mai multe locuri decat cele prezentate in poze.E un oras plin de istorie.
   Monique, draga mea, Iasul este plin de istorie, de arta, de cultura, de religie, de oameni primitori si frumosi... Am parasit Iasul, dar o parte din sufletul meu a ramas inca in acel colt de tara... Am mai fost la Mitropolia din Iasi, am admirat din exterior Catedrala Romano-Catolica din Iasi, m-am inchinat la Sf. Parescheva, am vazut si Biserica Sf. Nicolae Domnesc, m-am plimbat putin prin centrul orasului si am respirat cateva zile alt aer, un aer proaspat, inmiresmat si binefacator.  Am uitat sa iti spun, am fost cazata la Hotel Moldova, un hotel curat si  frumos, in care te poti simti confortabil...

luciamanta

  • Vizitator
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #890 : Vineri, 29 Iulie 2011, 21:43 »
Luci, sper ca ti-a placut la Iasi si ca ai vizitat mai multe locuri decat cele prezentate in poze.E un oras plin de istorie.
:) Monique, totodata am admirat Casa Memoriala a lui Vasile Alecsandri de la Mircesti... numai din exterior si pe fuga, din pacate. Poate alta data voi avea mai mult timp la dispozitie.

Offline Monique

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 274
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #891 : Vineri, 29 Iulie 2011, 21:49 »
Luci, te asteptam cu drag!

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #892 : Sâmbătă, 30 Iulie 2011, 12:29 »
Ce bine ar fi daca in viata am fi mereu avertizati precum in imaginea de mai jos!  :)
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #893 : Sâmbătă, 30 Iulie 2011, 12:33 »
da, important este omul - sau cum imi place mie sa spun - "primeaza"- atat cel din spatele aparatului/ camerei cat si cel filmat
am o poza facuta asta iarna la Paltinis - pe care am intitulat-o "Trei prieteni" - imi e draga pentru ca imi sunt dragi cei alaturi de care e facuta  :)



si multam pentru link - super poze si magnifica apa


Vezi, exact ce ziceam! Ai  facut o fotografie interesanta.
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #894 : Sâmbătă, 30 Iulie 2011, 23:00 »
Cum isi imaginau stramosii nostri de la 1900 ca va arata lumea in anul 2000 ?
Printre altele credeau ca vom avea atasate de corp niste baloane cu gaz  ca sa ne putem plimba pe apa. ;D

si multe altele la adresa:
http://www.paleofuture.com/blog/2007/4/24/postcards-show-the-year-2000-circa-1900.html

Interesant? Cine se incumeta sa faca niste proiectii ale lumii anului 2100? :)
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

julia

  • Vizitator
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #895 : Duminică, 31 Iulie 2011, 10:58 »
si aia cu aripile la purtator e tare
mi-ar prinde bine si mie!!

dar cum vine asta ?? inseamna ca in topicul celalalt m-ai pacaalit, nu vine sfirsitul lumii in 2012??
pfffuuu … si tocmai incepusem sa cred ca trebuie sa traiesc fiecare zi de parca ar fi ultima…

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #896 : Duminică, 31 Iulie 2011, 13:10 »
dar cum vine asta ?? inseamna ca in topicul celalalt m-ai pacaalit, nu vine sfirsitul lumii in 2012??
pfffuuu … si tocmai incepusem sa cred ca trebuie sa traiesc fiecare zi de parca ar fi ultima…

Jul, te-am pacalit si nu te-am pacalit. Adica vine si nu vine. Nu vine, sensul ca nu va exploda Pamintul si nici nu va fi vreun alt cataclism apocaliptic si vine in sensul ca va fi o schimbare a lumii in care traim. "Sfirsitul lumii" are de fapt loc incontinuu de fiecare data cind o generatie o inlocuieste pe alta. E suficient sa te uiti pe cartile alea postale de la 1900 ca sa-ti dai seama de asta, lumea aia s-a sfirsit.  Dar din cind in cind in istorie apar schimbari majore care "matura" complet ordinea de pina atunci si o lume foarte diferita isi face aparitia. Mai in gluma mai in serios ma gindeam (si) la un matriarhat. Ti-ar placea?  :)
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

julia

  • Vizitator
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #897 : Duminică, 31 Iulie 2011, 14:03 »

hai sa ne mutam de aici
ti-am raspuns dincolo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #898 : Duminică, 31 Iulie 2011, 15:05 »
Interesant? Cine se incumeta sa faca niste proiectii ale lumii anului 2100? :)


Parerea mea este ca deja viitorul ( lumea in 2100)  incepe sa se contureze -un exemplu este Burj Dubai.
 
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/1w-BXw9wnTY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #899 : Luni, 01 August 2011, 21:41 »
apus de soare in Arges