Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 358862 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #450 : Luni, 06 Februarie 2012, 15:16 »
"Nu te uita înapoi şi nu deplânge trecutul deoarece nu mai e; şi nu te preocupa de viitor pentru că n-a venit încă. Trăieşte în prezent si fă-l atât de frumos încât să merite să ţi-l aminteşti".
Ida Scott Taylor
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #451 : Marți, 07 Februarie 2012, 19:57 »
" Unul din cele mai spectaculoase lucruri in viata este descoperirea sufletului pereche, alaturi de care viata capata, odata cu trecerea anilor, o profunzime aparte si o frumusete desavarsita. Aceasta dragoste crescanda intre doi oameni este un lucru minunat si nimeni nu o poate obtine prin cautari indelungate sau dorinte patimase.
Este un simplu accident al sortii."
Sir Hugh Walpole


Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #452 : Marți, 07 Februarie 2012, 20:01 »
" Unul din cele mai spectaculoase lucruri in viata este descoperirea sufletului pereche, alaturi de care viata capata, odata cu trecerea anilor, o profunzime aparte si o frumusete desavarsita. Aceasta dragoste crescanda intre doi oameni este un lucru minunat si nimeni nu o poate obtine prin cautari indelungate sau dorinte patimase.
Este un simplu accident al sortii."
Sir Hugh Walpole

opinez ashishderea cu Sir Walpole.  :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #453 : Marți, 07 Februarie 2012, 20:03 »
si io  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #454 : Marți, 07 Februarie 2012, 20:28 »
Daca o problema nu are rezolvare, inseamna ca nu exista.

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Maxima zilei
« Răspuns #455 : Marți, 07 Februarie 2012, 20:42 »
problema, sau rezolvarea ?:(
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #456 : Marți, 07 Februarie 2012, 21:29 »
Daca nu exista rezolvarea, nu exista nici problema... fiindca nu e o problema reala!
Exemplu: o problema de matematica fara o solutie logica este un non sens, nu o problema.
In viata de toate zilele, de multe ori ne facem probleme pentru lucruri pentru care, de fapt, nu se pune nicio problema. Dar noi ne batrem capul sa gasim solutia care nu exista. Problema este ca... problema nu exista, de fapt. :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #457 : Marți, 07 Februarie 2012, 21:36 »
Caroline, daca eu imi pun problema cum sa fac sa intineresc (deci, in termeni stiintifici, cuget la reversibilitatea timpului :)), da' nu exista inca nicio solutie, inseamna ca, de fapt, n-am niciun problem' ci numai un sticlete la mansarda?  ;D :D

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #458 : Marți, 07 Februarie 2012, 21:49 »
Da, Micaela, ai prins ideea!  ;) Daca toata mass-media asta ne "vinde" subliminal faptul ca tineretea ar fi  legata de cele mai bune lucruri in viata, nu e problema ta, ci una creata artificial. (Exemplu: eu ma simt mai bine la 40 de ani decat la 30, iar cu 20 nici nu suporta comparatia... nu as vrea sa ma mai intorc la cea de atunci.) Iar daca eu n-am reusit inca sa ma las de fumat, inseamna ca nu a devenit o problema... intrinseca... inca.  ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #459 : Marți, 07 Februarie 2012, 21:54 »
si eu ma simt mai bine "in pielea mea" de pe la 40  :), dar m-as intoarce fara regret in trupul meu de la 20, cu mintea de acum (nu cu mult mai coapta, da' mai asezata).  ;D

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Maxima zilei
« Răspuns #460 : Marți, 07 Februarie 2012, 22:00 »
sa-nteleg ca 40 e o virsta mai speciala decit altele?  :o

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #461 : Marți, 07 Februarie 2012, 22:03 »
e o varsta la care mintea se "parguie". la unii chiar se coace; la mine nu.  ;D intr-un fel, esti mai impacat cu ceea ce esti, ba pe alocuri chiar foarte multumit. numai ca intervine uneori criza "de mijlocul vietii" care te pune in dezacord cu aspectele mai putin multumitoare ale vietii tale. e complicat. o sa vezi cand o sa ajungi.  :)

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Maxima zilei
« Răspuns #462 : Marți, 07 Februarie 2012, 22:11 »
niciodata n-am tinut cont de virsta; ce mi-a placut cit eram pustan imi place si acum, ba mai mult, in timp am descoperit si alte lucruri noi care-mi plac pe linga cele vechi, ca si comportament sint oarecum la fel, poate un pic mai sobru si mai rezervat, dar in linii mari nu e mare diferenta ... si nici in viitor nu ma vad altfel ... mi-as contrazice modul de gindire ceea ce nu se poate

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #463 : Marți, 07 Februarie 2012, 22:20 »
pai asta ziceam si eu... ca structural nu-i mare schimbarea, dar exista o evolutie, scapi de niste nelinisti, gasesti niste raspunsuri, capeti o privire mai blanda si nepatimasa asupra vietii, oamenilor... inveti chiar sa iubesti mai adevarat, mai putin egoist... eh, de la caz la caz. ceva se schimba, oricum. macar ca e vorba de celule.  ;D
exista o evolutie dar si o involutie, mai ales fizica.  :(

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Maxima zilei
« Răspuns #464 : Marți, 07 Februarie 2012, 22:27 »
probabil ca in viitorul apropiat tehnologia va rezolva si involutia fizica