Autor Subiect: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013  (Citit de 73627 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #30 : Joi, 16 Mai 2013, 10:32 »
Dunarea la cazane...

Offline murandra

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 110
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #31 : Vineri, 17 Mai 2013, 23:46 »
M-am inscris si la excursia pe Cheile Nerei. Imi doresc sa le vad de cand eram copil, dar pe atunci erau povestile cu viperele etc (eu fiind din TM) si ba nu m-au lasat parintii, ba n-am putut. Asa ca voi merge cu voi si cel mai sigur ne vom intalni la Sasca Montana, eu venind din Timisoara. Abia astept sa va cunosc

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #32 : Sâmbătă, 18 Mai 2013, 11:41 »
Si eu m-am inscris la aceasta excursie. Am platit si avans, abia astept ... dar am emotii cu privire la posibilitatile mele fizice de a face fata solicitarilor unor astfel de drumetii. Ultimele drumetii montane au fost in 2006 cand am urcat pe Ceahlau, apoi in 2009 am urcat pana la Lacul Bucura cu un copil de 11 ani si un Labrador de 8 luni pe care il tineam in lesa caci mi-era frica sa nu dispara prin padure si sa-l pierd. Copilul a obosit foarte repede si nu mai vroia sa urce, se tot lamenta ca il chinuiesc pentru a vedea o "balta nenorocita" si trebuia tot timpul sa il ajut si sa trag de el. Catelul era foarte entuziast si fericit, el ma tragea in sus, dar haotic, cand spre stanga, cand spre dreapta ... astfel ca tot drumul l-am urcat cu bratele in extensie ... copilul ma tragea in jos, iar catelul ma tragea in sus ...  insa nu am renuntat :)  Ultima drumetie, daca pot s-o numesc asa, a fost in sept 2011 cand am plecat din Buc spre Hotel Pestera cu gandul sa iau telecabina de acolo spre Babele. Pentru ca am ajuns tarziu si nu mai mergea telecabina, am luat-o la pas spre Babele, a fost o portiune cumplita, plina cu pietre, dar nici ca am renuntat, aveam tot timpul in fata mea cabana, tot aveam impresia ca mai am putin si ajung :) .. la intoarcere am coborat intr-o mare viteza pt ca deja se inserase si mi-e frica si de ursi ... a doua zi am avut asa o febra musculara incat nu mai puteam nici sa cobor scarile (noroc ca stau la etajul 1) ...  Ma rog, cred ca "amintirile mele din copilarie" trebuia sa le povestesc la alt topic, imi cer scuze.
Oricum m-am abonat la topicul "Cheile Nerei" dar nu primesc notificari cand se posteaza ceva. O zi frumoasa va doresc.

Offline murandra

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 110
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #33 : Duminică, 19 Mai 2013, 00:13 »
Eu nu am platit inca avansul, doar mi-am manifestat intentia de a participa. Astept sa primesc confirmarea, sa fac plata, si atunci voi sti cu siguranta ca vin cu voi. Pana atunci, stiu doar ca imi doresc din tot sufletul sa merg. Sunt convinsa ca ne vom "imbarbata" unii pe altii. Banuiesc ca majoritatea nu suntem oameni care stam pe munte foarte mult, ci doar ca iubim muntele, si cand avem ocazia, o luam la picior, cu bune si rele, dar e frumos. Abia astept sa mergem.

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #34 : Luni, 20 Mai 2013, 12:43 »
Aprilie, esti o eroina daca ai reusit, in conditiile date (si povestite mai sus  ;D) sa ajungi la lacul Bucura !
Ma bucur ca ne vom cunoaste la cheile Nerei !!!
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #35 : Marți, 21 Mai 2013, 18:07 »
Draga Aprilie,sa nu iti fie teama de Cheile Nerei.Prima zi e ca o plimbare prin parc(dar cu niste priveliati minunate).A doua zi e un pic de urcus si coboris pe o poteca prin padure(deci nimic periculos)+iarasi o plimbare de-a lungul Nerei,cu foarte putine puncte ceva mai palpitante.Sub nicio forma sa nu te razgindesti,pt. ca peisajul este mirific.

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #36 : Marți, 21 Mai 2013, 18:14 »
Va multumesc mult pentru aprecieri si incurajari  :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #37 : Miercuri, 22 Mai 2013, 09:14 »
Mimi, eu am înțeles (din descrierea lui Gigi, din poveștile unora care au fost anul trecut) că ai de mers vreo 20 de km în aceeași zi și că sunt vreo două puncte mai...sensibile.

Doamne ferește, nu urmăresc să descurajez pe nimeni, doar că eu cred că e important ca fiecare să citească cu atenție ce e postat pe forum, sau pe alte site-uri. Valabil nu doar pentru Cheile Nerei, în general la fiecare acțiune.

Știi și tu ..percepția individuală este diferită, inclusiv în evaluarea pe criteriile  dificil - ușor. O evaluare prin prisma  percepției personale e cea mai corecta și crește șansele să te bucuri deplin de frumusețea locurilor.

Deci, sfatul meu (necerut :) ) ar fi nu vă îngrijorați, nu renunțați dar nu idilizați, subestimați, supraestimați. Asigurați-vă o reprezentare corectă și așteptări realiste.  :smitten:

În concluzie, am mai auzit și înțeles că Cheile Nerei sunt spectaculoase și că merită fiecare pas pe care ești pregătit, sufletește și fizic,  să îl faci :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline paulette

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #38 : Miercuri, 22 Mai 2013, 11:48 »
Merita, intr-adevar.... traseele nu sunt cu urcusuri dificile, ca in Ceahlau sau Retezat, dar traseul de-a lungul Cheilor Nerei e lung. In schimb ai de toate pe el, nu e plictisitor deloc. Se merge prin padure, se mai urca putin, se mai coboara, se urmeaza firul apei, se mai traverseaza apa, apoi sunt si "balcoanele"... e foarte spectaculos. Oboseala poate surveni din cauza lungimii lui, si nu a dificultatii. Dar merita.... :)

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #39 : Miercuri, 22 Mai 2013, 20:15 »
Mersic,Paulette ! Ce mai faci? Anul asta unde mergi?
 :)

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #40 : Miercuri, 22 Mai 2013, 20:32 »
P.S.   Aprilie,mergi pe Forum la sectiunea Tabere incheiate-la Cheile Nerei din 2011.Vei vedea poze,vei citi impresii si asa iti vei putea face o parere proprie.Eu una as mai merge si miine acolo.

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #41 : Joi, 23 Mai 2013, 08:34 »
Delia ne vedem la Cheile Nerei pentru ca merg si eu. :flori:

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #42 : Joi, 23 Mai 2013, 13:00 »
Eu stiu de mult timp de Cheile Nerei dar nici nu am indraznit sa sper ca voi putea ajunge acolo vreodata pentru ca nu aveam cu cine. Dar acum ca v-am gasit  :applause: nici nu ma gandesc sa ratez aceasta oprtunitate. Daca nu apare ceva neprevazut, sigur nu scapati de mine in aceasta excursie  :)

Offline paulette

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #43 : Joi, 23 Mai 2013, 15:36 »
Mersic,Paulette ! Ce mai faci? Anul asta unde mergi?
 :)

Mimisor, anul asta doar in Apuseni din pacate, nu stiu daca mai reusesc si in alta excursie. Parca te vazusem si pe tine pe lista Apusenilor...

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie 2013
« Răspuns #44 : Vineri, 24 Mai 2013, 19:53 »
Asa e,vom bea bere rece in Apuseni.Abia astept sa ne vedem ! :dance: