Autor Subiect: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013  (Citit de 49367 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #90 : Joi, 28 Martie 2013, 08:00 »
Sa va bucurati de aceasta tabara si de locurile minunate pe care le veti vedea, de atmosfera grupului. Drum bun !  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #91 : Joi, 28 Martie 2013, 11:28 »
nu pot sa vin. trimite-mi prajitura prin curier.

Eu chiar planuisem sa va vizitez, la invitatia generoasa a Iulianei...  :'(
Prajitura nu vreau, ca n-am pofta de mancare... ce mai, de nimic. Da, cred ca vreau putina pofta de viata, prin curier, poate ma scapa de pneumonie... ca tocmai acu' si-a gasit.  >:(

Sa aveti vreme buna... ca de distractie, nu ma indoiesc.  :kissing:

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #92 : Joi, 28 Martie 2013, 17:40 »
Lasa tu Carolina....ca te faci bine, de peumonia cea pacatoasa si pui mana cresti imunitatea si sa vezi chef de viata. Ca pofta de mincare e buna doar cu masura.

La Sighisoara o sa fie si Iuliana bonus inclusa in program.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #93 : Vineri, 29 Martie 2013, 07:54 »
Da, Iuliana a fost super! Ne-a adus la hotel o cutie mare cu prajituri! :kissing: Am ajuns ieri mai devreme in Sighisoara, asa ca am avut timp de o plimbare in oras. Mi-a facut placere sa revad turnurile, Biserica Manastirii (unde era o slujba corala acompaniata de orga), Biserica Romano Catolica...Stradutele cetatii...Care, asa cum este considerara, cea mai frumoasa cetate locuita din Europa. Seara o cina la Danes, in atmosfera rafinata si placuta de acolo. Si inainte de retragere, o vizita de noapte in Cetate. Doamne cata liniste si cat de frumos arata totul! Azi plecam spre Saschiz si Viscri. In drum Malancravul. Am sa vin cu tolba plina de povesti si poze. Pe care, o parte le-am postat deja pe facebook pe pagina noastra Singles Camp Romania

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #94 : Sâmbătă, 30 Martie 2013, 07:20 »
Am incheiat o zi minunata. Cu Aurelian nici n-ar putea fi altfel! Nu stiu cati ghizi ca el am intanit pana acum! Ne-a purtat prin istorie, arhitectura, traditii, retete culinare...Atat de multe lucruri noi! Am inceput dimineata la 9.00, ne-am intors la 19.00, timp in care Aurelian ne-a insotit, ne-a aratat, explicat. Am vazut tot ce ne-am planuit: Saschiz, Viscri, castelul ruina de la Topa, Malancrav. La intoarcere un tur al orasului Sighisoara. Azi plecam spre Richis, apoi Biertan, urmeaza Medias, Axente Sever, Valea Viilor, Mosna. Este ultima seara, urmeaza ca maine sa revedem Cetatea, apoi fiecare va pleca spre casa. Aici lumea ramane sa sarbatoreasca Pasti-ul.Evanghelicii si catolicii au vopsit ouale, au copt gogosi, au pregatit fripturi de miel, si-au impodobit portile...E o atmosfera atat de placuta. Pacat ca trebuie sa plecam...Dar pana atunci mai avem o zi! Sa ne bucuram de vremea buna de aici, de locurile astea extraordinare!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #95 : Luni, 01 Aprilie 2013, 09:53 »
Un tur cultural si-a inchis portile. Au fost zile exceptionale, ne-am intors in istoria Transilvaniei cu 700 de ani in urma. Si am venit, incet - incet inapoi, traversand razboaie, clipe de zbucium, de cumpana. Am vazut cum s-au construit cetatile, bisericile, casele. Am inteles cum secuii si sasii au durat pe locuri dacice, romanice si gotice, asezari fortificate impotriva tatarilor, turcilor, mongolilor.
Zeci de generatii de oameni care au trait, au muncit si s-au bucurat aici. Cu emotii, sperante, ganduri...

Un astfel de tur n-ar putea exista fara Aurelian, fara Herr Schaas, fara sasoaica din Mosna, reintoarsa din Germania pentru a-si prezenta poporul si minunile care le-a faurit aici. Sunt toti trei documente vii, martori sau foarte buni interpreti a ceea ce s-a intamplat aici. Fara Aurelian n-ai putea intelege, istoria locurilor si doar vazand niste caramizi si pietre asezate, e drept foarte armonios si placut, una peste alta, n-ai putea ajunge la sufletul lor. Un om care cunoaste atat de multa istorie, traditie locala, incat ma mir cu nu s-a gandit sa stranga totul intr-o carte. De la arhitectura pana la retete, de la traditii pana la functionarea scolilor, de la personalitati pana la vestigii. Este extraordinar ca ai ocazia sa intalnesti un astfel de om, ca te poti bucura de o sintetizare a datelor, de interpretarea corecta a faptelor petrecute, de intelegerea contextului in care s-au intamplat.

Herr Schaas? Pai acesta este fara nici un pic de exagerare o comoara, o adevarata comoara! Multumesc providentei ca am avut ocazia sa-l cunosc, sa-l pot asculta! Un om remarcabil si o istorie vie a sasilor. Prezentarea lui este absolut emotionanta, nu doar foarte argumentativa si detaliata. Nu-i deloc de mirare ca la despartire lumea se simte atat de apropiata si sensibilizata, incat il imbratiseaza si il saruta pe obraji. Ba chiar si lacrimeaza. La 83 de ani, cat de lucid, cat de atent in exprimare! L-am luat de acasa, unde are o gospodarie din aceea saseasca dichisita si pusa la punct in cele mai mici amanunte. Are tractor, ara, se ocupa de ultimul petec de vita ramas din unul dintre cele mai vechi locuri din tara unde s-a cultivat vita nobila. Adusa de cisterieni, odata cu religia lor, din Burgundia.

Sasoaica, curator al Bisericii Luterane din Mosna, s-a intors dupa 10 ani de muncit in Germania inapoi in locul unde s-a nascut. Si unde a cunoscut bucurii dar si tristeti. Regretul vazand cum dupa sapte sute de ani, sasii pleaca, parasindu-si gospodariile, obiceiurile, traditiile si biserica. Imi dau seama ce trebuie sa fi fost in sufletul ei. Si uite ca nu s-a putut desprinde de acolo. A revenit intr-o comunitate de doar 7 sasi, de unde pana acum 20 de ani erau o mie sapte sute...Pentru a trai ultimii ani in locul in care a deschis ochii...Nu pot spune cat am fost de impresionat de aceasta femeie! Un luptator, un om dedicat care incearca doar cu puterile ei de femeie de peste saizeci de ani sa refaca biserica si tot ce este in jurul ei. Cu toata lipsa de implicare a unor oameni care spre deosebire de ea, o voluntara, sunt platiti si ar fi avut obligatia si cel putin morala sa se intereseze de soarta acestor bijuterii arhitectonice: bisericile fortificate sasesti dn Transilvania.

Ne-am plimbat, am vizitat, ne-am bucurat serile la Danes si la Bubi Binder. S-au savurat torturile de la Casa Cositorarului, s-au cumparat amintiri. S-au legat prietenii, s-au petrecut 4 zile frumoase de primavara. Vremea a tinut si ea cu noi! 

Asta a fost povestea Sighisoarei si a Bisericilor fortificate, o actiune cu cortina trasa. Astept actorii la scena, pentru impresii...Eu am sa revin mai tarziu cu fotografii si explicatii suplimentare...Acum fug la urmatoarea actiune, cea de Ungaria, la SPA-urile de acolo! Deja ma simt in apa din bazine si jeturile calde.... :dance:

Offline rodica popa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #96 : Luni, 01 Aprilie 2013, 10:28 »
Pai, bine , dragele babei, asa va laudati ? Hai,scularea! scularea!  :D Ati ajuns cu bine? Ori ati ramas cu gandul si cu sufletul ancorate in timpurile mediavale ale locurilor pe care tocmai le-am vazut. Acum,ca sunt acasa si am posibilitatea de a reflecta in liniste, la o prima analiza  nici nu stiu ce mi-a placut mai mult : locurile vazute , atmosfera de veselie din momentele in care luam masa, faptul ca am petrecut in compania unor oameni minunati si de calitate clipe de neuitat, dragul  nostru Gigi, care mi-a dat satisfactia ca in Romania mai sunt oameni carora le pasa de ei, dar si de altii ,care a dovedit prin felul de a se comporta si vorbi ca este un bun roman , nu declarativ, ci facand lucruri, de un Aurelian stie-tot , un erudit in felul lui. Nu pot uita si nici nu as avea cum de batranelul simpatic si hatru, herr Schaas  care nu a vrut sa-mi raspunda nicicum daca pe peretele de la intrarea in biserica se afla si urma degetului sau,  aceasta istorie vie , cum il numea Gigi, devotat locului unde s-a nascut si traieste, unul dintre putini sasi care a ramas acasa la el , un OM cu O mare ce poate da lectii oricand si oricarui ministru al culturii de la noi. :applause:
Astept fotografii de la voi ,filmulete ,orice, stiut fiind ca baba si tehica sunt doua lucruri paralele . Va iubesc si va sarut si abia astept sa ne revedem .Pupici! :smitten:

LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #97 : Luni, 01 Aprilie 2013, 13:21 »
Eu sunt inca in Tg Mures. Nu am avut timp sa reflectez in liniste.
Cand voi ajunge acasa, voi face oleaca ordine in poze, filme si... mintea mea  ;) si mai vorbim.

Multumesc Gigi pt tot, va multumesc fetelor ca m-ati lasat sa devin si eu un firicel de amintire in viata voastra. A fost minunat!...indescriptibil in cuvinte. Am fost putini si astfel am creat o intimitate de grup la care nici nu visasem vreodata!

Si Gigi, poate te vei mai gandi la Aurelian, sa-l aduci aici, eventual pe post de colaborator. Poate deschide chiar el un topic al lui, cu tot ce stie. Si astfel exersand, cine stie?... poate va scrie si cartea aceea ;)

Va imbratisez pe toti!!!!!

Offline rodica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #98 : Luni, 01 Aprilie 2013, 16:10 »
Pai, bine , dragele babei, asa va laudati ? Hai,scularea! scularea!  :D Ati ajuns cu bine? Ori ati ramas cu gandul si cu sufletul ancorate in timpurile mediavale ale locurilor pe care tocmai le-am vazut. Acum,ca sunt acasa si am posibilitatea de a reflecta in liniste, la o prima analiza  nici nu stiu ce mi-a placut mai mult : locurile vazute , atmosfera de veselie din momentele in care luam masa, faptul ca am petrecut in compania unor oameni minunati si de calitate clipe de neuitat, dragul  nostru Gigi, care mi-a dat satisfactia ca in Romania mai sunt oameni carora le pasa de ei, dar si de altii ,care a dovedit prin felul de a se comporta si vorbi ca este un bun roman , nu declarativ, ci facand lucruri, de un Aurelian stie-tot , un erudit in felul lui. Nu pot uita si nici nu as avea cum de batranelul simpatic si hatru, herr Schaas  care nu a vrut sa-mi raspunda nicicum daca pe peretele de la intrarea in biserica se afla si urma degetului sau,  aceasta istorie vie , cum il numea Gigi, devotat locului unde s-a nascut si traieste, unul dintre putini sasi care a ramas acasa la el , un OM cu O mare ce poate da lectii oricand si oricarui ministru al culturii de la noi. :applause:
Astept fotografii de la voi ,filmulete ,orice, stiut fiind ca baba si tehica sunt doua lucruri paralele . Va iubesc si va sarut si abia astept sa ne revedem .Pupici! :smitten:
Pupa fata pe tine! Esti OK cu sanatatea? Eu una nu imi revin, mi-a fost atat de bine cu voi ,cu Gigi, cu toata lumea cu care am intrat in contact. Totul atat de interesant, momente unice cu care nu te mai intalnesti. Referitor poze: le-am descarcat, dar...............trebuie sa si reusesc sa le transfer. AM ZIS!!!!!!!!!!!!!
Va pup si va imbratisez pe toti. 
NIMENI NU E SINGUR PE PAMANT!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #99 : Luni, 01 Aprilie 2013, 19:17 »
Am transmis tuturor celor care ati participat:
- pozele facute de mine
- tabelul cu participanti + nr. de telefon a lui Aurelian si al meu
- un fisier voce cu ceea ce am innregistrat duminica in Biserica Manastirii, de Pasti

Offline rodica popa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #100 : Luni, 01 Aprilie 2013, 19:59 »
Gigi, eu nu am primit nimic, poate din cauza ca am doua adrese mail , la cea veche renuntand din culpa  operatorului de cablu .Se poate verifica ce s-a intamplat cu mail-lul trimis mie ? Multumesc...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #101 : Luni, 01 Aprilie 2013, 20:14 »
De verificat nu am cum. Si nu stiu care este adresa buna. Transmite-mi un Email de pe adresa buna si iti retransmit pe aceasta fisierele. Asa este cel mai sigur ca anjunge la tine.

Offline rodica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #102 : Luni, 01 Aprilie 2013, 20:30 »
Gigi multumim pentru poze  :-*superbe, multumim pentru tot, eu personal nu am cuvinte, daca nu erai tu nu as fi ajuns niciodata in locurile in care ne-ai dus tu, ma inclin in fata ta  :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause:
De mine nu ai scapat si nici nu ai sa scapi, asa cum am vorbit m-am inscris la Sibiel.
NIMENI NU E SINGUR PE PAMANT!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #103 : Luni, 01 Aprilie 2013, 20:58 »
Ma bucur ca v-a placut, ca v-am cunoscut, ca am reusit sa va ofer cateva zile frumoase!

Sincer eram foarte decis sa sterg din lista de anul viitor aceasta actiune si s-o inlocuiesc cu altceva. Dar am s-o mentin. Pentru ca vanzadu-va atat de incantati si fericiti, mi-am dat seama ca trebuie cumva sa continui cu aceasta actiune. Si nu doar pentru asta. Ci si pentru ca vreau si tin sa arat la cat mai multa lume acest colt de lume pe care-l iubesc atat de mult: Transilvania. Cu istoria lui, cu oamenii care l-au locuit, cu ce au lasat in urma lor. Vreau sa cred si sa sper ca odata si odata la Viscri, la Sighisoara, la Biertan vor veni mai multi romani decat straini. Mi-e atat de ciuda cand stiu ce bogatii culturale avem si cat de important este pentru un roman sa le cunoasca....Si cand vad rapoartele turistice: "In 2013 Viscri a fost vizitat de 30.000 de turisti, 28.000 straini, 2000 de romani..."

Deci ne vedem la anul la Sighisoara si Bisericile Fortificate sasesti!  :)

Offline rodica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #104 : Luni, 01 Aprilie 2013, 21:01 »
Poate ai sa razi dar la Sighisoara ma bag si anul viitor! V-am trimis cateva poze, eu una nu ma mai satur privindu-le. O astept pe Lia cu inregistrarile ei minunate.
NIMENI NU E SINGUR PE PAMANT!