Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 359603 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Monique

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 274
Re: Maxima zilei
« Răspuns #645 : Luni, 19 Martie 2012, 20:25 »
"Mediocritatea e cu atat mai impresionanta cu cat o descoperi intr-o structura ce se crede deasupra mediocritatii". Mircea Eliade

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Maxima zilei
« Răspuns #646 : Miercuri, 21 Martie 2012, 14:23 »
"In miezul iernii, am invatat, in cele din urma, ca in mine exista o invincibila vara".
 Albert Camus

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #647 : Miercuri, 21 Martie 2012, 19:20 »
Place mult!  O0

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #648 : Joi, 22 Martie 2012, 17:38 »
Ziua de maine nu-i este asigurata nimanui, tanar sau batran. Azi poate sa fie ultima zi cand ii vezi pe cei pe care-i iubesti. De aceea, nu mai astepta, fa-o azi, intrucat, daca ziua de maine nu va ajunge niciodata, in mod sigur vei regreta ziua cand nu ti-ai facut timp pentru un suras, o îmbratisare, un sarut, si ca ai fost prea ocupat ca sa le indeplinesti o ultima dorinta. Sa-i mentii pe cei pe care-i iubesti aproape de tine, spune-le cat de mult ii iubesti si trateaza-i bine, ia-ti timp sa le spui "imi pare rau", "iarta-ma", "te rog" si toate cuvintele de dragoste pe care le stii.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #649 : Joi, 22 Martie 2012, 18:00 »
La fel si cu chelfaneala. Du-e si cafteste-l acu`, maine s-ar putea sa pierzi ocazia! (daca-i mai mic, vezi ca imbatranesti primu`) ::)   :angel:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #650 : Vineri, 23 Martie 2012, 10:57 »
"obstacolul cel mai mare in calea iubirii este personalitatea umana" (nu mai stiu cine a spus-o :blush:)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Maxima zilei
« Răspuns #651 : Vineri, 23 Martie 2012, 12:01 »
a cui personalitate?   - a celui care iubeste sau a celui  iubit ??   :oops:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #652 : Vineri, 23 Martie 2012, 12:17 »
poate fi si, si....
tu poti fi deschisa iubirii, dar intalnesti un personaj care nu-i la fel....atunci problema e la el
valabil si viceversa  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #653 : Vineri, 23 Martie 2012, 12:49 »
Obstacolul cel mai mare e de fapt trei: prostia, egoismu`si orgoliu`. Punct. (La cine vrei tu.)

Offline carmenafeer

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Maxima zilei
« Răspuns #654 : Vineri, 23 Martie 2012, 15:00 »
Sunt de acord cu bitek,personalitatea cuiva daca il iubesti o poti accepta,dar egoism ,prostie,orgoliu sunt intradevar adevarate obstacole.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #655 : Vineri, 23 Martie 2012, 20:15 »
eu nu-s de acord cu bitek pentru simplul motiv ca nu mai am cu cine ma razboi pe aci` :P
serios vorbind, fiinta noastra se poate imparti in doua mari subpersonalitati : sufletul (cine suntem noi cu adevarat) si ego-ul, iar egoismul, orgoliul, eu le vad ca fiind ale ego-ului.
Daca-i iubesti personalitatea inseamna ca il accepti asa cum e, si egoist, si prost, si orgolios pan` la cer si inapoi....o fi poate bun la.... suflet  :whistle:
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #656 : Vineri, 23 Martie 2012, 20:17 »
Subscriu. Iubirea e oarba.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #657 : Vineri, 23 Martie 2012, 20:28 »
Daca-i iubesti personalitatea inseamna ca il accepti asa cum e, si egoist, si prost, si orgolios pan` la cer si inapoi....o fi poate bun la.... suflet  :whistle:
Daca tu dai semnatura p-astea, io-mi iau toate jucariile si galetusa cu nisip si ma car acasa. Si-asa, ocserv ca dai cu ele dupa mine.

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #658 : Vineri, 23 Martie 2012, 20:44 »
bitek, eu cred ca Guesswho a vrut sa spuna altceva decat ai inteles tu (de, limba de pe Marte si aia de pe Venus). Daca cineva nu te accepta asa cum esti, inseamna ca nu te iubeste, desi asa pretinde. Daca asa pretinde, inseamna ca iubeste un ideal din mintea ei care nu are nimic in comun cu tine si nu-ti poate aduce nimic bun. Am trecut si eu prin ambele situatii si pot confirma. Insa ce e mai important: nu e nimeni mai prejos, mai presus sau mai vinovat pentru asta.
Ca sa revenim, in ton, la maxima zilei:

Daca cuiva nu ii esti de ajuns, acel cineva nu e de ajuns pentru tine."

Sau, din aceeasi gama:

Nu-ti pierde timpul cu acela care nu are timp de pierdut cu tine.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #659 : Vineri, 23 Martie 2012, 20:58 »
Daca tu dai semnatura p-astea, io-mi iau toate jucariile si galetusa cu nisip si ma car acasa. Si-asa, ocserv ca dai cu ele dupa mine.
eu sunt de acord cu afirmatia, il iubesti pe om asa acum este, cu calitati si defecte, bune si rele, etc....doar ca un astfel de personaj nu-i pt mine (ala cu orgoliul si restul)
bitek, nu vreau sa-ti iei jucariile si sa pleci  :), discutam doar... sunt puncte de vedere care, chiar diferite fiind, pot fi constructive....
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!