Autor Subiect: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013  (Citit de 44855 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #45 : Marți, 04 Iunie 2013, 10:27 »
I can't believe that, Doru!  :( Scuza ar fi cred, ca este noapte si nu ne cade bine la stomac sa mancam la ora aceea! Lasand gluma, majoritatea liniilor aeriene, in goana pt reducerea costurilor, generata ca necesitate de scaderea tarifelor, a renuntat la masa servita in avion. Nu mi s-a mai intamplat demult sa primesc ceva...

Continui cu programul:

9 iunie – a doua zi

- micul dejun ora 8.00 (il propun asa de devreme pentru ca pentru noi este...10.00, datorita fusului orar). Dupa, ne pregatim de plecarea in oras si la 9.15 putem fi la statia de metrou deja cunoscuta Sao Sebastiao.
- daca nu am trecut seara precedenta pe acolo, incepem cu Praca de Comercio sau Commerce Square, situata foarte aproape de statia de metrou la care o sa coboram din nou, Baixa Chado. Se mai numeste si  Terreiro do Paço, pentru ca acolo a existat Palatul Roial Ribeira, distrus la cutremur. In mijloc statuia ecvestra, din bronz a Regelui Jose I, cel care guverna tara in momentul cutremurului din 1755, iar arcul de triumf Arco da Rua Augusta se deschide din strada care-i da numele. Cladirile care inchid piata sunt folosite ca si birouri ministeriale si administrative, iar la parter sunt cateva restaurante.
- Din Praca de Comercio luam tramvaiul nr. 15 pana la statia Belem. Foarte apropiate, Turnul Belem si Manastirea Jeronimos, dar si Padrăo dos Descobrimentos (Monumentul Descoperitorilor)  si Museu dos Coches (Muzeul hainelor). Primele doua o sa le vizitam si pe interior. Zona este frumoasa, urmeaza sa mai ramanem pt vizitare.
- evident ca undeva la pranz o sa servim masa undeva, urmeaza sa vedem unde ne prinde...foamea si decidem sa ramanem
- dupaamiza ne putem intoarce in zona centrala, sau putem decide un program lejer. Sau ca sugestie, asa cum probabil stiti, acavariul (Oceanario) din Lisabona este cel mai mare din Europa. Ar fi o excelenta optiune pt dupaamiaza. Putem ajunge cu metroul, statia Oriente. Alte optiuni: Optiuni: sa urcam cu liftul in Santa Justa de unde avem o panorma extraordinara asupra orasului (este acolo o terasa de vizitare), sa vizitam Catedrala Santa Maria Major
- seara undeva pe malul Tejo-ului...


Offline Ana Maria

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • Collect moments, not things!
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #46 : Marți, 04 Iunie 2013, 11:26 »

- Din Praca de Comercio luam tramvaiul nr. 15 pana la statia Belem. Foarte apropiate, Turnul Belem si Manastirea Jeronimos, dar si Padrăo dos Descobrimentos (Monumentul Descoperitorilor)  si Museu dos Coches (Muzeul hainelor). Primele doua o sa le vizitam si pe interior. Zona este frumoasa, urmeaza sa mai ramanem pt vizitare.
- evident ca undeva la pranz o sa servim masa undeva, urmeaza sa vedem unde ne prinde...foamea si decidem sa ramanem



Daca ajungeti la Belem sa nu cumva sa ratati celebra Pasteis de Belem - este o patiserie minunata, eu am plecat cu bratele pline de bunataturi de acolo! :)  ::)

Aveti mai jos cateva link-uri cu info utile:

http://lumeamare.ro/2013/05/31/in-culisele-pasteis-de-belem/
http://www.pasteisdebelem.pt/en.html
http://www.tripadvisor.co.uk/Restaurant_Review-g189158-d939704-Reviews-Casa_Pasteis_De_Belem-Lisbon_Estremadura.html

Nu puteti rata locatia, mereu este coada acolo... ;)

 ;)

Acele pasteis sunt irezistibil de bune! Si daca veniti mai grasuti de acolo, sa nu dati vina pe mine!  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #47 : Marți, 04 Iunie 2013, 11:28 »
Da, da Ana Maria, multumim,  :worship: chiar imi notasem asta...gasisem mentiunea pe un site de impresii: "pasteias de Nata (pasteia de Belem) o tarta cu foitaj subtire, cu crema de vanilie, rumenita, cu scortisoara si alaturi de vinho verde - un vin tanar nematurizat, slab alcolizat de 9-10 grade, o varianta a Sangriei spaniole".

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #48 : Marți, 04 Iunie 2013, 11:31 »
10 iunie ziua 3

- Micul dejun – ora 8.30.
- Ora 9.00 eu trebuie sa fiu la aeroport pentru preluarea microbuzului pe care o sa-l avem 4 zile cu noi.
- Check out ora 9.30, incarcam bagajele in microbuz si plecam spre primul obiectiv de traseu: Sintra. Este situat la 30 km de Lisabona si este practic un mic orasel - parc unde se gasesc: Palatul National Sintra, Palatul de Regaleira, Castelul Maur, Palatul National Pena si inca altele. Ne-ar lua o zi intreaga sa le vizitam pe toate, dar cum noi o sa fim doar in trecere o sa ne rezumam, la 3 ore de vizita, incheindu-ne practic turul palatelor in jur de ora 13.00.
- In drumul nostru spre Porto a doua oprire, la Fatima. Vizitam apoi in apropiere si Bathala, un alt "sacred place".
- Din Lisabona pana in Porto avem cca 312 km, cca 4 ore de mers cu masina, cu devierile de traseu, au sa fie in jur de 360 km, deci cca 5 ore de mers. Plecand la 9.30 din Lisabona, cu 3 ore de vizitare la Sintra, una si jumatate la Fatima, una la Bathala, una pentru pauza de masa, sunt in total 11,5 ore, o sa ajungem in cel mai fericit caz undeva pe la 21.00, la hotel. Oricum cu check in o sa se faca 22.00. Functie de oboseala fiecaruia, veti decide ceea ce doriti sa faceti in acea seara. Poate, o sa ne dea o mana de ajutor Nicolette, pt o scurta iesire in oras. Eu insa in acea seara ma voi retrage mai devreme...Urmeaza o zi plina de ...Porto! :yeah:

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #49 : Marți, 04 Iunie 2013, 15:40 »
 Ar fii super(chiar imi doream asta)ca dupa masa in Lisabona sa megem in zona oceanografului-de fapt este Parcul Natiunilor(Parque das Nacoes)-cu cladiri cu arhitecura moderna,un pic futuriste,acolo vom vedea si cel mai lung pod din Europa 16 km,Ponte Vasco da Gama.

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #50 : Marți, 04 Iunie 2013, 15:58 »
majoritatea liniilor aeriene, in goana pt reducerea costurilor, generata ca necesitate de scaderea tarifelor, a renuntat la masa servita in avion. Nu mi s-a mai intamplat demult sa primesc ceva....
TAP-ul este cursa de linie....sigur veti avea ceva de mancat si baut......ar fi prima de care sa aud ca nu da nik de mancare, doar nu e low-cost...
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Caroline

  • Vizitator
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #51 : Marți, 04 Iunie 2013, 16:00 »
Cel  mai lung pod din Europa, din cate stiam eu, este acela dintre Danemarca si Suedia... pe care am fost. Sau poate ma insel eu, si acela este cel mai lung tunel subacvatic.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #52 : Marți, 04 Iunie 2013, 16:23 »
Podul dintre Danemarca si Suedia este podul Oresund-are cam 8 km,este cel mai lung pod-tunel cu trafic de masini si tren din Europa.
Gigi scuze ca suntem off -topic. :angel:

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #53 : Marți, 04 Iunie 2013, 16:32 »
Pe site-ul TAP scrie ca pe zborul de Buc-Lisbon primim masa calda. :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #54 : Marți, 04 Iunie 2013, 16:40 »
Super! N-am verificat, dar daca asta scrie, asta primim!  :) Ultimele mele experiente, chiar si cu linie, AlItalia la Roma, AlItalia la Barcelona, au fost doar cu cate un suc sau apa si un pachet de biscuiti la alegere cu croisant. Cu TAP calatoresc si eu prima oara, nu le cunosc obiceiurile. Dar daca sunt asa, inseamna ca sunt bune!

Ma uit acum pe Porto si incerc sa gandesc un traseu care sa prinda cat mai multe intr-o singura zi...Cam greu, pentru ca este un oras plin de atractii, in special culinare si legate de Conu Dionisos...

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #55 : Marți, 04 Iunie 2013, 17:24 »
Super! N-am verificat, dar daca asta scrie, asta primim!  :) Ultimele mele experiente, chiar si cu linie, AlItalia la Roma, AlItalia la Barcelona, au fost doar cu cate un suc sau apa si un pachet de biscuiti la alegere cu croisant. Cu TAP calatoresc si eu prima oara, nu le cunosc obiceiurile. Dar daca sunt asa, inseamna ca sunt bune!
Mesele au de regula legatura cu ora de zbor.....daca ai primit un croisant, inseamna ca zborul a fost intre mesele principale, adica ai zburat doar de o gustare ;)
Acum zburati la micul dejun...pregatiti-va de o chifla cu unt...:)))
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #56 : Marți, 04 Iunie 2013, 17:33 »
Buna si chifla cu unt  :), decat nimic.... ::)

Da, iata ce va propun eu pentru ziua de Porto:

11 iunie – ziua 4

O sa iesim pt vizitare dupa ora 9.00. Hotelul nostru, Clip, este situat nu departe de Camara de Gaia, la doar o statie de metrou distanta. Luam metroul din statia imediat apropiata hotelului, Joao de Deus si traversam Douro pana la statia Sao Bento. Coboram si incepem plimbarea noastra spre Ribeira, cartierul vechi al orasului Porto. Primul obiectiv - chiar gara orasului, celebra Estaçăo de Săo Bento, o opera de arta, un adevarat muzeu, decorat cu azulejos. Iesim apoi si continuam cu vecinatatea acestei statii: Livraria Lello, celebra librarie, Muzeul de Istoria Naturii, apoi Torre de la Clerigos si Igreja Clerigos. Continuam: Igreja Misericorda, Palacio de Bolsa, apoi intram in labirintul de stradute al cartierului vechi al orasului, Ribeira do Porto. Unde cel mai probabil o sa si mancam. O sa ne petrecem dupamiaza vizitand in continuare Sé Catedral do Porto, pe care la fel o sa o vizitam pe interior, zidurile defensive Ferdinanda. Podul pe care o sa-l avem aproape mereu in iamgine este Dom Luis I. Asa cum ne-a sfatuit Nicolette, pe care o asteptam cu toata bucuria sa ni se alature in Porto, o sa ne petrecem seara pe partea in care o sa stam, Ribeira do Gaia, adica acolo unde este telefericul dar si ...cramele cu vin de Porto.

Am alergat "virtual" si mi se pare pentru o zi, suficient de mult de vizitat, dar nu exagerat de mers pe jos. Daca mai aveti propuneri, sau ati citit ceva care credeti ca ar fi bine sa intercalam in program, astept de la voi...

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #57 : Marți, 04 Iunie 2013, 19:06 »
Poate reusim si o croaziera pe rau ,vedem celebrele poduri. Porto este cunoscut si ca orasul podurilor,vedem orasul de pe rau ,cred ca ar fi frumos .Am gasit pe undeva ca ar costa 10 E si dureaza 50 min. numai bine sa ne odihnim un pic picioarele.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #58 : Miercuri, 05 Iunie 2013, 06:15 »
Da, croaziera pe sub podurile Douro ne era propusa si de Nicolette. Tin minte in prima actiune Singles Camp organizata in strainatate, eram la Budapesta si ne-a venit in minte sa mergem cu vaporasul pe Dunare. Atat de tare mi-a placut si atat de bine voi tine minte orele acelea de placere si relaxare maxima, incat intotdeauna cand ajung cu un grup acolo, le propun sa incerce experienta... :)
Deci este o optiune destul de sigura... :thumbup:

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #59 : Miercuri, 05 Iunie 2013, 07:06 »
Am gasit date despre croaziera:
-10E de persoana
-pleaca din 30 in 30 min incepand cu 10.30 pana la 16.30(sau 18.30)
-punctul de plecare:-Placa de Ribeira(deci pe unde o sa ne plimbam noi)
-trebuie sa fie un nr. de participanti(nu scrie cati)-dar cred ca nu va fii problema la noi.
-se face cu celebrele Rabelo-barci traditionale cu panze folosite pentru transportul butoaielor cu vin de Porto ,acum motorizate pentru a fi barci pentru turisti.