Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 361053 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #615 : Sâmbătă, 10 Martie 2012, 23:48 »
Hmmm, e o problema. Legata de credinta. De fapt sunt mai multe probleme, inclusiv una personala. Una ar fi fapul ca nu tolerez cat rau s-a facut in numele credintei. Alta ar fi ca nu exista masuri corecte (si asta vazuta pe propria piele, dupa 3 decenii si ceva de viata aproape 4), asa ca divinitatea, daca exista, nu este corecta. Si nici morala. Sau cel putin, nu in gradul in care le percep eu, ca om normal. In schimb, sunt total convins ca nu-s decat o biata fiinta limitata si ca nu vad multe din cele ce se intampla. Si va admir sincer pe voi, oamenii cu credinta. Fiindca faceti mult mai multe.

Daca ma uit mai atent la ce ziceam mai sus, as putea sa spun ca problemele sunt de fapt ale mele. E posibil.

Sau, uite,  pot spune altfel: credinta mea e ca, daca am fi mai toleranti, daca n-am fi asa lacomi si daca am ridica macar o mana sa-i ajutam pe aia care au intr-adevar nevoie, am fi mult mai bine. TOTI oamenii. Doar astea 3 simple lucruri.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #616 : Duminică, 11 Martie 2012, 00:03 »
cred ca ne referim la diferite feluri de credinta.
s-au facut lucruri oribile in numele religiilor.
nu stiu cum sunt altii, dar eu nu sunt religioasa; cred in felul acela in care spune Dulcan. In ceea ce a scris el ma regasesc cel mai bine. Nu cred ca exista un Dumnezeu antropomorf  :) ci cred in ceva (inca nu foarte bine definit) de natura energetica... un mecanism complex care cuprinde TOT si care poate fi accesat prin informatie si energia cu care o transmitem (ziceam noi ceva cand am fost la pizza :)). Dulcan ii spune Constiinta universala. Pentru mine, Dumnezeu este registrul superior al acestei "energii", vibratia cea mai inalta.  asta spus, asa, in modul cel mai simplist. e muuult prea complicat si destul de nedifinit ceea ce simt si cred, ca sa explic in 2 vorbe.  :)
insa n-am nicio treaba cu religiile si dogmele (in numele carora s-au facut atatea nebunii).

N-ai nicio problema. Ai parerile tale, adevarul tau. cine stie ce adevar vei avea mai incolo... :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #617 : Duminică, 11 Martie 2012, 00:12 »
Am inteles. Insa eu sunt mai...pamantean. Si mai plin de naduf probabil, ceea ce ma face sa fiu mai subiectiv si mai aricos.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #618 : Duminică, 11 Martie 2012, 00:14 »
nu te mai auto-critica.  :) iubeste-te.
poate ca tu esti  mai aproape de adevar si noi, cei care credem altfel, suntem niste nebuni visatori. :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #619 : Duminică, 11 Martie 2012, 00:18 »
Neah! Uite, legat de miracole (mi-am amintit!), aici nu pot trece prin fata voasta, a femeilor. Pentru ca sunteti in stare de unul.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #620 : Duminică, 11 Martie 2012, 00:23 »
 eh, suntem numai niste unelte carora li s-a daruit miracolul.  :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #621 : Duminică, 11 Martie 2012, 00:25 »
Lasa modestia ca nu-i cazul si ne :tickedoff:      ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #622 : Duminică, 11 Martie 2012, 00:26 »
pai da, ce facem aicea? ziceam ca ne jucam de-a razboiu'.  :D
eu ma duc sa ma culc ca altfel adorm in transee.  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #623 : Duminică, 11 Martie 2012, 00:28 »
A, da? Poftim atunci:"Femeile sunt creaturi menite să fie iubite, nu înţelese."!

OK, incetam ostilitatile. Pana maine cand o luam de la capat. :strong:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #624 : Duminică, 11 Martie 2012, 00:31 »
 pai de aici incep multe razboaie... ca sunt iubite da' nu sunt intelese.  :)

noapte buna.  :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #625 : Duminică, 11 Martie 2012, 00:32 »
Io cred ca Oscar Wilde a vrut sa zica saracu` ca logica feminina e un element extraterestru, accesibil doar ei, femeii. :P :P . Gata, time out!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #626 : Duminică, 11 Martie 2012, 10:01 »
Ati mutat razbelul aici?  ;D


Azi.
Azi este prima zi din restul vietii tale.
Poti sa o iei de la zero.
Poti sa lasi greutatea trecutului in urma.
Poti sa te uiti la prezent si la viitor, sa ti-l faci cum vrei tu.
Pune-ti visurile in aplicare.
Fa lucruri la care doar visai.
Traieste clipa.
Construieste-ti viitorul luminos.
Viseaza.
Zambeste.
Bucura-te de un rasarit de soare.
Bucura-te sa cunosti oameni noi.
Viziteaza locuri si oameni.
Inventeaza lucruri.
Razi cu gura pana la urechi.
Iubeste!
Concentreaza-te pe frumosul din jurul tau.
Traieste!
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #627 : Duminică, 11 Martie 2012, 14:50 »
mizez pe varianta doi.  :)

Si eu! Nu aspir sa schimb lumea, dar macar lumea mea, in aceasta viata. Ganditi-va cum s-ar schimba toata lumea daca fiecare in parte am reusi doar asta.  :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #628 : Duminică, 11 Martie 2012, 14:53 »
Pai daca am crede toti si nu s-ar mai indoi nimeni, cum ar aparea progresul? No, io zic ca mai trebe si d-astia stil Toma.

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #629 : Duminică, 11 Martie 2012, 15:21 »
Nu m-am referit (doar) la credinta... Am folosit numai verbe de actiune.  :buck2:
Precizez: daca fiecare ar face ceva in acest sens, macar atat cat il priveste, in cercul lui de influenta... idem. Acum m-am exprimat mai bine?   ;)

O sa dau si un exemplu: mie, preotii mi se par niste borfasi la drumul mare sub acoperire, iar calugarii si ascetii niste egoisti, daca nu sinucigasi in viata.
Nu il poti "iubi pe Dumneze" refuzandu-ti "crucea" de a trai cu-adevarat sau exploatandu-ti semenii.
Cat de usor i-ar fi, de exemplu, unui parinte singur somer cu 4 copii sa nu se mai umileasca muncind cu ziua sau cersind ajutoare Statului roman, sa-si lase copii "in grija Domnului" la orfelinate si "renuntand la toate cele lumesti", sa aiba traiul asigurat pe viata din banii contribuabililor intr-o institutie religioasa...  :tickedoff:  :tomato: