Autor Subiect: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013  (Citit de 49300 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #15 : Joi, 07 Februarie 2013, 08:00 »
Lia, check in-ul se poate face de la orele 14.00 - 16.00, cu siguranta si mai repede. Nu am fost eu destul de explicit cand am mentionat ora 20.00 pt check in. Ma refeream acolo la cat o sa ajunga cei care vin din Bucuresti, cu microbuzul, scrisesem asta pentru ca ei sa aiba o idee de ora la care o sa soseasca.

Intr-una dintre seri am sa va insotesc la Casa Cositorarului, o locatie foarte intima si placuta, cu siguranta o sa va faca mare placere sa mancati si sa va petreceti seara acolo. Foarte frumos si am mancat bine acolo, intr-o locatie centrala, imi scapa numele, dar cum am fost de mai multe ori acolo, o nimeresc cu ochii inchisi. Acolo se mananca o celebra in zona ciorba de fasole boabe in paine, hmmmm, o delicatesa. Imi cer scuze ca nu pot continua prea mult subiectul despre mancarea de la aceste locatii, dar sunt in mijlocul unei cure foarte dure de slabire.... :(  Pe timpul zilei o sa fim plecati, cu ghidul nostru si atunci o sa luam sandviciuri de drum. As vrea sa ajungem intr-o zi pana la Danes, nu este departe si se mananca la fel grozav de bine...Dar gata!- am zis ca nu mai vorbesc de mancare.  ;)

Rodica, vad ca o sa ne intalnim inca de la inceputul tau in Singles Camp de doua ori, la distanta foarte mica:  prima data o sa ne vedem la carnaval, apoi si la Sighisoara. Sunt convins ca o sa-ti placa orasul si bisericile sasesti. Daca nu le-ai vazut inca si daca iti plac lucrurile care vin din alta vreme, o sa fi foarte incantata de tot de ce o sa vezi. Cetatea Sighisoarei, episcopia Biertan, Viscri si Saschizul sunt locuri cu adevarat deosebite si trebuie sa multumim ca au ramas in picioare si le mai putem vedea acum dupa sute de ani de la construire.  :)

Offline rodica popa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #16 : Joi, 07 Februarie 2013, 15:15 »
Comprim activitatile ,Gigi , deoarece dupa o sa plec din nou o perioada mai lunga din tara . Regret ca pierd Delta , sunt o mare pescarita (fizic) ,dar cine stie poate la anul ? O zi buna iti doresc  :)

LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #17 : Joi, 07 Februarie 2013, 18:28 »
Lia, check in-ul se poate face de la orele 14.00 - 16.00, cu siguranta si mai repede. Nu am fost eu destul de explicit cand am mentionat ora 20.00 pt check in. Ma refeream acolo la cat o sa ajunga cei care vin din Bucuresti, cu microbuzul, scrisesem asta pentru ca ei sa aiba o idee de ora la care o sa soseasca.

Intr-una dintre seri am sa va insotesc la Casa Cositorarului, o locatie foarte intima si placuta, cu siguranta o sa va faca mare placere sa mancati si sa va petreceti seara acolo. Foarte frumos si am mancat bine acolo, intr-o locatie centrala, imi scapa numele, dar cum am fost de mai multe ori acolo, o nimeresc cu ochii inchisi. Acolo se mananca o celebra in zona ciorba de fasole boabe in paine, hmmmm, o delicatesa. Imi cer scuze ca nu pot continua prea mult subiectul despre mancarea de la aceste locatii, dar sunt in mijlocul unei cure foarte dure de slabire.... :(  Pe timpul zilei o sa fim plecati, cu ghidul nostru si atunci o sa luam sandviciuri de drum. As vrea sa ajungem intr-o zi pana la Danes, nu este departe si se mananca la fel grozav de bine...Dar gata!- am zis ca nu mai vorbesc de mancare.  ;)

Deci, Gigi, cand se apropie sezonul de catarat pe munti, te pui pe cura de slabire. Inteleg. ;D
Mi-ar fi placut sa-mi scrii mai multe, dar imi ajunge si atat. Si surprizele sunt frumoase!  ;)
Daca am fost de la Geoagiu la Hunedoara si Prislop, de ce sa nu mergem si la Danes, daca se mananca bine?

Bun, m-am linistit in ceea ce priveste stomacul meu, cu toate ca imi spui ca vom fi cu un gurmand mai putin. Sau inchei pana atunci cura? Au mama, daca nu poti manca din bunataturile zonei... unde e rostul vietii??? ;D

Glumesc...
Mersi pt tot, Gigi.

Caroline

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #18 : Joi, 07 Februarie 2013, 19:21 »
Cetatea Sighisoarei, episcopia Biertan, Viscri si Saschizul sunt locuri cu adevarat deosebite si trebuie sa multumim ca au ramas in picioare si le mai putem vedea acum dupa sute de ani de la construire.  :)


Eu, care credeam ca le-am vazut pe toate, ca traitor intamplator in aceasta zona, am fost ieri la o prezentare "Ziua Rosiei Montane"... si am aflat cu surprindere ca acolo sunt multe de vazut... de la galerii romane la case vechi de 700 de ani... romanesti, sasesti si unguresti. Si m-am gandit sa va spun, poate va intereseaza...

http://infosighisoara.ro/sighisoara/ziua-rosiei-montane-la-agnita

...Tot aici, linkuri spre Sighisoare si altele.

LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #19 : Joi, 07 Februarie 2013, 19:47 »
Comprim activitatile ,Gigi , deoarece dupa o sa plec din nou o perioada mai lunga din tara . Regret ca pierd Delta , sunt o mare pescarita (fizic) ,dar cine stie poate la anul ? O zi buna iti doresc  :)

Na! Mie nu-mi plac tantarii :( Chiar daca am auzit cat este Delta de minunata, nu merg.

Vara asta am fost la fiica-mea in nordul Italiei. Primaria anuntase ca erau invadati de o specie de tantari asiatici. Mai fratilor, la ora 16 ieseau, pe soare, pe canicula, astia n-aveau treaba! Te piscau prin haine, din mers... indiferent cum si unde, daca nu erai atent sa te dai cu spray din timp. Erau imensi! Si obraznici cat cuprinde!
Cel putin pana nu uit cele 3 saptamani de teroare si mirosul de spray... nu mai vreau tantari.   

LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #20 : Joi, 07 Februarie 2013, 19:48 »
Eu, care credeam ca le-am vazut pe toate, ca traitor intamplator in aceasta zona, am fost ieri la o prezentare "Ziua Rosiei Montane"... si am aflat cu surprindere ca acolo sunt multe de vazut... de la galerii romane la case vechi de 700 de ani... romanesti, sasesti si unguresti. Si m-am gandit sa va spun, poate va intereseaza...

http://infosighisoara.ro/sighisoara/ziua-rosiei-montane-la-agnita

...Tot aici, linkuri spre Sighisoare si altele.


Fain! Mersi Cornelia! Gigi cred ca se va folosi de link-urile tale, ca e in domeniu. Noi il vom urma cumintei, cum am facut-o si la Geoagiu :)

anyasolo

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 09 Februarie 2013, 19:41 »
Buna seara, o seara frumoasa pentru toti!
Gigi,te rog se poate un raspuns?- au inceput inscrierile  pt. tabara Sighisoara si fortificatiile Transilvaniei?mai sunt locuri?

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #22 : Sâmbătă, 09 Februarie 2013, 19:46 »
Am transmis un newsletter acum cateva zile, nu l-ai primit? Daca nu, asta m-ar pune pe ganduri pentru ca programul de transmitere este unul profi si imi arata ca mesajul meu a ajuns in casutele voastre de inbox. Raspunde-mi te rog, este important de stiut lucrul asta.

Acum iti raspund la ce m-ai intrebat: au inceput inscrierile mai multe persoane au achitat deja, raman insa deschise in continuare, nu sunt inca ocupate toate locurile.

anyasolo

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 09 Februarie 2013, 20:01 »
Multumesc mult, voi lua legatura cu Samiza.
Am primit mesajul in inbox, dar generalitati. Mai sunt "vizitator" din cand in cand al forumului
Un weekend placut va doresc! :)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 09 Februarie 2013, 20:02 »
E ok, atunci, chiar ma gandeam. Acum am cautat in raportul de transmitere si imi arata la adresa ta: livrat in INBOX. Credeam ca ii prind cu minciuna...

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #25 : Luni, 04 Martie 2013, 19:48 »
Locatia in care o sa stam cele 3 nopti este Hotel Transilvania 3* Sighisoara
http://www.hoteltransilvaniasighisoara.com/ro/










Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #26 : Luni, 04 Martie 2013, 20:13 »
Imagini cu bisericile fortificate pe care o sa le vedem in excursia noastra:


Pasajul de urcare spre barbacanul Cetatii Sighisoara. In fundal Turnul cu Ceas


Biserica din Deal Sighisoara


Episcopia Biertan - de departe cea mai importanta din punct de vedere cleric


Biserica evanghelica din Medias


Biserica fortificata din Viscri - acum foarte mediatizata datorita Printului Charles a carei resedinta se afla in apropierea lacasului de cult


Din punct de vedere arhitectural, mie personal imi place cel mai mult: Biserica din Saschiz


O biserica monumentala: Mosna


Biserica din Axente Sever


Biserica fortificata de la Valea Viilor


Biserica de la Richis - cea in care il gasim pe "Grunneman"


Biserica de la Malancrav. La cateva sute de metri este fabrica unde se produce cunoscutul suc de mere de Malancrav, iar in partea cealalta este Conacul Contelui Apalfi, acolo unde am vrut sa organizez una dintre actiunile Singles Camp.

Offline rodica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #27 : Luni, 04 Martie 2013, 20:37 »
Superb abia astept sa ne vedem la Sighisoara. :thumbup: :yeah:
NIMENI NU E SINGUR PE PAMANT!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #28 : Luni, 04 Martie 2013, 20:48 »
Hartile zonei cu marcarea bisericilor fortificate sasesti (cu portocaliu am insemnat pe cele care o sa le vizitam).








Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #29 : Luni, 04 Martie 2013, 20:49 »
Eu personal, consider un privilegiu - care nu cred ca cei care o sa ne urmeze sa-l mai aiba - sansa de a vedea aceste locuri incarcate de istoria zbuciumata de mijloc de ev mediu. Deja lucruri deosebite s-au pierdut, altele s-au distrus. Cum este din pacate biserica de la Carta. Fascinanta prin grandoarea si arhitectura ei cu totul deosebita, construita, ca si la Richis, de cistertieni. Se presupune ca ar fi aratat cam asa: