Autor Subiect: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013  (Citit de 44913 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august

Tarif:     650 RON/ persoana - cazare in camera DBL
Check in: 7 august 2013
Check out:   11 august 2012
Cazare: 4 nopti Pensiunea Amethyst din localitatea Surdesti
Servicii incluse:
     • cazare 4 nopti la pensiune de 3*, mic dejun inclus
     • 4 cine calde + 3 pranzuri reci la pachet
     • transport zonal 600km
Surdesti – Viseu de sus - Surdesti 240 km  - pt Mocanita
Surdesti – Sapanta - Borsa - Surdesti  (82km + 98km + 137 km) = 317 km (Sapanta, Manastirea Barsana, Cascada Cailor)
Surdesti – Pasul Gutai - Surdesti 30 km - pentru Creasta Cocosului
Transportul de la Bucuresti la Surdesti si retur este organizat cu microbuzul. Traseul pe care acesta il va avea pana la destinatie: Bucuresti - Ploiesti - Campina - Brasov - Rupea - Sighisoara - Tg. Mures - Reghin - Dej - Surdesti
Tariful pentru dus si intors este de 200 RON/persoana si nu este inclus in pretul excursiei. Pt cei care au sa urce pe traseu, tariful va fi calculat in functie de kilometri parcursi.

Nota. Am pastrat locatia pe care am avut-o in 2012, pentru ca serviciile de cazare si masa au fost excelente. Amplasamentul este ideal, avem acolo liniste, intimitate, putem face petreceri pe terasa fara sa deranjam pe cineva. Pensiunea are mai multe zone de relaxare si de trandaveala, foarte bine amenajate si functional si estetic. Singura modificare pe care am adus-o pt 2013 este legata de program, am introdus o zi in plus, binevenita pentru o zi mai linistita si de odihna. Stam in jurul casei, ne plimbam prin sat, la pensiune avem masa de ping-pong, mai aducem niste rachete de badminton, fiecare ce doreste si alege. Sunt o gramada de optiuni. In 2012 s-a simtit nevoia unei asemenea zile si am retinut sugestiile participantilor de atunci.
Anii trecuti transportul zonal nu a fost introdus in tariful excursiei, l-am platit acolo. Pt 2013 am preferat sa-l introduc in pretul excursiei, pt ca astfel fiecare va avea o imagine clara a cheltuielilor pe care le va avea in calatoria in Maramures. Aditional ca si costuri vor mai aparea doar: mocanita (50 RON) si intrarea la cimitirul de la Sapanta (4 RON). Mesele sunt toate asigurate, deci din acest punct de vedere nu veti mai avea costuri.

Program:
7.08 - miercuri Plecarea microbuzului din Bucuresti se va face la ora 7.00, asta pentru ca drumul va dura cca 11 ore, cu pauze cu tot. O sa folosim aceasta prima seara pentru a va povesti mai detaliat despre programul zilelor pe care le petrecem impreuna in Maramures.
08.08 - joi Dupa micul dejun vom pleca cu microbuzul catre Hanul Pintea, din Pasul Gutai, aflat la doar 15 km de locatia in care vom sta. Echipati de munte vom parcurge un intinerariu superb care ne va duce pana sus in Rezervatia Creasta Cocosului. Peisajele sunt cu adevarat fantastice, o sa avem mai multe panorame asupra Vaii Cioarului, apoi a Tarii Lapusului. Traseul nu este greu, o buna portiune se merge efectiv pe o diferenta de nivel insesizabila. Doar cand se ajunge la poalele muntelui pe care se gaseste stanca "Creasta Cocosului", va fi de urcat. Dar locul este foarte bine amenajat, exista pe langa traseu o mana curenta, pt sprijin. Ajunsi in zona de ascensiune, finala, o sa gasim un imensa afinis unde se poate manca pe saturate. Drumul spre varf trece printre niste pietre mai mari, stanci desprinse din munte si intepenite in strat vegetal. Acolo trebuie un pic de atentie si de efort, dar portiunea este scurta si in 15 minute vom fi sus pe platoul din Tara Maramuresului si cea  a Lapusului. Este acolo un loc extraordinar de frumos. Cuvintele nu pot exprima cu adevarat emotia pe care o simte oricine care ajunge sa atinga stancile Crestei Cocosului. Sus pe platou, o sa bem o afinata maramureseana, pt ca pe 8 august sarbatoresc....ziua mea! Si ca sa nu ma mai luati prin surprindere si nepregatit, asa cum a fost in 2012, seara o sa fiu gazda petrecerii! Va astept acolo cu rachiu de Maramu', vin, bere si sampanie! Si evident cu muzica!
9.08- vineri O sa plecam spre Sapanta, sa vizitam un loc care desi trist, lumea l-a numit vesel: Cimitirul vesel din Sapanta. De acolo vom pleca spre Borsa. Pe drum vom face opriri la Manastirea Barsana, la un atelier de ceramica dacica si la unul de sulptura de porti maramuresene. Din Statiunea Borsa o sa urcam cu telescaunul pana pe platou, iar de acolo o plimbare de 2 ore dus si intors la cea mai lunga cascada din Romania: Cascada Cailor. O sa fie o zi plina, dar in care vom vedea o multime de lucruri deosebite, unice in felul lor. Oricum urmeaza o zi de odihna, asa ca seara ne putem intinde mai mult....
10.08 - sambata Program free! O sa fie o zi de relaxare, de odihna, de plimbare. Vom putea merge pana la Biserica Surdesti, aflata in Patrimoniul UNESCO, vom putea vizita Muzeul de pietre de mine, de care se ocupa chiar gazda noastra, deci avem o multime de variante. Vreau insa ca fiecare sa-si decida programul.
11.08 - duminica Ultima zi! Vom merge cu mocanita! Reamenajata si gandita acum sub forma unui trenulet pe traseu turistic, mocanita traverseaza niste zone de o salbaticie fantastica. O sa fie cateva opriri, iar la halta finala se ramane pt a servi masa. Acolo sunt amenajate mai multe zone de odihna, sunt banci mese, foisoare, pt toata lumea. La un chiosc se prepara grill, carnaciori, cotlete, frigarui, piept de pui. Se pregateste cafea, se poate bea bere, sucuri, ce se doreste. Coboram apoi inapoi pe  Valea Vaserului spre Viseu, la gara mocanitei. Acolo este amenajata o parcare mare, in care dimineata o sa lasam microbuzele, iar la intoarcere o sa plecam cu ele spre casa.

Maramuresul, ca si Bucovina raman inca locuri in care mai vezi port popular, in care mai ai privilegiul (asa imi place mie sa-i spun acestei sanse de a mai putea "gusta" din traditiile neaose, nealterate) sa vezi casele acelea superbe din lemn, cacoperite cu sita. Cine nu a fost niciodata in Maramures trebuie sa-si puna in gand sa o faca si asta cat mai curand, pt ca incet - incet si acolo isi fac loc kitch-urile - casele zugravite strident, cu balcoane de inox si porti opulente din fier forjat. In maxim 10-15 ani vor fi tot mai putine de vazut acolo, in Marmures..... :(

Alte detalii: office@singlescamp.ro
Inscrierile se pot face pana la data de 1 iulie 2013 pe formularul pe care o sa-l gasiti pe site sau pe office@singlescamp.ro
Plata se face in contul SC Bon Vojage srl Sibiu. Email: samiza@bonvoyagesibiu.ro

LiaV

  • Vizitator
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #1 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 00:14 »
52 de ani merge aici?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #2 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 06:40 »
Aceasta actiune nu este una profilata, unde nu specific amanunte legate de varsta si dinamicitate, inscrierile sunt deschise tuturor.

LiaV

  • Vizitator
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #3 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 11:48 »
Deci si grasutii, dar cu o oarecare conditie fizica pot merge? Wow! Multumesc!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #4 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 12:06 »
Pt Maramures conditia fizica este necesara pt traseul de Creasta Cocosului, evaluat de participantii de anul acesta ca usor. Deci fara pronleme LiaV!  :applause:

LiaV

  • Vizitator
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #5 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 12:26 »
Pt Maramures conditia fizica este necesara pt traseul de Creasta Cocosului, evaluat de participantii de anul acesta ca usor. NDeci fara pronleme LiaV!  :applause:

M-am inscris!
Imi doream atat de mult sa vad zona aceea! Multumesc pt tot!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #6 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 13:36 »
Ne vedem la Maramu' dar mai intai la Revelion, Lia! Avem de lucru acolo sa  :yeah: sa :dance: si sa *|*

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #7 : Marți, 26 Februarie 2013, 08:57 »
Simt o chemare irezistibilă dinspre Maramureș, cu mocăniță cu tot :thumbup:, dar am o întrebare.
Rezervările care se fac acum implică și plata în perioada imediat următoare?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #8 : Marți, 26 Februarie 2013, 19:57 »
Nu, nu este neaparata nevoie. In acest moment am nevoie sa stiu cate persoane merg, pt a stii ce mijloc de transport sa iau si daca raman pe locatia de anul trecut. Mie mi-a placut grozav de tare la Amethist si as vrea sa o pastrez, pt ca mancarea este excelenta, pozitia la fel, oamenii sunt super de treaba si seara ne putem lungi cu muzica afara pana tarziu...
Cu mocanita astept si eu sa ajung din nou. Primul an am fost un pic stresat ca trebuia sa cobor mai repede pt a ajunge cu cineva la gara, dar anul trecut a fost super..am cantat pana acolo incontinu. Unde esti Reeeeeeeli? Parca in Spania ne intalnim nu-i asa? Pana atunci sa inveti Espagna Cani, melodia mea preferata. Iar cei care vin in Maramures  :whistle:Ghezasu' mere pe sine, ghezasu' mere pe sine, eu pe... :whistle:

LiaV

  • Vizitator
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 23 Martie 2013, 21:10 »
Bun, si aici m-am inscris. Daca vreti, pot plati de pe-acum.
Si tot uitandu-ma la ce pierd, am luat hotararea ferma sa-mi cumpar o bicicleta eliptica cat mai repede. Anul asta va trece cum va trece, dar la anu'... mai discutam  ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #10 : Duminică, 24 Martie 2013, 06:26 »
Deci anul viitor Lia, cel putin 3 varfuri de peste 2500 m, nu-i asa?  ;) Daca tu "bagi" bicicleta, sa stii ca si eu dau jos in continuare kilograme si ma antrenez cu gandul la Ampato, Sabancaya, Huallca Huallca... Poate cine stie, o sa reusesc acum la 50 de ani, ceea ce am visat cand aveam vreo 20...Asta e viata, nu stii nici o data cand apar provocarile. Si poate 2-3 zile din programul de Peru o sa fie in munti. Sunt unii dintre cei mai frumosi din lume, oricum o sa-i traversam si daca grupul este pregatit poate facem si o ascensiune... :yeah:

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #11 : Vineri, 29 Martie 2013, 15:42 »
suna sublim...Peru....here we come   :yeah:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2013, 10:05 »
 :hammer: uffff, locurile astea așezate unde stă harta în cui...

Este o firmă care face curse Iasi - Satu Mare - pe  traseul Borșa - Vișeu de Sus - Sighetul Marmatiei - Baia Mare - Satu Mare - dar nu au știut să-mi spună dacă trec prin Surdești  :tickedoff:
Se pare că nu, după cum m-am uitat eu pe hartă.

Așa că întreb și io, admin - dacă ajung, cu această cursă, în Baia Mare la 18.00 - oare mă sincronizez cu cei care vin cu transport asigurat din Sibiu?

Sau, dacă primesc și alte sugestii.... :kissing:

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2013, 10:13 »
Wonderland, eu plec la 9.00 din Sibiu, trebuie sa ajung la Surdesti inainte de sosirea celorlalti, pentru a organiza partea de check in. Eu apreciez ca ajung in jur de de 15.00 in zona Baia Mare, deci un pic defazat ca timp fata de microbuzul tau. Dar de la Baia Mare la Surdesti cu siguranta sunt mijloace de transport publice. Stiu pentru ca tin minte, Costi din Timisoara a venit cu microbuzul pana acolo, in fata pensiunii. Este o sosea circulata si am vazut autobuze si microbuze prin fata.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 7 – 11 august 2013
« Răspuns #14 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2013, 10:17 »
Am incercat acum sa prind pe cineva la pensiune, sa-mi dea ei niste detalii, dar nu-mi raspunde nimeni. Mai incerc si cum aflu ceva, postez aici.