Autor Subiect: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013  (Citit de 32772 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #75 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 17:12 »
Ultimele informatii. Tocmai am inchis cu Calin, gazda noastra si totodata cele care o sa ne ghideze pe traseu.

Am ales sa facem traseul lung in prima zi, spre deosebire de ce fac de obicei. Sunt 5 cu care am fost in Apuseni si care vor rezista cu siguranta, sunt 5 baieti, de la care ma gandesc ca nu o sa am probleme, mai sunt inca 3-4 pe care-i pot aprecia. Deci mai mult de jumatate sunt ok, parte si incalziti deja. Motivatia alegerii de a face traseul greu in prima zi este vremea. Prognoza este ceva ploaie dupa amiaza, ori eu sper ca in 5 ore, cu plecare la ora 8.00 de la cabana, in jur de 13.00 sa fim deasupra Lacului Bucura. Inapoi avem un drum usor de cca 5 ore, pe alta parte, deci chiar dacaa ne prinde ploaia nu ne gaseste pe stanci si pietre. Ce inseamna asta. Ca cei care cred ca nu rezista unui ritm de mers continu de 10 ore (cateva pauze doar) vor trebui sa se gandeasca bine inainte de a decide plecarea pe traseu. De data asta nu avem timp de opriri ca cineva nu poate si trebuie ajutat. Riscam sa ajungem noaptea tarziu si nu este in regula. Am explicat, Retezatul nu este ceva foarte greu, dar oricum mai dur decat Apusenii si Cozia, ceea ce ati mai vazut. Fata de anul trecut, traseul se lungeste cu inca 4 ore, de la Stevia mai avem o bucata de paine pana ajungem la Bucura. Nu vreau sa va sperii ci doar sa fiu convins ca toata lumea va intelege ce inseamna acest traseu.
Deci plecare pe traseu, am sa anunt, va fi la ora 8.00, micul dejun la 7.00. Nu asteptam sferturi academice si alte masuri ... :( Imi pare rau, dar trebuie sa plecam cat mai devreme... O sa mergem pana la Stevia, de acolo este un urcus pe grohotis, pentru a evita petele de zapada (apropo, sper ca stiti ca acolo suntem la cota 2000 si chiar in urcare, asa ca nu va fi tocmai cald - sa fiti pregatiti cu polo sau un pluover  mai gros, ceva pe cap gluga macar...) si apoi pe curba de nivel, nu este ceva greu...Nu o sa ne intoarcem pe acelasi traseu, venim pe traseul nou, mult mai usor dar ceva mai lung.

A doua zi o sa urcam la Lacul Stanisoara, pe langa Lolaia si apoi cu cativa care se simt in forma, urcam pe varful Retezat. Cu totul cca 8-9 ore. Un traseu insa mai usor... :)

Deci sa aveti si ceva haine groase cu voi si de schimb!

Eu aduc laptopul si niste muzica, Calin are o statie mai micuta, incercam sa incropim ceva si pt petreceri, ca doar nu suntem la maraton montan! Mergem sa ne si distram si sa ne bucuram de grup! Daca aveti chitari ar fi perfect!  Sa le aduceti! Sau orice credeti ca poate scoate sunete frumoase...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #76 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 19:18 »
Poimaine suntem pe aici....


Varful Retezat dispre Stanisoara


Lacul Bucura


Lacul Stanisoara

Offline danna n.

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 171
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #77 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 21:20 »
Sa speram ca cerul va fi la fel de albastru si senin ca in pozele astea... ???

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #78 : Duminică, 30 Iunie 2013, 20:03 »
Da, vremea a tinut in mare masura cu noi.  :yeah: Un pic de ploaie in prima zi, la intoarcere, in rest a fost potrivita unei drumetii montane. Doar ceata a ascuns in spatele ei, fenomenalele peisaje care se astern sub culmile stancoase. A doua zi insa, traseul prin vale ne-a deschis, niste privelisti de vis. Caldarea alpina din arealul Taului Stanisoara, este ceva absolut fantastic! Ai senzatia ca o armata de peisagisti au muncit pentru a crea o culme a frumusetii. Covor de bujori de munte infloriti, tufe de pini pitici si jneapan, o iarba de un verde ireal, parauri cu apa de cristal, stancarie acoperita de licheni verzi...Cand cobori la lac senzatia este ca ai pasit in paradis. Munti majestuosi, din care rasar varfurile Retezat si Bucura, se oglindesc in apele limpezi ale lacului, dand senzatia unui spatiu cu patru dimensiuni. Palcuri de bujori de munte, ghintura, gentiene...Cam asa ar trebui sa arate raiul...

Dar ca sa ajungi acolo, sa te bucuri de minunatiile culmilor, trebuie sa strangi puternic din dinti, sa-ti aduni si sa-ti folosesti toate resursele fizice pe care le ai. Muntele este frumos dar inacesibil majoritatii oamenilor. Iti cere respect, iti cere sa-i intelegi intimitatea...Cu asta trebuie sa incepi cand te decizi sa-l urci. Apoi trebuie sa fi pregatit psihic si fizic pentru un spatiu izolat, imprevizibil si greu accesibil. Muschi, echilibru, rabdare, echipament, grup. Grup pentru ca urcatul solitar este cel mai riscant lucru pe care-l poti face. Oricand si in orice moment se poate intampla ceva: muntele stie sa ofere, dar are si o gramada de capcane. Vremea este foarte schimbatoare sus asa ca te poti astepta si trebuie sa fi pregatit pentru orice. Mirajul peisajelor iti pot distrage atentia de la poteca si poti aluneca, iti poti rani picioarele. Lucruri care intr-o zona populata se pot rezolva atat de usor incat nici macar nu le iei in calcul, in munte ele pot fi dramatice. De aceea este bun grupul. Poti fi ajutat, si psihic si fizic. Si mai ales in caz de accidente.

Am facut o paranteza binevenita cred pentru cei care se decid sa mearga intr-o drumetie montana. Si as mai preciza ceva. Trebuie inteles ca muntii sunt foarte diferiti si au specificul lor. Apusenii, ati vazut cei care i-ati parcurs, sunt munti blanzi, cu culmi acoperite de padure, nu au spatii alpine. La fel Muntii Buzaului, care pentru cineva obisnuit cu muntele pot fi catalogati ca si dealuri. Acolo poti merge cu o pregatire fizica submedie, chiar si neantrenat. Dar pt Retezat sau Fagaras, trebuie sa stii ca te asteapta un efort fizic mare, ai nevoie de muschi si echilibru. Nu ai ce cauta daca nu le ai pe cele doua. Dublate si de un psihic bun, pentru ca panica, deznadejdea, teama nu au ce cauta la un om care se decide sa mearga la munte. Munte insemnand traseu de la mediu in sus si minim 7-8 ore. Ce este sub, e plimbare.

Am descarcat pozele si am retrait fiecare moment al excursiei. M-am uitat la fetele voastre, vesele la plecare si la intoarcere, mai afectate de efort si de oboseala sus. Dar la toti se citeste acelasi lucru: bucuria de a vedea locuri acelea extraordinare. Cu tot efortul acumulat pe traseu. Pt unii antrenati, mai putin, pt cei veniti direct din birou, mai mult. Aici este diferenta: cei care au conditie fizica buna si echilibru exista timp si pentru a se uita in jur, a admira o floare, o piatra deosebita, un peisaj. Cei care sunt mai putin antrenati, efortul le consuma toata energia, nemaiputand fi atenti decat la conservare.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #79 : Duminică, 30 Iunie 2013, 20:14 »
Spuneam de peisaje, de bujori, de piscuri, de paraie si lacuri. Am selectionat cateva fotografii, o mica bucatica din ce am parcurs si am vazut. Cred insa ca pt voi toti ele vor ramane intiparite adanc in minte. Astept sa vina excursia de anul viitor, sa revad paradisul Retezatului si sa ating cele doua obiective atat de departe parca...Vf Retezat (am ajuns la o palma, la doar cateva sute de metrii anul acesta - eram in Saua Retezat la 2241m - mai aveam doar o jumatate de ora pana acolo...) si Lacul Bucura de care la fel, ne-au despartit cateva sute de metrii si ...o ceata deasa care acoperea toata valea, facand inutil efortul de a ajunge pe Varful Bucura.

Ramane insa satisfactia locurilor si a grupului. Unul tare vesel... :)














Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #80 : Duminică, 30 Iunie 2013, 20:19 »













Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #81 : Duminică, 30 Iunie 2013, 20:23 »













Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #82 : Duminică, 30 Iunie 2013, 20:56 »
Bine ati revenit !  :) Intr-adevar superbe locuri ! Uitandu-ma la pozele voastre, mi se pare fantastic ca am urcat pana la Bucura doar cu un copil de 10 ani si un Labrador de 9 luni... Dar am urcat in ritmul nostru si m-am bucurat mult mai mult de peisaje decat am putut sa o fac in Apuseni ... deh, batranetea  ;D

Offline danna n.

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 171
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #83 : Duminică, 30 Iunie 2013, 21:31 »
 Invaluit in ceata, aparent inaccesibil, isi dezvaluie cu zgarcenie frumusetile, te solicita la maxim si iti ofera la final privelisti care te fac sa nu renunti...asta a fost pentru mine retezatu: padure, umed, stanca, urcus, rododendroni, stanca, jnepeni, pini, stanca, zapada, ceata, ploaie, stanca, iarba inalta, marcaje pierdute, stanca, coborare, stana, cabana; apoi iar de la capat: padure, partie, urcus, izvor stanca, cascada, rododendroni, verde, rau, flori si bucurie: lacul.   

Offline Ana Maria

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • Collect moments, not things!
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #84 : Duminică, 30 Iunie 2013, 22:37 »
"Se spune că vremea-i frumoasă atunci când în suflet e soare..." :)

M-am indragostit de Retezat si desi, de data asta a fost usor zgarcit si nu s-a dezvaluit in toata splendoarea lui, ascunzandu-se in ceata si dupa tufe rosii si dese de rododendroni si dupa ghinturi galbene, muntele asta mi-a ramas la inima si a urcat direct in Top 3, alaturi de Fagaras si Ceahlau!

M-am bucurat de miile de fire de iarba pe care luceau diamante de roua, de padurea verde si primitoare, de muschiul verde atat de moale, de paraul atat de cristalin si limpede, de cascade si nenumaratele tufe de rododendron, de urcusul solicitant dar atat de frumos, de valurile de ceata si lucirile de soare, ba chiar si de topaitul pe stanci, de apele limpezi ale lacurilor glaciare, de ciripitul pasarelelor, de tovarasia oamenilor faini si veseli... de tot!  :)

Mi-a placut mult si de abia astept sa ma intorc, o bucatica din mine a ramas acolo, in Retezat!  :smitten:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #85 : Luni, 01 Iulie 2013, 12:30 »
Am transmis tuturor participantilor, prin wetransfer, fotografiile facute de mine si tabelul cu adresele de Email. Cine nu a primit sa ma anunte pe office@singlescamp.ro.

Pt a le descarca urmariti dupa mesaj link-ul de dowload, apoi deschidetile cu winrar. 30 zile stau pe wetransfer dupa care se sterg automat.

Offline aurel s

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #86 : Marți, 02 Iulie 2013, 09:45 »
Heaven on Earth ...   :coolsmiley:
... prietenii stiu de ce!  :dance:

O vara minunata ... dupa sufletul vostru!

Offline Ana Maria

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • Collect moments, not things!
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #87 : Marți, 02 Iulie 2013, 10:18 »
Am trimis si eu pozele din Retezat pe email, tuturor.   :)

Am vrut sa postez cateva si aici, dar mi-am prins urechile in codurile de verificare (neinteligibile) generate de tinypic.com... uff... :o

Sa aveti o zi frumoasa foarte!  :flori:

Offline Sherban

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
  • Just do it!
Re: In Rezervatia Muntilor Retezat 27 iunie – 30 iunie 2013
« Răspuns #88 : Miercuri, 03 Iulie 2013, 10:18 »
Hello, multumim de transfer, eu insa nu pot descarca cu acest wetransfer. Nu mi arata in final niciun link ptr download. Ce fac gresit oare?! :)
Multumim Gigi pentru tot, pentru mine a fost o excursie minunata, Retezatu este fascinant de frumos, la fel oamenii pe care i am intalnit, pe scurt eu m am simtit excelent. Oricum muntele a ramas dator cu niste vederi panoramice de pe creasta, prin urmare trebuie sa il revad la anu'. Efortul de a ajunge sus este parte din reteta si am apreciat fiecare piatra, stanca, izvor sau mana de ajutor care m au sustinut!
Everything changes..