Autor Subiect: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013  (Citit de 42807 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #150 : Marți, 26 Noiembrie 2013, 19:47 »
Castelul Bran...si imprejurimile sale...










Mari_a

  • Vizitator
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #151 : Marți, 26 Noiembrie 2013, 22:26 »
... Si doua poze din 1940...


Aici parca-i chiar casa care azi are muschi pe acoperis...

Offline iuliana leonte

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #152 : Miercuri, 27 Noiembrie 2013, 06:22 »
Toata lumea a fost la inaltime si totul a fost minunat,va multumesc din toata inima.

Offline codruta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #153 : Miercuri, 27 Noiembrie 2013, 08:07 »
Buna dimineata!
Actiunea s-a incheiat....si noi tot vorbim si povestim, si postam.

Gigi...fereastra....este ceea ce ne-ai oferit tu in week-end. Ne-am uitat prin ea vreme de o luna, doua, incercand sa ghicim ce e dincolo. Ne-am luat inima in dinti, am hotarat sa o deschidem....si, precum copiii, am sarit pervazul!  :giggle:
Ce am gasit.....a fost, este si ramane mereu al nostru, larg si cuprinzator: o lume frumoasa, fara stinghereala, o lume in care invatam lectia acceptarii, a zambetului si daruirii neconditionate, a oamenilor care, chiar daca au in spate incarcatura grea, sunt minunati si merita prieteni pe masura.

 :flori:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #154 : Miercuri, 27 Noiembrie 2013, 10:01 »
Da, Codruta, asa e, totul este o fereastra. Prin care unii trec, altii doar se uita, altii stau la cativa metri tematori de ce este dincolo de pervaz, altii nici nu au curaj sa se apropie. Dicutam atunci in bucatarie la Cooking Camp, cu o parte din voi, despre disponibilitatea, increderea si decizia de a iesi, de a va intalni cu niste oameni despre care nu stiiti mai nimic. Nici despre ei, nici despre mine, Gigi Cindea, organizatorul acestor actiuni.

Si explicam ca acesta este unul dintre filtre, unul natural, dar deloc intamplator. Adica cine trece de fereastra este clar ca e un om deschis, un "open mind", o persoana care are incredere in ea si destul de multa in cei din jur. Adica pentru ea, nu totul este negru, nu toti oamenii sunt rai si foarte important se gandeste ca poate face fata in orice situatie. Adica, in cel mai rau caz, pana la urma ce zice: "merg pana acolo, vad ce fel de oameni sunt, cum este organizat totul si daca imi place raman, daca nu, ma urc in masina sau tren, sau ce-oi apuca si...pe aici mi-e drumul"... :) O persoana care sta si se te tot uita si se tot uita la fereastra, ba ar trece, ba ar mai astepta, este la fel si in viata. Sovaielnic, prea indecis si cu increderea in dezechilibru, mai mult spre "nu stiu, nu pot" decat spre "vreau si Yes I can!". Are nevoie de un avant sa treaca de fereastra, dar cum eu vreau sa las lucrurile sa curga natural, fara sa intervin, fara sa conving pe cineva (astfel incat filtrul s lucreze corect), doar cineva din juru-i il poate "impinge". Si nu se stie daca in ultimul moment nu se prinde cu mainile de fereastra, ii este totusi frica sa se arunce...

Nu mai discut de cei care stau la cativa metri de fereastra sau nici nu indrazneste sa ajunga la ea.... :( Sanse minime de socializare...si si mai mici de a fi compatibil intr-un grup Singles Camp. Sunt sigur ca v-ati uitat fiecare in jur si ati incercat sa va raportati, chiar si inconstient la ceilalalti...si v-ati intrebat "ce am in comun cu oamenii acestia, altceva in afara de faptul ca sunt single ca si mine?". Cu siguranta ca ati gasit multe lucruri care vi se potrivesc, ca aveti profile asemanatoare...Altfel n-ati reactiona chimic atat de rapid...Nu ati reusi ca doar in doua-trei zile sa va intoarceti acasa cu noi prieteni...

Ei si de aici mai sunt multe de discutat. Lucruri ce tin de entuziasm, fidelizare de grup, disponibilitate etc..Oooo, o groaza...Important este ca voi cei de la Bran ati format un nou val in Singles Camp, un nou nucleu.  :) La fel s-a intamplat in 2010, 2011, 2012, cand nou intratii de atunci au format grupuri solide din punct de vedere al prieteniei si au asigurat tranzitia intre "valuri". Pentru ca am mai explicat asta, pentru ca Singles Camp sa mearga mai departe, cu mine sau fara mine, are nevoie de o continuitate, de o predare corecta de stafeta de la un val la altul. Fenomenul acesta de intrare de oameni noi in grup este continuu, ori este nevoie ca acestia sa gaseasca o "masa pusa", o atmosfera vie, cei vechi sa-i primeasca sa le explice ce e aici, sa le dea un pic de incredere. Forumul ajuta mult in asta, pentru ca este cam singura sursa de informare pentru cei noi. Din alta parte nu prea au cum sa afle despre ce se intampla in excursii, in drumetii. Daca de exemplu dupa o excursie sau vacanta nimeni nu scrie nimic, senzatia cititorului nou intrat in SC este ca acolo nu s-a intamplat nimic deosebit, ca a fost o excursie ca oricare alta.. ::) In fiecare perioada, au fost macar 3-4 persoane care au tinut forumul, l-au ajutat, l-au tinut cald. Ori pe oamenii acestia fie ca mai sunt aici sau nu, ii apreciez in mod deosebit, pentru ca intradevar au facut ceva pentru SC.

Acum cateva zile ma uitam la actiunile incheiate in ultima vreme si apreciam asa la prima vedere reusita fiecareia prin numarul de vizite pe fiecare dintre acestea. Uite asa am descoperit ca Revelionul 2013 a ajuns la aproape 25.000 de vizite, ceea ce inseamna enorm. La polul opus se afla actiuni pe care le apreciez nu ca si mai putin reusite din punct de vedere turistic, ci cu efect mai slab dpdv al socializarii celor prezenti. Actiuni facute dupa acelasi tipar in anii trecuti au avut un efect excelent, dar poate anul acesta persoanele participante nu au compatibilizat asa cum speram... :( Chiar daca am stiut ca nu partea turistica si de organizare este de vina, le-am scos din program, sau le-am modificat...

Offline codruta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #155 : Miercuri, 27 Noiembrie 2013, 10:26 »
Pana la urma, Gigi, tu lucrezi cu oamenii.
Iar oamenii sunt tare, tare feluriti.....Ai stiut asta, ti-ai asumat si un anume risc, tu ai trecut prima dintre ferestre, iar pe noi, ne tot astepti de partea cealalta, si ne ajuti sa trecem in partea cealalta. Din 100 oameni, daca trec 5 fereastra, sau 2, sau 1.....e un mare castig, intai si intai pentru trecatorii curajosi.

Pentru cei ce nu trec....nu trec! Si nici nu avem cum sa-i impingem cu forta. Nu?

In orice caz, eu am costum de carnaval, ma voi grabi sa achit si avansul, asa ca de mine nu scapi. Ghinion! :giggle:

Ca sa nu mai spun ca te poti trezi oricand cu mine pe acolo...de....premiul cel mare..... Il meritam toti cei noi, pentru ca am fost curajosi!



Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #156 : Miercuri, 27 Noiembrie 2013, 13:52 »
Da, interesanta metafora cu fereastra , dar oare teama nu provine din faptul ca nu stii la ce inaltime se afla ?! :( ....Daca ti-e teama sa te apropii si sa afli ramii blocat si nu ajungi nicaieri...
Parca tot mai sigura  ar fi o usa....
Depinde de fiecare ce vede , important e sa treci mai departe si sa nu ramii blocat.
Sa profitam deci , zic, de usile si ferestrele pe care ni le tot deschide Gigi
Multam fain inca odata la toata lumea pentru implicare si atmosfera :-*

Offline codruta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #157 : Miercuri, 27 Noiembrie 2013, 14:39 »
Carmen, foarte fin comentariul tau.
Numai ca uneori, aruncatul in gol.....e necesar. Mai cu seama pentru oameni ca noi, care cauta doar cararea batuta, de teama suferintei repetate, sau a insecuritatii. Stii cum cred eu ca ar fi cu fereastra? Ca si cum te arunci in apa, dupa ce ai tras adanc aer in piept, si te lasi putin in voia apei...te va ridica ea. Usa....te lasa sa intri cate putin in apa, si daca ti-e teama, te poti intoarce. Daca insa ai sarit de la fereastra....vezi bine, nici unul dintre noi nu si-a luat bagajele sa plece inapoi, cum spunea Gigi.

Dar, intr-adevar, vrem si asteptam drumuri noi, spre altceva. Si asta am gasit la Singles Camp.

Te pup cu drag!
 :flori:

Offline codruta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #158 : Miercuri, 27 Noiembrie 2013, 15:44 »
...si prin usi, nu vezi tot timpul. O fereastra, lasa mereu transparenta la indemana ta....
 :flori:

Offline stefic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #159 : Miercuri, 27 Noiembrie 2013, 16:09 »
f profunde sunteti fetelor cu ferestre, usi si alte metafore.

eu vad doar: ai curaj sau ti-e frica? sau intre (ca uneori am curaj dar nu in toate actiunile)

sau mai nou acum este denumita "zona de confort" - iesiti din "zona de confort"!!!!

gata, ma opresc. iubiti si fiti fericite!


Offline cristin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #160 : Miercuri, 27 Noiembrie 2013, 18:23 »
Da, da, e vorba de fereastra din sufletul nostru. :giggle: Oameni buni, aveti curaj si deschideti fereastra, sariti pervazul ... :applause: Eu sunt fericita ca am facut-o "in sfarsit" si am descoperit calitate acolo unde nu credeam ca poate exista. Grupul nostru imi place sa cred ca are deja valul lui ce se incadreaza perfect in marea - familie SC. Multumesc celor din grupul nostru pentru ca v-am cunoscut si pentru clipele minunate petrecute impreuna si organizatorilor nostri ca au incredere in noi ... Va pup cu drag :-*

Offline Carmen_Cris

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #161 : Joi, 28 Noiembrie 2013, 13:03 »
Buna tuturor!
Nici nu stiu cu ce sa incep ... trebuie sa recunosc ca am asteptat sa vad impresiile voastre. M-am revazut pe mine dupa prima actiune la care am participat (Transalpina - mai 2012, desi nu a fost o actiune pt new entry). Asa cum va spuneam si in microbuz, pe drumul de intoarcere (Gigi, imi cer scuze ca "am dat din casa" - sper sa nu fi stricat surpriza), dimineata am gasit cu totii pozele de la Gigi si primele impresii ale lui pe forum. Cei care au stiut unde merg m-au intrebat: cum a fost grupul?  Super OK. Ma steptam la asta pt ca de fiecare data cand am participat la o actiune SC am avut parte de asa ceva. Sincer, nici nu ma gandeam ca ar putea fi si altfel, pana cand nu am citit ce a scris Gigi - ca au fot grupuri care nu au compatibilizat la fel de bine, nu au legat prietenii ulterioare .. .
A fost o experienta noua. Acum, cand am vazut toate pozele si impresiile, regret ca nu am stat mai mult la bucatarie (am incercat sa mai recuperez ceva ore de somn ...), nu am vazut cap-coada modul de pregatire a mancarurilor ... l-am mai intrebat ulterior pe Ilie, dar nu e acelasi lucru.
Raman si cu regretul ca n-am putut urca pe munte - e un punct slab pt mine: nu am conditie fizica si in plus un genunchi care se cere operat cat de curand ...

Dar m-am distrat foaret bine seara la dans si la mim ... chiar n-am mai ras de mult timp atat de mult.

Personal cele mai frumoase amintiri ale mele legate de SC raman actiunile Transalpina si Cheile Nerei (nu va ganditi ca am fost la foarte multe; in plus a mai fost si Sibiel - 2012). Acum realizez ca ce mi-a placut cel mai mult a fost faptul ca am petrecut mai mult timp in aer liber (si nu a fost de urcat pe munte prea mult) in mod organizat : la 6 ne trezim, micul dejun, la 8 plecam ... etc totul stabilit de Gigi dinainte. Nu am avut prea mult timp de genul "fiecare face ce vrea". Am constatat ca, dupa o perioada de "n-am timp de nimic"  am ajuns intr-o perioada in care am timp si nu stiu ce sa fac cu el. (poate e una din etapele din viata unui single). Asa ca mi-e mai bine cand mi se spune ce sa fac ... mai ales alaturi de un grup SC ... si binenteles sa ma simt si eu bine.

Multi ne-am intors cu bateriile incarcate. Mergeti cu Gigi pe Cheile Nerei si o sa vedeti atunci baterii incarcate .... Va recomand din toata inima!

Sunt convinsa ca toate actiunile sunt super. Chiar imi pare rau ca nu ma pot inhama la excursiile cu trasee pe munte. Dar nu e timpul pierdut ... am o colega care s-a operat la genunchi si merge in fiecare an la schi ... Daca nu o sa am restrictie de la dr mai ramane sa-mi pun la punct conditia fizica, nu ?

Sper din toata inima sa reusim sa ne vedem in Bucuresti asa cum am vorbit (o data pe luna). Chiar avem nevoie de asta. Am auzit de multe ori la Bran "nu am mai ras atat de nu stiu cand" sau  " nu am mai dansat atat de x ani" ... Deci, avem nevoie sa iesim!

Si Gigi,

pozele tale cu ferestrele m-au impresioant. Nu m-am gandit niciodata sa le privesc asa si nu le-am dat atentie pana acum. Foarte frumos!
Iar vizavi de faptul ca SC trebuie sa mearga inainte cu sau fara tine ... trebuie sa continuie CU TINE! Si cu Samiza, bine-nteles.  Poate o sa acceptam sa predai stafeta nepotelului tau (daca o sa vrea), dar pana atunci ... nu vrem sa ne gandim la alt "Gigi".

Si sa inchei cu ce spunea si Nicu: uneori poate din diverse motive personale luam o pauza de SC (actiuni, forum etc) ... ce e important e faptul ca stim ca avem unde sa ne intoarcem. Multumim pentru asta.

Numai bine tuturor!
Sa ne revedem cu bine!



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #162 : Vineri, 06 Decembrie 2013, 14:58 »
O poza de ...incalzire! Cred ca va aduceti toti aminte cu placere... :)


Mari_a

  • Vizitator
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #163 : Sâmbătă, 07 Decembrie 2013, 16:05 »
Sigur, cum sa nu? De cantecele de la gura semineului! :)

Fetele de la Bran care se intalnesc azi, ma poate suna (acum!  :D )vreuna dintre voi?    tel.0745.981.400   :-*
Am o... urgenta!  :D Si nu stiu cum sa va gasesc - am scris mailuri, am scris pe fbk... Am sunat la un numar - singurul pe care-l am :(  - si n-a raspuns nime' ....

Mari_a

  • Vizitator
Re: Excursie la Bran&Cooking Camp 22 - 24 noiembrie 2013
« Răspuns #164 : Sâmbătă, 07 Decembrie 2013, 17:16 »
Gata, am pus in legatura estul cu vestul, sudul cu nordul!  :D  Cand "s-a dat alarma" am primit sms-uri, telefoane, mailuri, mesaje pe fbk! Multumesc de ajutor!  :D   :-*