Autor Subiect: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013  (Citit de 57925 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #30 : Sâmbătă, 02 Martie 2013, 12:31 »
Buna, tuturor!
Am avut probleme cu calculatorul si am lipsit foarte mult de aici,timp in care comunitatea SC s-a marit considerabil. Le urez tututror noilor veniti(nu ca eu as fi prea veche) -BUN VENIT!
M-am inscris pentru excursia la Cozia si as vrea sa merg din Bucuresti cu microbuzul .
Trebuie sa ma inscriu undeva si pentru microbuz?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #31 : Sâmbătă, 02 Martie 2013, 13:09 »
Bine ai revenit Ella! Nu este nevoie in acest moment. In cateva zile, dupa ce se ocupa si ultimele locuri, am sa va contactez pe fiecare pt a stii cum veniti pana acolo si atunci am sa fa  si lista.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #32 : Luni, 04 Martie 2013, 11:03 »
Cum sa nu Plusuletz! Nu pot rata ocazia de a te vedea oferind lalele fetelor din grup!  :giggle: Ne vedem in "gradina"!

io n-am nevoie de flori ca sa cuceresc fetele din grup ! "farmecul personal" imi este suficient !?!  :slap: doar stii ...
si-n plus lalelele arata mult mai bine in stare vie in poienita decat rupte si fara de viata in mana unor fete ! hmm, interesant ... tema asta a ecologiei imi permite sa ma scot frumos ...  :whistle:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #33 : Luni, 04 Martie 2013, 12:08 »
 ;D ;D ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #34 : Miercuri, 13 Martie 2013, 11:01 »
Lista participantilor la actiunea din Cozia:

1   M Mihaela   Braila
2   M Marilena   Voluntari
3   M Otilia    Bucuresti
4   M Mioara   Sf Gheorghe
5   M Liliana   Bucuresti
6   N Mariana   Voluntari
7   P Gabriela   Sibiu
8   F Adela   Bucuresti
9   S Dana Irina   Bucuresti
10   B Gabriela   Sibiu
11   G Alis    Iasi
12   I Angela   Sibiu
13   A C-tin   Timisoara
14   S Vasile   Bucuresti
15   P Corina    Botosani
16   S Cristina   Ploiesti
17   S Maria   Slatina
18   S Rodica    Bucuresti
19   Radu A    Bucuresti
20   M Octavian   Brasov
21   L Gina   Alexandria
22   D Anda   Bucuresti
23.   Niculina I Iasi
23   Gigi Cindea   Sibiu

In acest moment suntem peste capacitatea microbuzului, urmeaza sa organizez suplimentar, un transport din Varful Cozia in Calimanesti, la hotel. Aceasta in cazul in care toata lumea o sa urce traseul de Cascada.

Fata de cele 3 locuri cu care am suplimentat pana acum, ar mai putea sa se inscrie, maxim inca 2 persoane.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #35 : Miercuri, 13 Martie 2013, 12:13 »
mda, gand la gand ! eu as vrea sa merg cu masina mea si ma gandeam cum facem ... adica eu daca nu voi plati microbuzul o sa fiu parasit acolo in varf de releu ?  :'(
ma vor manca lupii !!!  :worthy:

ps: pe aceasta cale doresc sa anunt ca racolez 3 fete educate, cuminti si nefumatoare din Bucuresti pentru a le transporta in conditii de maxima securitate in Calimanesti ! 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #36 : Miercuri, 13 Martie 2013, 13:21 »
La Cozia, o sa avem nevoie de microbuz in fiecare zi: sa ne duca pana la locul de urcare la Grota Zmeilor in prima, pana la Manastirea Stanisoara in a doua si sa ne astepte pe Varful Cozia cand ajungem in ce-a de-a treia zi de excursie. Primele doua zile nu sunt problema, doar a treia, cand microbuzul trebuie sa ne lase dimineata la punctul de urcare si sa ne ia seara de pe varf. Solutia pe care o am, avand in vedere ca s-a depasit numarul de participanti, este sa inchiriez ceva local, un microbuz 7 + 1, din Valcea. Dar este foarte posibil ca 3-4 persoane sa nu opteze pentru acest ultim traseu, de fapt cel mai greu si mai lung. In situatia aceasta, nu o sa fie nevoie de un microbuz suplimentar si o sa-l folosim pe cel de 20 locuri. Deci variante exista.

In ceea ce priveste drumul de la Bucuresti pana la Calimanesti: am inchiriat microbuzul cu plecare din capitala, pentru ca multi dintre cei de acolo s-au exprimat in chestionarul lansat in toamna in favoarea unui grupaj organizat. Tariful/persoana, dupa cate am mai explicat pe forum, depinde de numarul de participanti. Sunt 200 de km Bucuresti - Calimanesti deci in jur de 1000 RON dus si intors. Plus cota din cazare si masa a soferuluim aferente, in jur de 1200 RON. Daca sunt de exemplu 10 participanti din Bucuresti se achita 120 RON dus si intors, daca sunt cum anticipasem initial in jur de 8, se ajunge la 160 RON. Evident ca o cursa ocazionala costa mai mult decat o linie, deci si in situatia actuala este mai avantajos dpdv financiar transportul folosind un autobuz de linie. Sau asa cum s-a propus, grupaje pe masina proprii. Doar ca in aceasta varianta trebuie sa fie ceva unanim, toata lumea sa-si gaseasca atunci un mod de venire de la Bucuresti la Cozia si retur, pt ca in grup spart, nu mai este posibil transportul cu microbuzul din Bucuresti. Nu-si mai face sens sa inchiriez un microbuz din Bucuresti pana la Cozia si inapoi pt 4-5 persoane de exemplu, pentru ca tariful ar urca peste ce anticipasem eu ca maxim (160 dus-intors) si sunt convins ca nimeni nu mai este dispus sa plateasca 240 RON de exemplu. Daca stiu ca se fac grupaje sau se alege varianta de a veni cu linie, atunci anulez microbuzul din Bucuresti si inchiriez ceva din Valcea. Doar ca trebuie sa stiu din vreme.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #37 : Miercuri, 13 Martie 2013, 13:28 »
Deci pe scurt, pentru ca poate am intrat in prea multe amanunte si explicatii: odata facut un grupaj din Bucuresti, se reduce aproape total sansa de a mai organiza ceva de acolo spre Cozia. Nu ar fi nici o problema, mie imi convine mult mai mult dpdv organizatoric sa iau ceva local, decat sa ma leg la cap cu un segment de drum suplimentar, pentru care imi iau toata responsabilitatea platii. Banii nu ii adun prin agentie, a ramas stabilit sa-i strang la destinatie, ori daca cineva anuleaza, asta dupa ce am comunicat exact suma de plata, sunt nevoit sa ao achit eu personal, pt a completa la totalul necesar. De aceea spuneam ca imi asum o raspundere pt acest segment.

Doar ca multi cand s-au inscris poate s-au bazat pe acest grupaj. Deci destul de sensibila situatia in care se anuleaza Bucurestiul si nu toata lumea are o varianta de grupaj. Va trebui sa va intelegeti intre voi si sa va decideti cum doriti sa procedati.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #38 : Miercuri, 13 Martie 2013, 13:57 »
da , este ok , am inteles perfect , concluzia este ca daca doar eu vin cu masina costurile cresc exponential pt ceilalti , din cate vad am fi 8 din Bucuresti si 2 din Voluntari
iar daca mai si vine cineva cu mine deja am stricat definitiv treaba cu microbuzul !  :-\

ok, imi retrag oferta de transport , nu toti au curaj sa fie condusi la destinatie de catre un necunoscut care este posibil sa aiba 2 maini stangi in materie de condus ;)
totusi , sper sa nu fie cu suparare, este posibil sa vin singur cu masina deoarece vreau sa raman (inainte sau dupa excursie) o noapte la un prieten din Pitesti care va pleca definiv din tara si vrem sa ne mai vedem o data ...
doar sa-mi zici care e termenul limita pt optiunea microbuz in caz ca voi avea alta ocazie intre timp sa trec prin Pitesti  ... intru pe forum zilnic si o sa fiu pe faza

in alta ordine de idei azi am efectuat plata integrala si abia astept sa ne vedem pe munte !  :applause:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #39 : Miercuri, 13 Martie 2013, 14:05 »
Am sa transmit un Email, asta luni, cand ma intorc acasa, catre toti cei din Bucuresti, sa vad cati doresc sa vina cu microbuzul. Este posibil ca deja sa exista grupaje si atunci oferta ta Plusuletz o sa ramana in picioare, doar ca daca tu ramai o zi in plus, cei care vin cu tine pana la Cozia, trebuie sa se gandesca inapoi la linie. Vedem saptamana viitoare, spre sfarsit, dupa ce primesc raspunsurile de la toti, cum ne organizam. Sa fie si convenabil financiar si comod si la indemana pentru toata lumea. Mai greu dar de-aia sunt organizator.... :)

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #40 : Miercuri, 13 Martie 2013, 14:17 »
nu, m-am facut inteles gresit : prioritatea o are Cozia si grupajul , dar daca deja toti optasera pt microbuz m-am gandit sa-mi cuplez chestiile astea 2 (Cozia si Pitestiul) , oricum pana-n iunie cand pleaca omul din tara vor mai fi suficiente ocazii pt mine !

in concluzie da te rog mailul si indeamna-i sa intre pe forum si sa opteze , imposibil sa nu mai fie cineva cu masina proprie care sa vrea sa vina , ma ofer sa plecam in grup din Bucuresti, pct intalnire Militari iesirea spre autostrada, cunosc drumul ca-n palma pana in Calimanesti ... iar hotelul il dibuim la fata locului !

lasa ca-i organizez eu de nu se vad : fetele din Voluntari trebuie sa vina la Obor cu un maxi taxi de unde le preiau eu, pe Radu il stiu , ii bag pe toti 10 in 2 masini si termin povestea :))))

Offline otiliamano

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • eu ... cu bune si rele ....
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #41 : Miercuri, 13 Martie 2013, 14:33 »
nu mai inteleg. Mai mergem sau nu cu microbuzul? Eu optasem asa pentru ca nu vroiam sa conduc dar daca trebuie.... pot sa vin si cu masina si atunci mai am 4 locuri libere.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #42 : Miercuri, 13 Martie 2013, 14:39 »
pai citeste mai sus , se va mai face inca o intrebare si rediscutam, ideea este ca iesim la jumate de pret cu masinile noastre, dar daca tie nu-ti place sa conduci asta este alta poveste si te inteleg ... dar mai stai putin , poate se ofera altcineva sa vina cu masina ...
tu esti acea Otilie cu nr de telefon 0756/08x/xxx ?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #43 : Miercuri, 13 Martie 2013, 15:27 »
Plusuletz, nu asa. Trebuie sa intreb fiecare persoana in parte. Nu vreau sa fie nimic impus si fara alternativa, adica vrei ca noi bine, nu , te descurci. Eu sunt organizator si am toata responsabilitatea fata de ce am lansat in oferta. Aceasta cuprinde posibilitatea de a face drumul cu microbuzul, in cazul persoanelor din Bucuresti, am oferit si un tarif estimativ. Poate, asa cum am mai spus, ca sunt persoane care s-au inscris luand in calcul aceasta posibilitate, de a merge sigur, cu microbuzul. Nu uita ca a calatori cu o persoana necunoscuta nu este intotdeauna cea mai comoda solutie. Sunt multi care nu au incredere decat in profesionisti si in transporturi organizate. Uite o astfel de persoana sunt eu: ma urc foarte greu in masina altcuiva si asta doar daca il cunosc. Am vazut atat de multe pe sosea in calatoriile mele, incat prefer siguranta unui sofer profesionist.

Este posibil ca Bucurestiul sa fie folosit si ca si conexiune, pentru cei din Moldova sau uite mai vad, Ploiesti, Braila, Alexandria si Slatina. In cazul in care toata lumea opteaza sa mearga cu microbuzul (cu exceptia ta, care mi-ai explicat ca doresti sa folosesti ocazia pt a te intalni cu cineva) se pot strange, cu cei 2-3 care se vor mai inscrie, chiar si la 15 - 17 persoane. Asta ar insemna un tarif de 75 RON/persoana (nu la 160 RON cat estimam pt opt persoane). In grupaje auto cu masinile personale s-ar ajunge la cca 60 - 70 RON/persoana, deci diferenta ar fi minima. Si ar fi si siguranta unui transport organizat.

Repet, conditiile de inscriere cuprindeau transportul cu microbuzul din Bucuresti. Pana cand nu stiu optiunile fiecaruia, nu iau nici o decizie si am sa va rog si pe voi sa lasati acest subiect in faza in care este. Pe forum intra doar o parte din participanti, sunt multi care nici nu citesc ce se scrie. O stiu din experienta si din telefoanele pe care le primim pt detalii. Care stiu bine ca sunt scrise aici. Si nu am ce face, pana cand nu se invata lumea cu topicele pt actiuni, va trebui sa ajut suplimentar pe cei care nu stiu sau nu au posibilitatea sa urmareasca subiectele. Deci pot fi persoane care nu vad discutiile voastre si deci nici nu participa la ele. Ma trezesc dupa aceea ca ma intreaba cu cateva zile inainte de plecare, de unde urca in microbuz. Ce sa le raspund? Ca am delegat organizarea altor membri din Bucuresti? Nu pot, din moment ce am promis aici altceva. Daca anul acesta mi-am luat aceasta sarcina, trebuie sa si urmaresc ce se intampla. La sfarsitul anului, functie de ce experiente am cu acest transport Bucuresti - destinatie, am sa iau o decizie, pentru anul viitor.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #44 : Miercuri, 13 Martie 2013, 18:51 »
Eu am luat decizia finală. Vin prin Sibiu. E cel mai simplu.
Mai sunt locuri în microbuz sau caut variantă de transport Sibiu - Cozia? :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.