Autor Subiect: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013  (Citit de 44614 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #15 : Duminică, 28 Octombrie 2012, 11:12 »
Vreau ca aceasta excursie sa fie in primul rand ceva relaxant si sa semene mai mult cu o vacanta decat cu un program de circuit. De aceea, o sa va propun un program lejer, care sa permita chiar si in zilele de vizitare, dupa amieze libere in care sa ne putem plimba, sa savuram o cafea la malul oceanului si un peste pregatit a la portugaise...Si evident ca nu o sa uitam sa stropim totul cu un vin de Porto!

Deci prima zi, in jurul orei 8.00 o sa ajungem pe aeroportul din Lisabona. O sa luam un shuttle pana la hotel, apoi iesim in oras. Mancam ceva si facem o plimbare de vizitare pana la ora de check in.

Mai jos sunt doua harti ale orasului:





O sa mergem in Baixa - centrul istoric si turistic al Lisabonei. O sa fie mai mult o acomodare cu atmosfera lusitana decat o vizitare a numeroaselor puncte turistice de acolo; mai o cafea, mai un suc. Spre seara ne tragem undeva pe malul raului Tejo si ne petrecem cateva ore acolo.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #16 : Duminică, 28 Octombrie 2012, 11:52 »
A doua zi, micul dejun si apoi plecam sa vizitam cateva din obiectivele mai importante ale Lisabonei, urmand ca in jur de ora 15.00 sa incheiem programul de vizitare. Shopping, relaxare si pentru seara va propun "Hard Rock Cafe".

Ce-a de-a treia zi dupa micul dejun, urmeaza sa plecam spre Porto.
Eu am sa vin cu microbuzul pe care o sa-l avem inchiriat incepand cu acea zi, o sa incarcam bagajele si plecam spre Porto. Avem 310 km de facut in acea zi,adica cca 4 ore de mers cu masina. Pe drum ne oprim sa vizitam Fatima si Manastirea Bathala, avem pt aceasta in jur de 3 ore. Deci dupa cca 7-8 ore o sa ajungem la Porto. Asta inseamna, ora 17.00 - 18.00. Ne lasam toate lucrurile la hotel si iesim pt seara in Ribeira, unde o sa ramanem pt masa si pt un pahar de vin.

A patra zi o sa o incepem cu micul dejun si apoi cu vizitarea obiectivelor. Printre care asa cum scriam, si....cramele. Mancam acolo in zona, apoi dupaamiaza mergem in Foz, ne plimbam pe malul oceanului si ne oprim la o terasa de seara acolo.

A cincea zi, va fi una plina. Trezit, mic dejun, check out la hotel, urcam in microbuz si o luam inapoi spre Lisabona, de data asta in zona litorala. Pe drum o sa oprim si o sa vizitam Alcobaca, Sintra si  (Praça 25 de Abril  2460-018 Alcobaça) Cabo da Roca - in aceasta ordine. Dupa amiaza o sa ajungem la hotelul in care vom fi cazati 4 nopti. Acolo serviciile au sa fie de demipensiune, deci avem micul dejun si cina asigurate. Seara o sa iesim pe malul oceanului, la...plaja!!!!!!!!! *|* *|* *|* *|* :dance: :dance: :dance:

Urmeaza 3 zile pline de soare si apa, iar ....serile o sa ne orientam la fata locului unde o sa le petrecem. Pe langa plaja o sa plecam sa vedem si celelalte statiuni de pe coasta lusitana.

In ce-a de a noua zi, o sa plecam dis de dimineata, cu shuttle-ul spre aeroport. Undeva spre dupaamiza o sa aterizam inapoi pe Otopeni.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #17 : Luni, 29 Octombrie 2012, 21:23 »
Cu Nicoleta, ultima inscrisa pt aceasta excursie, locurile s-au ocupat in totalitate, ca inscriere. Daca toti cei inscrisi vor confirma prin plata avansului, rezervarile pt Portugalia sunt inchise. Ce vine incepand de azi ca inscriere, intra in rezerva.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #18 : Marți, 30 Octombrie 2012, 17:42 »
Cateva filmulete cu ce urmeaza sa vedem:

10 motive pentru care sa vizitezi Portugalia
10 reasons to visit Portugal


O prezentare a Portugaliei
Visit Portugal


Lisabona
Lisbon Travel Guide - Things to do.


To 5 atractii ale Lisabonei, cu prietena noastra, Naomi
Top 5 Travel Attractions, Lisbon (Portugal) - Travel Guide


Porto, sau Oporto cum este numit de localnici:
http://www.youtube.com/user/visitporto?feature=results_main
Porto - Portugal - World Heritage site - 9.000 views - Fantastic City - HD


Sintra, Cabo da Roca...
lisbon - best capital for tourism 2010

Offline noryx01

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #19 : Miercuri, 31 Octombrie 2012, 19:11 »
Am vazut ca e completa lista  |o...trece-ma, te  rog, pe lista de rezerve. Poate am noroc :angel:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #20 : Miercuri, 31 Octombrie 2012, 19:21 »
Ok Nora, daca apare o renuntare, te anunt imediat.

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #21 : Marți, 27 Noiembrie 2012, 14:04 »
Buna Gigi, nu am mai aparut de ceva vreme dar toate sunt ok cu mine asa cum sper ca sunt si pe la voi, daca cumva o sa ai renutari in excursia asta poti sa ma pui si pe mine pe lista doritorilor in standby :)
Referitor la Lufthansa ei sunt reprezntati de Aerotravel.ro agentie care mie mi-a dat preturi bune pt. biletele de avion, au angajati amabili si draguti...cea ce nu e putin pt. ro.
O zi buna si spor in toate.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #22 : Miercuri, 28 Noiembrie 2012, 09:09 »
Iulia, retin rezerva ta de inscriere. In momentul acesta biletele sunt cumparate nominal, pt toti cei 9 participanti.
Aerotravel este una dintre agentiile care vand Lufthansa in Romania, ii cunosc lucrez cu ei pe Sibiel. Pentru individual este ok, de exemplu daca vreti sa va luati un bilet de avion si nu aveti acces in sistem, puteti apela la o agentie de acest gen, dar pentru grupuri rezervarile se fac direct la compania aviatica. Multumesc oricum pentru informatie si pt ca am ajuns aici, un sfat:

am ascultat pe cineva la Dambovicioara care povestea cum a fost inselata de o agentie de turism care i-a luat banii pt un zbor si cand a ajuns la aeroport s-a trezit ca nu este trecuta pe boarding. Agentia era unanou aparuta, a incasat gras si a inchis repede, evident neplatind nici un leu catre hotelieri si companii aviatice, astfel incat o gramada de clienti a ramas cu banii dati degeaba. Sfatul meu este sa nu cumparati nimic de la agentii neverificate si fara istoric. Riscati foarte mult! Chiar daca agentiile vechi au preturi mai mari si nu intotdeauna ofera cele mai bune hoteluri, riscul de a calatori prin si cu ele este aproape zero!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #23 : Miercuri, 27 Februarie 2013, 10:41 »
Numai maine nu-i poimaine si aterizam la ...Lisabona.
Samiza a mers mai departe cu rezervarile hotelurilor si a microbuzului e care o sa-l avem acolo.

Iata unde o sa stam:

Lisabona Hotel Real Parque 4* www.realparquehotel.com/en/welcome.html



Porto  sau Oporto cum va trebui sa va obisnuiti sa auziti acolo: Cliphotel Gaia 3* www.cliphotel.pt/home



Cascais - Vila Gale 4* www.hotels.com/ho230339/vila-gale-cascais-cascais-portugal/



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #24 : Miercuri, 27 Februarie 2013, 12:04 »
La Cascais, dupa cum va arat acum pe harta, o sa stam la doi pasi de malul oceanului!  :yeah:


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #25 : Miercuri, 27 Februarie 2013, 16:56 »
Hotelul Real Parque din Lisabona



Cliphotel din Porto


Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #26 : Miercuri, 27 Februarie 2013, 17:34 »
ohh, daaaaaa ! am inceput sa ma pregatesc : chiar azi am cumparat un SD card de 16 GB pt aparatul foto ! sper sa fie suficient ...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #27 : Vineri, 01 Martie 2013, 10:39 »
Numai maine nu-i poimaine si aterizam la ...Lisabona.
....

Ce fain arata toate.  :) Si videoclipurile pe care m-am uitat ma fac sa ma gandesc de pe acum la ce vom vedea acolo. Ce arhitectura au.  O0 Abia astept.
Va fi o premiera si vederea oceanului !!    8)

ohh, daaaaaa ! am inceput sa ma pregatesc : chiar azi am cumparat un SD card de 16 GB pt aparatul foto ! sper sa fie suficient ...

Si baterii (sau acumulator - dupa caz) de rezerva!! Nici nu stii cum trece ziua si cand te uiti constati ca ai tras cateva sute de poze in vreo 3 -4 ore. Cel putin eu asa sunt, mai ceva ca japonezii!!  ;D

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #28 : Vineri, 01 Martie 2013, 17:35 »
eh, am acumulator din ala special , n-a sa cumpar acum inca unul "just in case" ... va trebui sa ne intelegem si sa ne folosim resursele la comun : pana la pranz faci tu poze iar dupa pranz eu ... sau ceva de genu' ! ;)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 02 Martie 2013, 13:05 »
eh, am acumulator din ala special , n-a sa cumpar acum inca unul "just in case" ... va trebui sa ne intelegem si sa ne folosim resursele la comun : pana la pranz faci tu poze iar dupa pranz eu ... sau ceva de genu' ! ;)


nu stiam ca discut cu un profy  ;D  atunci faci tu poze "all day long" !!